Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGenelOtomatik Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomatik Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomatik şanzıman , şüphesiz, otomobil endüstrisindeki en büyük buluşlardan biridir. Otomatik araç, sağladığı güvenlik sayesinde araç sahipleri için yepyeni bir çağ açıyor. Bu araba tipi sadece profesyonel sürücüler tarafından değil, aynı zamanda temel sürüş becerisine sahip kişiler tarafından da tercih edilmektedir. Ancak, bu en büyük buluş sürücüsü için tam bir güvenlik sağlıyor mu? Ne yazık ki öyle değil. Otomatik Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Otomatik vites araba kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Otomatik şanzıman aracı inanılmaz derecede güvenli olmasına rağmen , tekerleği yönlendirirken herhangi bir maliyete sebep olmamak için birkaç şeyden kaçınmalısınız. İşte bir araca kötü hasar verebilecek ve bazı büyük onarım faturaları için sahibini hüzne koyabilecek 7 hatanın bir listesi .

Boş(n)’de İken Aracı Yokuş Aşağı Kaydırma

Bu alışkanlık, aracı yavaşlatmak dışında hızlandırmanıza izin vermez. Yağ beslemesini keser, böylece şanzıman düzgün çalışma için uygun yağlama elde etmez. Önemli aşınma ve hasara neden olur. Bu nedenle, onarım masrafları ihmal edilebilir yakıt tasarrufuna değmediği için bu alışkanlığı atmanızı öneririz.

Vitese Geçmeden Önce Motora Gaz Vermek

Hepimiz bunu gençler olarak yaptık. Ancak, bu kadar aptal olmayın, çünkü aileniz bu sefer faturaları ödemeyecek! Şanzımana, iç bileşenler arasında daha fazla sürtünmeye yol açarak motor parçalarına zarar veren büyük bir şok verir.

Araba Kaymaya Başlarken Vites Değiştirme

Şanzıman bileşenlerinizi hızlı bir şekilde yön değiştirerek şanzımanı şaşırtıcı bir hızda yıpratır. Aracı durdurmak için frenlerinizi kullanın. Bazı insanlar frenlere basmadan parka girer ve bu da şanzıman için kötüdür.

Kırmızı Işıkta N’de Beklemek

Birçok kişi yakıt tasarrufu yapmak ve aktarma organlarını gereksiz aşınmadan korumak için bunu yapar. Aslında, şanzımanı sürüş modunda tutarak frenleri iterseniz kayıp minimumdur. Gerçek hasar, N moda girip çıktığınızda meydana gelir.

Aracı Tamamen Durdurmadan Önce Park Moduna Geçme

Park moduna geçmek, vites kutusunun çıkış miline bağlı bir vitese bir kilitleme piminin sokulmasına neden olacaktır. Tekerlekler de aynı mile bağlıdır. Bu nedenle, kilitlediğinizde ve aracı aynı anda yuvarladığınız zaman, kilitleme pimini kırma riski vardır.

Motoru Isıtmadan Sert Sürüş

Özellikle kış mevsiminde  Hava soğuk olduğunda yağ kalınlaşır ve yavaş hareket eder . Yakıtı şanzımana ve tüm parçalarına akması için bir dakika verin. Eğer vitese geçerseniz ve en başından itibaren yüksek hızda sürmeye başlarsanız, ciddi dahili hasara yol açacaktır.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma