Çarşamba, Mayıs 15, 2024
Ana SayfaGenelTork Konvertörü Nedir? Nasıl Çalışır?

Tork Konvertörü Nedir? Nasıl Çalışır?

Evet merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere çok sorduğunuz çok istediğiniz Tork konvertörü nedir, ondan bahsedeceğim.

Tork Konvertörü Nedir ? aslında bir tür kavrama, yani motorla şanzımanın bağlantısını kuran parça diyebiliriz ve günümüzde BMW‘lerde kullanılan 8 ileri şanzımanlardan tutunda Toyota’nın şanzımanları Hondan’ın şanzımanları çoğunlukla kullanılıyor. Tork Konvertörü, tam otomatik şanzımanlarda kullanılıyor bu arada onu söylemeyi atlamayayım.

Tork Konvertörü Nedir

Çalışma prensibi, biraz karmaşık olmakla birlikte ilginç. İlk önce Tork konvertötünün parçalarında başlayalım.

Bir tane en dışta bir hazne var, bu haznenin içinde bir tane pompa adı verilen parça var. Bunun karşısında 180 derece çevrilmiş şekil tam zıttı olucak şekilde bir türbin bulunuyor. Bunların ortasın da arada “stator” adı verilen bir parça var, hepsinin işlevini birazdan anlatacağım. Bütün bu parçalar dıştan bir hazne ile sarılı ve içinde de hidrolik sıvısı bulunuyor. ATF-2 yağ hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Tamamen o hazne sıvıyla dolup, pompa bu hazneye mekanik olarak bağlı ve hazne de motora mekanik olarak bağlı, yani motorun bütün hareketleri pompa dediğimiz rotor a aktarılıyor.

Tork Konvertörü Nedir Nasıl Çalışır

Tork Konvertörü Nedir

Bu rotarın dönmesi ile sıvı dışarıya doğru ve karşıya doğru atılıyor, sıvı ilerleyince karşısında ki türübünü çeviriyor, dönen türbün de doğrudan şanzımana bağlı bu şekilde şanzımanı çeviriyor ve sıvı tekrar türübünden içeri doğru girip statör tarafından pompaya aktarılıyor. Döngü böyle tamamlanmış oluyor.

Kısacası pompa tarafından sıvı karşıya aktarılıyor, türbün tarafından bu sıvının enerjisi alınıp içeriye tekrar içerden pompaya doğru aktarılıyor. STATÖR bu sıvıyı alıp akış yönünü değiştirip tork’unu biraz daha alıp tekrar pompaya veriyor. Pompa tekrar dışarıya aktarıyor, motordan gelen enerji pompayı çevirdiği için sıvı vasıtasıyla türbine ve türbin vasıtasıyla da şanzımana aktarılıyor.

Tork Konvertörü Nedir Nasıl Çalışır motor destek

Şimdi günlük bir örnekten anlatalım, biraz daha açık olacaktır. Kırmızı ışığa geldiniz ve arabanız duruyor, tam otomatik araca sahipsiniz.

Motorunuz “Rölanti” de çalışmaya devam edecektir, demin bahsettiğim gibi mekanik pompa dediğimiz motora bağlı olduğu için onu çevirmeye devam edecektir. O rotora da içeride ki sıvıyı hareketlendirecektir, ama siz frene bastınız ve şanzımanınız duruyor halde bulunacak ve bu yüzden de türübün de hareket etmeyecek, sonra siz freni bıraktığınız zaman o tam otomatik arabalarda ki kendi kendine ilerleme hissi bu yüzden olacaktır.

Çünkü; pompa hala hazırda dönüyor olacağı için içinde de dönen sıvıyla da birlikte türübünü çevirmeye başlayacak ve araba gaz vermeseniz bile motorun rölanti si ile ilerlemeye başlanılacaktır. Hızlanma aşamasında ise siz gaza basacaksınız, pompa hızlanacak, pompa sıvıyı, daha hızlı çeviricek, o da türübine aktarılıcak şanzımana aktarılcaktır, işlem bu şekilde gelişir.

Tork Konvertörlü Şanzımanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

Tork Konvertörlü Şanzımanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ? Tork Konvertörü Nedir

Avantajları 1’incisi “Arabanız duruyorken motor rölanti de çalışmaya devam eder ve stop etme gibi bir durum olmaz.

Tam otomatiğin çalışma prensibi budur zaten” 2’incisi “Tork değerlerini günümüzde ki tork konvertörlü şanzımanlar da 2’yi 3’e katlayabilirsiniz”

ilk kalkışlar da siz duruyorken o sıvı hali hazırda dönüyor olduğu için tork orda hazırdır freni bıraktığınız an da o tork şanzımana da ve direk tekerlere aktarılır” Eskiden kitleme mekanizması bulunmayan tork konvertörler de belli dez avantajlar vardı, bu da yakıt tüketiminin artması güç kaybı gibi sonuçlara yol açıyordu. Bunun sebebi de arada bi sıvı olması sıvı ne olursa olsun bi enerji kaybettirecek ve hiçbir zaman motorla türbünün hızı aynı olmayacaktır.

Ama günümüz de belli bir hıza geldiklerinde pompanın hızı ile türbünün hızı %90 yaklaştığı zaman kendini kitleyen mekanizmaları var ve böylece motordan şanzımana güç aktarabiliyorsunuz ve güç kaybı artık olmuyor, bu yüzden artık tork konvertörünün belli bir dez avantajı yok diye geçiyor günümüzde yani biraz karışık bir parça ama Tork Konvertörü Nedir? Nasıl Çalışır? anlamış olduk böylece.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma