Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaArızaSilindir Kapak Contasının Yanmasının 7 Belirtisi

Silindir Kapak Contasının Yanmasının 7 Belirtisi

Zamanla, eskiyen içten yanmalı motorlar bir dizi olası arızaya eğilimli hale gelir. Bu arızaların bazıları kapsam olarak oldukça küçükken, diğerleri genellikle maliyetli onarım gerektiren ciddi sürülebilirlik sorunlarına yol açabilir. Bu, elbette, asla arzu edilen bir durum değildir. 

Sürücülerin karşılaştığı sıkıntılı sorunların listesinin başında yanmış bir kapak contası geliyor. Ne yazık ki, kapak contası onarımı nadiren basit veya ucuzdur. Tek başına bu gerçek, bu tür sorunlarla karşılaşanlar için ortak bir endişe kaynağıdır.

Üflemeye başlamış Silindir Kapak contaları çok yaygın olmasa da, bu tür arızalar, böyle bir durumun semptomlarının tanınmasına daha fazla önem vermeye yetecek kadar sıklıkla meydana gelir. Bu semptomları hızlı bir şekilde tespit ederek, derhal bir onarım başlatılabilir ve böylece aracınızı rekor sürede yola geri alabilirsiniz.

Bir motorun Silindir Kapak contasının rolü ve ayrıca yanmış bir Silindir Kapak contasına eşlik eden çeşitli semptomlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Silindir Kapak Contası nedir?

Silindir kapak contası nedir

Bir Silindir Kapak contası, dahili bir motor bloğu ile silindir kafası (ları) arasında uzanan özel contadır. Bu conta yanma gazlarının motorun silindirlerinden kaçmasını engellerken aynı zamanda soğutma sıvısı ve yağın motorun yanma odalarına transferini de engeller.

Her motor, belirli bir motorun silindirlerinin tam düzenine bağlı olarak 1-2 kapak contasına sahiptir. Sıralı motorlar yalnızca bir silindir kapağına sahiptir ve bu nedenle yalnızca bir kapak contasına sahiptir. Aksine, “V” konfigürasyonlu motorlarda iki ayrı silindir kafası bulunur ve bu nedenle toplam iki kapak contası bulunur.

Geçmişte, tipik olarak grafit veya asbestten oluşan çeşitli kompozit contalar gibi, üretim motorları arasında bakır kapak contaları oldukça yaygındı. Günümüzde çoğu üretim kafası contası Çok Katmanlı Çelik (MLS) tasarımına sahiptir. Bu contalar, genellikle kauçuk kaplama ile kaplanmış 2-5 kat ince çelik içerir.

Bir motorun Silindir Kapak contası/contaları, bir motor bloğu ve kafaları arasında, hassas bir şekilde torklu başlı cıvatalar kullanılarak yerine sıkıştırılır. Çoğu durumda, bu cıvatalar tork-akma çeşitliliğine sahiptir ve mümkün olan en iyi sıkıştırma sızdırmazlığını sağlamak için sıkıldığında gerilir.

Bir motorun başlı cıvataları da belirli bir şekilde sıkılır, bu da genellikle her bir başın en merkezdeki cıvatalarından dışarı doğru çalışmayı içerir.

“Üflemek” Ne Demektir?

“Üflemeli Silindir Kapak contası” terimi, yapısal olarak bozulmuş bir Silindir Kapak contasını tanımlamak için kullanılır. Bir Silindir Kapak contasının bu tehlikeye atılmış bölümü, bir motorun blok güvertesi/silindir kafaları arasında düzgün bir sızdırmazlığı önler. Bu, birkaç farklı şekilde ortaya çıkabilen bir sızıntı oluşturur.

Bir Silindir Kapak contasındaki kesin arıza noktasına bağlı olarak, birkaç farklı sorun kendini gösterebilir. Soğutma sıvısı veya yağ, bir veya daha fazla motor silindirine yer değiştirebilir veya dışarıdan akabilir. Ek olarak, yağ ve soğutma sıvısı, sıvıların karışmasına yol açacak şekilde birbirinin yerine geçebilir.

Sızdıran bir kapak contası, yanma gazlarının motorun soğutma sistemine veya karterin kendisine kaçmasına da izin verebilir. Alternatif olarak, şişirilmiş bir kapak contası, belirli bir silindirin yanma gazlarının dışarıdan veya bitişik bir silindire kaçmasına izin verebilir.

Herhangi bir tipteki kapak contası sızıntıları, bu tür bir sızıntının ciddiyeti arttıkça birleşebilen, sürülebilirlikle ilgili bir dizi soruna yol açabilir. Patlamış bir kapak contasıyla ilgili en ciddi ikincil sorunlardan bazıları, aşırı ısınma ve sıkıştırma kaybını içerir.

Üflemeli Contanın İşaretleri

Patlamış bir Silindir Kapak contası, tanıya yardımcı olabilecek birçok semptom gösterebilir. Bu semptomların prevalansı tipik olarak duruma göre değişir ve büyük ölçüde Silindir Kapak contasının etkilenen tam kısmına bağlıdır.

Aşağıdakiler, Silindir Kapak contası arızasının en yaygın belirtilerinden bazılarıdır.

#1 – Beyaz Renkli Egzoz Dumanı

Üflenmiş bir kapak contası, soğutma sıvısının bir veya daha fazla motor silindirine girmesine izin veriyorsa, beyaz egzoz dumanı , muhtemelen fark edilecektir.

Bu, bir aracın egzoz sisteminden aşağı akış ve yanma sırasında yanan soğutma sıvısının bir yan ürünü olarak gelir.

#2 – Sürekli Soğutucu Kaybı

Aracınız herhangi bir görünür sızıntı olmaksızın tutarlı bir oranda soğutma sıvısı kaybediyor gibi görünüyorsa , motorunuzun kapak contasının suçlanma olasılığı yüksektir.

Bir Silindir Kapak contası sızıntısının dahili doğası nedeniyle, soğutma sıvısı genellikle görsel olarak dışarı atılmadan yanar.

#3 – Soğutma Sisteminde Kabarcıklanma

Soğutma Sisteminde Kabarcıklanma

Bir aracın radyatöründe veya dengeleme deposunda yavaş, sabit bir soğutma sıvısı köpüğü, genellikle yanlış yönlendirilmiş yanma gazlarının bir işaretidir. Böyle bir durumu nispeten kolaylıkla doğrulamak için özel bir yanma gazı dedektörü kullanılabilir.

#4 – Balçık Yapmış Soğutucu

Bir kapak contası sızıntısı, genellikle yağ ve soğutma sıvısının değişmesi olarak kendini gösterir. Bu genellikle soğutma sıvısı koşullarında ciddi bir değişikliğe yol açar. Bu meydana geldiğinde, soğutma sıvısı genellikle gri veya kahverengi bir renk alır ve süt gibi görünür.

İlgili: Silindir Kapağının Detaylı Temizliği Nasıl Yapılır?

#5 – Harici Yağ/Soğutma Sıvısı Sızıntıları

Bazı durumlarda, yanmış bir kapak contası, görsel olarak belirgin bir soğutma sıvısı veya yağ sızıntısına neden olabilir. Bu sızıntı, bir motor bloğu ile yukarıdaki silindir kapağı arasındaki birleşme noktasında mevcut olacaktır.

Nadir durumlarda, küçük miktarlarda sıkıştırma da tahliye edildiğinden, bu tür sızıntı yapan sıvılarda küçük kabarcıklar gözlemlenebilir.

Ayrıca Okuyun: Silindir Kapağını Sökmeden Subap Lastiği Değişimi

#6 – Motorun Aşırı Isınması

Yanmış bir kapak contası genellikle motorun aşırı ısınmasına neden olur . Bu, en yaygın olanı soğutma sıvısı kaybıyla ilgili olan birkaç farklı nedenden dolayı meydana gelir.

Ek olarak, yanma gazlarının motorun soğutma sistemine kaçışı da aşırı ısınmada rol oynayabilir.

#7 – Zayıf Motor Performansı

Durumlarda nereye sıkıştırma kaybolur tehlikeye atılmış bir Silindir Kapak contası nedeniyle , bir motorun performansı neredeyse kesinlikle zarar görecektir.

Bu, özellikle bitişik bir yanma odasının açık valflerinden sıkıştırmanın kaçmasına izin verildiğinden, iki ayrı silindir arasında bir kapak contası üflendiğinde doğru olma eğilimindedir.

Silindir Kapak Contasının Arızalanmasına Neden Olan Nedir?

silindir kapak contasının arızalanması

Bir Silindir Kapak contası birkaç farklı nedenden dolayı başarısız olabilir. Ancak hiçbiri aşırı ısınma kadar belirgin değildir. Önemli bir soğutma sıvısı sızıntısının neden olduğu gibi motorun aşırı ısınması, Silindir Kapak contasıyla ilgili sorunların aniden başlamasına neden olabilir. 

Aşırı ısınma, esas olarak bir motorun kritik yüzeyleri boyunca metalin ani genişlemesi nedeniyle bir Silindir Kapak contasını tahrip eder. Bir aşırı ısınma olayı ne kadar şiddetli olursa, kapak contasının arızalanma olasılığı o kadar yüksek olur.

Bir motorun silindir kafalarının veya blok güvertesinin önemli ölçüde genişlemesi, her iki yüzey arasında sonuçta bir Silindir Kapak contasının contasını tehlikeye atabilecek bir ayrım oluşturur. Tek bir aşırı ısınma olayı hemen Silindir Kapak contası arızasına neden olmasa bile, bu contanın bütünlüğü sonsuza kadar zayıflayacaktır. 

Patlama veya alev cephesinin dışındaki yakıt/havanın ani tutuşması da nihai kapak contasının arızalanmasına neden olabilir. Bu, patlamanın bir Silindir Kapak contasının ateşleme halkalarına zarar vermesi gerçeğinden kaynaklanır, bu da sonuçta sıkıştırma sızıntısına izin verir.

Üflemeli Silindir Kapak Contasıyla Yola Devam Edilir mi?

Çoğu durumda, bir araç yanmış bir Silindir Kapak contasıyla sürülebilir, ancak bunu yapmanız önerilmez. Bir motor bloğu ile silindir kafası/kafaları arasındaki conta, motor performansı için kritik öneme sahiptir. Bu nedenle, bu contanın bozulması nihayetinde sürülebilirlikle ilgili bir takım sorunlara yol açacaktır. 

Çoğu durumda, sızdıran bir kapak contası sonunda daha fazla aşırı ısınma sorunlarına yol açacaktır. Birçok kapak contası sızıntısı, ister harici sızıntı yoluyla isterse belirli bir silindire kaçma yoluyla olsun, soğutma sıvısı kaybına yol açar.

Zamanla, soğutma sıvısındaki bu kayıp, soğutma sisteminizin motor sıcaklıklarını düzenleme yeteneğini büyük ölçüde azaltacaktır.

Bazı durumlarda, bir kapak contası sızıntısı, soğutma sıvısının bir motorun yağlama yağı ile karışmasını sağlar. Bu meydana geldiğinde, yağ seyrelmesi kaçınılmazdır. Yağ viskozitesindeki bu kayıp, motorun kritik yataklarında hızla hasara yol açabilir.

Sonuç olarak, sızdıran bir kapak contası, sonunda tam bir motor revizyonu gerektirebilir.

Üflemeli Kapak Contası Onarım Maliyeti

Üflemeli Kapak Contası Onarım Maliyeti

Silindir Kapak contasının değiştirilmesi asla ucuz değildir. Bununla birlikte, bu tür onarımlarla ilgili tam maliyet, bir araç modelinden diğerine büyük ölçüde değişebilir.

Maliyetteki bu farklılık, belirli contalar arasındaki fiyat farkının yanı sıra belirli bir motorda bulunan kapak contasını/contalarını değiştirmek için gereken işçilik miktarına bağlanabilir.

Ortalama olarak, komple Silindir Kapak contası değişimi için 1.200 ila 2.000 $ arasında bir ödeme beklenebilir. Bu fiyat aralığının alt ucu, sıralı stil bir motorda değiştirmeyi yansıtırken, fiyat yelpazesinin üst ucu, en üst düzey “V” konfigürasyon motorlarıyla ilişkilidir.

Silindir Kapak Contası Arızasının Önlenmesi

Silindir Kapak contası sızıntılarını önlemenin en büyük tek yolu, aracınızın soğutma sistemini yakından takip etmektir. Bu, tüm soğutma sıvısı ve ısıtıcı göbek hortumlarının durumunu kontrol etmenin yanı sıra motorunuzun su pompası ve termostat mahfaza contalarını sıvı kaybı açısından periyodik olarak kontrol etmeyi içerir .

Soğutma sistemi bütünlüğü ile ilgili herhangi bir sorun tespit edilirse, mümkün olan en kısa sürede onarım yapılmalıdır. Bu tür onarımları geciktirmek, bir anda aşırı ısınma sorununa yol açabilir ve bu da motorunuzu kapak contası arızası riskine sokabilir.

Üflemeli Silindir Kapak Contası vs Çatlak Silindir Kapağı

Biraz nadir olsa da, bir motorun silindir kapağı çatlayabilir ve kapak contası arızası ile ilişkili semptomlara benzer belirtiler gösterebilir. Bununla birlikte, çatlamış bir kafa, düzeltmek için Silindir Kapak contasının değiştirilmesinden çok daha fazlasını gerektirir.

Silindir kapakları, herhangi bir motorun hayati yapısal bileşenleri olduğundan, bu tür arızalar, kapağın onarılmasını veya tamamen değiştirilmesini gerektirir . Bu onarımlar sırasında, bir motorun Silindir Kapak contaları da değiştirilecektir.

Çatlak bir kafa ile yanmış bir Silindir Kapak contası arasındaki farkı belirlemek oldukça zor olabilir. Her sorun, hem yanma gazlarının hem de sıvının, aksi takdirde bulunamayacakları bir yere gitmesini mümkün kılar.

Bununla birlikte, motor çalışma sıcaklığına ulaştığında ve çatlağın kendisi şişerek kapandığında, çatlamış bir silindir kapağıyla ilgili birçok sorun ortadan kalkacaktır. 

Silindir kapağının bütünlüğü konusunda herhangi bir şüphe varsa, söz konusu başlık daha fazla testin yapılabileceği bir makine atölyesine götürülmelidir. Standart prosedür olarak, çoğu makine atölyesi, aksi takdirde fark edilmeyecek olan silindir kapaklarındaki çatlakları görsel olarak belirlemek için kafalardan şüphelenir.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma