Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaGenelMotor ısınınca rölanti dalgalanması neden olur?

Motor ısınınca rölanti dalgalanması neden olur?

Rölanti devri bizim için çok önemlidir. Aracımız en az yakıtı bu devirde tüketir. Işıklarda beklerken rölanti dalgalanması gerçekten rahatsız edici olabilir. Örneğin yokuş aşağı inerken rölanti çok aşağı seviyeye düşerek aracımız stop edebilir. Motor ısınınca rölanti dalgalanması neden olur çözümü nedir bu konuları inceliyor olacağız.

Rölanti dalgalanmaları, aracımızın ciddi bir sorunu olduğunu gösterir. Eğer zamanında, sorun giderilmez ise, yakıt haricinde motorun daha hızlı aşınmasına neden olacaktır. Bazı araçlarda klima açılınca, kalorifer sistemi açılınca veya cam indirip kaldırırken bu sorunlar ortaya çıkabiliyor. Rölantı dalgalanması ya ateşleme sisteminin düzensiz olmasından yada yakıt ve hava karışımının sorunlu olmasından kaynaklanıyor.

Buji kabloalarını kontrol edin yerinden çıkmış olabilir!
Buji kabloalarını kontrol edin yerinden çıkmış olabilir!

Ateşleme Sistemi Sorunları – Motor ısınınca rölanti dalgalanması

Eğer uzun süredir aracınızın, buji ve buji kablolarını değiştirmediyseniz sizin sorununuz kesin olarak bu olabilir. Eğer bakımları düzenli yapan biri iseniz ateşleme bobininizin ömrü bitiyor olabilir. Veya ateşleme zamanını tam olarak algılayamıyor olabilir. Triger sentesi atlamış olabilir. Sizlere ilk önerim avans ayarını kontrol ettirin. Ateşlemeden tam olarak emin olmak için emisyon cihazlarında ölçüm yaptırmanız gerekiyor sanayide. Ama muhtemel sorunlar buradan kaynaklanıyor. Bunun dışında eğer aracı hor kullandıktan sonra bu olduysa conta yakmış olabilirsiniz.

Yakıt Hava Karışımı Problemleri

Arabanız enjeksiyonlu bir araba veya karbüratörlü bir araba olsa bile emme monifoldu denen şey her araçta var. Bu monifolda bir sürü vakum boruları giriyor. Bu borulardan biri çıkmış veya zaman ile çürümüş olabilir. Bundan dolayı bu borulardan dolayı rölantide dalgalanlanmalar olacaktır.

Bunun dışında aracınızın oksijen sensörü gibi araç beynine veri gönderen sensörleri arızalanmış olabilir. Aracınızın beynine bağlanarak arıza kontrolleri yapılması gerek.Hava filtresi eskidiğinde de bu sorunlar olabilmektedir. Gaz kelebeği denen bir şey var siz ayağınız ile gaza bastığınızda motora giden yakıtı kontrol eden bir kapak. Bu kapağın üzeri zaman ile kurum bağlar yada aşınır tam kapansa bile kapak kaçırma yapar. Buda en çok dalgalanmaya sebep olanlardandır.

Motor sisteminde bu arızayı bulmak kolay değil, her araçta farklı donanımlar var. Ama genel olarak ateşleme ve yakıt düzensizliği yüzünden meydana gelebilmekte. Sizlere önerim aracınızın bakımlarını yaptırın, enjektör ve gaz kelebeği temizleme ilaçları satılıyor bezinliklerde onları deneyin sanayide bu sorunu bulana kadar harcıyacağınız parayı kendi bakımlarınıza harcayın.

Eğer makalemizi beğendiyseniz, düşüncelerinizi bize yorum olarak aşağıdaki bölümde bırakabilir. Ayrıca bizi FacebookİnstagramTwitter ve Youtube üzerinden takip edebilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

1 Yorum

  1. 2011 honda accord aracım ısındıktan sonra teklemeye başlıyorum devir saati düşüp kalkıyor gaza basınca stop ediyor bujiler bobinler değişti tesisat kontrol edildi bi sıkıntı çıkmadı bazende bu sorun kendiliğinden gidiyor bunun sorunu nedir yardımcı olursanız sevinirim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma