Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaElektrikli AraçlarRivian 2,5 milyar dolar topladı, üretimin yolunda gittiğini söyledi

Rivian 2,5 milyar dolar topladı, üretimin yolunda gittiğini söyledi

Elektrikli araç alanında görece yeni gelen Rivian, son finansman turunda 2,5 milyar dolar daha topladı. Mevcut yatırımcılar BlackRock ve Amazon, aralarında George Soros’un fonu da bulunan diğerlerinin de bu süre içinde katılmasıyla yeniden devreye girdi.

Rivian’ın yatırım turundaki diğer yatırımcılar arasında Fidelity Management and Research Company ve Baron Capital Group bulunuyordu. Ancak, yönetim kurulunda yeni koltuk oluşturulmadı. Bunun yerine, şirket yeni sermayeyi nihayet ilk elektrikli araçlarını, övgüye değer bir kamyoneti ve SUV’u ve ayrıca büyük bir teslimat araçları siparişini piyasaya sürmek için kullanmak istiyor. Kısaca, Rivian Kurucusu ve CEO’su RJ Scaringe, “ürünlerimizin uygulanmasına odaklanmak istiyoruz” diye açıklıyor.

Söz konusu uygulama korona gerilemesi nedeniyle ertelendi ve artık 2020’de değil 2021’de gerçekleşecek. Scaringe şöyle diyor: “2021’de gerçekleşen üç lansmanla birlikte, ekiplerimiz araçlarımızın, tedarik zincirimizin ve üretim sistemlerimizin hazır olmasını sağlamak için çok çalışıyor. sağlam bir üretim artışı için. “

Gecikme daha önce duyurulmuş olsa da Rivian, Amazon ile önceliklerinin nerede olduğunu da netleştirdi. İnternet devi ve yatırımcı, start-up’ın 2022’ye kadar özel olarak tasarlanmış 10.000 e-aracı teslim etmesini bekliyor. İlk partilerin 2021’de gelmesi bekleniyor. Toplam sipariş 2030’a kadar 100.000’den az elektrikli teslimat aracı olacak . Rivian fabrikasında üretime yeniden başlarken Bu Haziran ayında Illinois, Normal’de, Rivian CEO’su RJ Scaringe, araç mühendisliği ve tasarım ekiplerinin programın zamanlamasının yolunda kalmasını sağlamak için dijital yöntemler geliştirdiklerini söyledi.

Son finansman 2020’de toplanan ilk Rivian olsa da, şirket geçen yıl boyunca düzenli olarak ilgi gördü. Amazon, Şubat 2019’da 700 milyon dolarlık finansman turunda hisse aldı. Ford , geçen yıl Nisan ayında 500 milyon dolar ile takip etti ve Eylül ayında Cox Automotive, lojistik konusunda işbirliği planlarıyla tamamlanan 350 milyon dolarlık Rivian yatırımını açıkladı. ve hizmet. Son olarak Aralık ayında Rivian, 1.3 milyar dolarlık bir yatırım turunu kapattı . Finansman, tekrarlayan yatırımcılar Amazon, Ford ve BlackRock tarafından yönetilen fonların ek katılımıyla T. Rowe Price Associates, Inc. tarafından tavsiye edilen fonlar ve hesaplar tarafından yönetildi.

Yatırımcıların ilgisini çeken sadece Amazon ile olan devasa sipariş değildi. Rivian, 2019 yılında LA Auto Show’da etkileyici performans verileriyle tamamen elektrikli R1T pikabını sunduğunda sahneye girdi . Sadece bir gün sonra Rivian , buna karşılık gelen bir elektrikli SUV olan R1S’yi gösterdi . Her iki modelin de 2021 yılında 69.000 dolardan (pick-up) ve 72.500 dolardan (SUV) başlayan fiyatlarla üretime girmesi bekleniyor. Elektrikli araçlar, Rivian’ın diğer üreticilerin de kullanabileceği bir kay kay platformu dediği şeyi kullanıyor. Ford bunu Lincoln markası için düşünmüştü ancak daha sonra anlaşmadan geri adım attı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma