Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaSoğutma SistemiRadyatör Nasıl Temizlenir?

Radyatör Nasıl Temizlenir?

Aşırı ısınma ve yetersiz kabin ısıtması gibi işaretleri görmeye başladığınızda tıkalı bir radyatörünüz olduğunu anlayabilirsiniz. Peki, basit radyatör bakımı gerçekleştirmek bundan tamamen kaçınmanıza yardımcı olabilirken, neden bunun olmasını bekleyesiniz?

Belirtildiği gibi, tıkalı bir radyatör arabanızın aşırı ısınmasına neden olabilir ve sonunda motor hasarına yol açabilir. Bu nedenle, bir radyatörün nasıl düzgün bir şekilde temizleneceğini öğrenmek çok önemlidir – dış kanatları her yıl temizleyerek ve üreticinin bakım programına göre yıkayarak.

Tıkalı bir radyatör aşırı ısınmaya neden olarak motorun hasar görmesine neden olabilir.
Tıkalı bir radyatör aşırı ısınmaya neden olarak motorun hasar görmesine neden olabilir.

Kullanım kılavuzunuzda listelenen önerilen servis programını bulabilirsiniz. Genellikle kılavuzda, “soğutma sıvısı servisi” veya benzeri bir şey olarak listelenmiş bir radyatör yıkaması ile ilgili alanı bulacaksınız.

Radyatörü Temizlemenin En İyi Yolu

Radyatörü temizlemenin iki yolu vardır: içeriden ve dışarıdan. İkincisi, dışarıda bulunan radyatör kanatçıklarının temizlenmesini içerirken, ilki eski sıvıyı ve radyatörün içinde birikmiş olabilecek tüm birikintileri temizlemekle ilgilidir.

Her biri, radyatörünüzü iyice temizlemenize yardımcı olmak için bu kılavuzda ayırdığımız belirli bir işlemi içerir.

Radyatör Kanatlarının Temizlenmesi

İlk önce radyatörün dışından başlayalım. Bu, radyatörün ön tarafındaki kanatların üzerindeki ve çevresindeki kir, çakıl, böcek ve diğer yabancı maddelerin temizlenmesini içerir.

Radyatörün dışında biriken her türlü kirden kurtulmak, sıcak soğutucunun (antifriz olarak da bilinir) sıcaklığını düşürmek için gerekli olan uygun hava akışını sağlar.

Not: Radyatör üzerinde herhangi bir bakım yapmadan önce, fabrika onarım bilgilerine başvurduğunuzdan ve üretici tarafından belirtilen talimatları izlediğinizden emin olun.

Temizleme Çözeltisi ile Sprey Uygulaması

1. Radyatörün soğumasını bekleyin

Temizleme prosedürüne başlamadan önce radyatörün dokunulabilecek kadar tamamen soğuduğundan emin olun.

2. Temizleme solüsyonunu suyla seyreltin

Çözeltinin ve suyun oranı, aldığınız ürünün markasına göre değişir, bu nedenle daha fazla talimat için temizleyicinin arka etiketini kontrol ettiğinizden emin olun.

3. Çözeltiyi bir sprey şişesine aktarın

Seyreltilmiş solüsyonunuzu hazırladıktan sonra temiz bir sprey şişesine dökün.

4. Çözümü uygulayın

Hazırlanan çözeltiyi radyatör kanatçıklarına püskürtün.

5. Yüzgeçleri temizlemek için bir fırça kullanın

Yumuşak kıllı bir fırça alın ve radyatör kanatçıklarının içinde ve çevresinde birikmiş pislikleri dikkatlice temizleyin. Kanatların yerinden çıkmasını önlemek için dikkatli olun.

6. Bükülmüş kanatları düzeltin

Eğilmiş veya deforme olmuş yüzgeçler görürseniz, bunları yeniden şekillendirmek için dikkatlice düz uçlu bir tornavida alın. Buz kıracağı, barbekü şişi ve hatta kürdan gibi herhangi bir ince alet de kullanabilirsiniz.

7. Temiz suyla durulayın

Hortum kullanıyorsanız, nazik temizlik sağlamak için onu düşük basınca ayarladığınızdan emin olun. Durulamadan sonra su berraklaşana kadar 1’den 3’e kadar olan adımları tekrarlayın.

8. Kurumaya bırakın

Radyatör kanatlarınızın kurumasını bekleyin.

Bir hortum kullanmak

Alternatif olarak, radyatörün dışını yıkamak için ağızlı bir hortum da kullanabilirsiniz. Yukarıdaki yöntemde olduğu gibi, radyatörün tamamen soğumasını bekleyin, ardından hafif basınçla radyatör kanatlarını fırçalayın. Yumuşak bir naylon fırça kullandığınızdan ve kanatların yönünün tersine gitmediğinizden emin olun.

İşiniz bittiğinde hortumunuzu çıkarın ve her şeyi durulayın, suyun dışarıdan içeri akmasına izin verin.

Ve aynı şekilde, kurumasına izin verin.

Radyatör Nasıl Yıkanır

Radyatörünüze veya motorunuza zarar vermemesi için doğru soğutma sıvısı sifonunu veya daha temiz ürünü seçin. Sirke ve çamaşır suyu gibi potansiyel olarak aşındırıcı olabilecek kimyasalları kullanmaktan kaçının çünkü her ikisi de gövdeyi paslanmaya ve korozyona eğilimli hale getirecektir.

Radyatörün gövdesi aşındığında, motor kafası, lastik contalar ve contalar gibi çevreleyen bileşenler hasar görebilir.

Uyarı: Motor sıcakken asla radyatör kapağını çıkarmayın veya radyatöre bakım yapmayı denemeyin. Ciddi yaralanmalara neden olabilir.

1. Motorun soğumasına izin verin

Prosedüre başlamadan önce motorun tamamen soğuduğundan emin olun.

2. Aracı kriko ile kaldırın

Aracı bir kriko ve kriko sehpaları kullanarak güvenli bir şekilde kaldırın ve destekleyin. Arka tekerleklere takoz koyun ve park frenini çekin.

3. Soğutucuyu boşaltın

Radyatörün altına bir toplama kabı yerleştirin. Ardından, soğutucuyu boşaltmak için radyatör çekvalf valfini gevşetin.

4. Yıkama solüsyonunu radyatörden geçirin

Radyatör çekvalf valfini kapatın. Ardından, ürünü uygun şekilde seyreltmek için yıkama solüsyonundaki talimatları izleyin, ardından radyatör ve soğutma sisteminden geçirin.

Tipik olarak işlem, ürünü suyla karıştırmayı, çözeltiyi radyatöre eklemeyi ve ardından motoru 10 dakika kadar çalıştırmayı ve ısıtıcı yüksekte çalıştırmayı içerir.

İşlem sırasında sıcaklık göstergesine dikkat ettiğinizden emin olun. Motor normalden daha sıcak çalışmaya başlarsa, hasar görmesini önlemek için derhal kapatın.

Not: Yıkama solüsyonunu seyreltirken normal musluk suyu yerine damıtılmış su kullanmak iyi bir fikirdir.

5. Boşaltın

Motorun soğumasına izin verin. Ardından, radyatör kapağını çıkarın ve tüm yıkama solüsyonunu soğutma sisteminden boşaltın.

6. Radyatörden su geçirin

Radyatör çekvalf valfini tekrar kapatın. Ardından, bir sonraki adımla ilgili yıkama solüsyonundaki talimatları izleyin: radyatörden su akması.

Tipik olarak, işlem radyatöre damıtılmış su eklemeyi ve ardından motoru ısıtıcı yüksekte iken yaklaşık 10 dakika çalıştırmayı içerir.

Yine, sıcaklık göstergesine dikkat ettiğinizden emin olun. Hasara neden olabileceğinden, motor normalden daha sıcak çalışırsa derhal kapatın.

7. Aracı indirin

Sıvı toplama tavasını çıkarın. Ardından, kriko sehpalarını güvenli bir şekilde çıkarın ve aracı indirin.

8. Radyatörü antifriz / soğutucu ile yeniden doldurun

Motorun soğumasına izin verin. Ardından, radyatörü ve taşma şişesini doğru tipte önceden seyreltilmiş soğutma sıvısı ile yeniden doldurun. Radyatöre doğrudan soğutma sıvısı eklemeyin — ürün önceden seyreltilmiş 50/50 karışım olmalıdır.

Aracınız için hangi tip soğutma suyunun en iyi olduğunu, kullanıcı kılavuzunuza veya yerel bayinize başvurarak belirleyebilirsiniz.

Motor soğuduktan sonra radyatörü önerilen soğutma sıvısı ile yeniden doldurun.
Motor soğuduktan sonra radyatörü önerilen soğutma sıvısı ile yeniden doldurun.

9. Motoru çalıştırın ve soğutma sisteminin çalışmasını izleyin

Soğutma sistemini yeniden doldurduktan sonra, motoru çalıştırın ve uzun bir süre sıcaklık göstergesini izleyin. Motor normalden daha sıcak çalışmaya başlarsa, aşırı ısınmayı önlemek için hemen kapatın.

Motor çok sıcak çalışmaya başlarsa, soğutma sıvısı seviyesi düşüktür veya yıkama sırasında soğutma sistemine hava girmiştir.

Araç üreticisinin tavsiye ettiği prosedür izlenerek (genellikle fabrika onarım kılavuzunda bulunur) soğutma sisteminden hava tahliye edilebilir. Ayrıca bir vakum doldurma aleti ve basınçlı hava kullanarak sistemdeki havanın tahliyesini de sağlayabilirsiniz.

Radyatörünüzü Ne Sıklıkta Yıkamalısınız?

Aracınızın radyatörünü üreticinin bakım programına göre yıkamalısınız (kullanıcı el kitabınızda özetlenmiştir). Genel bir kural olarak, çoğu otomobil üreticisi, teknik olarak inorganik katkı maddesi olarak adlandırılan geleneksel yeşil soğutucunun her iki yılda bir veya 100.000 km de bir yıkanmasını önermektedir.

Öte yandan, otomobil üreticileri genellikle her beş yılda bir veya 250.000 km bir modern organik asit teknolojisine sahip soğutucunun yıkanmasını tavsiye ediyor. Radyatörünüzü ne zaman yıkayacağınızı öğrenmek için bir kez daha üreticinin servis programına bakın.

Radyatör kapağının sabitlenmesi, soğutucu bölmesinin basınçlı olmasını sağlar.
Radyatör kapağının sabitlenmesi, soğutucu bölmesinin basınçlı olmasını sağlar.

Radyatörünüzü Yıkamanın Faydaları

Radyatörünüzü yıkamanın birçok faydası olduğunu söylemeye gerek yok. Burada bir kaçını söylemek gerekirse:

Pas ve kireç oluşumunun temizlenmesi

Radyatör yıkaması yapmak, zaman geçtikçe biriken pas ve kireç birikintilerinden kurtulmanıza yardımcı olur. Bu, birikintiler gözetimsiz bırakıldığında meydana gelebilecek aşırı ısınmayı önler.

Kirleticilerden kurtulur

Radyatörünüzü temizlemek aynı zamanda muhtemelen kirletici maddeler içerebilecek eski antifrizin de çıkarılmasına yardımcı olur. farkedilmeden ayrıldığında, bu kirleticiler soğutma sistemini çıkmaza sokabilir veya tıkayabilir. Bu nedenle, bunların düzenli olarak yıkanması önemlidir.

Anında kontrol

Temizliği bir profesyonel tarafından yaptırdıysanız, muhtemelen tüm radyatörünüzü de kontrol ettireceksiniz. Bununla ilgili iyi olan şey, her şeyi tek seferde yapabilmenizdir.

Pas ve köpük oluşumunu önler

Yeni doldurulmuş antifrizdeki katkı maddeleri soğutma sistemindeki pası ve köpürmeyi durduracaktır. Bu şekilde, tüm sistem optimum şekilde çalışabilecektir.

Radyatör Bakımı: Radyatörünüzü Nasıl İyi Tutarsınız?

Şimdi, radyatörünüzü yıkamak için harcadığınız tüm çabanın boşa gitmesini istemezsiniz . Radyatörünüze şimdi daha iyi bakmak istersiniz, böylece soğutma sisteminizden tutarlı performansın keyfini çıkarabilirsiniz.

İşte inceleyebileceğiniz bazı ipuçları:

Radyatör sıvınızı daima doldurun

Her zaman yeterli miktarda radyatör sıvınız olduğundan emin olun . Soğutucunuzun ve suyunuzun her zaman 50-50 oranında olduğunu unutmayın. Oranla ilgili risk almak istemiyorsanız, her zaman güvenilir otomobil tedarik mağazanızdan hazır bir karışım alabilirsiniz.

Radyatör kapağının sıkıca takıldığından emin olun

Bu, soğutucu bölmesinin basınçlı kalmasını sağlamak ve böylece sızıntıları ve diğer sorunları önlemek içindir.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma