Salı, Şubat 20, 2024
Ana SayfaYakıtLpg li aracım sabahları çalışmıyor ve bazende geç çalışıyor

Lpg li aracım sabahları çalışmıyor ve bazende geç çalışıyor

Merhaba değerli okuyucularımız, kışın gelmesi ile birlikte çoğu kullanıcı sabah marş’a bastığında arabasının çalışmasına problem yaşamaya başladı. Bundan dolayı böyle bir makale hazırlama gereği duyduk sizlere net bilgiler vererek nedenlerin ne olacağından bahsedeceğiz. Lpg li aracım sabahları çalışmıyor, diyorsanız doğru adrestesiniz.

Bu makalenin detayları Youtube kanalımızda mevcuttur.

Lpg gazının, benzine göre oktan oranı daha düşüktür. Buda şu demek oluyor yanma özelliği çok azdır. Soğuk bir ortamda lpg gazını ateşlenmesi benzine oranla daha zordur. Bu bilgiyi neden verdiğimi birazdan daha net anlayacaksınız. Normalde tüm ayarları düzgün olan bir araç karbüratörlü olsun veya sıralı sistem olsun tek marşta çalışması gerekir lpg de eğer marş bastığınız anda motor çalışmıyor ise ters bir şeyler var diyebiliriz.

LPG Lİ ARAÇLARIN NEDEN SABAH ZOR ÇALIŞTIĞINI AÇIKLIYORUZ

Genel Sorunlar (Lpg li aracım sabahları çalışmıyor)

  • Ateşleme Sistemi
  • Lpg Diyaframının Sertleşmesi
  • Bozuk Gaz Ayarı
  • Lpg Kaçağı
  • Marş Motorunun Zayıflaması
  • Akü Zayıflaması

Ateşleme Sistemi

Eğer aracınızın ateşleme sistemi arızalı ise lpg li aracınız sabahları çok zor çalışacaktır. Bunun dışında km de harcadığı yakıt miktarı artacaktır. Ateşleme sistemi derken şunlara bakmanızı tavsiye edebiliriz. Buji kablolaları, ateşleme bobini, bujiler, distribütör ve avans ayarı. Normalde bunlar her bakım zamanı değişen parçalardan diyebiliriz. Eğer ateşlemeniz zayıf olursa daha fazla yakıt gerekir az bir kıvılcım için bundan dolayı marş normalden daha uzun sürer. Siz marş vurdukça akünüz zayıflar ve en sonunda aracınız hiç çalışmaz. Ateşleme sisteminde bakım zamanınız gelmiş olabilir.

Unutmayın ki bu ateşleme sisteminden yüksek voltajlar verilmekte. Değişimi kendiniz, yapmayı planlıyor iseniz akü kutup başını sökmeden işlem yapmayın. Yüksek gerilim vücudunuza zarar verebilir. Ayrıca ateşleme sisteminde parçalarda ucuza kaçmayın, yan sanayi ürünler taktıktan sonra bile sorun aynı şekilde devam edebilir. Piyasada her aracın buji kablosunun yan sanayisi var ancak bu kablo yakıt değerlerinizi etkileyeceği için kaliteli bir marka tercihiniz olmalıdır. Alabilme şansınız var ise orijinal alın derim.

Lpg Diyaframının Sertleşmesi

Eğer aracınızda lpg beyniniz çok uzun süredir değişmedi ise sorun lpg beyninizden olabilir. Aslında karbüratörlü araçların lpg beyinleri tamir edilebiliyor diyaframıda değişebiliyor ancak lpg beyinleri çok pahalı değildir. Aslında lpg beyni demekte doğru olmuyor çünkü onlar evlerinizdeki ocaklar gibi regulatörlerdir çalışma prensipleri aynıdır. Genelde bozulma nedenleri antifriz kullanılmadığından lpg regulatörü içindeki contanın özelliğini kaybederek sızdırma sızıdır. Bu parça bazen dışarıya bazende motor suyunu gaz kaçırabilir.

Korkmanıza gerek bile yok parçayı kendiniz alıp değişebilirsiniz. Fiyatları 100 ile 200 TL arasında değişiyor 2020 yılında. Eğer kendiniz değişmeyi planlıyor iseniz değişim sonrası mutlaka aracınızı kaçak testine götürmelisiniz. Küçük kaçaklar kendini hemen belli etmeyebilir. Bunu düzgün bir makine ile kontrol edilmesi gerekir.

Bozuk Gaz Ayarı || Lpg li aracım sabahları çalışmıyor

Araçların düzgün çalışması için yakıt ve hava ayarının doğru oranda silindir içine gönderilmesi gerekir. Karbüratörlü araçlar zaten hep sıkıntıdır. Sıralı sistemler oksijen sensörü ile beyine gelen verilere göre ayarı kendi yapar. Ancak karbüratörlü araçlarda hava soğuduğunda yüksek rakımlı bölgelere çıkıldığında oksijen oranı değiştiği için gaz ayarı bozulur. Genelde gaz ayarı 2020 şartlarında 25 TL ye yapılıyor egzoza bir sensör takılarak aracın fakir veya zengin karışım üretip üretmediğine bakılarak gaz ayarı yapılıyor.

Eğer bu gaz ayarı düzgün olmaz ise aracınız hem fazla gaz yakar hemde sabah zor ateşleme yapar ve çok zor çalışır. Benzinli arabanın lpg de çalışma sorunu ortaya çıkar.

Marş Motorunun Zayıflaması ve Akü Zayıflaması

Lpg li aracım sabahları çalışmıyor

Marş motorunun zayıflaması genelde akü kaynaklı veya marş motorunun içerisinde bulunan kömürlerin zamanla azalmasından kaynaklanır. Soğuk havalarda marş motoru yavaş döner ve motor gerekli ilk hızlanmayı alamadığı için marş almaz. Sorun marş motorundaki marş otomatiğinden de olabiliyor. Marş otomatiğinde bazen yalıtkan parçalar özelliğini kaybediyor ve kısa devreye düşmeye başlıyor böyle durumda da aracın marş motoru çok zorlanarak dönmeye başlıyor.

Sorun sizce eğer marş motorunun dönmesinden kaynaklıysa bakım yaptırma zamanınız gelmiş olabilir. Marş motoru çoğu araçta zor sökülen yerlerde oluyor. Umarım sizinki kolay sökülür ve sorununuz hemen çözülür. Ancak bu araç benzinde rahat çalışıyorsa gazda böyle bir şey var ise sorun marş motoru olmayabilir.

Soğuk havalarda akü performansı azalır eğer eski bir akünüz var ise akü suyu azalmış olabilir veya akü artık eskisi gibi performanslı olmayabilir kışın sorun çıkartır zaten bu aküler artık değişim vakti gelmiş olabilir.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma