Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma

51
524
Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma
Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma

Tork Konvertörlü çoğu Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma ve yağ yakma sorunu şanzımanın içindeki vakum modülatöründen dolayı. Ama biz size bu makalede genel olarak geç vites atma sorunları veya hiç vites atmama sorunları neden olur ince detayları ile açıklıyor olacağız.

Ayrıca benzer bir konu olarak Otomatik Şanzıman arıza videomuzu izleyebilirsiniz.

Yukarıdaki videoda hiç vitese geçmemesinden bahsediyoruz. Ama geç vites atma probleminiz varsa bu makaleye devam edin. En alt kısımda da diğer şanzıman problemlerinden kısaca bahsettik.

Otomatik şanzımanın vitesleri hangi zamanda atabildiğini anlaması için ya beyinde sensör kullanılır yada vakum modulatörü kullanılır. Motorun ürettiği vakum gücü ile çalışan vakum modülatörleri, vites düzenlerini kontrol etmek amacıyla otomobillerin, otomatik şanzımanlarda kullanılmaktadır. Modülatör, çelik boru ve kauçuk hortumların bir kombinasyonu ile motora bağlanır. Modülatöre daha fazla miktarda motor vakumu etki ettiğinde, şanzıman daha erken ve daha yumuşak vites değiştirmeye başlar.

Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma
Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma

Motor yükü arttıkça vakum azalır ve şanzımanın daha hızlı ve daha sık bir şekilde değişmesine neden olur. Vakum modülatör diyaframı patladığında veya vakum sızıntıları meydana geldiğinde çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Aracınızın modülatörünün arızalı olup olmadığını belirlemek için yazımıza devam edebilirsiniz.

Şanzımanınızın yağı motorda yanıyor olabilir

Aracınızı çalıştırın ve motorun normal çalışma sıcaklığına kadar ısınmasını bekleyin. Araç bir garajdaysa, garaj kapısının tamamen açık olduğundan emin olun. Şanzımanı “Park” konumuna getirin ve el frenini sıkıca çekin.

Aracın egzozunda mavi renkli duman olup olmadığını kontrol edin. Modülatör valfi içindeki diyafram patladığında, buradan yağı motora verebilir. Motorda yandığında, bu şanzıman sıvısı egzoz borusundan mavi duman olarak çıkar.

Otomatik Şanzıman Geç Vites Atması Yağ Yüzünden Olabilir

Otomatik şanzıman yağı seviyesini aracınızın kullanım kılavuzundaki talimatlara göre kontrol edin. Motor yağından farklı olarak, çoğu otomobil şanzıman yağı seviyesini kontrol ettiğinizde motorun çalışmasını gerektirir. Yırtılmış bir modülatör diyaframı, sıvıda gözle görülür bir kayba neden olur.

Otomatik vites geçiş sorunu || Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma


Arabayı, boş ve trafiğin olmadığı bir yerde test edin. Tam bir duraktan başlayın ve motorun hızını dinlerken, saatte 50 km hızlarına gelin. Motor devri çok yüksekse ve şanzıman normalden çok daha geç vites değiştirirse, vakum modülatörünün arızalandığından emin olabilirsiniz.

Aracınızın şanzımandan motora giden vakum borularını kontrol edin genelde bir kaçak olmaz ancak, vakum modülatöründen çıkan bir parça yüzünden aracınız erken vites atıyor olabilir. Araba sıcak iken motor bölmelerine dokunurken dikkat edin. Otomatik şanzıman beyin arızası olduğu durumlarda da bu geç atma sorunu oluyor tabi ki ama önce kolaydan başlamak lazım bu parça zaten araç sökülmeden de kontrol edilebilir.

Şanziman arizasi ne kadar tutar || Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma

Bu vakum modulatöründen olan bir arıza ise 200 TL civarında, bir masrafınız olur. Eğer aracınızın beyin veya başka parçalarında hasar yok ise. Bazen yerinden çıkmış bir vakum hortumu bile bedavaya gelebilir. Geç vites atma sorunu genelde basit şeylerdir. Ama yinede bilginiz olsun geri vites gibi sıkıntılarda varsa otomatik şanzımanın içindeki fren bandı arızalanmış olabilir.

Fren bandıda vites geçişlerinde vitesleri bloke eder arabanın aşağı kaymasını engeller onunla ilgilide kısa süre sonra yazı paylaşacağız. Bu konu fazla araştırılan ve sorulan bir konu değil siz arızanızı ve yaşadığınız sorunu yorum olarak yazarsanız destek vermeye çalışırız yönetim olarak. Fren bandı arızalarında da Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma sorunu yaşanır unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Otomatik şanzıman arızası nasıl anlaşılır?

Araç D konumunda iken ilerlemiyor ve viteslere düzgün geçmiyor ise şanzıman sıvısı doğru seviyede ise otomatik şanzımanımızda bir sorun olduğu anlamına gelmektedir.

Otomatik şanzımanların arıza belirtileri aşağıdaki gibidir;

 • Şanzıman Yağ Kaçağı
 • Viteslerin Geç Dolması
 • Vites Geçişlerinde Hissedilen Vuruntu.
 • Aracın Şanzımanının kompresyon kaçırması
 • Vites geçişlerinin stabilizasyonunun kötü olması

En çok karşılaşılan selenoid valf arızası belirtileri şunlardır:

 1. Vites geçişlerinde vuruntu.
 2. Vites geçişlerinde devirin aşırı yükselmesi.
 3. Şanzımanın bir veya birkaç vitese geçmemesi.
 4. D’ye veya R’ye geç geçme.
 5. D’de veya R’de geç doldurma.

Otomatik şanzıman arıza lambası neden yanar?

Aracın şanzıman yağının eksik olmasından selenoidlerin arızalanması ve bir elektrik sorunu olduğunda şanzıman arıza lambanız yanacaktır.

Otomatik vites araçlarda baskı balata var mı?

Bir çok otomatik şanzıman türü var. Balata kullanılan sistemler ve baskı balata kullanan sistemler vardır. Amt mmt easytronik gibi otomatikleştirilmiş şanzımana sahip bir araç sa evet debriyaj balatası mevcuttur.

Otomatik şanzıman yağı eksik olursa ne olur?

Yağlamanın eksik olması viteslerin geç geçmesine veya tamamen geçmesine yağ ile çalışan balataların yağsız kalarak aşınmasına neden olur.

Şanzıman beyni neden bozulur?

Şanzıman beyni yağın geç değişmesinden otomatik şanzımanın yağ filtresinin değişmeyerek tıkanmasından veya delinerek beyin içine çapak gitmesinden tıkanır ve bozulur.

Otomatik şanzıman yağı azaldığını nasıl anlarız?

Şanzıman yağı eksildikçe şanzımanda vuruntu, şanzımandan ses gelmesi, vites değişiminde zorlanma gibi belirtiler görülür. Sonrasında da vites değişimi yapılamaz hale gelebilir. Sürüş güvenliği azalır. Aracın performansı düşer ve zorlanan motor aşırı yakıt tüketimine başlar.

Otomatik şanzıman yağı değişimi kaç km?

Ortalama araçlar için 100 bin km olarak tavsiye edilmektedir.

Otomatik şanzıman yağı nasıl kontrol edilir?

Aracınızda şanzıman yağ seviye çubuğu var ise aracınız çalışır vaziyetteyken (araç markalarına vites P veya R konumunda olmalı) çubuğu çıkarın, temiz bir bezle silin, tekrar takın, 5 saniye bekleyin, ardından tekrar çıkarın ve kontrol edin. Gerekirse yağ ekleyin.

Otomatik şanzıman yağı az olursa ne olur?

Otomatik şanzımanın az bir yağ eksikliği ciddi sorunlar yaratmasa da fazla sıvı azalmasında araç viteslere geçmez. Anlık olarak böyle bir sorun şanzımana ciddi sorunlar vermez ancak az yağ ile uzun km ler yapan bir otomatik şanzıman kavrama sistemine ciddi zararlar verecektir.

Bunun dışında unutmayalım ki sürtünmeye sahip olan mekanik parçaların birbirine zarar vermemesi için yağlar her zaman elzemdir. Yağı alırken tasaruf etmek için uygun fiyatlı bir yağ almanız durumunda yağ yapması gereken görevi yapamaz. Özellikle otomatik şanzımanlarda kullanılan yağlar çok özeldirler. Bir nevi hidrolik özelliği sağlayan bu yağlar ayrıca yenileme içinde özel olarak üretilirler. Bu yüzden bu yağları alırken Castrol, Petrol Ofisi gibi benzer bilindik markaları tercih etmenizi öneriyorum. Sanayide bu yağları yerli üretim verenler var bunlar gerçekten çok kalitesiz yağlardır.

Bu kalitesiz yağlar yüzünden şanzıman gerekli yağ basıncını oluşturamaz. Aracınız bu kötü yağ yüzünden geç vites atabilir hatta viteslere hiç geçmeyebilir. Konu sadece yağ seçimide değil yağ değişimi yapılırken otomatik şanzımanın filtresinide değişmeniz gerekiyor. Otomatik şanzımanların yağı çok sık değişmediği için üreticiler genelde filtresi şanzıman için yerleştirirler. Bunuda değişmeniz gerekiyor eğer otomatik şanzıman filtresini değişmez iseniz zamanla tıkanarak yağ geçişine izin vermeyecektir.

Şanzıman yağı nereden kontrol edilir?

Otomatik şanzımanlarda motor bölümünde bir çubuk bulunur bunu çekip üzerindeki seviyelere göre yağ çubuğundan yağ koyabilirsiniz. Yağ seviyesi kontrol edilirken aracınız düz zeminde bulunmalı. Ayrıca bazı araçlarda aracın çalışır bir vaziyette geri viteste olması gerekmektedir. Bundan emin olmak için aracınız hakkında detaylı bir araştırma yapın.

Manuel araçlarda yağ kontrolü de km dişlisi üzerinden yapılır. Ancak çoğu manuel şanzıman için bu durum farklı olmaktadır.

En iyi otomatik şanzıman yağı hangisi?

Günümüzde otomatik şanzımanların üzerine en çok düşen firma Castrol dür. Ancak bilindik markalara yönelebilirsiniz. Çünkü otomatik şanzımanlar 30 seneden bu hayatımızdalar ve artık yağ üretiminde firmalar kendini iyice geliştirmiştir.

Önceki İçerikArabaya İkinci Akü Bağlanabilir mi?
Sonraki İçerikMarş Dinamosu Bozuk Araç Nasıl Çalışır?
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.

51 YORUMLAR

  • Şanzıman yağını kontrol etmelisiniz yağ seviyesi doğru ise yağın rengine bakın kırmızı olmalı siyah ise şanzıman balataları aşınmaya başlamıştır. Tork konvertörlü bir otomatik şanzıman a sahipsiniz. Sizin aracınızda vakum modülatörü yok geç vites atması yağ seviyesi balataların aşınması ve selenoidlerin tıkanmasından kaynaklanır. eğer sorun selenoid ise şanzımanın inmesine gerek kalmaz eğer sorun balata ise sıfır balata takımı takılması gereklidir.

   • İbrahim Hocam Merhabalar. Bizde 91 Toyota corona arac var. Arac 12/15 km gittikten sonra ancak 20 km üstüne cikabiliyor, vites yükseltebiliyor, bazen bu 20km yi de bulabiliyor. Daha önce 1/2km de yapiyordu. Yagini ve filitresini degistirdim, Yaĝ degisiminden sonra sıkınti daha da artti . Bir kac yere sordum ,Șanziman beyni diyen oldu selonaid diye oldu, yag basinc sensörü diyen oldu. Ancak problemi netlestirip müdahale eden olmadi. Yardimci olabilirseniz sevinirim.

  • 2004 model Skoda Octavia aracımın düşük devirde sürekli vites değiştiriyor yüksek devirde bir sorun yok cihazda problem gözükmüyor yağını bu sorun çıktıktan sonra değiştirdim hidrolik beyin dediler onu değiştirdim ama bir çözüm bulamadım acaba neden olabilirler

 1. Hocam merhabalar oncelikle verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim. Aracim 2000 model Volvo S80 2.0t aracim benzinden Lpg ye ilk gectiginde bi gec vites atiyor biraz sogukken motor isindigi zaman duzeliyor diye hatirliyorum. Ama benim daha buyuk bir sorunum var. Araci R veya D ye aldigimda vuruntu yapiyor. Ayrica seyir halindeyken vites gecislerinde cok vuruntu yapiyor. Ozellikle duz yoldan bayir inecekken vites duserken vuruyor resmen kafa atar gibi. Bunun sebebi ne olabilir. Şanzuman takozunu kontrol ettirmemi onerdiler umarim ondandir diger turlu masrafim cok buyuk.. Cevaplarsaniz cok sevinirim iyi gunler diliyoeum

  • Yorumunuz için teşekkür ederiz. Ben şahsen otomatik şanzıman revizyonu yapıyorum sizin genel sorununuz şanzıman takozlarindan kaynaklanıyor şanzıman takozlari değişiminden sonra vites geçişlerinde vuruntu var ise aracinizin şanzıman yagi eksiktir yağ da tamam ise şanzıman içerisinde fren bandı oluyor bunu sadece otomatik şanzıman toplayanlar bilir bu fren bandına ayar yapılması gerekebilir ama bunu en son seçenek olarak düşünebilirsiniz. Şanzıman revizyonu gerekiyor diyenlerden uzak durun. Şanzıman takozu yağ seviyesi bunlara odaklanın. Yinede bu sorunlara çözüm bulamıyor iseniz şanzımanın arıza okuma cihazına bağlanarak icerisindeki sensörleri kontrol edilmesi gerekli.

 2. Merhaba verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.1994 model otomtik ford festiva aracim var.Öncesinde sürekli şanziman yag eksiltiyordu.Usta bakti yaptim dedi heralde vakum modulatorunu devre disi birakti.Araç şu an cok yuksek devirde vuruntulu vites atiyor.Sorunun cozumu ne olur? Sorun vakum modulatorundemidir

  • Ford festiva nın otomatik şanzımanına gerçekten aşina biri olarak söylemeliyim ki, vakum modülatörü iptal edildiğinde D konumunda hiç viteslere geçmez. İptal ettiğini düşünmüyorum. Ancak vakum modülatörü içerisinde tornavida ile ayar yapabileceğiniz bir vida bulunur bu vidayı sıkmış olabilir. Bundan kaynaklı olarak, otomatik şanzımanınız motorda oluşan vakumu tam olarak algılamadığı için vuruntulu olarak viteslere geçiyor olabilir. Yağınızın az veya çok olması da şanzıman basıncını değiştirdiği için vuruntuya sebep olabilir. Ustanın müdahalesi sonra bu sorun ortaya çıktıysa usta ile gidip bir görüşün derim eğer sonuca ulaşamaz iseniz vakum modülatörünü değiştirin. Sizin aracın vakum modülatörünü geçen sene 200 TL ye almıştım. Otomatik şanzımancıları dolaşın biraz zor bulunur ama bulunur. Sökmesi takması zor değil zaten. Vuruntu uzun süredir var ise şanzıman takozları da sorunlu olabilir.

   • Verdiğiniz bilgiler için cok tesekkürler.Aslında araçta ilk başta vites geçiş sorunu yoktu.Sadece egsozdan beyaz duman atıp sanzıman yağını eksiltiyordu.Daha sonra ustaya götürdükten sonra artık ne yaptiysa yağ eksiltme beyaz duman atma sorunu bitti ama 3500-4000 devir arası vuruntulu vites atıyor.Ustaya da ulaşamıyorum kayboldu ortaliktan :).Bi usta mazda 3.23 ile festivanın şanzımaninin ayni olduğunu söyledi.Sizin bilginiz var mı? Baya araştırdım vakum modülatörü bulamadım.Sizin tavsiye edebileceginiz parçacı yada çıkmacı var mi? Yada mazda 3.23 sanzıman modulatorunu kullanabilirmiyiz?
    Tesekkürler

    • F3a şanzıman tipi festiva ve mazda 323 de kullanılıyor evet doğru bilgi. Sizin aracınızın şanzımanı 3 vitesli ise vakum modülatörü mazda 323 ile uyacaktır. İnfo@motordestek.com üzerinden şanzımanın resmini biraz çekebilirseniz aynı olup olmadığının bilgisini verebilirim. Çünkü festiva nın bazı modellerinde şanzıman tipi değişebiliyor 4 vitesli modelleri de mevcut. Vakum modulatörünün içerisindeki ayar civatası kaç bin devirde vites atılacağını ayarlıyor. Genelde vakum modülatörü patladığında o vidayı sıkmak yağ kaçağını engelliyor. Ama o zamanda motor yüksek devirlerde vites atıyor.

     • Merhaba 2004 model Opel Vectra c aracım var otomatik vites aracım da viteslerde geçiş sıkıntısı var vuruntu oluyor beşe aldığım zaman ise alt viteslere geçmiyor yağını değiştirme yaptık biraz rahatladı ama tekrar başladı Yolda giderken bir anda küt diye yığılma yapıyor sanki bir cisme çarp ma gibi ses geliyor bi servis hız sensörü dedi diğeri sensör sağlıklı dedi hayattan soğudum resmen

     • Öncelikle aracınızı arıza tespit cihazına bağlatın herhangi bir arıza kodu almıyorsanız şanzıman takozlarının eskimesinden kaynaklanıyor. Şanzıman içerisinde oluşan ciddi sorunlarda, genelde vites geç geçer. Vuruntulu geçişler ciddi sorun belirtisi değildir korkmanıza gerek de yok bilginiz olsun.

 3. Ford Mondeo 2005 model benzinli 2.0 motor otomatik vites aracım 1. vitesten 2 ye geçişte özellikle LPG de sirkeleme yapıyor aracı benzine aldığımda bu neredeyse kayboluyor bu neden olabilir. Şimdiden cevabınız için teşekkür ediyorum.

 4. Merhaba hocam bende 2001 3.20 ci var normalde vitesler 1500 devir de atardi simdi 2000 2100 devirde atiyor diger gecislerde vs r de bi sıkıntı yok 1500 1600 devirde baya bi gidince atiyor ama hem gec hem vuruntulu atiyor sorun ne olabilir

  • Şanzıman yağınız azalmış olabilir Furkan bey eğer uzun süre yağsız kullanılmış ise otomatik şanzımanınız zarar görmüş olabilir. Ancak hemen endişe etmenize gerek bulunmuyor. Öncelikle şanzıman yağınızın rengine bakın simsiyah olmuş mu yanık kokusu varmı? eğer rengi kırmızıya yakınsa balata problemi olmayabilir. Aracınızdaki vites geçişlerinin tekrar stabil olması için fren band ayarı gerekli olabilir. Bu ayarı araç lifte alınarak otomatik şanzıman servisleri yapabiliyor eğer çok rahatsız etmiyor ise bir süre aracı kullanmaya devam edin ciddi bir sorun açmaz zamanla düzelmeside mümkün olduğunu unutmayın. Ben otomatik şanzıman revizyonu yapıyorum ancak belirtmiş olduğunuz aracın otomatik şanzımanını deneyimlemedim.

 5. Ustam kolay gelsin benim aracım 2007 lancer 1.6 otomatik vites 1 sen ikiye geçerken bazen uzatarak atıyor belli bir süre sonra 3 viteste kensdini korumaya alıyor ve 3 viteste kalıyor kontak kapatıp açtığım zaman düzeliyor acaba şanzıman sorunu nedir

  • Şanzıman selenoidlerinde arıza olabilir şanzıman arıza cihazına bağlamak gerekli. Büyük bir sorun olacağını düşünmüyorum. Vitesleri izleyen sensör arıza yaptığında bazen bu arıza yaşanabiliyor

 6. Ustam bende 638 kasa vito sanzimaninda , normal hic birsey yok gibi giderken bi anda bosa atmis gibi oluyo ve sanziman devre disi kalip ariza veriyo. Kontagi kapatip tekrar araci calistirinca normale donuyo . sanki 2 ci vitese gecerken yapiyo bu hareketi . bi fikir verirseniz sevinirim

 7. Merhabalar ustam,benim 1999 toyota camry var.aracın vites geçişlerini hissederek ayağımı devrini bulunca hafif gazdan çekerek hissettirmeden atıyorum.kendi haline bıraktığımda vuruntu yaparak vites atıyor.yağını petronas alıp değiştirttim.ama çözüm olmadı.kaç yere götürdüm.anlamıyorlar.pahalı çözümler (beyin,şanzıman inme) gibi söylüyorlar.sizin sensör vakum gibi çözümlerinizi hiç dile getirmediler.yardımcı olursanız memnun olurum.teşekkürler.

 8. 2000 model Mercedes s500 var elimde devir saat yükseliyor 6-7 devir kadar çıkıyor ama vites atmıyor araç 180 – 200 km hız ulaşıyor ama vites atmadığı İçin bağırıyor kontağı 2 3 kere açıp kapatınca düzeliyor sonra tekrar aynısı oluyor bunun İçin ne yapmam lazım bilgi verirseniz sevinirim

 9. S.a ibrahim ustan aracim 1.2 albea yari otomatik aracim devri 4 bini buluyor hizı 40 50 yokusta bazen duz yoldada ayni sekil oluyor motor sesi bagirma gibi oluyor bazende bu olmuyo neyden kaynakli olabilir?

 10. S.a ibrahim ustan aracim 1.2 albea yari otomatik aracim devri 4 bini buluyor hizı 40 50 yokusta bazen duz yoldada ayni sekil oluyor motor sesi bagirma gibi oluyor bazende bu olmuyo neyden kaynakli olabilir?

 11. Selamün aleyküm kolay gelsin 2005 model Honda Civic tam otomatik aracım var aracımın motoru şanzıman yerinden sökülmeden söküldü ve yeni yapıldı. Motor yapıldıktan sonraki test suruslerimde aracım 2.500 devirde vites geçişi sağlaması gerekirken 3.500. 4.000 devir arasında vites atmaya başladığını tespit ettim. Vites düşüslerinde de aynı problem görünüyor. Ustalara durumu anlattım ancak çözüm bulamadilar bu konuda yardımcı olabilirseniz şimdiden çok teşekkür ederim.

 12. Selamlar kolay gelsin benim 1999 Volvo s40t tam otomatik aracım var araç seyir halindeyken vitesi seri ve hızlı yükseltiyor yokuşa tırmanırken vites düşmesi gerekirken vitesi geri çekmiyor devir düşüp hız düşmesine rağmen vites düşmüyor dolayısıyla gaz yemiyor ve araç gitmiyor ne yapabilirim teşekkürler devir 1 ile 3. Viteste iken 1700 ile 2300_ 2400 arasında oluyor

  • Eski tip otomatik şanzımanlarda vites atım zamanını ayarlamak için bazı ayarlamalar yapılabiliyor. Ayrıca gaz pedalınızda bir switch düğme olur o düğme bozulmuş veya şanzımana giden kabloları hasar görmüş olabilir. gaz pedalının oraya bakın switch basınca cit cit ediyormu. Bu gaz pedalına fazla bastığınızda aracınızın erken vites atmasını sağlar. Takılı kaldıysa erkenden vites atıyordur. Ciddi bir sorun değil ama erken vites attığı için yokuşlarda aracınız gereksiz yere zorlanıyor.

 13. Merhaba ustam benim sorun 2009 opel corsa şanzıman 3 ve 4 vitese geçince atma yapıyo kavramıyo Ankarada ustaya götürdüm yağ ve soğutma suyu karışmasından dolayı arıza var ve masrafı 10000 bin olur dedi sizce ne yapmam gerekli çok teşekür ederim

  • Tabi ki başka yerlere de göstermelisiniz en azından sizin şanzımanınızı daha önce tamir etmiş bilgili birilerine. Opel corsa facebook grubundan destek alabilirsiniz. Teknik detaya gelecek olursak aracınızın şanzımanı içerisinde balatalar aşındığı için atma yapabilir veya beyin içerisinde yağ kanalları tıkandıysa bu olabilir. Yağ değişimi yaptırmanızı öneririm öncelikle bu yağ değişimi sonrası bu sorun hiç azalmadıysa sıfırdan şanzımanın revize edilmesi gerekiyor. Ama 10 bin tutmaması gerekir. işçilik dahil 5 bin civarında olabilir. Çıkma şanzımanlara bakın en azından.

 14. Selamlar 2008 Hyundai Sonata aracım sadece soğuk havalarda sabah ilk çalıştırdığımda Dye almama rağmen hareket etmiyor. Araç bir süre ısındıktan sonra gün içinde tekrar aynı problemi yaşamıyorum. Hatta havaların ısınmaya başladığı bu günlerde sabah ilk çalıştırmada da problem yok. Sadece soğukla ilgili bir problem gibi görünüyor. Sizce sorun nedir

  • Bu sorunu yaşayan sadece siz değilsiniz çok yaşanan bir problem.
   1- Şanzıman yağının eksik olması
   2- Yağın özelliğini kaybetmesi
   3- Otomatik Şanzımanın ömrünü tamamlaması (Balata ve kavrama sorunu)
   4- Tork Konvektörü arızası

   • Cevabınız için çok teşekürler. Çevremde güvenebileceğim bir servisim (otomatik şanzımandan anlayan) yok ne yazık ki. Sizce yukarıda saydıklarınızı ucuzdan pahalıya doğru deneyerek mi göreyim? Veyahutta istanbul içi önerebileceğiniz bir yer varmıdır. Şimdiden teşekürler.

 15. 2008 model 19.dizel zafira aracim var 6 ileri tam otamatik sanzuman.
  Arac ilk çalıştığında vites geçişleri hep 2000 devir aralığında ama araç ısındıktan sonra vites değişme aralığı 1000 devire kadar düşüyor. Hiz 30 km iken 3 vitese 40 km geçince 4 atıyor buda devirsiz bir durum yaratıyor.
  Ikinci sorunum ise araç 3 vitesten 4 geçerken ayağıma gazdan çekmezsen devir yükseliyor vites atmıyor. Eğer ayağımı gazdan çekip 2000 devir civarı gaza basarsam sorunsuz geçiyor. Bu kaydırma sorunu oluyor sanırım.
  Rampa çıkarken 5 viteste gaza çok yüklemişsem devir yükseliyor araç hızlanmıyor ayağımı gazdan çekip tekrar verdiğimde düzeliyor.
  Bana bu şanzımanın olası arsaları ile ilgili önerilerde bulunursanız seviniri. Şimdiden iyi günler diliyorum.

 16. Slm iyi seyirler S40 1.8 otomatik torkkonverrorlu 4 ileri sorun araç 4 vitese atmıyor. 1.2.3.normal 4 yok daha önce motor yapıldı ve tork konvertör kontrol edildi şanzıman yağı değişti test edildi 4.vitese atmıyor ne yaptınsa olmadi görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim teşekkürler

 17. Mrb Sayın Arslan, 2001 Model Fiat Brava aracımız sabah ilk çalıştırmadan sonra, sürüşe geçtiğimizde 1 den 2 ye 4000 devir e çıkınca geçiyor(Amiyane tabirle vites atsın diye gaz verip arabayı bağırtıyoruz).Araç 2 ye atınca ve biraz da yol alınca hen hangi bir sorun kalmıyor. Geçişlerde bir vuruntu veya sarsıntı olmuyor. Araç sıcakken çalıştırdığımızda herhangi bir sorunla karşılaşmadan normal vites geçişlerini yapıyor. Konu hakkında bir yorumunuz olabilir mi acaba? İlginiz için çok teşekkür ederim.(Belki fikir vermesi açısından faydası olabilir; transmisyon yağına baktığımızda renk kırmızı ama yağ çubuğuna göre yağ fazla görünüyor. İlginç olan şey araç sanzıman keçelerinden yağ kaçırıyor ama yağ seviyesi hiç düşmüyor, hatta fazla görünüyor)

  • Öncelikle yağ seviyesi çoğu araçta, araç geri viteste çalışırken kontrol edilir bunu yapıyor musunuz? yani motor yağını kontrol eder gibi bakılmaz. Bunun dışında geç vites atma sorunu yağ özelliğini artık kaybetmiş ise geç vites atma durumu olabilir. Şanzıman içine su girmiş olabilir. Su ve yağ birbirine karışmış olabilir. Tabi sorun buda olmayabilir şanzımanın içinde balatalar birbirine yağ basıncı ile yapışır. bu yağ basıncını tutması için ring denen bir conta var bu conta zamanla özelliğini kaybettiği için yağ burada basınç üretemez ve balataları sıkıştıramaz. Yani bu şanzımanın revizyon isteme durumudur ama bu olsaydı aracınızda güc kaybıda olmaya başlardı. veya farklı devirlerde vites atardı. Eğer sadece vites atması 4 bin devirde ise ve uzun süredir böyleyse yağ değişiminden sonra düzelme durumu olabilir. Öncelikle en ucuz yollu adımlar ile ilerleyelim yağ değişiminden sonra diğer yapabileceklerinize bakalım.

 18. Bmw e 46 99 model 3.18 i otomatik şanzıman arada kendiliğinden devir yükseliyor ve sonrasında ekranda İ HARFİ çıkıyor ve araç çok ağır yürüyor hatta gitmiyecek kadar güç kaybı oluşuyor yağını değiştirmeyi düşünüyorum sizce ne yapmalıyım iyi çalışmalar

 19. Merhaba Hocam
  2008 Aveo otomatik araç var.
  Vites geçişleri 5-6 bin devirde oluyor. Yukarıdakilerden anladığım kadarıyla vakum modülatörünün bozuk olduğudur. Bu parçayı Türkiye ‘de nereden temin edebilirim.

  • Merhaba sizin aracınızı öncelikle arıza tespit cihazına bağlamak gerekli. Beyin sorunu olabilir. Yeni nesil araçlarda genelde vakum modülatörü artık kullanılmıyor.

 20. İbrahim ustam çok faydalı bi yazı olmuş teşekkürler, 1000 motor otomatik 91 swift aracım 2 den 3 e geçerken devir 7-8 e dayanıyor ayağımı hafif gazdan çekince vitese geçiyor, hafiften vuruntu da var geçişlerde… Bu arada arka takoz kırık aşırı titreme var, şanzıman yağı usta yeterli olduğunu söyledi. Bu marka model araçta deneyiminiz olduysa sorun ne olabilir sizce.

  • Yaşadığınız sorunun aynısını yaşadım. Tamirinide yaptım şanzıman yağınız tamsa ve özelliğini kaybetmemişsse zor geçen vitesin balataları bitmek üzere olduğunun işaretidir. Şanzımanınız yakında o vitese hiç geçmeyebilir. Balata setinin ve oringlerinin değişmesi gerekiyor. Ayrıca şanzımandan motora giden bir vakum hortumu var o yırtılmıssa da aynı sorunu yaşarsınız onu da kontrol edin mutlaka.

 21. İbrahim bey merhaba. 2000 model VW polo 1.4 tam otomatik araç sahibiyim. 1.5 yıl önce şanzıman komple revizyon yapıldı. 4 ay sonra şanzımanda yağ kaçakları oluşmaya başladı. yapan firmaya gittim yüzüme bile bakmadılar. kısacası aracımda söyle bir sıkıntı var. araç soğukken D konumuna alıyorum .hemen hareket etmiyor. geç dolduruyor .kış mevsiminde bu 10 dk yı bulabiliyor. yazın 5 dakika falan sürüyor. oda rolantide değil ben biraz gaz vererek daha çabuk doldurmasını sağlıyorum.sert gaz verirsem kütt diye vuruntu yapıyor. hareket etmeye başladığımdada kendine gelene kadar vitesleri motor biraz bağırarak ve şanzıman kaçırırmış gibi atıyor. .yaklasık 5 km. falan gidincede herşey normale dönüyor. yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.Syg.

 22. Merhabalar iyi çalışmalar Volvo s40 T4 1.9 benzinli ve tüplü tam otomatik aracımda şanzıman arıza işiği yaktı ve araç zor kalkmaya R konumuna gelmesine rağmen geri gitmemeye bazen normal şekilde gitmeye devam ederken bilgisayarda arıza olarak 3.ve 4 .vites dişli oranı yanlış ibaresi çıktı fakat araç kendini korumaya aldığını ve bu yüzden zor kalktığınıda öğrendim.Daha sonra hayat bu arıza varken kızım bir akşam aniden rahatsızlandı ve başka çarem yoktu arabayı korumadada olsa sürmek zorunda kaldım bir müddet yol aldıktan sonra araçı sanki bir metal parçası tutuyormuşçasına sesler gelmeye başladı ve sanırım şanzımana büyük bir arıza verdim şimdi sizce şanzımanı tamir mi ettirmeliyim yoksa çıkma bir şanzıman bulup değiştirmelimiyim.FİKİRLERİNİZ BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ SAYGILAR

  • Ben sizin yerinizde olsam kesinlikle çıkma şanzımana yönelirim. Ankara da aracınız için uygun fiyatlı otomatik şanzımanı rahat bulabilirsiniz. Şanzımanların tamir takımları balata ve conta takımlarını kapsıyor bu şanzımanı açtırıp yaptırmaya kalksanız mutlaka parça ihtiyacınız olacak ekstra masraflar sizi bekliyor olacak.

 23. İbrahim Usta açıklamalarınız için teşekkürler,benim aracım 2013 model Skoda Octavia otomatik,aracımı trafikte kalınaca vites değişmede sorun oluyor,3500-4000 devirde vites değişiyor,birde yolda giderken bazen gaz yemiyor,kontağı açıp kapatınca düzeliyor,sorun sizce kavrama danmıdır,yoksa başka bir sorun mu var.

  • Kontağı açıp düzeliyorsa şanzıman içerisinde selonoidlerde sorun olabilceğini düşünüyorum şanzıman inmeden de çözülebilir gibi gözüküyor şanzıman alttan açılıp kontrol edilebilir.

 24. Merhaba iprahim bey 2021 gashgai 1.5 dct dizel aracim 1800 km de sıfır aldıgımdan beri fitesi si R konumuna alınca bir vuruntu silkelenme oluyor servise götürdüm test sürüşünde usta fark etti normal oldugunu söyledi cihaza bagladı bir şey cıkmadı bu durum normalmi sizce ne yapmam gerekiyor eger normalse şanzumanımı boşuna kurcalatmak istemiyorum sizin görüşleriniz benim için cok önemli selamlat

  • Merhaba yaşadığınız sorun için çok üzüldüm. Yeni model bir araç alıyorsunuz böyle bir vuruntu oluyor. Vuruntu olması ciddi bir sorun değil ancak 1800 km de böyle bir vuruntu ilerleyen zamanlarda artacak ve daha kötü olacaktır. Bunu hiç bir şekilde kabul etmeyerek rahatsız olduğunuzu baskılarak düzeltmelerini söyleyin. Çünkü yeni nesil otomobillerin vitese geçişini hissetmeniz normalde mümkün değil. Sizi yolda bırakacak bir sorun olmadığını unutmayın.

 25. Cevabınız için teşekkür ederim cihaza bağladığımızda P0730-60 ve u2103-00 kodlarını verdi diğer servis te vermedi sadece manüel de kullanıp beşe almıyorum vitesi tekrar küt diye yığılma yapar endişesi olmasın dan dolayı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz