Perşembe, Nisan 25, 2024
Ana SayfaSüspansiyonÖnden çekiş mi arkadan itiş mi daha iyi yol tutar?

Önden çekiş mi arkadan itiş mi daha iyi yol tutar?

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere başlıktan da anlayabileceğiniz gibi önden çekişli arabalar ve arkadan çekişli arabalar arasında ki farklar nelerdir hangi araba hangi durumlarda tercih edilmeli bunlardan bahsedeceğim. Önden çekiş mi arkadan itiş mi daha iyi yol tutar bunun cevabına geçmeden önce arasındaki farklara bakalım.

İlk önce yazımızda şunu belirtmek isterim. Önden çekiş, arkadan itiş yani bu kalıplar çok tartışılır kalıplar. Aslında ikisi de kabul edilebilir. Önden çekiş, arkadan çekiş diyebilirsiniz. Önden çekiş, arkadan itiş de diyebilirsiniz. Ama aslında bu tahrik yani, önden tahrikli ve arkadan tahrikli arabalar diye geçer. Bu da tutuş, sürüş anlamına gelir. Hangisini kullandığınızın bir önemi yok aslında ikisini de kullandığınız da TÜRK DİL KURUMUNA göre bir hata yapmıyorsunuz bunu da belirtelim.

Önden çekişli arabalar ve avantajları

Önden çekişli arabalar ve avantajları
Önden çekiş mi arkadan itiş mi daha iyi yol tutar

Gelin size ilk önce önden çekişin avantajlarından bahsedeyim. İlk avantaj olarak, önden çekiş sisteminin dizaynı ve üretimi daha ucuz olmasından bahsedebiliriz. Böylece size gelen arabalarda fabrikadan çıkıp, elinize daha ucuza ulaşır ve daha ucuza satılır. İnsanların genelde daha ucuza aldığı araçlar önden çekişli olarak kabul edilir. Bu önden çekiş sistemlerde daha az parça kullanılır. Bu yüzden parça maliyeti de düşer ve aynı zaman da arabaların, şaselerin içine yerleştirilme side oldukça kolaydır arkadan itişli arabalara göre.

Ucuz arabalarda, yani daha ekonomik sınıf arabalarda, çoğu marka tarafından önden çekiş sistemler tercih edilir. 2. avantaj da, yine buna bağlı bir avantaj aslında. Bu sistemler, daha kompakt ve daha küçük. Bütün şanzıman, motor, ön aks hepsi birleşik bir sistem olarak bulunduğu için daha hafiftir. Yakıt tüketimi konusun da ise olumlu bir şekilde etki eder. Yani arabanız az yaksın istiyorsanız genelde tercihiniz önden çekişli arabalar olmalıdır.

Önden çekişli arabalar ve avantajları resim 2
Önden çekiş mi arkadan itiş mi daha iyi yol tutar

Tabi aynı güçteki arabalardan bahsediyoruz burada. Tabi ki bu kompakt sistem, motor şanzıman vs. olarak ön aksın üzerinde bulunduğu için. Ağırlık ön tarafa doğru olacaktır. Bu da kötü hava koşullarında arka itişlere göre büyük bir avantaj sağlar. Çünkü; ağırlığın olduğu yerde çekiş olduğu için arabanız daha az kayacak ve daha kontrollü olacaktır. Özellikle karlı havalarda, önden çekişin arkaya itişe oranla avantajı büyüktür.

Şuna da değinmekte yarar var. Bu karşılaştırmayı önden motorlu arabalar için yapıyoruz. Yani önden motorlu arkadan itiş yada önden motorlu önden çekiş arabalar için yapıyoruz bu karşılaştırmayı. Biraz beyninizi yakmış olabilirim, ama lütfen okumaya devam edin.

Arkadan çekişli arabalar ve avantajları

Önden çekiş mi arkadan itiş mi daha iyi yol tutar
Önden çekiş mi arkadan itiş mi daha iyi yol tutar

Şimdi gelin arkadan itiş arabaların, avantajlarına bakalım hep birlikte. Aslında ilk avantaj çok basit, çoğu insanın dikkat etmediği bir şey. Performans ile alakalı diyelim. Arkadan itiş arabalarda bütün sistem araba da dağınık olduğu için yani önde bi motor, şanzıman ve arkada diferansiyel, arka aks yani bütün bu parçalar birbirinden ayrı olduğu için, bu arabalarda alttan gelen hasarlara karşı daha dayanıklıdır aslında. Genelde oluşan hasarlar daha az maliyetli olmaktadır.

Örnek vermemiz gerekirse – Önden çekiş mi arkadan itiş mi daha iyi yol tutar

Çukura girdiğiniz de bir parçaya zarar verirseniz, o parça değiştirilir. Ama önden çekişli olanlarda bütün bu sistem birleşik olduğu için, bi parçaya giden ani şok atıyorum şanzımana aktarılıp şanzımanda bir sorun çıkarabilir. Yada motora aktarılabilir. Genel de arkadan itişlilerde bu durum absorbe edilir yani bi nevi emer diyelim biz buna ve zarar verdiğiniz parçayı ise çok daha düşük maliyetle değiştirebilirsiniz. Kompakt olmadığı için yapı.

Arkadan çekişli arabalar ve avantajları
Arkadan çekişli arabalar ve avantajları

Arkadan itişin 2’nci avantajı ise, Aracın daha dengeli olması. Ağırlık dağılımını araca dağıttığı için araç çok daha dengelidir. Böylece viraj almalarda vs. gibi durumlarda, daha güvenli hissettirir. Aracın direksiyon kontrolü artar. Özellikle hızlanarak ivmelenme sırasında, aracın ağırlığı arkaya bindiği için tutuş olan lastiğe ağırlık biner ve tutuş arttığı için ivmelenmesi daha iyidir. Bütün bu denge hızlanma vs. gibi avantajlardan dolayı, spor arabalarda bildiğiniz gibi arkaya itiş tercih edilir.

Hatta Amerikada ki polis arabalarının arkadan itiş seçilmesinin sebebi yazımızda bahsettiğim 2. avantajdır. Hem arabaların daha az zarar görmesi, kaldırımdan geçerken vs. hem de performans bakımından biraz daha avantajlı olmasıdır. Şimdi ise bu sistemin dezavantajlarına gelin hep birlikte bakalım.

Önden çekişli arabalar ın dezavantajları – Önden çekiş mi arkadan itiş mi daha iyi yol tutar

Önden çekişli arabalar ın dezavantajları
Önden çekişli arabalar ın dezavantajları

Önden çekişin dezavantajları oldukça fazla aslında. Kötü havalarda, sizin avantajınıza olan önden ağır olması, tutuşun daha fazla olması, güzel havalarda, performanslı sürüşleriniz dezavantaja dönüştürüyor. Çünkü arabanın ağırlığı, burun kısmın da olduğu için hem direksiyon kontrolünde sıkıntılar yaşayabiliyorsunuz. Hem ön kısımdan kayma oluyor virajlarda.

2’inci dezavantaj, direksiyon hissinin düşmesidir. Bunu da iki sebebi var aslında. 1’incisi, hızlanırken aracın ağırlığı arkaya bindiği için, ön kısımda tutuş kaybı gerçekleşecektir. Bu da direksiyon hissini oldukça azaltacaktır. 2’nci sebebi ise, motorunuz ve şanzımanınızın konumundan dolayı, ön aksın bi tarafı diğer tarafa oranla önden çekişli arabalarda kısa olacaktır. Kısa olan tarafta burkulma daha az olurken, uzun olan tarafta burkulma daha çok olacağı için, iki teker arasında tutuş farkı olacaktır. Bu da direksiyon hissini kötü etkileyen bir olaydır.

Aslında bu olayları pakete alınmış gibi anlatırsak şu şekilde, önden çekiş arabalar da ön teker de 3 görev oluyor. Bu görevlerden 1’incisi, arabanın yönünü belirlemek. 2’ncisi, motordan gelen gücü yere aktarmak. 3’üncüsü ise, frenleri kontrol ederek arabayı durdurmak. Arkadan itiş arabalarda, motorun gücünü yere aktarma görevi arkada olduğu için, ön tarafta sadece kontrol etmek ve frenleme görevi düşüyor. Bu yüzden de, arkadan itisli arabalar bu görevlerin hepsini daha kolay yerine getiriyor.

Arkadan çekişli arabalar ın dezavantajları

Arkadan çekişli arabalar ın dezavantajları
Arkadan çekişli arabalar ın dezavantajları

Arka itişin dezavantajlarına geldiğimiz zaman, çok fazla dezavantajı yok aslında. Fakat hepimizin başını ağrıtacak şekilde dezavantajı olabilir. 1’incisi, maliyetin fazla olması. Çünkü üretim maliyeti fazla olduğu için. 2’ncisi, aracı daha ağır yapıyor. Aracın ağırlığını artırarak yakıt tüketimini kötü etkiliyor. Bu da günlük kullanımlarda sıkıntı olarak size geri dönüyor. Bunu daha fazla para harcama olarak düşünebilirsiniz.

En büyük özelliği ise, maalesef bu arabalar 4 mevsim olamıyor. Karlı havalarda her ne kadar elektronik sistemlerle bu açığı kapatmaya çalışsa da markalar. Arkadan itiş arabalar hiçbir zaman önden çekişler kadar kontrollü olmuyor maalesef. Güvenlik bakımından ise, karda, yağmurda, kaygan zeminde açıklar verebiliyor arkadan itişli arabalar.

Önden çekiş mi arkadan itiş mi daha iyi yol tutar yazısını çok detaylı olarak işledik. Bizi takipte kalın, şimdilik hoşça kalın! Peki sizin tercihiniz ne olurdu? yorum atmayı unutmayın.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

2 YORUMLAR

  1. Virajda kesinlikle önden çekiş. Teoride arkadan deselerde normal bir sürücü araç virajda kaymaya başladığında gaz keser bu da önden çekişliyi toplar, arka atmaya başladığında arkadan itişliyi toplamak için gazı köklemek özel eğitim gerektirir bunu herkes yapamaz.

  2. 40 yıldır önden çekişli araç kullanıyorum renault opel son 17 yıldır volvo kullanıyorum hepsi önden çekişli bir sıkıntı yaşamadım ya önden çekişli yada 4×4 derim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma