Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Ana SayfaGenelOtomatik Şanzıman Geç Vites Atma

Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma

Tork Konvertörlü çoğu Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma ve yağ yakma sorunu şanzımanın içindeki vakum modülatöründen dolayı. Ama biz size bu makalede genel olarak geç vites atma sorunları veya hiç vites atmama sorunları neden olur ince detayları ile açıklıyor olacağız.

Ayrıca benzer bir konu olarak Otomatik Şanzıman arıza videomuzu izleyebilirsiniz.

Yukarıdaki videoda hiç vitese geçmemesinden bahsediyoruz. Ama geç vites atma probleminiz varsa bu makaleye devam edin. En alt kısımda da diğer şanzıman problemlerinden kısaca bahsettik.

Otomatik şanzımanın vitesleri hangi zamanda atabildiğini anlaması için ya beyinde sensör kullanılır yada vakum modulatörü kullanılır. Motorun ürettiği vakum gücü ile çalışan vakum modülatörleri, vites düzenlerini kontrol etmek amacıyla otomobillerin, otomatik şanzımanlarda kullanılmaktadır. Modülatör, çelik boru ve kauçuk hortumların bir kombinasyonu ile motora bağlanır. Modülatöre daha fazla miktarda motor vakumu etki ettiğinde, şanzıman daha erken ve daha yumuşak vites değiştirmeye başlar.

Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma
Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma

Motor yükü arttıkça vakum azalır ve şanzımanın daha hızlı ve daha sık bir şekilde değişmesine neden olur. Vakum modülatör diyaframı patladığında veya vakum sızıntıları meydana geldiğinde çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Aracınızın modülatörünün arızalı olup olmadığını belirlemek için yazımıza devam edebilirsiniz.

Şanzımanınızın yağı motorda yanıyor olabilir

Aracınızı çalıştırın ve motorun normal çalışma sıcaklığına kadar ısınmasını bekleyin. Araç bir garajdaysa, garaj kapısının tamamen açık olduğundan emin olun. Şanzımanı “Park” konumuna getirin ve el frenini sıkıca çekin.

Aracın egzozunda mavi renkli duman olup olmadığını kontrol edin. Modülatör valfi içindeki diyafram patladığında, buradan yağı motora verebilir. Motorda yandığında, bu şanzıman sıvısı egzoz borusundan mavi duman olarak çıkar.

Otomatik Şanzıman Geç Vites Atması Yağ Yüzünden Olabilir

Otomatik şanzıman yağı seviyesini aracınızın kullanım kılavuzundaki talimatlara göre kontrol edin. Motor yağından farklı olarak, çoğu otomobil şanzıman yağı seviyesini kontrol ettiğinizde motorun çalışmasını gerektirir. Yırtılmış bir modülatör diyaframı, sıvıda gözle görülür bir kayba neden olur.

Otomatik vites geçiş sorunu || Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma


Arabayı, boş ve trafiğin olmadığı bir yerde test edin. Tam bir duraktan başlayın ve motorun hızını dinlerken, saatte 50 km hızlarına gelin. Motor devri çok yüksekse ve şanzıman normalden çok daha geç vites değiştirirse, vakum modülatörünün arızalandığından emin olabilirsiniz.

Aracınızın şanzımandan motora giden vakum borularını kontrol edin genelde bir kaçak olmaz ancak, vakum modülatöründen çıkan bir parça yüzünden aracınız erken vites atıyor olabilir. Araba sıcak iken motor bölmelerine dokunurken dikkat edin. Otomatik şanzıman beyin arızası olduğu durumlarda da bu geç atma sorunu oluyor tabi ki ama önce kolaydan başlamak lazım bu parça zaten araç sökülmeden de kontrol edilebilir.

Şanziman arizasi ne kadar tutar || Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma

Bu vakum modulatöründen olan bir arıza ise 200 TL civarında, bir masrafınız olur. Eğer aracınızın beyin veya başka parçalarında hasar yok ise. Bazen yerinden çıkmış bir vakum hortumu bile bedavaya gelebilir. Geç vites atma sorunu genelde basit şeylerdir. Ama yinede bilginiz olsun geri vites gibi sıkıntılarda varsa otomatik şanzımanın içindeki fren bandı arızalanmış olabilir.

Fren bandıda vites geçişlerinde vitesleri bloke eder arabanın aşağı kaymasını engeller onunla ilgilide kısa süre sonra yazı paylaşacağız. Bu konu fazla araştırılan ve sorulan bir konu değil siz arızanızı ve yaşadığınız sorunu yorum olarak yazarsanız destek vermeye çalışırız yönetim olarak. Fren bandı arızalarında da Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma sorunu yaşanır unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Otomatik şanzıman arızası nasıl anlaşılır?

Araç D konumunda iken ilerlemiyor ve viteslere düzgün geçmiyor ise şanzıman sıvısı doğru seviyede ise otomatik şanzımanımızda bir sorun olduğu anlamına gelmektedir.

Otomatik şanzımanların arıza belirtileri aşağıdaki gibidir;

 • Şanzıman Yağ Kaçağı
 • Viteslerin Geç Dolması
 • Vites Geçişlerinde Hissedilen Vuruntu.
 • Aracın Şanzımanının kompresyon kaçırması
 • Vites geçişlerinin stabilizasyonunun kötü olması

En çok karşılaşılan selenoid valf arızası belirtileri şunlardır:

 1. Vites geçişlerinde vuruntu.
 2. Vites geçişlerinde devirin aşırı yükselmesi.
 3. Şanzımanın bir veya birkaç vitese geçmemesi.
 4. D’ye veya R’ye geç geçme.
 5. D’de veya R’de geç doldurma.

Otomatik şanzıman arıza lambası neden yanar?

Aracın şanzıman yağının eksik olmasından selenoidlerin arızalanması ve bir elektrik sorunu olduğunda şanzıman arıza lambanız yanacaktır.

Otomatik vites araçlarda baskı balata var mı?

Bir çok otomatik şanzıman türü var. Balata kullanılan sistemler ve baskı balata kullanan sistemler vardır. Amt mmt easytronik gibi otomatikleştirilmiş şanzımana sahip bir araç sa evet debriyaj balatası mevcuttur.

Otomatik şanzıman yağı eksik olursa ne olur?

Yağlamanın eksik olması viteslerin geç geçmesine veya tamamen geçmesine yağ ile çalışan balataların yağsız kalarak aşınmasına neden olur.

Şanzıman beyni neden bozulur?

Şanzıman beyni yağın geç değişmesinden otomatik şanzımanın yağ filtresinin değişmeyerek tıkanmasından veya delinerek beyin içine çapak gitmesinden tıkanır ve bozulur.

Otomatik şanzıman yağı azaldığını nasıl anlarız?

Şanzıman yağı eksildikçe şanzımanda vuruntu, şanzımandan ses gelmesi, vites değişiminde zorlanma gibi belirtiler görülür. Sonrasında da vites değişimi yapılamaz hale gelebilir. Sürüş güvenliği azalır. Aracın performansı düşer ve zorlanan motor aşırı yakıt tüketimine başlar.

Otomatik şanzıman yağı değişimi kaç km?

Ortalama araçlar için 100 bin km olarak tavsiye edilmektedir.

Otomatik şanzıman yağı nasıl kontrol edilir?

Aracınızda şanzıman yağ seviye çubuğu var ise aracınız çalışır vaziyetteyken (araç markalarına vites P veya R konumunda olmalı) çubuğu çıkarın, temiz bir bezle silin, tekrar takın, 5 saniye bekleyin, ardından tekrar çıkarın ve kontrol edin. Gerekirse yağ ekleyin.

Otomatik şanzıman yağı az olursa ne olur?

Otomatik şanzımanın az bir yağ eksikliği ciddi sorunlar yaratmasa da fazla sıvı azalmasında araç viteslere geçmez. Anlık olarak böyle bir sorun şanzımana ciddi sorunlar vermez ancak az yağ ile uzun km ler yapan bir otomatik şanzıman kavrama sistemine ciddi zararlar verecektir.

Bunun dışında unutmayalım ki sürtünmeye sahip olan mekanik parçaların birbirine zarar vermemesi için yağlar her zaman elzemdir. Yağı alırken tasaruf etmek için uygun fiyatlı bir yağ almanız durumunda yağ yapması gereken görevi yapamaz. Özellikle otomatik şanzımanlarda kullanılan yağlar çok özeldirler. Bir nevi hidrolik özelliği sağlayan bu yağlar ayrıca yenileme içinde özel olarak üretilirler. Bu yüzden bu yağları alırken Castrol, Petrol Ofisi gibi benzer bilindik markaları tercih etmenizi öneriyorum. Sanayide bu yağları yerli üretim verenler var bunlar gerçekten çok kalitesiz yağlardır.

Bu kalitesiz yağlar yüzünden şanzıman gerekli yağ basıncını oluşturamaz. Aracınız bu kötü yağ yüzünden geç vites atabilir hatta viteslere hiç geçmeyebilir. Konu sadece yağ seçimide değil yağ değişimi yapılırken otomatik şanzımanın filtresinide değişmeniz gerekiyor. Otomatik şanzımanların yağı çok sık değişmediği için üreticiler genelde filtresi şanzıman için yerleştirirler. Bunuda değişmeniz gerekiyor eğer otomatik şanzıman filtresini değişmez iseniz zamanla tıkanarak yağ geçişine izin vermeyecektir.

Şanzıman yağı nereden kontrol edilir?

Otomatik şanzımanlarda motor bölümünde bir çubuk bulunur bunu çekip üzerindeki seviyelere göre yağ çubuğundan yağ koyabilirsiniz. Yağ seviyesi kontrol edilirken aracınız düz zeminde bulunmalı. Ayrıca bazı araçlarda aracın çalışır bir vaziyette geri viteste olması gerekmektedir. Bundan emin olmak için aracınız hakkında detaylı bir araştırma yapın.

Manuel araçlarda yağ kontrolü de km dişlisi üzerinden yapılır. Ancak çoğu manuel şanzıman için bu durum farklı olmaktadır.

En iyi otomatik şanzıman yağı hangisi?

Günümüzde otomatik şanzımanların üzerine en çok düşen firma Castrol dür. Ancak bilindik markalara yönelebilirsiniz. Çünkü otomatik şanzımanlar 30 seneden bu yana hayatımızdalar ve artık yağ üretiminde firmalar kendini iyice geliştirmiştir. Genelde ATF yağları Petrol Ofislerinden de hızlıca temin edebilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

137 YORUMLAR

  • Şanzıman yağını kontrol etmelisiniz yağ seviyesi doğru ise yağın rengine bakın kırmızı olmalı siyah ise şanzıman balataları aşınmaya başlamıştır. Tork konvertörlü bir otomatik şanzıman a sahipsiniz. Sizin aracınızda vakum modülatörü yok geç vites atması yağ seviyesi balataların aşınması ve selenoidlerin tıkanmasından kaynaklanır. eğer sorun selenoid ise şanzımanın inmesine gerek kalmaz eğer sorun balata ise sıfır balata takımı takılması gereklidir.

   • İbrahim Hocam Merhabalar. Bizde 91 Toyota corona arac var. Arac 12/15 km gittikten sonra ancak 20 km üstüne cikabiliyor, vites yükseltebiliyor, bazen bu 20km yi de bulabiliyor. Daha önce 1/2km de yapiyordu. Yagini ve filitresini degistirdim, Yaĝ degisiminden sonra sıkınti daha da artti . Bir kac yere sordum ,Șanziman beyni diyen oldu selonaid diye oldu, yag basinc sensörü diyen oldu. Ancak problemi netlestirip müdahale eden olmadi. Yardimci olabilirseniz sevinirim.

  • 2004 model Skoda Octavia aracımın düşük devirde sürekli vites değiştiriyor yüksek devirde bir sorun yok cihazda problem gözükmüyor yağını bu sorun çıktıktan sonra değiştirdim hidrolik beyin dediler onu değiştirdim ama bir çözüm bulamadım acaba neden olabilirler

 1. Hocam merhabalar oncelikle verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim. Aracim 2000 model Volvo S80 2.0t aracim benzinden Lpg ye ilk gectiginde bi gec vites atiyor biraz sogukken motor isindigi zaman duzeliyor diye hatirliyorum. Ama benim daha buyuk bir sorunum var. Araci R veya D ye aldigimda vuruntu yapiyor. Ayrica seyir halindeyken vites gecislerinde cok vuruntu yapiyor. Ozellikle duz yoldan bayir inecekken vites duserken vuruyor resmen kafa atar gibi. Bunun sebebi ne olabilir. Şanzuman takozunu kontrol ettirmemi onerdiler umarim ondandir diger turlu masrafim cok buyuk.. Cevaplarsaniz cok sevinirim iyi gunler diliyoeum

  • Yorumunuz için teşekkür ederiz. Ben şahsen otomatik şanzıman revizyonu yapıyorum sizin genel sorununuz şanzıman takozlarindan kaynaklanıyor şanzıman takozlari değişiminden sonra vites geçişlerinde vuruntu var ise aracinizin şanzıman yagi eksiktir yağ da tamam ise şanzıman içerisinde fren bandı oluyor bunu sadece otomatik şanzıman toplayanlar bilir bu fren bandına ayar yapılması gerekebilir ama bunu en son seçenek olarak düşünebilirsiniz. Şanzıman revizyonu gerekiyor diyenlerden uzak durun. Şanzıman takozu yağ seviyesi bunlara odaklanın. Yinede bu sorunlara çözüm bulamıyor iseniz şanzımanın arıza okuma cihazına bağlanarak icerisindeki sensörleri kontrol edilmesi gerekli.

  • Hocam 2003 seat Cordoba Signo Paket 1.4 otomatik aracım geç vites atıyor.ilk çalışma da yapıyor bunu. Jetko şanzıman mevcut.arac ısınınca sorun gidiyor. Birde yük sek hızlarda hava sesi geliyor motor önünden sizin dediginiz hortumlar dan olur mu?

 2. Merhaba verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.1994 model otomtik ford festiva aracim var.Öncesinde sürekli şanziman yag eksiltiyordu.Usta bakti yaptim dedi heralde vakum modulatorunu devre disi birakti.Araç şu an cok yuksek devirde vuruntulu vites atiyor.Sorunun cozumu ne olur? Sorun vakum modulatorundemidir

  • Ford festiva nın otomatik şanzımanına gerçekten aşina biri olarak söylemeliyim ki, vakum modülatörü iptal edildiğinde D konumunda hiç viteslere geçmez. İptal ettiğini düşünmüyorum. Ancak vakum modülatörü içerisinde tornavida ile ayar yapabileceğiniz bir vida bulunur bu vidayı sıkmış olabilir. Bundan kaynaklı olarak, otomatik şanzımanınız motorda oluşan vakumu tam olarak algılamadığı için vuruntulu olarak viteslere geçiyor olabilir. Yağınızın az veya çok olması da şanzıman basıncını değiştirdiği için vuruntuya sebep olabilir. Ustanın müdahalesi sonra bu sorun ortaya çıktıysa usta ile gidip bir görüşün derim eğer sonuca ulaşamaz iseniz vakum modülatörünü değiştirin. Sizin aracın vakum modülatörünü geçen sene 200 TL ye almıştım. Otomatik şanzımancıları dolaşın biraz zor bulunur ama bulunur. Sökmesi takması zor değil zaten. Vuruntu uzun süredir var ise şanzıman takozları da sorunlu olabilir.

   • Verdiğiniz bilgiler için cok tesekkürler.Aslında araçta ilk başta vites geçiş sorunu yoktu.Sadece egsozdan beyaz duman atıp sanzıman yağını eksiltiyordu.Daha sonra ustaya götürdükten sonra artık ne yaptiysa yağ eksiltme beyaz duman atma sorunu bitti ama 3500-4000 devir arası vuruntulu vites atıyor.Ustaya da ulaşamıyorum kayboldu ortaliktan :).Bi usta mazda 3.23 ile festivanın şanzımaninin ayni olduğunu söyledi.Sizin bilginiz var mı? Baya araştırdım vakum modülatörü bulamadım.Sizin tavsiye edebileceginiz parçacı yada çıkmacı var mi? Yada mazda 3.23 sanzıman modulatorunu kullanabilirmiyiz?
    Tesekkürler

    • F3a şanzıman tipi festiva ve mazda 323 de kullanılıyor evet doğru bilgi. Sizin aracınızın şanzımanı 3 vitesli ise vakum modülatörü mazda 323 ile uyacaktır. İnfo@motordestek.com üzerinden şanzımanın resmini biraz çekebilirseniz aynı olup olmadığının bilgisini verebilirim. Çünkü festiva nın bazı modellerinde şanzıman tipi değişebiliyor 4 vitesli modelleri de mevcut. Vakum modulatörünün içerisindeki ayar civatası kaç bin devirde vites atılacağını ayarlıyor. Genelde vakum modülatörü patladığında o vidayı sıkmak yağ kaçağını engelliyor. Ama o zamanda motor yüksek devirlerde vites atıyor.

     • Merhaba 2004 model Opel Vectra c aracım var otomatik vites aracım da viteslerde geçiş sıkıntısı var vuruntu oluyor beşe aldığım zaman ise alt viteslere geçmiyor yağını değiştirme yaptık biraz rahatladı ama tekrar başladı Yolda giderken bir anda küt diye yığılma yapıyor sanki bir cisme çarp ma gibi ses geliyor bi servis hız sensörü dedi diğeri sensör sağlıklı dedi hayattan soğudum resmen

     • Öncelikle aracınızı arıza tespit cihazına bağlatın herhangi bir arıza kodu almıyorsanız şanzıman takozlarının eskimesinden kaynaklanıyor. Şanzıman içerisinde oluşan ciddi sorunlarda, genelde vites geç geçer. Vuruntulu geçişler ciddi sorun belirtisi değildir korkmanıza gerek de yok bilginiz olsun.

 3. Ford Mondeo 2005 model benzinli 2.0 motor otomatik vites aracım 1. vitesten 2 ye geçişte özellikle LPG de sirkeleme yapıyor aracı benzine aldığımda bu neredeyse kayboluyor bu neden olabilir. Şimdiden cevabınız için teşekkür ediyorum.

 4. Merhaba hocam bende 2001 3.20 ci var normalde vitesler 1500 devir de atardi simdi 2000 2100 devirde atiyor diger gecislerde vs r de bi sıkıntı yok 1500 1600 devirde baya bi gidince atiyor ama hem gec hem vuruntulu atiyor sorun ne olabilir

  • Şanzıman yağınız azalmış olabilir Furkan bey eğer uzun süre yağsız kullanılmış ise otomatik şanzımanınız zarar görmüş olabilir. Ancak hemen endişe etmenize gerek bulunmuyor. Öncelikle şanzıman yağınızın rengine bakın simsiyah olmuş mu yanık kokusu varmı? eğer rengi kırmızıya yakınsa balata problemi olmayabilir. Aracınızdaki vites geçişlerinin tekrar stabil olması için fren band ayarı gerekli olabilir. Bu ayarı araç lifte alınarak otomatik şanzıman servisleri yapabiliyor eğer çok rahatsız etmiyor ise bir süre aracı kullanmaya devam edin ciddi bir sorun açmaz zamanla düzelmeside mümkün olduğunu unutmayın. Ben otomatik şanzıman revizyonu yapıyorum ancak belirtmiş olduğunuz aracın otomatik şanzımanını deneyimlemedim.

 5. Ustam kolay gelsin benim aracım 2007 lancer 1.6 otomatik vites 1 sen ikiye geçerken bazen uzatarak atıyor belli bir süre sonra 3 viteste kensdini korumaya alıyor ve 3 viteste kalıyor kontak kapatıp açtığım zaman düzeliyor acaba şanzıman sorunu nedir

  • Şanzıman selenoidlerinde arıza olabilir şanzıman arıza cihazına bağlamak gerekli. Büyük bir sorun olacağını düşünmüyorum. Vitesleri izleyen sensör arıza yaptığında bazen bu arıza yaşanabiliyor

   • Merhabalar benim 2006 kia serentom var ısınınca e cü viteste takili kaliyor ve araç kalkışlarda zorlanıyor biraz soğuduktan sonra düzeliyor elektirinokciye goturup sanjiman beyni değişti yine düzelmedi yardımcı olursanız sevinirim

 6. Ustam bende 638 kasa vito sanzimaninda , normal hic birsey yok gibi giderken bi anda bosa atmis gibi oluyo ve sanziman devre disi kalip ariza veriyo. Kontagi kapatip tekrar araci calistirinca normale donuyo . sanki 2 ci vitese gecerken yapiyo bu hareketi . bi fikir verirseniz sevinirim

 7. Merhabalar ustam,benim 1999 toyota camry var.aracın vites geçişlerini hissederek ayağımı devrini bulunca hafif gazdan çekerek hissettirmeden atıyorum.kendi haline bıraktığımda vuruntu yaparak vites atıyor.yağını petronas alıp değiştirttim.ama çözüm olmadı.kaç yere götürdüm.anlamıyorlar.pahalı çözümler (beyin,şanzıman inme) gibi söylüyorlar.sizin sensör vakum gibi çözümlerinizi hiç dile getirmediler.yardımcı olursanız memnun olurum.teşekkürler.

 8. 2000 model Mercedes s500 var elimde devir saat yükseliyor 6-7 devir kadar çıkıyor ama vites atmıyor araç 180 – 200 km hız ulaşıyor ama vites atmadığı İçin bağırıyor kontağı 2 3 kere açıp kapatınca düzeliyor sonra tekrar aynısı oluyor bunun İçin ne yapmam lazım bilgi verirseniz sevinirim

 9. S.a ibrahim ustan aracim 1.2 albea yari otomatik aracim devri 4 bini buluyor hizı 40 50 yokusta bazen duz yoldada ayni sekil oluyor motor sesi bagirma gibi oluyor bazende bu olmuyo neyden kaynakli olabilir?

 10. S.a ibrahim ustan aracim 1.2 albea yari otomatik aracim devri 4 bini buluyor hizı 40 50 yokusta bazen duz yoldada ayni sekil oluyor motor sesi bagirma gibi oluyor bazende bu olmuyo neyden kaynakli olabilir?

 11. Selamün aleyküm kolay gelsin 2005 model Honda Civic tam otomatik aracım var aracımın motoru şanzıman yerinden sökülmeden söküldü ve yeni yapıldı. Motor yapıldıktan sonraki test suruslerimde aracım 2.500 devirde vites geçişi sağlaması gerekirken 3.500. 4.000 devir arasında vites atmaya başladığını tespit ettim. Vites düşüslerinde de aynı problem görünüyor. Ustalara durumu anlattım ancak çözüm bulamadilar bu konuda yardımcı olabilirseniz şimdiden çok teşekkür ederim.

 12. Selamlar kolay gelsin benim 1999 Volvo s40t tam otomatik aracım var araç seyir halindeyken vitesi seri ve hızlı yükseltiyor yokuşa tırmanırken vites düşmesi gerekirken vitesi geri çekmiyor devir düşüp hız düşmesine rağmen vites düşmüyor dolayısıyla gaz yemiyor ve araç gitmiyor ne yapabilirim teşekkürler devir 1 ile 3. Viteste iken 1700 ile 2300_ 2400 arasında oluyor

  • Eski tip otomatik şanzımanlarda vites atım zamanını ayarlamak için bazı ayarlamalar yapılabiliyor. Ayrıca gaz pedalınızda bir switch düğme olur o düğme bozulmuş veya şanzımana giden kabloları hasar görmüş olabilir. gaz pedalının oraya bakın switch basınca cit cit ediyormu. Bu gaz pedalına fazla bastığınızda aracınızın erken vites atmasını sağlar. Takılı kaldıysa erkenden vites atıyordur. Ciddi bir sorun değil ama erken vites attığı için yokuşlarda aracınız gereksiz yere zorlanıyor.

 13. Merhaba ustam benim sorun 2009 opel corsa şanzıman 3 ve 4 vitese geçince atma yapıyo kavramıyo Ankarada ustaya götürdüm yağ ve soğutma suyu karışmasından dolayı arıza var ve masrafı 10000 bin olur dedi sizce ne yapmam gerekli çok teşekür ederim

  • Tabi ki başka yerlere de göstermelisiniz en azından sizin şanzımanınızı daha önce tamir etmiş bilgili birilerine. Opel corsa facebook grubundan destek alabilirsiniz. Teknik detaya gelecek olursak aracınızın şanzımanı içerisinde balatalar aşındığı için atma yapabilir veya beyin içerisinde yağ kanalları tıkandıysa bu olabilir. Yağ değişimi yaptırmanızı öneririm öncelikle bu yağ değişimi sonrası bu sorun hiç azalmadıysa sıfırdan şanzımanın revize edilmesi gerekiyor. Ama 10 bin tutmaması gerekir. işçilik dahil 5 bin civarında olabilir. Çıkma şanzımanlara bakın en azından.

 14. Selamlar 2008 Hyundai Sonata aracım sadece soğuk havalarda sabah ilk çalıştırdığımda Dye almama rağmen hareket etmiyor. Araç bir süre ısındıktan sonra gün içinde tekrar aynı problemi yaşamıyorum. Hatta havaların ısınmaya başladığı bu günlerde sabah ilk çalıştırmada da problem yok. Sadece soğukla ilgili bir problem gibi görünüyor. Sizce sorun nedir

  • Bu sorunu yaşayan sadece siz değilsiniz çok yaşanan bir problem.
   1- Şanzıman yağının eksik olması
   2- Yağın özelliğini kaybetmesi
   3- Otomatik Şanzımanın ömrünü tamamlaması (Balata ve kavrama sorunu)
   4- Tork Konvektörü arızası

   • Cevabınız için çok teşekürler. Çevremde güvenebileceğim bir servisim (otomatik şanzımandan anlayan) yok ne yazık ki. Sizce yukarıda saydıklarınızı ucuzdan pahalıya doğru deneyerek mi göreyim? Veyahutta istanbul içi önerebileceğiniz bir yer varmıdır. Şimdiden teşekürler.

   • Merhaba Bende de 2001 polo 1.4 otomatik araç var.Sadece sabahları ilk çalıştırmada D ye attığımda 2-3 dk bekliyor sonra sert vuruntulu kalkış yapıyor. Ondan sonra gün içinde bir daha yapmıyor.ne yapmalıyım sizce.

 15. 2008 model 19.dizel zafira aracim var 6 ileri tam otamatik sanzuman.
  Arac ilk çalıştığında vites geçişleri hep 2000 devir aralığında ama araç ısındıktan sonra vites değişme aralığı 1000 devire kadar düşüyor. Hiz 30 km iken 3 vitese 40 km geçince 4 atıyor buda devirsiz bir durum yaratıyor.
  Ikinci sorunum ise araç 3 vitesten 4 geçerken ayağıma gazdan çekmezsen devir yükseliyor vites atmıyor. Eğer ayağımı gazdan çekip 2000 devir civarı gaza basarsam sorunsuz geçiyor. Bu kaydırma sorunu oluyor sanırım.
  Rampa çıkarken 5 viteste gaza çok yüklemişsem devir yükseliyor araç hızlanmıyor ayağımı gazdan çekip tekrar verdiğimde düzeliyor.
  Bana bu şanzımanın olası arsaları ile ilgili önerilerde bulunursanız seviniri. Şimdiden iyi günler diliyorum.

 16. Slm iyi seyirler S40 1.8 otomatik torkkonverrorlu 4 ileri sorun araç 4 vitese atmıyor. 1.2.3.normal 4 yok daha önce motor yapıldı ve tork konvertör kontrol edildi şanzıman yağı değişti test edildi 4.vitese atmıyor ne yaptınsa olmadi görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim teşekkürler

 17. Mrb Sayın Arslan, 2001 Model Fiat Brava aracımız sabah ilk çalıştırmadan sonra, sürüşe geçtiğimizde 1 den 2 ye 4000 devir e çıkınca geçiyor(Amiyane tabirle vites atsın diye gaz verip arabayı bağırtıyoruz).Araç 2 ye atınca ve biraz da yol alınca hen hangi bir sorun kalmıyor. Geçişlerde bir vuruntu veya sarsıntı olmuyor. Araç sıcakken çalıştırdığımızda herhangi bir sorunla karşılaşmadan normal vites geçişlerini yapıyor. Konu hakkında bir yorumunuz olabilir mi acaba? İlginiz için çok teşekkür ederim.(Belki fikir vermesi açısından faydası olabilir; transmisyon yağına baktığımızda renk kırmızı ama yağ çubuğuna göre yağ fazla görünüyor. İlginç olan şey araç sanzıman keçelerinden yağ kaçırıyor ama yağ seviyesi hiç düşmüyor, hatta fazla görünüyor)

  • Öncelikle yağ seviyesi çoğu araçta, araç geri viteste çalışırken kontrol edilir bunu yapıyor musunuz? yani motor yağını kontrol eder gibi bakılmaz. Bunun dışında geç vites atma sorunu yağ özelliğini artık kaybetmiş ise geç vites atma durumu olabilir. Şanzıman içine su girmiş olabilir. Su ve yağ birbirine karışmış olabilir. Tabi sorun buda olmayabilir şanzımanın içinde balatalar birbirine yağ basıncı ile yapışır. bu yağ basıncını tutması için ring denen bir conta var bu conta zamanla özelliğini kaybettiği için yağ burada basınç üretemez ve balataları sıkıştıramaz. Yani bu şanzımanın revizyon isteme durumudur ama bu olsaydı aracınızda güc kaybıda olmaya başlardı. veya farklı devirlerde vites atardı. Eğer sadece vites atması 4 bin devirde ise ve uzun süredir böyleyse yağ değişiminden sonra düzelme durumu olabilir. Öncelikle en ucuz yollu adımlar ile ilerleyelim yağ değişiminden sonra diğer yapabileceklerinize bakalım.

   • Merhaba fiat brava 1 ve 2.viteste gidiyor
    3.vitese geçmiyor
    Geri viteste gaz vermeden ilerlemiyor ve birden bire atılıyor
    Ayrıca gösterge ekranında ve vites kolu etrafında ki vites geçiş ışıkları yanmıyor sebebi ne olabilir rica ediyorum
    En önemliside lütfen güzel bir usta tavsiye edebilirmisiniz

 18. Bmw e 46 99 model 3.18 i otomatik şanzıman arada kendiliğinden devir yükseliyor ve sonrasında ekranda İ HARFİ çıkıyor ve araç çok ağır yürüyor hatta gitmiyecek kadar güç kaybı oluşuyor yağını değiştirmeyi düşünüyorum sizce ne yapmalıyım iyi çalışmalar

 19. Merhaba Hocam
  2008 Aveo otomatik araç var.
  Vites geçişleri 5-6 bin devirde oluyor. Yukarıdakilerden anladığım kadarıyla vakum modülatörünün bozuk olduğudur. Bu parçayı Türkiye ‘de nereden temin edebilirim.

  • Merhaba sizin aracınızı öncelikle arıza tespit cihazına bağlamak gerekli. Beyin sorunu olabilir. Yeni nesil araçlarda genelde vakum modülatörü artık kullanılmıyor.

 20. İbrahim ustam çok faydalı bi yazı olmuş teşekkürler, 1000 motor otomatik 91 swift aracım 2 den 3 e geçerken devir 7-8 e dayanıyor ayağımı hafif gazdan çekince vitese geçiyor, hafiften vuruntu da var geçişlerde… Bu arada arka takoz kırık aşırı titreme var, şanzıman yağı usta yeterli olduğunu söyledi. Bu marka model araçta deneyiminiz olduysa sorun ne olabilir sizce.

  • Yaşadığınız sorunun aynısını yaşadım. Tamirinide yaptım şanzıman yağınız tamsa ve özelliğini kaybetmemişsse zor geçen vitesin balataları bitmek üzere olduğunun işaretidir. Şanzımanınız yakında o vitese hiç geçmeyebilir. Balata setinin ve oringlerinin değişmesi gerekiyor. Ayrıca şanzımandan motora giden bir vakum hortumu var o yırtılmıssa da aynı sorunu yaşarsınız onu da kontrol edin mutlaka.

 21. İbrahim bey merhaba. 2000 model VW polo 1.4 tam otomatik araç sahibiyim. 1.5 yıl önce şanzıman komple revizyon yapıldı. 4 ay sonra şanzımanda yağ kaçakları oluşmaya başladı. yapan firmaya gittim yüzüme bile bakmadılar. kısacası aracımda söyle bir sıkıntı var. araç soğukken D konumuna alıyorum .hemen hareket etmiyor. geç dolduruyor .kış mevsiminde bu 10 dk yı bulabiliyor. yazın 5 dakika falan sürüyor. oda rolantide değil ben biraz gaz vererek daha çabuk doldurmasını sağlıyorum.sert gaz verirsem kütt diye vuruntu yapıyor. hareket etmeye başladığımdada kendine gelene kadar vitesleri motor biraz bağırarak ve şanzıman kaçırırmış gibi atıyor. .yaklasık 5 km. falan gidincede herşey normale dönüyor. yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.Syg.

  • Merhaba .Ayni araç ve ayni sorun bendede var şimdi peki siz şanzıman revizyonu yapınca sorun düzeldi mi.bilgi alabilirmiyim.
   İbrahim bey bu sabah ilk çalışmada D ko mumunda arabanın geç kalkma sorununu bize cevaplarsa çok memnun oluruz.

    • Dönüş yaptığınız için teşekkür ederim. Araç R konumunda geride hemen hareket ediyor.Ama serin havada 2-3 dakika bekliyor, gaza basiyorum sarsintili vitese geçiyor sonrada duzeliyor.birde 4 ileri olan polo aracim 4. Vitese geçmiyor.Şanzıman yağı 5 ay önce değişti. Şanliurfada ustalara sorduğumda şanzıman bakimi veya valf gövdesi tamiri dediler.onunda maliyeti 12000 tutar dediler.çok fazla geldi.nerde baktirmami ve ne yapmamı onerirsiniz.

 22. Merhabalar iyi çalışmalar Volvo s40 T4 1.9 benzinli ve tüplü tam otomatik aracımda şanzıman arıza işiği yaktı ve araç zor kalkmaya R konumuna gelmesine rağmen geri gitmemeye bazen normal şekilde gitmeye devam ederken bilgisayarda arıza olarak 3.ve 4 .vites dişli oranı yanlış ibaresi çıktı fakat araç kendini korumaya aldığını ve bu yüzden zor kalktığınıda öğrendim.Daha sonra hayat bu arıza varken kızım bir akşam aniden rahatsızlandı ve başka çarem yoktu arabayı korumadada olsa sürmek zorunda kaldım bir müddet yol aldıktan sonra araçı sanki bir metal parçası tutuyormuşçasına sesler gelmeye başladı ve sanırım şanzımana büyük bir arıza verdim şimdi sizce şanzımanı tamir mi ettirmeliyim yoksa çıkma bir şanzıman bulup değiştirmelimiyim.FİKİRLERİNİZ BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ SAYGILAR

  • Ben sizin yerinizde olsam kesinlikle çıkma şanzımana yönelirim. Ankara da aracınız için uygun fiyatlı otomatik şanzımanı rahat bulabilirsiniz. Şanzımanların tamir takımları balata ve conta takımlarını kapsıyor bu şanzımanı açtırıp yaptırmaya kalksanız mutlaka parça ihtiyacınız olacak ekstra masraflar sizi bekliyor olacak.

 23. İbrahim Usta açıklamalarınız için teşekkürler,benim aracım 2013 model Skoda Octavia otomatik,aracımı trafikte kalınaca vites değişmede sorun oluyor,3500-4000 devirde vites değişiyor,birde yolda giderken bazen gaz yemiyor,kontağı açıp kapatınca düzeliyor,sorun sizce kavrama danmıdır,yoksa başka bir sorun mu var.

  • Kontağı açıp düzeliyorsa şanzıman içerisinde selonoidlerde sorun olabilceğini düşünüyorum şanzıman inmeden de çözülebilir gibi gözüküyor şanzıman alttan açılıp kontrol edilebilir.

 24. Merhaba iprahim bey 2021 gashgai 1.5 dct dizel aracim 1800 km de sıfır aldıgımdan beri fitesi si R konumuna alınca bir vuruntu silkelenme oluyor servise götürdüm test sürüşünde usta fark etti normal oldugunu söyledi cihaza bagladı bir şey cıkmadı bu durum normalmi sizce ne yapmam gerekiyor eger normalse şanzumanımı boşuna kurcalatmak istemiyorum sizin görüşleriniz benim için cok önemli selamlat

  • Merhaba yaşadığınız sorun için çok üzüldüm. Yeni model bir araç alıyorsunuz böyle bir vuruntu oluyor. Vuruntu olması ciddi bir sorun değil ancak 1800 km de böyle bir vuruntu ilerleyen zamanlarda artacak ve daha kötü olacaktır. Bunu hiç bir şekilde kabul etmeyerek rahatsız olduğunuzu baskılarak düzeltmelerini söyleyin. Çünkü yeni nesil otomobillerin vitese geçişini hissetmeniz normalde mümkün değil. Sizi yolda bırakacak bir sorun olmadığını unutmayın.

 25. Cevabınız için teşekkür ederim cihaza bağladığımızda P0730-60 ve u2103-00 kodlarını verdi diğer servis te vermedi sadece manüel de kullanıp beşe almıyorum vitesi tekrar küt diye yığılma yapar endişesi olmasın dan dolayı

 26. Merhabalar. 2013 model 2 litre benzinli Jeep Compass CVT vites kutusuna sahip aracımın özellikle üst devirlerde vites yükseltmeme sorunu var. Bu araçlar için bilginiz dahilinde olan kronik bir arıza var mı? Arızanın tespiti ve çözümüyle ilgili bir öneriniz olur mu? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • CVT Şanzımanlar hayali vites oranlarına sahipler scooterlar gibi cvt şanzımanı konumlandıran sensörler var bu sensör hatalı okuma yapıyordur. Arıza tespit cihazına bağlatmalısınız.

 27. USTAM SELAMLAR 1980 MODEL SILVERADO C10 CUSTOM DELUXE ARACIM VAR VITES GECISLERI HER VITESDE 4000 DEVIRDE ATMAKTA VACUUM MODULATORU YENILEDIM HORTUMLARI YENILEDIM MODULUN ICERIDE KUMANDA ETTIGI MIL ILERI GERI YUMUSACIK HAREKET EDIYOR YAG YENI SEVIYESI NORMAL HERSEYI KONTROL ETTIM SADECE VACUM MODULATORDE AYAR YAPMADIM GEVSETIRSEM IC KISIMDAKI AYAR CIVATASINI VITES GECIS DEVRIM 2000 DEVRE DUSER MI SAYGILAR .BIRDE KALKTIKTAN SONRA 4000 DEVIRE KADAR YUKSELIP 2 VITESE GECTIKTEN SONRA AYAGIMI GAZDAN CEKTIGIMDE ARABA SANKI BOSA GECIYOR GIBI OLUYOR GAZ VERDIGIMDE TEKRARDAN 1 E GECIP 4000 DEVIRE KADAR YUKSELIP 2 VITESE GECME YAPIYOR YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM .SAYGILAR

  • Evet vakum modulatörü üzerinden ayar yapabilirsiniz ama aracınız anında vitese geçmiyor boşa geçer gibi yapıp vites geçişlerinde bir tuhaflık varsa şanzıman içerisindeki balatalar bitmek üzere olabilir.

 28. İbrahim bey merhaba 2004 model AL4 şanzıman pejo 206 aracımın fanı 98 derecelerde açıyordu bunu düzeltirtmek için termostat değişimi fan rezistansı fan röleleri vs kısa aracın sigorta kutusu ile soketler vs el değdi aynı gün motor yağıda değişti. Bu işlemlerden sonra Aracımı D modunda 2. vitesten 3.vitese geçişleri 4000 devirlere kadar yükseldi benzinde de lpg de denedim değişen bişey yok daha önce bahsettiğim viteslerde sakın kullanımda 2.500 2.7000 devir aralığında geçiş yapıyordu.
  Spor mod ve kar modunda herhangi bir sıkıntı yok. Hatta 3.vites D madunda iken devir 4.000 civarlarında kar modu düğmesine bastığımda araç rahatlayıp 4. vitese de geçiyor sorunun tespiti ve çözümü ile ilgili bilgilendiriseniz sevinirim ibrahim ustam..

  • Büyük bir ihtimalle şanzıman bağlantı soketindeki kablolardan biri olan basınç sensörü okuma kablosu zarar görmüş olabilir. Düzelmeside muhtemel ancak şöyle kaputu açın ve soketler yerine tam oturmuşmu kontrol edin şanzıman tarafında. Gözle kontrolde bir şey göremiyor iseniz arıza tespit cihazına bağlatın. Cihazda hata okumuyor ise otomatik şanzıman konusunda sadece sizin aracınızda deneyim kazanmış birinden destek alın. Çünkü sizin şanzımanınız diğer şanzımanlardan biraz farklı.

   • Öncelikle yazınızı okudum çok faydalı olmuş 2004 307 otomatik aracım var benzer sorundan müzdaribim uzun yolda veya ısınınca çok rampa çıkınca 4 bin devirde vites yükseltiyor 3 devirde düşürüyor stop edip biraz bekleyince düzeliyor düşük devirde 2. Vitese geçerken bazen vuruntu oluyor şanzıman revize oldu hidrolik beyin değişti yağ soğutucu büyük tip takıldı sıfır şanzıman almadığım için aşırı pişmanım ustanında beni yanıltmada payı var tabiki revize öncesi geç vites değiştirme gibi bi sorunum yoktu 1. Viteste kalmamaya başlamıştı viteslerde vuruntu vardı cevaplar iseniz çok faydalı olur benim için yazınızda selonoid valfler gibi duruyor sorumun cevabı ancak onlarda değişti

 29. Selam usta bende 1991 model Toyota Corona var araç ilk çalışmada n den d y yada p den d ye gecerken sıkıntı yok ama arac normale geldiğinde n ye alıp d ye tekrar geçince vuruntulu geciyor

 30. Merhabalar benimde bir sorum olucak aracım Ford Mondeo 2.0 dizel 2011 6 ileri aisin şanzımanlı yağı yeni değiştirdik ancak aracım gaza basıp devir yükseldiğinde 2. vitesten 3. vitese geçişte bağırıyor ve sonra geçiyor sanki şanzıman kaçırıyormuş gibi öbür viteslerde herhangi bir sorun yok sadece 3. viteste bunu yapıyor aracın motorunu yeni yaptırdım ve yaptırmadan önce böyle bir sorun yoktu sadece vites düşürürken ve yükseltirken az bir vuruntu yapıyordu şanzıman yağı değişti ve böyle olmaya başladı sizce sorunum nedir?

  • Otomatik şanzımanlar motorlar gibi az yağ konulduğunda veya fazla yağ konulduğunda görevini tam olarak yapmaz. Eğer yağ doğru oranda konulmadıysa şanzımanın kafası karışıyor olabilir. Ama söylediğiniz durum az yağ konulduğunda kendini gösterir her vitesde değil sadece tek vitesde geç geçme sorunu var ise.

 31. Merhaba,
  Aracım 2003 model 2.4 honda accord. km 260,000 de aracı 140,000 bınden beri kendim kullanıyorum ve her 30 bnde şanzuman 9 binde motor yağını değiştiriyorum şanzuman yağını orj servis urunu kullanıyorum. Aracımın 2 vitese gecişi ara sıra vuruntulu oluyor nadirende vites geçişlerinde cok hafif bir kesiklik algılıyorum.
  Şanzuman yag sevisesi normal. Sorun ne olabilir ?

 32. 2.4 lt honda accord arac kullanıyorum. 260 bn km de şuan ve aracı 140 bnden beri yaklasık 5 yıldır ben kullanıyorum. her 9 bn de motor yağını her 30 bnde org.servis ürünü ile şanzuman yağını değiştiriyorum. aracımın son ıkı haftadır 2. vitese gecişlerde ya gecikme yada 3 den 2 dusururken cok sert geciş yapıyor. şanzuman yağ seviyesi normal kaçak vs yok. sebebi ne olabilir.

 33. Kolay gelsin,2005 mercedes c180 havalar soguyunca sabah ilk calistirmada vites gecisleri vuruntulu oluyor,manuel aracta debriyajdan ayaginizi birden cektiginiz olay gibi.ısındığı zaman hicbjr problem kalmiyor,neden olur,tesekkur ederim simdiden.

 34. Hocam hayırlı günler, aracım 99 model 1.8 otomatik Passat, aracim 2 den 3 e geçerken 4000 e kadar çıkıyor. Sonrasin birden 1800 devire düşüyor ve gaz yemiyor araç özellikle rampada yığılma yapıyor. Vites düşüşünde de yine 4 den 3 e geçerken devir ve hız düşmesine rağmen vitesi çok geç düşürüyor. Geçişlerde vukuntu vs bişey yok. Şimdiden vereceğiniz bilgiler teşekürler

 35. Ustam öncelikle kolay gelsin, araç 99 model Passat 1.8 otomatik
  Araç 2 den 3 e geçerken deviri 4000 yükseltip 3 e geciyo ve deviri birden 1800 e kadar düşürüyor. Bundan kaynaklı özellikle yokuş yukarı yığılma oluyo ve geç toparlıyor. Aynı şekilde 4 den 3 e düşerken de hız ve devir düşmesine rağmen vitesi küçültüyor.

 36. merhaba hocam .
  2004 model bmw 318ia 2.0 motor 143hp bir aracım var.
  aracımda yaz kış fark etmeksizin sabah çalıştırıp d ye aldığımda hareket etmiyor . hiç gaz vermesemde devir bir miktar yükseliyor .3bin deverire kadar sabit gazda versem gitmiyor taaakii 5bin 6bin devir gaz verirsem ani bir kalkışla hareket ediyor . ve bundan sonra en yoğun trafikte bile sıkıntı yaşamıyorum.geri kaçırma vuruntu vs yapmıyor.
  öte yandan şöylede bir durum var R konumunda hiç ama hiç sıkıntı yok ilk çalıştırıp R ye alırsam anında algılayıp hareket ediyor.
  M1 de ise D ye göre daha çabuk aşıyor bu sıkıntıyı.
  ayrıca bu perolem benden önceki sahibinde 1.5 yıl bende 1 yıldır olmak üzere 2,5 yıldır aynı
  ben alır almaz şanzıman yağı değiştirdim umutluydum ama hiç birşey fark etmedi.
  bir sürü şanzımancıya gittim ya sorunun neden olduğunu söylemeden direk revize diyorlar.
  yada bir anlam veremiyorlar.Blgim olmamakla birlikte revize bana saça geliyor revize isteyen bir şanzıman 2,5 yıl bu şekilde çalımazdı.
  dediğim gibi bu sorunu ilk kontaktan sonra asla ve asla yaşamıyorum. ve bu anatığımın dışında şanzımandan çok memnunum.

 37. Selamün aleyküm hayırlı işler 1994 E36 318i otomatik vites aracım sabahları soğukken geri vites çalışıyor fakat biraz gittikten sonra geri vites çalışmıyor sebebi ne olabilir yardımcı olabilirmisiniz

 38. Merhaba ustam
  190e benzinli 1991 mersedes 4 ileri otomatik
  Yağ yeni filtre yeni sanziman hidrolik beyni temizlendi
  Sorun şu
  Park halinde bütün konumlara vuruntulu bir şekilde giriyor
  D ye attigimda kütleyerek giriyor
  1 kalkış yapıyor 2 ye zor beya geçiyor vuruntulu sekilde geçiyor bazende geçmiyor
  2 geçerse sayeni şekilde 3 – 4 geçmiyor
  Sebebi nedir

 39. 1997 1.6 euro civic 4 ileri otomatik
  Viteslerin geçtiği belli oluyor
  Aracı yeni aldım bu arada
  Bazende belli olmuyor
  Gaz pedalına sakın basarsam belli olmuyor
  Bazende sert basarsam.belli olmuyor
  Hani bu geçişin belli olması hep farklı hız yol durumu motor d3vri hep farklı oluyor
  Sanziman 20bim km önce izmirde meshur bir usta tarafından revizyon olmus
  Gaz kelebeginin orda roket teli var onu gevsetigimde vites geçişleri yumuşuyor ama bi seferde çok düşük hızlarda vites değiştiriyor buda performansı etkiliyor
  Yağın durumunu bilmiyorum büyük ihtimalle sanziman revizyon gördüğü esnada değişti
  Birde buna nasıl bi yağ kullanmasi gerek
  Herkez orjinal honda yağı kullanmak gerek diyor
  Ama hondanin yağı çok pahalı
  Kitapçığında maudulu olarak dex2 dec 3 kullanabilirsiniz diyor

 40. Ustam benim araç pejo 406 otomatik şanzıman vites geçişleri sorunsuz lakin araba yokuşa gelirse yada hızımı yükseltmek isteyen araba sanki aklı karisio debreja basarsinda araba gitmez motor bağırirya ayni öyle oluyor yokuşa gelince hızı 20 km ye kadar düşüyor yokuş çıkmıyor kar modu ve seri ışıkları zorlayınca yanıp yanıp sönüyor bana bir fikir verirseniz bir akıl mutlu olucam piskolojim bozulacak artık

 41. Merhaba ustam öncelikle verdiğin yararlı bilgiler için teşekkürler.Bende de 89 model otamatik vites opel kadett araç var sorunum şu ki araç sabahları soğukken vites d konumundayken araç hareket etmiyor 5 ila 7 dk çalışıp ısındıktan sonra yürüyor r konumuna alırsam hemen yürüyor r konumunda bi problem yok havalar sıcak olduğu zamanlarda da bi problem yok soğukken yürümüyor ama bana bu konu hakkında bi bilgi verirseniz çok memnun kalırım şimdiden teşekkürler.

 42. Selamun aleykum 98 model 5.20 otomatik vites aracimda ekonomik modda vites geçişleri 4 bin 5 bin devirlerde yağı yeni değişti ama düzelmedi bikac ustayla konuştum üst kapak açmak isteyen var şanzuman değiştirmek isteyen var doğru çözümü bulamadım. Araç bağırıyor ama gitmiyor aracı sanki arkadan tutuyorlar gibi bir fırlama yok

  • Vites atmadığı zamanda OBD soketinden arıza tespit cihazına bağlanmalı. Benim düşüncem şanzıman elektrik tesisatı bağlantı kabloları oksitlenmiş veya zarar görmüş olabilir ciddi bir problem değil gibi.

 43. Merhaba İbrahim usta, 1.9 Passat 99 model otomatik vites araç aldım, şu an nande değil, satıcıya geri verdim, ruhsat benim üzerime araba yok para yok, aracın masrafından korktum geri verdim, araç 2. Vitesden 3 geçerken 3000 deviri geçiyor biraz ayağımı gazdan çekiyorum ondan sonra vuruntulu geçiyor, bazende düşül devirde vites yükseltiyor, diğer viteslerde sıkıntı yok, masrafıyla baş edemezsin dediler, fikriniz nedir yardımcı olabilir misiniz.

 44. S.a ben de Renault scenic 1 otomatik vites kullanıyorum 3 vitesten sonra yüksek devirde vites atıyor neden olabilir usta şimdiden teşekkür ederim

 45. Salam Usta.Size Azerbaycandan yaziram.Opel vectra 1.8 otomatik sanziman.sabah arabayi ise saldim.normal 5 10 dakka bekledikden sonra R e atdim haraket yok.D haraket yok. 1 2 3 haraket yok.Ama araba sanki konum deyisdirdiyin farkinda,cunki vites deyisdirildiyinde cok hafif bi sarsinti oluyor.Ama arada bir one veya arkaya gidiyor.oda cok az bir mesafe yine aynisi oluyor.Onu da demek isterimki ,bundan bikac gun once sanarim sanziman bolumunden cigirti gibi bises oluyordu sabahlari.sonra geciyordu kizdikdan sonra.Yardimci olursaniz sevinirim.Ve bu basdan Tesekkur ederim

 46. iyi günler bilginizi paylaşıma açtığınız için teşekkür ediyorum. Aracım 2002 model Ford Mondeo mk3 kasa tam otomatik araç Kilometresi 55.000 km de yatmış bir araç uzun süre sanıyorum otomatik yağida hiç değişmedi 20 yaşında bir araç ihmal ettik ama araç bizde 2 senedir var ve bugün 1.02.2022 tarihinde araç ile dağ yoluna giderken araç vites geçişleri atmada terettut etti ve atmadı sanırım ve gaz yemediği gibi performansi da düştü 4 ileri şansıman Tork konvetorlu ama sağlıklı şansıman bunlar normal bu vites geçişleri zor değil kolay sıkıntı yok ama dediğiniz gibi yağ vakumu birde eski yağdan kaynaklandığını anlıyorum. siz başka neler önerirsiniz bunlardan başka bilginize…. şimdiden teşekkür ediyorum.

 47. 2009 i30 otomatik.1 den 2 yede sorun yok 2den 3e 3 den 4 e geçerken devir yükseliyor sonra boşa çıkıyor ara gazı verir gibi bişeyler oluyor vuruntu yapıp vitese geçiyor.5 6 şanzımancıya götürdüm ankara şaşmazda.gezinti yapıp geldikten sonra şanzıman revizyon dediler hep.10 bin 15 bin masraf çıkarttılar.bi tanesi şanzıman beyni değişecek dedi sadece.2 bin lira.yazdıklarınızı okuyunca sorun daha kolaymış gibi gelio lakin ustalarda işin kolayına kaçıp direk revizyon diyorlar.ne yapmalıyım.

 48. S.A. hocam
  yazdığınız makale çok değerli bilgiler içermek de.
  ellerinize sağlık

  Bende 1996 model suzuki vitara 1.6 jlx araç var. ilk önce ilk çalıştırdığımda geri vitese giriyordu sorunsuz. 3-4 km gidince R aldığımda geri gitmiyordu.

  Şimdide il çalıştırdığımda 1. vites 5000 devirden sonra geçiyor bir kere geçince devam ediyor.
  10 km gittikden sonra araç yığılıyor yokuş çıkmada sorun yaşıyor.

  yağı 4 bin km önce değiştirdim yağın rengi koyu renk olmuş.

  yağ ölçümünü de bir türlü düzgün demiyorlar. kapalı iken mi acıkken mi R P alırken.

  yardımcı olabilir misiniz ne yapmam gerekir.

 49. 2003 AUDİ 1,9 TDİ 5 İLERİ JATCO506E ŞANZIMAN VAR.FİLTRESİ İÇİNDE.ŞANZIMAN İNMEDEN DEĞİŞTİREMİYOR.BU ŞANZIMAN YERİNE BU ARACA AYNI AYAR VEYA BİR KADEME ÜZERİ HANGİ ŞANZIMAN ÖNERİRSİN.
  2-BUNUN REVİZYONUNDA YERİNE ** MAYER MARKA SIFIR ŞANZIMAN ÖNERDİ KONYA DA BİR USTA.BU MAYER MARKA ŞANZIMAN ALINIR MI.
  İŞİN RAST GİTSİN.

 50. Merhaba, aracım 2001 fiat bravo 1.6sx otomatik vites. aracım Rye geçiyor yalnız gitmiyor. kapatıp 5-10 dk bekliyorum ve geri gidebiliyor. vites geçişlerinde soğukken vuruntu oluyor ve 4000 bin devirde geçiyor 2. vitese. 3. viteste ise birden 5bin devire çıkıp geri iniyor. Şanzımancıya göturdugum zaman bir şey demeden 10 bin lira diyorlar. Elektriksel diyen oldu ama bakan bir elektrikçi bulamadım Ankara’da. Lütfen ilgilenirseniz çok sevinirim.

 51. Merhaba hocam benim arabam fort kuga otomatik 4×4 ariza lambasi yandi giderken Vitusler zor atiyor her fites attiginda vuruklar oluyor bir gun sonra araba ne geri nede one gidiyor tamire gittim bana sanziman komple deyismesi kerekir dediler sizce dogru olabilirmi ne yapmam gerekir tesekkurler

 52. Ustam bende 2011 wolksvagen caddy var otomatik 7 ileri ustam rampalardan durduğumda kalkışta bazen geri kaçırıyor ve 2 vitese çok zor geçiyor araba çok bağırıyor sonra ki viteslerede rahat geçiyor yardımcı olursanız sevinirim

 53. Kolay gelsin benim şöyle bir sıkıntım oldu araç micra 2008 tam otomatik araç 150 binde vitesi d’ye aldığımda aracım hareket etmiyo 5 saniye sonra kendine geliyo☺️ Ve hareket ediyo şimdi ise yolda giderken gaz kesiyo sonra tekrar kendine geliyo usta silindirde sıkıntı var dedi yaptı şimdi yolda kesmiyo fakat 3500 devirde vites geçiyo araç her vitesinde aynısını yapıyo şimdiden teşekkürler

 54. Merhaba ustam benim 2005 Kia Sorento aracım var 1 den 2 ye geçince d konumuna alıyor kendini ve 2 ye de 3000 devirde geçiyor ve 5 ci vitese hiç geçmiyor bilgisayar p721 ve p819 hatası kodu veriyor burada Denizli’de ustalar anlayamadı kimi usta araştırmam lazım diyor kimi beyinciye götür diyor biz kendimiz hız sensörü soketleri ne baktık bir sıkıntı bulamadık araç yürüyünce km ibresi normal çalışıyor hız sensörü arızası olsa km ibresi çalışmaması gerekmez miydi acaba manuel tarafın evi tarafından giriş kablosunu bulsak iptal etsek 5 e geçermi korumaya almaz belki ama manuel hangi ECU ya gidiyor 2 tane ECU var biri sağ koltuğun ayak yerinde diğeri direksiyon un alt kısmında yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 55. Ustam acaba şanzıman içinde başka bir hız sensörü varmı biz sadece dışındaki sensörü kontrol ettik km ibresi ne o dıştaki sensör gidiyor soktini çekince km ibresi çalışmıyor çünkü.

 56. Hocam 2005 model 1.4 otomatik vites pejo 206 aracım var 130 binde..vites geçişleri bazen 3500 4000 devirde geçiyor çok dik yokuslarda geri kaçırıyor fakat ortalama yokuşlarda araç geri kaçmıyor..R ye alınca 2 3 sanise durup geriye gitmeye başlıyor.sanzimanciya götürdüm herhangi bir PC ye bağlayıp bakmadı sadece tur attı ve revizyon dedi 25 bin istedi..şanzıman yağını değiştirdik ve içinden çıkan yağ sarı dedi kırmızı bir yağ koydu.. ben pek inanmadım revizyona konu hakkında tecrübe ve yorumlarınızı bekliyorum çok önemli lütfen cevaplayınız..gerekirse aracı size bile getirebilirim..ben istanbuldayim

  • Çok dik yokuşlarda Tork Konvektörlü otomatik şanzımanlar geri kaçırma yapar bu problem değil.

   Asıl sorun Vites geçişlerinin 3500 4000 devirlerde olması.

   Bunun sebebi ciddi olabilir. Ancak çok basit şekilde de bazen çözülebilir. Sizin aracınızda bu makalede bahsettiğimiz parçadan yok. Beyinden gelen sinyale göre vites geçişleri sağlanıyor. Şimdi sizin sorunuzu gelecek olursak. Şöyle düşünün her vites grubunda birden fazla balata seti vardır. Bu balatalar şanzıman yağı ile çalışır. Yağ azaldığında balatalar aşınır. Şimdi de bir piston düşünün ucunda da balatalar var bu piston itildiğinde bu balatalar sıkışır. Bu pistonu iten şey ise şanzıman yağıdır. Aracın devrine göre pistona yağ dolar. Eğer bu pistonun etrafındaki conta(oring) aşındı ise yağ sızdırır ve pistonun içine yağ çok geç dolar. Yani yüksek devirde vites atmanızın sebebi budur. Şimdi direk revizyon demek yanlış olur. Yağ değişimi yaparken otomatik şanzımanın içerisinde bulunan yağ filtresini değiştiniz mi? Eğer filtre tıkanmış ise yüksek devirlerde vites de atabilir. Yağ kırmızı oluyor genelde, ATF 2 yağ koymuştur ustanız. Daha önce içerisinde olan şanzıman yağı hatalı olduğu için de şanzıman zarar görmüş olabilir. Size önerim revizyona girmeden önce yağını 1 2 kez değiştirdin yağ filtresinide değiştiğinizden emin olun. Çünkü yağ değişiminde bütün yağ boşalmaz tork konvektörünün içinde her zaman eski yağ kalır. Uzman bir otomatik şanzıman ustası şanzımanı indirmeden alttan sökerek basınç testi ile kesin sonucu bulabilir. Aracı sürdükten sonra hemen revizyon diyen kişi bu işte bilgili değildir. Uzak durun.

 57. Merhabalar 406 2.0 aracımda araç soguk iken hiçbir sıkıntı yaşamıyorum fakat motor sıcakligi 90 gectikten ve bayira vurduktan sonra arac dur kalklarda arac kalkmiyor erken vites geçişleri oluyor sanki 3 viteste arac kalkmaya çalışıyor.motor sicakligi dusünce yine fişek gibi çıkıyorum bayırları.şanzıman yagi cok isindigi zaman yapiyor gibi

 58. Merhabalar 406 otomatik sanziman aracimda motor sogukken tam perfonmas aliyorum fakar hararet 90 istu oldugun ve bayir tirmandigimda arac gaz yemiyor sanki 3 viteste arac tirmaniyormuş gibi oluyor toplamiyor kendini sizde durum nedir

  • Mantık olarak çok basit, şanzıman yağı soğukken daha kalın ve basınç yüksektir. Yağ ısınınca basınç düşer. Yağ sogutma problemi var yada basınç kaçağına sebep olan ciddi bir problem. Kalın yağ koyarak sorun biraz çözülür ama çok uzun süre idare etmez. 3.vitesin oringleri kaçırmaya başlamış gibi.

  • Katkı maddesi yerine kalın şanzıman yağı koysanızda sorun bir süre düzelir ancak ileriki dönemde ciddi sorunlar çıkar. Aynı şekilde katkı maddeleride yağı kalınlaştırarak yağ basıncını arttırarak sorunu kesin çözmüş gibi gösterir ama uzun vadede cok daha ciddi sorunların çıkmasına sebep olur.

 59. Merhaba lar araç e 39 bmw 5.20 şanzuman yağı kontrolu için şanzuman tamircisine gittim yağı kontrol etti eksik olmadı ama degişim zamanı geldini söylendi aracı taplete bağlayıp arıza kodlarını silindi aracımı servisten çıkardım an vites d ye taktım da vites 2 de takılı kaldı ne yukarı ne aşşa inmedi s modda
  1-2-3viteslere geçiş yapıyor sadece kontrol için getirdimde kesinlikle şanzuman la ilgili hiç bir sorunum yoktu sadece yağ kontrol ve arza kodları kontrol sonucu araç böyle sorun lu hala geldi bana bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Usta birsey yapmadını araç beyni arzalandını şansın böyle imiş dıyor ve 8 bin tl masrafı var dendi durduk yere bı anda böyle olma şansı varmı

  • Aracın beynine bağlandıklarında yanlış bir işlem yapılmasında da otomatik şanzıman hatalı çalışmaya başlar. Başka bir servisten destek almanızı öneriyorum.

 60. mehabalar grand cherokee 4.7 5 ileri şanzıman revizyonu yapıldı tork konvantörü balatalar değişti ortalama 23 bin tl civarı hesap çıktı.aracımda heavy duty ekstra şanzıman soğutucu ve aynı zamanda motorun radatöründen de soğutma şeklinde bağlantı yaptım.yağı tam ancak 3-4 viteslerde geç kalma ve vuruntu tak sesi ile oluyor bunu ara ara yapıyor.orjinal cihazda yağ basıncı hafif düşük çıktı.selenoid değişmesi gerekir mi ? yada müşür? arıza kodu yok.servis bişey yok diyor ama sorun var ki küt diye ses geliyor

  • Genelde vuruntu şanzıman takozlarından kaynaklanır ama 3 ve 4 .vitese özelse ve balatalar yeni değiştiyse selenoid değişimi yararlı olacaktır. Zaten ara ara yapıyormuş ki genelde selenoidler böyle sorunlar çıkartır.

 61. Merhaba ustam. 2004 jazz cvt arabada rulman ötme sesi vardı .. o yapıldı ses kesildi ama sabahları araba ısınmadan hareket etmiyor kalkışta sıyırma sesi geliyor araba yürümüyor ısınınca 3-4 dakka sonra hıcbırsey olmamış gibi araba yürüyor nedendir

 62. Slm İbrahim bey 1998 model polo otomatik şanzıman sabah ilk çaliştıgında R kalkış yapıyor ama D kalkış yapmıyor ısındıktan 2. 3 dakika sonra kalkışyapıyor bırdaha yapmıyor geçiş leri gayet güzel

  • Otomatik Şanzıman yağ bakımı yaptırdınız mı? Bu bakımlarda filtre değişti mi? geri vites yağ kanalı daha yakın ancak ileri yönlü yağ kanalı daha uzaktır. Yağ doldurma da gecikme yaşanıyor sizin aracınızda. Yağ eksik olmasından veya yağ kanallarının tıkanık olmasından olabilir.

  • Yağ bakımı ve filtre değişimini yapın. Muhtemelen 1.vites balatalarında azalma veya oring contasında kaçırma var. Tamir takımı alınıp revizyon edilmesi gerekebilir.

 63. İyi günler hocam 10 model cruze var bende selenoidler arıza yaptı değişti filtre yağ değişti usta bana bi süre araç geç devirde vites değiştirecek sonra düzelir dedi ama 1 aydan fazla oldu hala geç değiştiriyor ve değiştirirken hissettiriyor bu konuda sizin fikriniz nedir acaba?

 64. Selam kolay geldin ustam bende 2008 1.5 dizel otomatik megan 2 var bazen vites geçişleri geç oluyor ve bazende yığılma yapıyor ve gaz yemiyor özellikle rampalarda hiç gaz yemiyor ama bağırıyor ve kaputtan dumanlar çıkıyor ne yapmam gerekir

 65. İbrahim ustam 2002 honda civic vtec otomatik aracım var şanzıman yağsı değişti öncesinde bu problem yoktu bir süre sonra 2 den 3 geçerken boşa düşüp sonra vitese geçiyor problem nedir sizce

 66. SELAMÜNALEYKÜM
  2000 MODEL 406 OTOMATİK ŞANZIMAN BİR ARAÇ ALDIM ARACI ALDIĞIM ADAM DA SÖYLEDİ BİLE BİLE ALDIM ARAÇTAKİ PROBLEM VİTES GEÇİŞLERİ SÜRESİ UZUN YANİ ŞÖYLE DİYEBİLİRİM ARAÇ BASKI BALATA BİTTİĞİ ZAMAN VİTESTE BOŞTAYMIŞ GİBİ DEVİR YÜKSELİYOR AMA KİLOMETRE YAVAŞ YÜKSELİYOR BAZEN 1 VİTES 3000 DEVİR 2 VİTES 3500 4000 DEVİR ARASI VE 4 VİTES 5000 55500’LERİ BULUYOR BAZEN GEÇMİYOR BAZEN HİÇBİR PROBLEM YOK ACABA SORUN NEDİR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER

 67. Merhaba İbrahim Bey. 2013 model 55bin km de Corsa 1.2 easytronic şanzıman, benzin+lpg aracım var. Aracı LPG de kullanıyorum . Geçen sene 2022 yılı boyunca günlük sadece 10 15 km işe gidiş gelişte şehir içi kullanıyordum hiç bir sorun yoktu. 2021 de işim dolayısıyla haftada bir gidiş 100km ve dönüş 100 km şeklinde aracımı kullandım. Ve şimdi bu senede bir aydır aynı şekilde uzun yolda haftada bir pazartesi 100 km gidiş, cuma günü 100 km dönüş şeklinde kullanıyorum ve bu şekilde kullanımda 2021 de araç 5 gün yattıktan sonra 100km dönüş yapmak için ilk çalıştırdıktan 1- 2 km sonra vitese geçmeme, sarsıntılı geçiş, ve bi kaç seferde tak tuk şeklinde altta bir takım yüksek sesler geldi park ederken veya ilk çalıştırmadan kısa süre sonra. Ozman üstüne düşemedim bi süre sonra kayboldu sesler ve vitese geçmeme problemi. Sarsıntılı geçişte azaldı. Yalnız bu sene şimdi tekrar bu son gidişten sonra dönüşte aracı ilk çalıştırdım 100 MT sonra bir yanık kokusu geldi. Ardından bir iki km sonra 2. 3. ve 4. Vitese geçerken devir yükseltip deviri 5 6 hatta 7 binlere kadar çıkarıyor Ara gazı verir gibi. Sonra vitese geçiyor. Ve geçişlerden sonra araç tork yemiyor gibi çok zor hızlanıyor. manuele alıp yüksek devir düşük vites yapıym dedim gene zorlanıyor araç gitmiyor adeta. Çor zor hızlanıyor. Baktım 5. Vitese geçerken bu sorun olmadı. Ben de mecbur 100 km uzun yolu bu şekilde 4 ve 5. Vitesete bu şekil geldim. Son 15 km de şehire girince arıza lambası ve musluk lambası yandı. Işıkta beklerken aşırı sarsıntı yaptı stop edecek dedim etmedi. Zaten iki modu var Eko ve sport modda durum aynı Yardımlarınızı bekliyorum . Teşekkürler. ( Bu arada şanzımanı bazen manuel bazen otomatik kullanıyorum ve yokuş aşağı giderken boşa alma gibi bir alışkanlığım var araç motor freni kullanmasın ve yokuş aşağı giderken yüksek hızlara gaz vermem gerekmeden çıkabilsin diye hatta bu şekilde kullandığjmda yakıt tasarrufu ettiğimi de gördüm uzun yolda özellikle..) aracı 40 binde 2016 da aldım ve şuan 55binde 15 bin bakımı yeni geldi sokmadım daha. çünkü aldığımdan beri 15 bin km yi 7 senede gördü çoğu zaman yattı yani ve bu tarafta doğu illerinde bulunduğum şehirde Malatya’da özellikle servis çok ilgisiz. Üstün körü bakım yapılıyor yüksek meblalar alınıyor. O yüzden

 68. Slmn alykm usta
  2004 Honda Civic son vitese yani rahatlamaya geçmiyor.
  Şanzıman Yağını temmuz 2023 de degiştim.şanzumancı test cihazından baktı şanzumanda hata kodu yok görünüyor dedi
  Bu durumda sorun ne olabilir.
  Acil yardımcı olursanız çok hakka geçecek.tşk

 69. Slm alykm
  Hocam araçım. Fort ranger 3.2 otomatik şanjıman araçım kalkışlarda 1 ve 2 ci vitesler peşe peşe vurltulu atıyo örneğin trafikte yavaş ilerlerken bile kalkışlarda 1 ve 2 ci vites vurultulu peşpeşe atıyo bunu diğer viteslerde yapmıyo neyden kaynaklıdır bilgi verirmisiniz

 70. Selamın aleykum hocam. Ben 2022 Model Hyudai Bayon jump otomatik aldim. Tork konvartörlü tam otomatik. Daha 5400 km lerde. Vitesi D ve R ye atınca (1 sn den daha az) gecikmeli geçiyor. Manuelde sürünce de öyle. Bu normal mi? Yağ basıncı ile bir ilgisi var mı? Büyük bir sorun mu? Teşekkür ederim.

 71. Merhabalar,öncelikle böyle bilgilerinizle insanlara yardimci oldugunuz icin çok tesekkür ediyorum.şanzıman konusunda ülkemizde iyi bilen cok az usta var,
  Ibrahim bey aracım 1.6 polo classic.4 ileri.sorun yeni olustu
  Arac 4 bin 500 devire gelince 3 üncü vitese geciyor,yani geç vites atiyor,sanjiman yagini 2 defa degistirdim.seviyesi normal.ama sorun devam ediyor.
  Not(yakın zamanda şanzıman sogutucusu patlamisti,onu yaptirdim)ama bu sorun icin sanzimanciya gotürmeye korkuyorum.
  Bilgilerinizle yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

 72. Hayırlı günler 2001model renolt scanic otomatik vites aracım var 1.2.3.normal4ve5 viteslerde devir 4bin 5bin civarı vites değişiyor sebebi ne olabilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma