Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaHaberlerLordstown borsaya girecek

Lordstown borsaya girecek

Lordstown Motors, yatırım şirketi DiamondPeak Holdings ile birleşme yoluyla ABD borsası Nasdaq’da halka açılmayı planlıyor. Bu tür planları olan tek Amerikan elektrikli araç şirketi değil.

Şirket, halka arzın, tamamen elektrikli kamyonet Endurance’ın geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi için kullanılacak ek sermaye olarak yaklaşık 675 milyon ABD Doları (573 milyon Avro) artırmasını bekliyor . Böylece şirketin değeri yaklaşık 1,6 milyar ABD Doları (1,36 milyar Avro) olacaktır. Lordstown, anlaşmanın 2020’nin dördüncü çeyreğine kadar tamamlanması gerektiğini söylüyor.

Lordstown gibi, Badger adında bir elektrikli kamyon inşa etmek isteyen e-kamyon üreticisi Nikola Motor, Nasdaq’ta ‘NKLA’ etiketi altında işlem görecek olan, halihazırda listelenen VectoIQ şirketi ile güçlerini birleştirmişti . Fisker ayrıca , bu durumda yatırım şirketi Spartan Energy Acquisition Corporation ile birleşme yoluyla halka açılmayı planlıyor . Fisker, şirketin yakın zamanda model planlamasında açıkladığı gibi, birkaç yıl içinde bir elektrikli pikap da sunmak istiyor .

En azından Nikola’nın durumunda, IPO kısa vadede karşılığını verdi. Halka açıldığından beri hisse fiyatı yaklaşık yüzde 60 arttı. Ancak tüm bu şirketlerin henüz piyasada bir ürünü veya karlı bir iş modeli yok. Tesla, ABD borsalarında belirli bir eMobilite coşkusu uyandırmış olsa bile, yeni başlayanlar için risk göz ardı edilemez. Tesla şu anda kâr ediyor, ancak Nikola, Lordstown ve Co. bunu bir süre daha yapmayacak.

Lordstown ayrıca Haziran ayındaki sunumdan bu yana Endurance için 27.000’den fazla sipariş aldığını söyledi. Kurucu ve CEO Steve Burns ön siparişlerin değerini 1,4 milyar dolar olarak belirledi. Lordstown, lansmandan bu yana yaklaşık 6.000 ön sipariş almıştı: Endurance, Burns tarafından kurulan bir şirket olan Workhorse’un şu anda durdurulan W15 toplama projesinin bir sonucudur . Lordstown sadece ön siparişleri değil, aynı zamanda lisans altındaki teknolojinin bir kısmını da üstlendi.

1.4 milyar dolar değerinde 27.000 ön siparişle bu, araç başına yaklaşık 52.000 dolara eşittir.Lordstown, yılda sadece 20.000 araçlık bir ilk üretim beklediğini söylediği için, şirketin de dönüştürme yapabilmesi koşuluyla, ilk yılın üretimi çoktan tükenmiş olacaktı. çekinceler bağlayıcı emirlere dönüştürülür.

Lordstown’a göre, ön siparişlerin öncelikle ticari filo müşterilerinden – W-15’in bir zamanlar kendisi için geliştirildiği müşteri kitlesinden – alması gerekiyordu. Başlangıç, Endurance’ı 2021’in ikinci yarısında sunmayı planlıyor.

29 Ekim 2020 Güncellemesi : ABD’li start-up Lordstown Motors’un ilan edilen halka arzı, yatırım şirketi DiamondPeak Holdings ile birleşme sonrasında tamamlandı. Lordstown hisseleri, Pazartesi gününden bu yana ABD borsası Nasdaq’ta ‘RIDE’ borsa kodu ile işlem görüyor. Gelir, 2021’in ikinci yarısında üretime girmesi planlanan Endurance’ın tamamen elektrikli kamyonetini geliştirmek ve ticarileştirmek için kullanılacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma