Çarşamba, Şubat 28, 2024
Ana SayfaGenelNio, 2021'de Avrupa'ya genişleyecek

Nio, 2021’de Avrupa’ya genişleyecek

Çinli elektrikli otomobil şirketi Nio, genişleme planlarını başlangıçta planlanandan daha hızlı uygulamak istiyor. Nio şu anda yalnızca Çin’de faaliyet gösteriyor – şimdi üreticinin ilk araçları, 2021’in ikinci yarısında Avrupa’da sunulacak.

Şirket CEO’su William Li, markanın 2023/2024 tarihine kadar en önemli küresel pazarlarda temsil edileceğini açıkladı. Avrupa’da, Nio başlangıçta bireysel ülkelerde rekabet etmeyi planlıyor, ancak bunların hangi ülkelerde olacağını henüz açıklamadı.

Hızlanan genişleme planları, son zamanlarda 2020’nin ikinci çeyreğine ilişkin cesaret verici iş rakamlarıyla ilgili olabilir . Bilanço beklenenden çok daha olumlu: Geçen yılın aynı dönemine kıyasla, satış hacimleri neredeyse yüzde 190 artarken, ciro arttı neredeyse yüzde 150 oranında.

Nio’nun modellerini Avrupa’da oldukça uygun fiyatlarla sunması oldukça olası. Şimdiye kadar şirket, ES8, ES6 ve EC6’larını Çin’de sunuyor. Nio kısa süre önce bir Servis olarak Bataryayı bir araya getirdi, böylece Nio araçları isteğe bağlı olarak batarya olmadan satın alınabiliyor, bu da onları önemli ölçüde daha ucuz hale getiriyor ve batarya hizmetleri dahil olmak üzere batarya kiralanabiliyor. Yeni teklifi uygulamak için Nio, CATL ve diğer iki ortağıyla Battery Asset Company adlı kendi şirketini kurdu. Yeni şirket pilleri satın alacak ve BaaS iş modeli aracılığıyla kiralayacak.

Sübvansiyonlardan sonra en ucuz Nio otomobili, paket dahil 343.600 yuan (49.700 $ veya 41.970 euro) yerine, pil paketi sahibi olmadan 273.600 yuan (39.553 $ veya 33.420 euro) fiyatlı bir ES6 SUV. Li, “BaaS ile daha fazla benzinli otomobil müşterisinin elektrikli araçları düşüneceğine inanıyoruz” dedi.

Pil değiştirmenin avantajı, elektrik motorları yüz yıldan uzun süredir piyasadayken, pil teknolojisinin hızla değişmesidir. Bu nedenle, araçlar, yalnızca kullanımla azalmakla kalmayan, aynı zamanda müşterilerin tamamen yeni bir araç satın almak zorunda kalmadan erişmek isteyecekleri yeni teknolojiyle sürekli olarak ilerleyen bataryadan çok daha uzun süre dayanmalıdır.

Geçen yılın sonlarında Nio, ilk pil değişim istasyonları ağının tamamlandığını duyurdu. Bu yılın başlarında, Pekin ve Şanghay arasındaki G2 otoyolunda 1.000 kilometreden fazla uzunlukta sekiz istasyon inşa edildi. Nio’nun elektrikli arabalarının pilleri bu istasyonlarda üç dakika içinde dolu olanlarla değiştirilebilir. Elektrikli otomobil üreticisi, Pekin ve Shenzhen arasında çalışan başka istasyonların yer aldığı ikinci bir koridor planlıyor. Güncel bilgilere göre, Nio şu anda 64 Çin şehrinde bu tür 143 değişim istasyonu kurdu.

Li’ye göre, BaaS teklifi uzun süredir Nio’nun çıkarılabilir pil stratejisiyle bağlantılı olarak planlanıyor. Nio’nun bu stratejiyi uluslararası alanda uygulamayı planlayıp planlamadığı belli değil.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma