Ana Sayfa OBD-II Arıza Kodları P013E Arıza Kodu: O2 Sensör Zengin veya Fakir Karışım

P013E Arıza Kodu: O2 Sensör Zengin veya Fakir Karışım

0
P013E Arıza Kodu

Yerleşik teşhis (OBD) kodları, size veya teknisyeninize arabanızdaki olası sorunları belirlemenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bir tarama aletiyle geri getirilebilirler, ancak ne anlama geldiklerini bilmek başka bir şeydir. Bunları çözmek için herhangi bir düzeltme girişiminde bulunmadan önce, günlüğe kaydedilen kodun anlamını, tetikleyicilerini ve belirtilerini anlamalısınız.

P013E Kodu Ne Anlama Geliyor?

Diyagnostik hata kodu (DTC) P013E, “O2 Sensörü Gecikmiş Yanıtı – Zengin ila Fakir (Sıra 1, Sensör 2) anlamına gelir. Güç aktarım sistemi kontrol modülü (PCM), sıra 1’de bulunan aşağı akış oksijen (O2) sensöründen yanıt olarak bir gecikme algıladığında kaydedilir.

Bu koddaki Sıra 1, motorun 1. silindiri barındıran tarafını ifade eder. Sensör 2, katalitik konvertör sonrası oksijen sensörünü ifade eder.

PCM, sıra 1'de bulunan aşağı akış oksijen (O2) sensöründen gecikmiş bir yanıt algılarsa P013E kodu kaydedilebilir.
PCM, sıra 1’de bulunan aşağı akış oksijen (O2) sensöründen gecikmiş bir yanıt algılarsa P013E kodu kaydedilebilir.

Aşağı akış oksijen sensörünün amacı, egzozdaki oksijen miktarını izlemektir. PCM, katalitik konvertörün verimliliğini belirlemek için sensörün sağladığı verileri kullanır. Modül, oksijen sensöründen gelen sinyali izleyerek sensörün zenginden fakire ve fakirden zengine geçişlere yanıt vermesinin ne kadar sürdüğünü kontrol eder. Ortalama yanıt süresi fabrika spesifikasyonlarından daha yavaşsa, hata kodu P013E ayarlanır.

PCM, belirli bir süre içinde zenginden fakire geçiş sırasında 1’deki oksijen sensöründen bir gecikme algılarsa , sorun kodu P013E’yi günlüğe kaydeder.

Ciddiyet derecesine bağlı olarak, diğer DTC’ler de P013E ile birlikte saklanabilir. Bu kodlardan bazıları P013F, P014A, P014B, P015A, P015B, P015C ve P015D’dir.

Not: P013E kodunun tanımı, araç üreticisine bağlı olarak farklı olabilir. Tam kod tanımı için uygun onarım kılavuzuna veya onarım veritabanına başvurun.

Bozuk bir oksijen sensörü, P013E kodunun olası bir nedenidir.

P013E Kodunun Olası Sebepleri Nelerdir?

P013E hata kodunun bazı yaygın tetikleyicileri şunlardır:

  • Kırık oksijen sensörü
  • Kablolama sorunu
  • Hatalı katalitik konvertör
  • Motorda egzoz sızıntısı
  • Motor çok zengin veya çok fakir çalışıyor
  • Başarısız PCM

P013E Kodunun Genel Belirtileri Nelerdir?

Aracınızda kayıtlı bir P013E hata kodu varsa aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz:

Düşük motor performansı, kayıtlı bir P013E kodunun işareti olabilir.

P013E Kodunu Teşhis Etme

Komplikasyonları önlemek için P013E kodu derhal çözülmelidir. Bu kodu teşhis etmek ilk adımdır; ancak bunu yapmak zor olabilir çünkü birçok olası tetikleyiciye sahiptir. Her araç da farklı şekilde yapılandırılmıştır, bu nedenle teşhis süreçleri değişebilir.

Örneğin, bir Ford üzerindeki bir P013E kodunun teşhis süreci, bir Volkswagen üzerindeki bir P013E kodunun teşhis sürecinden farklı olabilir. Doğru yolda olduğunuzdan emin olmak için, yalnızca aracınıza özel teşhis ve onarım adımlarını uygulayın. Hala emin değilseniz, bir teknisyenin devralmasına izin vermenin zamanı gelmiş olabilir.

P013E Kodu Nasıl Onarılır

P013E kodu, benzer tetikleyicileri ve semptomları diğer DTC’lerle paylaşabilir, ancak her bir kodun teşhis ve onarım prosedürü değişebilir. Tüm araçlar farklı şekilde üretilmiştir.

Eğer makalemizi beğendiyseniz, düşüncelerinizi bize yorum olarak aşağıdaki bölümde bırakabilir. Ayrıca bizi FacebookİnstagramTwitter ve Youtube üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version