Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaMotorServo nedir? Servo Motorun Çalışma Prensibi

Servo nedir? Servo Motorun Çalışma Prensibi

Servo nedir, servo motor iki telli bir DC motordur. Bir dişli dizisi, bir potansiyometre, bir entegre devre ve bir çıkış mili içeren küçük bir cihazdır. Motor gövdesinden çıkan üç telden biri güç içindir, biri toprak içindir ve biri kontrol giriş hattıdır. Servonun şaftı, kodlanmış bir sinyal gönderilerek belirli açısal konumlara yerleştirilebilir. Giriş hattında kodlanmış sinyal bulunduğu sürece, servo şaftın açısal konumunu koruyacaktır. Kodlanmış sinyal değişirse, şaftın açısal konumu değişir.

Servoların çok yaygın kullanımı arabalar, uçaklar, robotlar ve kuklalar gibi Radyo Kontrollü modellerde bulunur. Ayrıca, ağır hizmet tipi güçlü yelkenli teknelerde de kullanılırlar. Servolar Hız ve Tork olarak derecelendirilmiştir. Normalde, biri hıza, diğeri torka yönelik aynı türden iki servo vardır. Buna iyi bir örnek HS-625MG servo ve HS-645MG servo’dur.

Servolar farklı boyutlarda gelir ancak benzer kontrol şemaları kullanır ve robotikte son derece kullanışlıdır. Motorlar küçüktür ve boyutları için son derece güçlüdür. Aynı zamanda mekanik yük ile orantılı olarak güç çeker. Dolayısıyla hafif yüklü bir servo fazla enerji tüketmez.

Tipik bir Servo, bir motor milinin bir ucundan çıktığı dikdörtgen bir kutuya ve diğer ucundan üç telli bir konektöre benziyor. Üç kablo güç, Kontrol ve Topraktır. Servolar 4 ila 6 volt arasındaki voltajlarda çalışır. Kontrol hattı servoyu konumlandırmak için kullanılır. Servo motor, servonun genel boyutunu etkileyen farklı boyutlarda gelir. Bir servonun dişlileri servodan servoya değişir. Ucuz servolar plastik dişlilere sahiptir ve daha pahalı servolar, çok daha sağlam ancak daha hızlı aşınan metal dişlilere sahiptir. Bir servo potansiyometresi geri besleme cihazıdır. Bir servonun elektroniği tüm servolarda hemen hemen aynıdır, ancak bir servonun çıkış mili yatağı, çok fazla yan yük almayacak olan plastik yatak üzerinde bir plastik veya uzun süreli kullanımda daha iyi duran metal yataklarda bir metale sahiptir, veya en iyi çalışan rulmanlar. Uygulamanız ağır yan yükler gerektiriyorsa bilyalı rulman servolarını tavsiye ediyoruz.

Servo Nedir Ana Bileşenleri Nelerdir

Servolar üç temel parçadan oluşur; bir motor, çıkış miline bağlı bir potansiyometre (değişken direnç) ve bir kontrol panosu. Potansiyometre, kontrol devresinin servo motorun mevcut açısını izlemesini sağlar. Motor, bir dizi vites vasıtasıyla, çıkış şaftını ve potansiyometreyi aynı anda döndürür. Potansiyometre servo kontrol devresine beslenir ve kontrol devresi konumun doğru olduğunu tespit ettiğinde motoru durdurur. Kontrol devresi açının doğru olmadığını tespit ederse, açı doğru olana kadar motoru doğru yöne çevirecektir. Normalde, 0 ile 180 derecelik bir açısal hareketi kontrol etmek için bir servo kullanılır. Ana çıkış dişlisinde mekanik durdurma yapısından dolayı mekanik olarak (değiştirilmedikçe) daha fazla dönme kabiliyeti yoktur.

Motora uygulanan güç miktarı, gitmesi gereken mesafe ile orantılıdır. Bu nedenle, şaftın büyük bir mesafeye dönmesi gerekiyorsa, motor tam hızda çalışacaktır. Sadece küçük bir miktar döndürmesi gerekiyorsa, motor daha düşük bir hızda çalışır. Buna orantılı kontrol denir.

Servo motorlar hakkında sizlere aktaracaklarımız şimdilik bu kadar başka bir konuda görüşmek üzere.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma