Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaElektrikli AraçlarPorsche, Taycan şarj fonksiyonu yazılımını güncelliyor

Porsche, Taycan şarj fonksiyonu yazılımını güncelliyor

Porsche, eski Taycan modelleri için bir yazılım güncellemesi duyurdu. Bu aynı zamanda 2019 ve 2020 model yılı müşterilerine Eylül 2020’den bu yana 2021 model yılının teslim edildiği aynı iyileştirmeleri sağlamalıdır. Ayrıca yakında 22 kW AC şarj cihazının yenilenmesi mümkün olacaktır.

Porsche, yazılım güncellemesini dünya çapında kullanıma sunduğunu söylüyor. Güncellemenin kendisi ücretsizdir, ancak araçların yeni yazılımı almak için atölyeye gitmesi gerekecektir. Tam araç Taycan’ın proje yöneticisi Robert Meier, çevrimiçi bir yuvarlak masa toplantısında, “Diğer şeylerin yanı sıra sürüş kontrol ünitesine de dokunduğumuz için, bu güvenlikle ilgili bir konudur” dedi. “Bu konuda kesinlikle çok muhafazakarız, ancak onu korumak istiyoruz.”

Güncelleme zorunlu değildir, bu nedenle müşteriler yine de planlanan bir sonraki servis atölye ziyaretlerinde bunu yaptırabilirler. İşin yaklaşık yarım gün sürmesi bekleniyor ve çalışma saatleri de güncelleme ile ücretsiz.

Şarj etme söz konusu olduğunda, güncelleme, diğer şeylerin yanı sıra, genişletilmiş bir Şarj Planlayıcı işlevi içerir. Bu fonksiyon ile müşteriler gidecekleri yere vardıklarında hangi şarj durumuna sahip olmak istediklerine dair seçimlerini girebilirler. Aktif hedef yönlendirmeli bir şarj işlemi sırasında sürücü, araçta ve uygulamada, ileriye yönelik yolculuk için gerekli şarj durumuna ulaşıldığında bir gösterge alır.

DC şarj gücünün 270’ten 200 kW’a düşürülebildiği mevcut araçlarda ‘pil tasarrufu sağlayan şarj’ işlevi de tanıtılacak. Meier’e göre, Porsche’nin sık hızlı şarj ile hizmet ömrü hakkında hiçbir şüphesi yok. Bu, pilin garantisini veya garantisini hiçbir şekilde sınırlamaz. Uygun olduğundan çok eminiz, ”diyor Maier ve açıklıyor:“ Bu işlevi isteyen çok bilinçli müşterilerimiz var. Şarj etmeye ara verdiklerinde sadece bir espresso içmek istemeyenler de bu işlevi etkinleştirebilirler. “

Porsche’nin belirttiği gibi, sonuçta ortaya çıkan düşük pil sıcaklığı “daha yumuşak pil şarjına ve özellikle verimli bir şarj sürecine yol açar”. Ek olarak, sık sık hızlı şarj, bataryanın kullanım ömrünü uzatır ve bu, örneğin kiracılara göre araç satın alanlar için daha ilginç olabilir. Hızlı şarj haritasının kendisi uyarlanmamıştır, ancak 200 kW daha düşük tepe gücü ve daha düşük ısıtma ile daha uzun süre korunabilir.

Artık yeni otomobillerde bir seçenek olarak sipariş edilebilen 22 kW AC şarj cihazı , 2021’in sonundan itibaren “belirli pazarlarda iyileştirme için mevcut” olmalıdır. Porsche, basın açıklamasında bu maliyetin ne kadar olduğunu açıklamadı. Yeni bir araba için, 22 kW’lık şarj cihazı yaklaşık 1.600 Euro’ya mal oluyor ve güçlendirme için eklenmesi muhtemel işçilik maliyetleri.

Örneğin Taycan Turbo S’de şarj fonksiyonlarına ek olarak yüksek voltajlı batarya, güç elektroniği ve elektrik motorları arasındaki etkileşim geliştirildi, bu nedenle bu model 9.6 saniyede 200 km / saate kadar hızlanabiliyor. 9,8 saniye yerine yeni yazılım. Havalı süspansiyonlu tüm Taycanlar artık ‘Akıllı Kaldırma’ işlevine sahip. Bu işlev, örneğin hız tümseklerini veya dik garaj girişlerini hatırlar ve bir dahaki sefere aracın yere değmesini önlemek için bu noktada havalı süspansiyonu otomatik olarak yükseltir. Diğer değişiklikler arasında Apple podcast’leri ve iPhone’ların (Wireless CarPlay dahil) entegrasyonu yer alıyor, çünkü Porsche müşterileri Meier’in dediği gibi “Apple konusunda çok bilgili”.

Gelecekte, atölye ziyareti gerektirmeden “kablosuz” olarak başka güncellemeler de yapılabilir. Bununla birlikte Meier, yukarıda bahsedilen muhafazakar yaklaşım nedeniyle gelecekte atölye aracılığıyla daha fazla güncelleme olasılığını dışlamak istemiyor. Meier, “Kablosuz güncellemelerin kapsamını genişletme sürecindeyiz,” diyor. “Ama sadece adım adım.”

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma