Çarşamba, Şubat 28, 2024
Ana SayfaHaberlerTesla hisse senedini ağustos sonunda bölüşecek

Tesla hisse senedini ağustos sonunda bölüşecek

Tesla, 31 Ağustos için hisse bölünmesini açıkladı. Hissedarlar, her hisse için temettü olarak dört ek hisse senedi alacaklar. Bununla Tesla, kendi payının çok pahalı hale gelmesi sorununu çözmek istiyor. Borsanın ilk tepkisi: hisseler daha da pahalı hale geldi.

Şerefiye, hisse bölünmesinin bir sonucu olarak değişmez, ancak şerefiye önemli ölçüde daha fazla hisseye yayıldığından, her bir hissenin şirkette yalnızca daha küçük bir payı vardır. Bu otomatik olarak hissenin de daha az değerli olduğu anlamına gelir.

Hisse bölünmesiyle birlikte Tesla, öncelikle küçük yatırımcıları büyük olasılıkla etkileyen olası bir yatırıma giriş engelini azaltmak istiyor. Zaten daha yüksek miktarlarda işlem yapan büyük yatırımcılar, hisse bölünmesinden neredeyse hiç etkilenmeyecek. Tesla’nın açıkladığı gibi, bu, daha fazla çalışanın ve yatırımcının hissedar olmasını sağlamalıdır. Prosedür 31 Ağustos’ta yürürlüğe girecek.

Spesifik olarak, 21 Ağustos’a kadar kayıtlı tüm hissedarlar, 28 Ağustos’taki işlemlerin kapanışından sonra elde tutulan her hisse için dört ek adi hisse temettü alacaklardır. Tesla, düzeltilmiş hisselerin 31 Ağustos Pazartesi gününden itibaren işlem göreceğini duyurdu.

Borsanın ilk tepkisi: Hissenin fiyatı, alım satım sonrası yüzde yedi civarında artarak kısaca 1.472 dolara ulaştı. Görünüşe göre satın alma faizinin artabileceği beklentisi, bazı yatırımcılara iyi bir anlaşma için umut verdi.

Tesla için bu, 2010’daki halka arzından bu yana ilk hisse senedi bölünmesidir ve 17 dolarlık ihraç fiyatı ile karşılaştırıldığında, değer 86 kat artmıştır. 290 dolar civarında.

Güncelleme 1 Eylül 2020: Tesla’nın açıkladığı gibi, şirket ek hisse satarak beş milyar dolara kadar para toplamayı planlıyor. Bu, elektrikli otomobil üreticisinin hisselerinin yükselen fiyatını yeni sermaye elde etmek için kullanmasını sağlayacaktır.

Aynı zamanda, bunun yeni hisselerin tek seferde çıkarıldığı klasik bir sermaye artışı olmadığı da unutulmamalıdır. ABD borsa denetleme kurumu SEC’e Salı günü sunulan belgelere göre, çeşitli bankalarla yapılan sözde hisse dağıtım anlaşmasının bir parçası olarak, hisseler beş milyar ABD dolarına (4,2 milyar avro) kadar çıkarılabiliyor. Hisseler daha sonra birkaç küçük dilim halinde satılacak. Tesla, her durumda hisselerin ne zaman ve hangi hacimde satılacağını açıklamadı.

31 Ağustos’ta hisselerin bölünmesinden sonra bile Tesla hisseleri değer kazanmaya devam etti. Bölünmenin duyurulmasından bu yana hisselerin değeri yüzde 70 daha arttı. Şu anda hisseler 500 dolar civarında işlem görüyor. Bir yıl önce – hisse bölünmesi hesaba katıldığında – yaklaşık 40 dolara hala mevcuttu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma