Ana Sayfa Genel Otomobil Nasıl Çekilir?

Otomobil Nasıl Çekilir?

0

Bazıları belirli durumlar için diğerlerinden daha iyi olsa da, bir aracı çekmenin birkaç yolu vardır. Çekme kayışları bir aracı çamurdan, kardan veya kumdan çıkarmak için harika bir yol olabilir, ancak yolda sürüş için iyi olmayabilir. Halat ile araba çekmek iyi bir yol olsada AWD veya 4WD otomobil ve kamyonlar için çok iyi değildir. 

Çekme Kayışlarını Kullanma


Bir çekme kayışı kullanımının yasal olduğundan emin olmak için yerel düzenlemeleri kontrol edin. 
(Türkiye’de kaza durumunda haksız olursunuz)

Çekme kayışları genellikle bir aracı çekmenin en az güvenli yolu olarak kabul edilir ve bu nedenle yaşadığınız yerde uygulamaya karşı yasalar çıkarılmış olabilir. Çekme ile ilgili şehir ve ülke düzenlemelerinin bir listesini bulun ve bir çekme kayışının kullanılmasının yerel yasaları ihlal etmediğinden emin olun. 

 • Çekme kayışlarının kullanımını yasaklayan ülke çapında yasalar yoktur.
 • Çekme kayışlarını sadece kısa yolculuklar için veya arazden kurtulmak için kullanmanız önerilir.

Çekme halatını çözün ve aracın önüne yerleştirin. 

Bağlayacağınız çekme halatı ucunu önündeki bozulmuş araca yerleştirin, daha sonra araçtan uzayan zemine uzanırken halata düğüm atın. 

 • Bu, çekici aracı doğru şekilde konumlandırmanıza yardımcı olacaktır.
 • İçinde düğüm veya dolaşma olan bir çekme halatı kullanmayın.

Çekme halatında hasar kontrolü yapın. 

Çekme halatı yırtılmış veya yıpranmışsa, bozuk aracı çekmeye başladığınızda basınç altında kopabilir. Herhangi bir hasar belirtisi için çekme kayışının tamamına bakın ve biraz tespit ederseniz kayışı kullanmayın. 

 • Bu sadece sizi mahsur bırakmakla kalmayacak, aynı zamanda çok tehlikeli de olabilir.
 • Hasar görmüşseniz yerel otomobil parçaları mağazanızdan yeni bir çekme halatı satın alabilirsiniz.

Aracın şasisinde “kurtarma noktasını” bulun. 

Birçok araç, çerçeve üzerinde “kurtarma noktalarına” sahiptir, bunlar genellikle bir kurtarma kayışını çalıştırabileceğiniz veya çelik bir kanca kullanabileceğiniz çerçeveye kesilmiş deliklerdir. Çekilecek aracın önündeki ve çekme işlemini yapan aracın arkasındaki kurtarma noktasını bulmanıza yardımcı olması için aracınızın kullanım kılavuzuna başvurun. 

 • Aracınızın kurtarma noktasını hala bulamıyorsanız, uygulamaya özel servis veya onarım kılavuzuna başvurun.
 • Kurtarma noktaları her zaman aracın şasisinde bulunur ve genellikle kalın çelikten kesilmiş dairesel deliklerdir.

Kayışı veya kancayı kırılmış araçtaki kurtarma noktasından geçirin. 

Kayışı kurtarma noktası deliğinden geçirin. Bir kancası varsa, kayışı kurtarma noktasından kendisine bağlamak için kullanın. Sonunda bir halka varsa, kayışı kurtarma noktası deliğinden geçirin, ardından yerine sabitlemek için kayışın ucunu kendi halkasından geçirin. 

 • İşiniz bittiğinde, kayışı tekrar aracın önünde uzayan yere düz bir şekilde yatırın.

Çekici aracı bozulmuş olanın önüne yerleştirin. 

Bozulmuş aracın önüne yerleştirdiğiniz çekme kablosunun ucuna yakın bir yere park edin. Çekici aracı, bozulan araçla aynı hizada olacak şekilde park edin, böylece çekmeye başladığınızda her ikisi de düz ileri hareket eder. 

 • Çalışmak için biraz gevşeklik olması için aracı kayışın üzerine birkaç adım geri çekin.
 • Önce kayışı yerleştirerek, aracı kayışta çok gevşek gevşeklik olmayacak şekilde konumlandırabilirsiniz.

Çekme kayışını çekme aracının arkasına takın. 

Çekme aracının arkasındaki kurtarma noktasına erişmekte sorun yaşıyorsanız, aracınız en az Sınıf 2 olan bir kayışla donatılmışsa, kayışı bir çekme bağlantısına bağlayabilirsiniz. kullanma. 

 • Bazı çekme kancalarında çekme kayışını doğrudan çekme bağlantısına sabitlemek için kullanabileceğiniz D-halkaları vardır.
 • Eğer yardımcı olabilirseniz, metal bir kancayı doğrudan araca takmayın. Bunun yerine, kayışı kurtarma noktasından geçirin ve kayışı kendisine takın.

Kayış sıkı olana kadar çekici aracı yavaşça ileri doğru çekin. 

Çekici aracın sürücüsünü, çekme kayışına yerden kaldıracak kadar gerginlik alana kadar yavaşça ilerletiniz. Kayış sıkı olduğunda, ancak kırık aracı çekmeye başlamadan önce sürücüyü durdurmaya yönlendirin. 

 • Daha fazla gerginlik uygulandığında kayışı yıpranma veya yırtılma belirtileri açısından izleyin.
 • Kayış hasar belirtileri gösteriyorsa derhal durdurun.

Kayışın üzerine bir ceket veya battaniye koyun. 

Kırık bir çekme kayışı son derece tehlikeli olabilir. Çırpınırsa, naylon halat büyük bir kamçı gibi hareket eder ve metal kancalar varsa tehlike artar. Kayışın üzerine bir ceket veya battaniye yerleştirmek, kayış kırılırsa kırbaç etkisini azaltmaya yardımcı olacaktır. 

 • Battaniye yerine oturduğunda kayıştan uzak durun.

Kırılmış aracı çok yavaşça çekin. 

Bozulan aracın boşta olduğundan emin olun. Kayış aracı çekici araca doğru çekecektir, bu yüzden kırılmış aracın sürücüsünün çekme sırasında bir çarpışmayı önlemek için frenlerini kontrol etmesi gerekecektir. Bir aracı kısa bir mesafeye çekmek için, sadece takılmak üzere çekme kayışlarını kullanın. 

 • Örtmek için uzun bir mesafeniz varsa, bir dolly veya bir römork kullanmalısınız.
 • İşiniz bittiğinde çekme kayışlarını ayırın.
 • Bu yöntemi kullanarak bir aracı eve çekmek çok tehlikelidir.
Önceki İçerikNasıl Kurye Olunur? Şartları nelerdir?
Sonraki İçerikTurbo benzinli araçlar nasıl kullanılmalı
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version