Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaTrigerTriger Kayışı Gevşek Olursa Ne Olur? Triger Ölçüsü Önemi

Triger Kayışı Gevşek Olursa Ne Olur? Triger Ölçüsü Önemi

Triger içten yanmalı motorların en önemli bileşenlerindendir. Bu bileşeni o kadar hassastır ki eğer doğru ölçü ve araca uygun şekilde montaj yapılmaz ise veya eskidiyse triger kayışı gevşek olursa ne olur bunlara değiniyor olacağız. Öncelikle triger önemine bakalım.

Triger için youtube’de mevcut olan videomuza da bakabilirsiniz.

Genellikle triger kayışı problemleri hiçbir uyarı vermez. Değişmeniz gerektiğini söyleyen bir gıcırdama sesi bile vermez. Arabanız iyi çalışıyorken ve motor titreyerek aniden durduysa ve yeniden başlamazsa, muhtemelen sorun triger kayışınız olabilir. Motordaki zamanlama tam olarak ayarlanmalıdır, aksi takdirde subap ve pistonlar çarpışarak çok pahalı motor onarımlarına neden olabilir. 

Örn bkz: Subap Vurması Nasıl Anlaşılır?

Triger kayışının gevşek olmasının belirtileri

  • Motordan vuruntu sesi gelir yüke geldiğinde.
  • Titreşimli motor çalışması.
  • Motor arıza lambasının yanması.
  • Güç kaybı çok fazla olmaz ancak yokuşlarda hissettirir.

Eğer gevşek bırakılmış bir triger kayışı var ise motor ateşlemesinde hata olur. Daha fazla yakıt harcarsınız ve ateşleme yanlış zamanda yapılır 0.05 saniyede bile hatalı patlama yüksek devirlerde ciddi sorunlar yaratır.

Triger kayışı gevşek bir şekilde kullanılmaya devam edilmesi

  • Kasnak kama kırar.
  • Subapların pistonlara vurma riski olmaz ancak subap aralarında yakıt patlaması. Subapları bozar.
  • Vuruntu zaman ile artar
  • Triger kayışı yalpaladığı için kopar.
  • Cebinizden boşa çıkacak paralar….

Genelde bu kayış kendi kendine gevşemez ustaların yanlış şekilde montaj yapmasından kaynaklanır. Uzun süre değişmeyen kayışlar esnemek yerine direk koparlar. Bu kayış zaten gevşemez ayar civatasını üreticiler ince diş yaparlar civatası gevşemez bile. Dediğim gibi eğer yeni bir montaj yaptırmadıysanız trigerinizin gevşek olma ihtimali yok.

Triger Kayışı Gevşek Olursa Ne Olur Demeyin Kontrol Edin

Birçok motorun kasnaklar veya zincir dişlileri üzerinde blok, silindir kapağı veya aksesuar şaftında karşılık gelen işaretlerle sıralanması gereken bir nokta veya işaret çizgisi vardır. Bunun için aracınızla ilgili ufak bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

İşaretlere getirmek için kasnağı çevirmeniz gerekmekte. Kriko ile aracın bir tekerini kaldırın. Ön çekiş ise ön arka çekiş ise arka ardından arabanızı 5 vitese alıp tekeri eliniz ile çevirebilirsiniz. Otomatik bir araç ise kasnak vidalarına lokma anahtar takarak çevirmeniz gerekli.

Uygun noktalara geldikten sonra elinizde triger kayışının boşluğuna bakın 4 mm oynama payı olabilir ancak sert olması gerektiğini unutmayın eğer rahat sallanıyor ise sorun var demektir. Triger Kayışı Gevşek Olursa Ne Olur yazımız için bunları aktardık ancak triger konusunda daha detaylı konumuz için buraya bakabilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma