Perşembe, Nisan 25, 2024
Ana SayfaHaberlerLucid Motors, Air'e dayalı e-SUV planlıyor

Lucid Motors, Air’e dayalı e-SUV planlıyor

Elektrikli otomobil start-up’ı Lucid Motors, ilk modeli olan elektrikli sedan Air’in platformunu temel alan pilli bir SUV planlıyor. CEO Peter Rawlinson’ın açıkladığı gibi, bir prototip zaten mevcut.

Rawlinson, Green Car Reports’a Lucid SUV üretiminin 2023’ün başlarında başlaması gerektiğini söyledi. Rawlinson, “Ve bu gerçekten çok önemli çünkü işi büyütmek için ölçek ekonomilerine ihtiyacımız var” dedi. Bu ölçek ekonomileri elde edilir edilmez, şirket ayrıca önemli ölçüde daha ucuz araçlara odaklanmak istiyor.

Merkezi California’da bulunan Lucid Motors, şu anda Casa Grande, Arizona’da ilk kendi fabrikasını inşa ediyor . 2020 sonunda tamamlanması planlanan fabrika inşaatının ilk aşaması için 300 milyon doların üzerinde yatırım yapılıyor. Daha sonra Air oraya inşa edilecek. Lucid, elektrikli sedanı 9 Eylül’de sunmayı planlıyor ve teslimatların 2021’in başlarında başlaması planlanıyor. İlk araçların 2021’in sonunda Avrupa’ya ulaşması planlanıyor.

Rawlinson röportajda Casa Grande’deki inşaat çalışmalarının neredeyse tamamlandığını ve sözde “Beta 2” otomobillerinin ilk partisinin başlayabileceğini – yani seri üretime çok yakın olduğunu söyledi. Rawlinson, “Bir kir parçasından” pilot hattından çıkan arabalara kadar sekiz ay geçecek “dedi.

Fabrika ilk aşamada sadece Air üretecekken, CEO, ikinci aşamada SUV üretmek için genişletileceğini söyledi. Her iki model de daha sonra ortak bir hatta birleştirilebilmelidir. Her iki araç da kabaca aynı uzunlukta olacak ve özellikle tahrik sistemi açısından birçok bileşeni paylaşması muhtemeldir.

Prensip olarak tesis, en başından itibaren gelecekteki modellere uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Rawlinson, “Yapmak isteyebileceğimiz bir dizi ürüne baktık ve boyahaneyi buna uyacak şekilde sıfırdan tasarladık” dedi. Bu aynı zamanda kaporta atölyesi ve montajı için de geçerlidir – “önümüzdeki yedi veya sekiz yıl boyunca.”

Rawlinson, buradaki boya atölyesine atıfta bulunuyor: Örneğin, gövdenin uzunluğu burada son montajda olduğundan daha önemlidir. Sedan ve SUV’un benzer uzunlukta olacağına rağmen, “Ama gelecekte bir pikap gibi daha uzun bir araç yapmak istersek, ki bunu gelecekte yapmak isteyebiliriz, boyahane şu şekildedir: Alımlar için geleceğe hazır. ” Sorulduğunda, Lucid’in CEO’su bir kamyonetin düşünülebilir olduğunu, ancak şu anda planlanmadığını açıkladı.

Rawlinson başka bir noktada daha spesifik hale geldi, ancak: Diğer şirketler için elektrikli araç üretme olasılığını dışladı. Rawlinson, “Hayır, kesinlikle hayır” dedi. “Lucid’in en iyi teknolojiye sahip olduğunu biliyorum” En iyi teknolojinin tüm insanlığa fayda sağlamasını istiyorum. Neden başkasının aracını yapayım? ” Bu düşünceyle, Lucid’in kendi R1S ve R1T modellerine ek olarak kendi platformunda diğer üreticilerin arabalarını da inşa etmek isteyen Startup Rivian’dan farklı bir strateji izlediği açıktır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma