Perşembe, Nisan 25, 2024
Ana SayfaHaberlerKia, Sorento PHEV'in 2021'de piyasaya çıkacağın

Kia, Sorento PHEV’in 2021’de piyasaya çıkacağın

Kia, 2021’in başlarında seçkin Avrupa pazarlarında piyasaya sürülmek üzere Sorento plug-in hibrit setini sunar. Sorento, firmanın elektrifikasyon stratejisinin yeni teknik temelini oluşturan, markanın platformdaki ilk SUV sürüşüdür.

+ + Lütfen aşağıdaki güncellememize bakın + +

Kia’nın plug-in hibrit harcamasındaki SUV, 132 kW’lık bir benzinli motoru 66.9 kW’lık bir elektrik motoru ve 13.8 kWh pil ile birleştiriyor – daha küçük SUV Niro ve Ceed serisinin önceki PHEV versiyonlarından farklı . İkincisi, 44,5 kW elektrik motoru ve 8,9 kWh pil ile birlikte 1,6 litrelik benzinli motor kullanıyor.

195 kW’lık toplam çıkışı ve 350 Nm torkuyla Sorento, gelecekte Kia portföyündeki en güçlü PHEV olacak. Niro ve Ceed için elektrik menzili WLTP’den 49 kilometre sonra olsa da Kia, Sorento elektrikli araç için henüz herhangi bir tahmin yapmıyor. Şimdilik tüm Koreli şirket devletleri, “Sorento plug-in hibridin tam elektrikli menzili, sürücülerin çoğu kısa yolculukları tek başına elektrik gücüyle tamamlamalarına yetecek” diyor. Veriler homologasyon beklediğinden, Kia, arabanın satışına daha yakın bir şekilde onaylayacaklarını söylüyor.

Tasarımda iç detaylar mevcuttur. Örneğin, elektrikli tahrikten gelen güç, otomatik altı vitesli bir şanzıman aracılığıyla dört tekerleğe aktarılır. Güney Koreliler ayrıca Sorento PHEV’in pil için yeni bir su soğutma sistemi ve gürültü ve titreşim seviyelerini azaltmak için benzersiz sürücü bileşenleri içereceğini duyurdu. Görsel olarak plug-in hibrit versiyonu diğer Sorento versiyonlarından farklı değildir.

Bu aynı zamanda bağlantı derecesi için de geçerlidir. Kia’nın yeni Uvo Connect telematik sistemi, Avrupa’da yeni Kia e-Soul veya e-Niro’dan bilinen SUV’ye kurulacak. Buradaki odak noktası, arabadaki dokunmatik ekran ve bunun Uvo akıllı telefon uygulamasıyla bağlantısıdır.

Kia, her zamanki gibi, pili de kapsayan yeni PHEV modelinde yedi yıllık veya 150.000 kilometre garanti sunuyor.

 Yukarıda bahsedilen yeni platforma geri dönersek, Kia mimariyi çeşitli elektrikli tahrik trenlerini barındıracak şekilde tasarladı. Tabanı kullanan Sorento, yaklaşık on milimetre ile 4,81 metre arasında büyürken, dingil mesafesi aynı anda 35 milimetre artırıldı. Kia, sürücü bölmesinin ve kabin tabanının altındaki bataryanın sadece hibrit teknoloji için alan sağlamaması gerektiğini, aynı zamanda daha kısa çıkıntılara izin vermesi gerektiğini söylüyor. Sorento, serideki diğer modelleri ayıran aynı beş ve yedi koltuklu düzeni sürdürecek.

PHEV modeli, Kia’nın Kore’deki Hwasung fabrikasında üretildi. Oradan, üretici araçları Avrupa’ya ve potansiyel olarak diğer pazarlara gönderiyor. Koreli şirket, gelecek yılın başında satışta hangi pazarların ilk olarak hizmet vereceğini henüz belirlemedi.

Plug-in hibrit, bir içten yanmalı motor ve halihazırda sunulan bir tam hibrit içeren Sorento portföyünü tamamlıyor . Bu, 1,6 litrelik turbo benzinli doğrudan enjeksiyonlu motoru 44,2 kW elektrik motoru ve 1,49 kWh küçük lityum iyon polimer pil ile birleştirir. Genel sistem 169 kW gücü harekete geçirir.

Güncelleme 18 Aralık 2020: Birleşik Krallık’ta, Sorento’nun üç trim seviyesinin tamamında mevcut olan ‘2’ kalite fiyatları 44,995 £ ‘dan başlarken, amiral gemisi’ 4 ‘sürümü 53.095 £’ dan fiyatlandırılıyor. Arada 48,895 £ fiyatla ‘3’ varyantı var. Her üç versiyon da artık Kia bayilerinden ön sipariş verilebilir. İlk örnekler 2021’in başlarında teşhir salonlarına ulaşacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma