Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaGenelÖn Cam Çizikleri Nasıl Giderilir (6 İşe Yarayan Yöntem)

Ön Cam Çizikleri Nasıl Giderilir (6 İşe Yarayan Yöntem)

Aracımızın ön camı, hem kelimenin tam anlamıyla hem de mecazi olarak içinde gezindiğimiz dünyaya açılan bir penceredir. Önümüzdeki yolun net bir görünümünü sağlamak için bir ön cama güveniyoruz, bu da çevremizi ve karşılaşabileceğimiz olası tehlikeleri değerlendirmemize izin veriyor. 

İdeal koşullarda, bir ön cam, görüş alanımızı potansiyel olarak sınırlayabilecek herhangi bir kusurdan arındırılmış olmalıdır. Bu, bir yerden diğerine giderken dikkat dağıtıcı olabilen talaşlar ve çatlakları içerir. Bununla birlikte, aynı derecede dikkat dağıtıcı olan, ancak genellikle gözden kaçan başka bir ön cam kusuru türü daha vardır. 

Ön cam çizikleri, ışığı çarpıtma ve fark edilir parlama üretme yetenekleri nedeniyle talaşlar, çatlaklar ve çentikler kadar ağırlaştırıcı olabilir. Neyse ki, ön cam çizikleri, uygun bilgi ve birkaç temel araçla donanmış kişiler tarafından sıklıkla giderilebilir.

Bunu yapmak, bir ön camın netliğini geri kazandırır, böylece kişinin önündeki yolu analiz etme yeteneğini geliştirir. Ön cam çiziklerini giderme ve bu tür onarımları kendiniz nasıl tamamlayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. 

Ön Cam Çizikleri Normal mi?

silecek çizikleri

Çizikler, ön cam kusurlarının en yaygın türleri arasındadır. Aslında, ön camların yüzde 90’ından fazlasının bir tür çizik veya yüzey aşınması içerdiğini varsaymak mantıklı olacaktır. Bununla birlikte, ön cam çiziklerinin şiddeti ve ayrıca bir sürücünün net bir şekilde görme yeteneği üzerindeki etkileri farklıdır.

Bazı ön cam çizikleri neredeyse hiç fark edilmez ve yalnızca doğrudan güneş ışığı altında görülebilirken, diğerleri dikkati dağıtmasa bile göze çarpar şekilde belirgindir. Bu iki tür çizikten ikincisi, önemli ölçüde parlamaya neden olma eğilimleri nedeniyle, doğrudan güneş ışığına girmeye çalışırken genellikle sorun yaratır.

Ön cam çizikleri büyük ölçüde kaçınılmazdır, ancak ön cam çiziklerini belirli bir dereceye kadar önlemek için özel önlemler alınabilir. Havada uçuşan enkazların neden olduğu talaşlar ve çatlaklar gibi, ön cam çizikleri de karayolu seyahati ile el ele gider.

Ön Camdaki Çiziklerin Nedeni Nedir?

ön cam çiziklerine ne sebep olur

Ön cam çiziklerinin en yaygın nedeni, kötü aşınmış ön cam sileceklerinin sürekli kullanımıdır . Ön cam silecek lastikleri eskidikçe, lastik ekleri aşınmaya başlar.

Zamanında değiştirilmezse, bir aracın silecek lastikleri, metal-cam temasına neden olacak şekilde aşınabilir. Bir silecek kolunun tekrarlayan hareketi nedeniyle, bu çizikler ancak zamanla derinleşir.

Ön cam çiziklerinin diğer bir yaygın nedeni tozlu, kumlu veya kurak ortamlarda silecek kullanımıdır. Toz ve kum her ikisi de aşındırıcı görevi görür. Bu nedenle, toz veya kumla kaplı bir ön cam, araç sileceklerinin devreye girmesiyle çizilmeye maruz kalır.

Bu, en yaygın olarak, bir aracın ön camının, silecekleri kullanılmadan önce suyla tamamen doymadığı durumlarda ortaya çıkma eğilimindedir.

Ek olarak, yabancı maddelerden gelen bakış darbelerinin yan ürünü olarak ön cam çizikleri oluşabilir. Bir inşaat aracından atılan kayalar, düşen enkaz ve rüzgarlı malzeme, belirli bir açıyla sunulduğunda ön camlar için risk oluşturabilir.

Bir Çizik Çatlak Olabilir mi?

Ön cam çiziklerinin çatlama olasılığı çok düşük olsa da, imkansız değildir. Genelde böyle bir cama eğitimsiz biri mudahale ederken çatlatabilir. Bu, bir çizik ve bir çatlak arasında ayrım yapmanın zor olabileceği gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Çizikler yüzey kusurlarından biraz daha fazla olsa da, çatlaklar ön camın daha derinlerine uzanarak yapısal bütünlüğünü tehlikeye atıyor.

Küçük bir ön cam çatlağı yanlış tanımlanırsa ve bir çizikten biraz daha fazlası olarak kabul edilirse, zaman içinde bu çatlağı izlemek biraz şaşırtıcı olabilir. Sonuç olarak, kişi genellikle algılanan bir çiziğin çatlağa dönüştüğüne inandırılır, ancak gerçekte tedavi edilmeyen bir çatlağın şiddeti daha da kötüleşir.

Bununla birlikte, sınırlı sayıda vakada derin çizikler aslında yayılabilir. Bu, bir çizik ön camın bütünlüğünü tehlikeye atacak kadar derin olduğunda meydana gelir. Sonuç olarak, bu tür çiziklerin uçları zamanla dışa doğru bölünür ve birkaç hafta veya ay boyunca uzar. 

Sigortanız Çizik Bir Ön Camı Kapsar mı?

Safelite ön cam değişimi

Edip etmeyeceği, sigorta şirketi bir çizik ön camın değiştirilmesini kapsayacaktır kesin bir ifade için sigorta şirketi ile görüşmek gerekiyor. Bununla birlikte, çoğu durumda, kapsamlı veya tam kapsamlı bir otomotiv poliçesi, kişinin primlerini olumsuz etkileme riski olmaksızın yılda bir çizik, yontulmuş veya çatlamış ön camın değiştirilmesini kapsayacaktır.

Ön cam çatlaklarının büyük olasılıkla sigorta sağlayıcınızın takdirine bağlı olarak değerlendirileceğini anlamak önemlidir. Böyle bir vakanın nasıl ele alınacağı, muhtemelen çiziğin ciddiyetine ve ayrıca sürücünün görüş alanı üzerindeki etkisine bağlı olacaktır.

Bu nedenle, bu nitelikteki birden fazla talebin, çeşitli tekniklere dayanarak yıldan yıla reddedildiğini düşünmek mantıklıdır.

Şüpheye düşerlerse, sürücülerin ön camla ilgili iddiaların kapsamı hakkında ek bilgi için sigorta sağlayıcılarına başvurmaları şiddetle tavsiye edilir. Bu, talihsizlik eninde sonunda gerçekleşirse herhangi bir yanlış anlaşılmayı önler.

Ön Camdaki Çizikler Nasıl Giderilir

Çoğu durumda, ön camdaki küçük çizikler nispeten kolaylıkla giderilebilir. Böyle bir görevi tamamlamanın birkaç farklı yöntemi vardır ve bazıları belirli durumlara diğerlerinden daha uygundur. 

Aşağıdakiler, bir ön camdaki çizikleri gidermenin en yaygın yollarından birkaçıdır.

#1 – Parlatma Bileşiği

cilalı ön cam

Çoğu otomobil parçası mağazası , Meguiars Ultimate Compound gibi ticari sınıf parlatma bileşikleri taşır. , ön camdaki çizikleri diş macunuyla aynı şekilde gidermek için çalışan . Bununla birlikte, bu bileşikler biraz daha aşındırıcı olma eğilimindedir ve kullanıldıklarında ayrıntılara dikkat edilmesini gerektirir.

Küçük çizikler için, 3M veya Griot’s Garage gibi biraz daha az aşındırıcı cam parlatma bileşikleri , bir ön camı onarmak için harika çalışır. Biraz baskı uygulamak için bir parlatma pedi veya tüy bırakmayan bir havlu kullanın. Bu işlem istenen sonuçlar elde edilene kadar tekrar edilebilir.

#2 – Polisaj makinesi kullanın

ön camda rastgele yörünge parlatıcı

Araç boyası üzerinde oto boyacıları tarafından kullanılan aynı tip parlatıcı, ön camdaki çizikleri gidermek için hafif bir cilalama bileşiği (yukarıya bakın) ile birlikte kullanılabilir. Elle uygulamaya benzer şekilde çalışır ancak çok daha hızlıdır ve daha az çaba gerektirir.

Bununla birlikte, uzun süreli uygulama veya aşırı basınç sonunda cam yüzeyleri yakabileceğinden veya aşındırabileceğinden, cila makinesi kullanırken yine de dikkatli olunmalıdır.

#3 – Diş Macunu ile Parlatıcı

Jel olmayan diş macunu türleri, hafif iş parlatıcı bileşikler olarak oldukça iyi işlev görür ve ön camdaki küçük çizikleri ve sıyrıkları yeniden kaplamak için kullanılabilir.

Parlatmadan önce, bir ön cam iyice temizlenmeli ve kurutulmalıdır. Diş macunu daha sonra lifli bir bez kullanılarak bir çiziğe uygulanabilir ve dairesel hareketlerle işlenebilir. Bu, bir çizik etrafındaki alanı düzleştirecek ve eşit, restore edilmiş bir görünüm sağlayacaktır.

#4 – Ön Cam Tamir Takımı Kullanın

ön cam tamir takımı nasıl kullanılır

Ön cam tamir takımları hemen hemen her otomobil parçası mağazasından satın alınabilir ve daha fazla bozulmadan bir çizik kapatmak için çalışır. Bu yapıdaki kitler, uygulandığında reaksiyona giren ve cam yüzeylere bağlanan seryum oksit parlatma bileşikleri içerir.

Şeffaf tırnak cilasına çok benzeyen bu ovma bileşiği, çizikleri kaynağında doldurmak ve kapatmak için kullanılır.

#5 – Şeffaf Oje ile Mühür

Şeffaf oje, gelecekte kötüleşmelerini önlemek için genellikle küçük çizikleri kapatmak için kullanılır. Bu oje, bir çizik yüzeyine basitçe uygulanır, bu noktada kurumaya ve sertleşmeye başlar.

Tamamen sertleştiğinde, tırnak cilası yarı kalıcı bir dolgu görevi görecek ve uygulandığı herhangi bir çizikte kiri, kiri ve suyu aşındırmaktan koruyacaktır.

#6 – Profesyonel Ön Cam Çizik Onarımı

profesyonel ön cam tamiri

Yukarıda belirtilen yöntemlerle ön camınızdaki çizikleri gidermeyi denediyseniz veya sadece ikinci bir görüş almak istiyorsanız, muhtemelen profesyonel yardım alma zamanı gelmiştir.

Safelite gibi şirketler, ön cam onarımı/değişimi konusunda uzmanlaşmıştır ve en ciddi endişeleri bile çözebilir. Bu nitelikteki birçok şirket yerinde hizmet verir ve siz işteyken veya başka bir şekilde kullanılamaz durumdayken ön camınıza yönelebilir.

Ayrıca, bu tür hizmetler mevcut poliçeniz kapsamında olabileceğinden, bir cam onarım uzmanına başvurmadan önce otomotiv sigorta sağlayıcınızla görüşmenizde fayda var. Bu, dikkat dağıtan ön cam kusurlarından kaynaklanan güvenlik endişelerini azaltırken hem zamandan hem de paradan tasarruf etme potansiyeline sahiptir.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma