Perşembe, Nisan 25, 2024
Ana SayfaFormulaNissan, Formula E yarışlarında kalacak

Nissan, Formula E yarışlarında kalacak

Nissan, 2025/26 sezonu dahil olmak üzere Formula E yarış serisindeki katılımını genişletti. Nissan, DS Automobiles ve Mahindra’dan sonra gelecekte yeni ‘Gen3’ elektrikli araçları kullanan üçüncü üretici.

Üçüncü nesil yarış arabaları Sezon 9’da (2022/2023) geliyor ve yine öncekilerden daha hızlı ve daha güçlü olduğu söyleniyor. Gen3 otomobilleri de ilk kez ön aksta geri kazanım özelliğine sahip olacak.

Nissan, 2018/2019 sezonu için Formula E operasyonlarını ittifak ortağı Renault’dan devralmıştı. Fransızlar gibi Japonlar da e.dams ekibiyle çalışıyor. Mevcut Sezon 7’nin ilk iki yarışında Nissan zaten 14 sayı attı.

Nissan COO’su Ashwani Gupta, “Toplulukların bağlantı kurma ve hareket etme şeklini değiştiren elektrikli araçlar tasarlamayı ve üretmeyi hedefliyoruz” diyor. “Formula E, bu gelecek vizyonunu sürekli büyüyen, yeni, genç ve çeşitli bir kitleye sunarken heyecan, enerji ve çevreyi ön plana çıkarmamıza yardımcı oluyor.”

Bunu yaparken Nissan, yoldaki müşteriler için daha iyi elektrikli otomobiller üretmek için yarış pistinden teknoloji transferini kullanmak istediğini de söylüyor. PSA’nın DS markası, yol araçlarını geliştirmek için teknik bilgi toplamak için Formula E’yi kullanacağını da söylemişti. Öte yandan, Audi ve BMW’nin her biri, geçen yılın sonunda sınırlı ve kendi görüşlerine göre yetersiz geliştirme çalışmasına atıfta bulunarak, mevcut 7. Sezondan sonra Formula E’den çekilmelerini haklı gösterdiler.

Nissan, DS ve Mahindra ile şu anda üç üreticinin 9. sezonun ötesinde bir anlaşması var. Formula 1 takımı McLaren Racing, Sezon 9 için bir seçenek sağladı, ancak henüz bir yuva atanmadı. Mercedes, Gen3 yarış arabalarını kullanmayı henüz kabul etmemişken, Porsche bunu resmileştirmeden taahhüdünü dile getirdi.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma