Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGenelUcuza Alınabilecek Keyif Veren Arabalar

Ucuza Alınabilecek Keyif Veren Arabalar

Merhaba arkadaşlar, bugün Ucuza Alınabilecek Keyif Veren Arabaları sizler için derliyoruz. Erişilebilir, kullanması en zevkli, verdiğiniz paraya değen 7 arabadan bahsedeceğiz.

Bizim için zevkli olan 7 arabayı fiyatlarına göre, özelliklerine göre size anlatacağız. Dezavantajlarından bahsedeceğiz. Bunlar tamamen kişisel fikirlerdir. Bakalım bizim yaptığımız listedeki arabalar size de uygun arabalar mı ? Bunu da aşağıya, makalenin sonunda yorum olarak yazarsınız.

İlk olarak belirtmek istediğim şey şu arkadaşlar erişilebilir dediğimiz; almanın hayalini kurabileceğimiz arabalar. Yani böyle 1 buçuk milyon lira, 2 milyon liralık arabalardan tabi ki bahsetmeyeceğiz. Bu fiyatlar bazılarımız için çok, bazılarımız için az olabilir ama bu bahsedeceğimiz arabalar, imkansızdan ziyade hayalini kurabileceğimiz arabalar. Ya da belki de, hali hazırda gerçekten alabileceğimiz arabalardan bahsedeceğim. Ülkemizdeki araba fiyatları malum ortada olduğu için, aslında söyleyeceğimiz fiyatlar bazılarınıza belki de yüksek gelecektir. Hep beraber görelim, bu fiyatlar size de normal mi gelecek yüksek mi gelecek.

Başlıyacağım araba aslında bmw. Aslında birden fazla bmw den bahsedeceğim. Bugün iki tane bmw arabadan bahsedeceğim size. Bu bmw lerden bir tanesi;

BMW e46 kasa 330

e46 kasa 330 görsel
e46 kasa 330

Bu 2000-2006 yılları arasında üretilen 330i motora sahip e46 kasa bmwler aslında küçük m3 ler olarak düşünülüyor. Fiyat aralığına baktığımızda, m3 lerin yarı fiyatından da az bir fiyata da satılıyor şuanda. Türkiye’de 45,000-65,000 tl arasında değişen fiyatları var. Bu arabalar 3 litre, sıralı 6 atmosferik motora sahip. Bu motordan 231 beygir güç ve 300 newton x metre tork elde ediyolar ve bu arabaların 0-100 ü 6 buçuk saniye.

Maksimüm hızları da saatte 250 kilometre. Böyle baktığınız zaman gerçekten küçük bir e46 m3 özelliğine sahip bu arabalar. Fiyatlarıda bu e46 m3 lerin günümüzde gittikçe daha zor bulunan e46 m3 lerin 3’te 1’i fiyatında. Arkadan itiş olması, iyi performans özelliklerine sahip olması sebebiyle listemize girdi. Ama dezavantajları-nada da baktığımız zaman, eğer günlük kullanacağınız arabada bu olacaksa ortalama 9 buçuk- 10 litre bi tüketime sahip bu araba 100 kilometrede.

Bu biraz insanın bütçesini zorlayabilir. Ayrıca, hafif olmayan, ağır bir araba yaklaşık 1650 – 1700 kilo civarında bir ağırlığı var ve o yüzden araç dinamikleri, tabi ki süspansiyonları da farklı olduğu için m3 kadar iyi değil. Yani, virajlar da ya da piste girdiğinizde bir m3 gibi hissettirmeyecek-tir. Daha ziyade, kağıt üstündeki performans değerleri bir m3 gibi hissettirir ve standart bir özellikte 2000-2005 yılları arasında üretilmiş standart bir arabadan çok daha performanslı ve zevkli bir arabadır. Arkadan itiş olmasının da bunda büyük bir etkisi var tabi ki.

Bunu dediğimiz zaman eğer bir bmw almak istiyorsanız, m3 e yeticek paranız yoksa ama daha hızlı bir araba istiyorsanız, hız sizin için önemli bir şeyse e46 330i ye ayırıcağınızdan daha fazla da bir paraya sahipseniz alabileceğiniz şey e92 335i.

BMW e92 335i

Bmw nin e92 335i modeli.
e92 335i

Bu arabalar da 3 litre, sıralı 6 ama, twin turbo bir motor bulunuyor ve bu sayede bu arabalar 306 beygir güç üretirken 400newton x metre tork a sahip ve 0-100 leri sadece 5 buçuk saniye maksimum hızları. Ancak demin bahsettiğim 330i ile aynı olan 250 kilometre saatte, bu tabi ki limitlendiği için böyle. Aslında daha yüksek hızlara da ulaşabilecek bir araba. Bu arabanın twin turbo olmasından gelen bir modifiye uygunluğu var. Çok küçük değişikliklerle 400, 450 beygir güç alınabiliyor ve bunu da sokakta gördüğünüz 335lere baktığınız zaman görebiliyorsunuz.

Fiyatları 120,000 lirayla 145,000 lira arasında değişiyor. Dediğim gibi bu ucuz bir fiyat tabi ki değil. Ama arabaya göre değerlendirdiğimizde ve diğer, Türkiye’deki diğer bütün arabaların fiyatlarını düşündüğümüzde 120 bin liraya bu kadar performanslı bir araba alabiliyor olmak bu arabayı özel kılan şey aslında. Dezavantajlarına baktığımızda bu araba da ağır bir araba, bu araba da yaklaşık 1800 kilo civarında ve bununda yakıt tüketimi 9 buçuk – 10 litre civarında.

Ama en büyük dezavantajı bu arabanın temizinin şuan bulunamıyor olması çünkü dediğim gibi modifiye ye uygunluğu ve zamanında çok az satılmış olması, Türkiye de şuan 2. ellere baktığımızda ya modifiye edilip dağıtılmış kazalı arabalar var ya da kazasız arabaların fiyatları çok uçuk olarak satışa sunuluyor temizini bulduğunuz zaman, zaten bu temiz ilanlar iki üç günden fazla ilanda kalmıyor 335 ler için ve anında satılıyorlar.

O yüzden eğer arabaya ayıracağınız bir 120 bin 150 bin arasında bir bantta paranız varsa hızlı bir araba istiyorsanız, bir bmw istiyorsaniz ki bence e92 en güzel görünen kasalardan bir tanesi ama e92 m3 alıcak kadar paranız yoksa e92 m3 e alabileceğiniz en yakın şey e92 335i olucaktır. Fiyatıda tabi ki çok çok daha düşük olacaktır e92 m3 lere göre.

Bu hızlı arabalardan bahsettikten sonra 3. bahsediceğim araba mazda. Mazda’dan da iki modelden bahsedeceğim tekrar ilk bahsedeceğim model;

Mazda Mx5

Mazda Mx5 mk1 kasa
Mazda Mx5 mk1 kasa

mx5 te de tavsiye edeceğim iki tane kasa var bir tanesi mk1 yani birinci kasa, ilk üretilen kasa. Diğer kasada mk4 yani şuan satılan son kasa;

Mazda Mx5 mk4 kasa
Mazda Mx5 mk4 kasa

mk4 lere baktığınız zaman tabi ki 2015 ve sonrasında üretildiği için fiyatları çok yüksek, çok yeni arabalar 120bin-130bin tl arasına satılıyor ve bmw lerle karşılaştırdığınız zaman performansları oldukça düşük bu arabaların en yeni kasası 1 buçuk litre 4 silindirli bir sıralı motora sahip ve yalnızca 131 beygir güç üretiyor.

Bu güçle birlikte de 150 newton x metre torku var ve 0-100 ü 8.3 saniye maksimum hızıda 204 kilometre saatte. Bu değerler tabi ki oldukça düşük ancak bu arabayı listeme koymamın sebebi, muhteşem sürüş dinamikleri yani bu arabanın incelemelerini izlediyseniz zaten herkesin hayran olduğunu, aşık olduğunu görebilirsiniz. Çok güzel bir manuel şanzımana sahip gerçekten sürüş zevki mükemmel, aracın üretim amacı tamamen sürüş zevki vermesi çok hızlı olmasından ziyade özellikle virajlı dağ yollarında insanların aşık olduğu, bayıldığı bir araba, 120 bin lira tabi ki bu araç için düşük bir fiyat değil ve özellikle ne kadar yavaş olduğunu düşündüğünüzde.

İşte bu yüzden mk1 yani ilk üretilen kasasına bakabiliriz;

Mazda Mx5 MK1 Kasa

Bu kasaya baktığımızda fiyatlar 30bin lira ila 50 bin lira arasında değişiyor. Aslında 1990 ve 1998 yıllarında üretilmiş bir araba için bu fiyatlar çok yüksek 30 bin lira 50 bin lira gerçekten yüksek fiyatlar ama ülkemizde hem fazla bulunmaması hem de aslında son zamanlarda biraz daha artık bu arabanın ne kadar güzel olduğunun fark-edilmemesinden sonra bu fiyatlar artışa geçti.

Yani eskiden çok daha ucuza bulunabiliyordu. Açıkçası şuan ucuza bulmayı geçtim hiç bulunmuyor. İlanlara çok az konuluyor, ilana konan da 3 gün kalıyor satılıyor, ya da klasik olarak 100 kusur bin liraya satmaya çalışanlar var ama onu saymıyorum. Bu araba eski bir araba ve her ne kadar çok özel ve çok tutulmuş bir araba olsa da klasik arabalar sınırlı üretim arabalardır. Çok zor bulunan arabalardır Türkiye de bu araba böyle olabilir ama dünya çapında çok sınırlı bir araba değil.

Bu bu arabada da 1.6litre, sıralı, 4.1 motor bulunuyor 115 beygir güce ve 135 newton x metre tork a sahip 0-100 ü yeni kasasından daha yavaş olan bir 8.7 saniye değeri var ve maksimum hızı da 185 kilometre saatte ama bu iki araba da, yeni kasası da eski kasası da 950 kilo civarında yani aşırı hafif arabalar zaten sürüş dinamiklerini çok iyi yapan özelliklerinden biri de bu hafiflikleri. Arabaların üstü açık, 2 kişilik tam bir keyif arabası aslında ama bu eski kasası 8 litre civarında yakıyor her ne kadar yeni kasası 5 buçuk litre yaksa da. Çok iyi bir yakıt tüketimi var yeni kasasında.

Ayrıca eski kasalarını bahsettiğim gibi bulmak çok zor. Bulduğunuz zaman hemen almanız gerekiyor. İlan da çok kısa duruyor bu eski kasalar ve japon arabalarına geçmişken bahsediceğim diğer bir marka da nissan.

Nissan 200sx s13 Kasa

Nissan 200sx s13 Kasa

Nissan dediğimizde de aklımıza tabi ki 200sx geliyor sürüş zevki olarak ve ben s13 kasalardan bahsedicem. Çünkü s14 kasalar bana sorarsanız çok yüksek fiyatlarda şuan s13 kasalar da yaklaşık 50 bin liraya bulunuyor aslından bundan çok değil bir buçuk sene önce 20 bin liraya bulunabiliyordu ama son zamanlar da popülariteleri çok arttı fiyatları o yüzden çok arttı ve 50 bin lira civarında şu noktada.

Bu arabaların 2 litre ya da 1.8 litre versiyonları var. Ben 1.8 lerden bahsedicem. En çok bulunanlar aslında s13 lerde 1.8 turbo ,4 silindirli bir motora sahip 169 beygir güç üretiyor bu motor ve 224 newton metre torku var bu arabanın. Bu araba o mazda, japon kardeşlerinden tabi çok daha iyi bir performansa sahip bu güç değerleri yüzünden 0-100ü 7 buçuk saniye ve hafif sayılabilicek bir araba, yaklaşık 1100-1200 kilo ağırlığında yani bu günümüzdeki bir hatchback ağırlığında diyebiliriz. Maksimum hızıda saatte 220 kilometre arkadan itiş bir araba, bildiğiniz gibi genellikle drift arabası olarak kullanılan bir araba.

Listemizin En Güzel Drift Arabası

Zaten zamanında üretilirken de bu düşünülerek üretilmiş bir araba aşırı eğlenceli, sürüş dinamikleri aşırı güzel. Drift yapmaya yatkın bir araba ve bu yüzden de çok tercih ediliyor zaten. Günümüzdeki fiyat artışının en büyük sebeplerinden biri de bu Türkiye de dezavantajlarına baktığınız zaman. Yine günlük bir araba olarak kullanmak için fazla bir yakıt tüketimine sahip yaklaşık 10 litre yakıyor bulmak şu nokta da zor, temizini bulmak çok zor modifiye ye yatkın bir araba olduğu için çok fazla modifiyeli arabalar var. Üzerinde bir sürü teknik denenmiş ve başarısız olunmuş arabalar satışta.

Ayrıca 50 bin lira biraz pahalı gelebilir bu arabaya baktığınız zaman ne de olsa 1990lı yıllarda üretilmiş bir araba daha bu yani 50 lira bu arabaya vermek bir çoğumuz için fazla gelecektir. Nissan dediğimiz zaman aklımıza gelen 350z yi bu listeye koyabilmeyi çok isterdim ama 350z ler 200bin lira bandından başlayıp 300bin liraya kadar gidiyor ve kesinlikle erişilebilir olduğunu düşünmüyorum.

En azından şu nokta da bir 350z nın 300 bin lira 250 bin lira edebileceğini ve bu değeri karşılayabileceğine inanmıyorum bu kişisel görüşüm. Bazılarınız için bu yanlış bir görüş olabilir ama açıkçası ben 200 bin 250 bin bandına baktığım zaman 350z den sonra söyleyeceğim araba şuan bir porsche cayman dir ve bu da listemdeki 6. araba olacak.

Porsche cayman

Porsche cayman

Bir porsche cayman i bugün 170bin ila 100bin lira arasına bulabiliyorsunuz bu bahsettiğim arabalar 2007-2008 model arabalar 170bin lirayı verdiğiniz zaman bir porscheniz oluyor.

170bin lira da tabi ki erişilebilir bir araba için çok yüksek bir fiyat farkındayım. Ama bu bahsettiğimiz araba bir porsche olunca 170bin lira bu sefer yanında, çokta yüksek olmayan bir sayı gibi duruyor.

Bu arabalarda 2.7 litre boxer 6 motor var bildiğiniz gibi bütün porschelerde kullanılan boxer motorlardan bunun hacmi biraz daha küçük 2.7 litre 245 beygir güç üretiyor ve 280 newton metre torka sahip.

Bu arabanın 0-100 ü 5 buçuk saniye araba hafif sürüş dinamiklerinin çok iyi olması için üretilmiş. Pistte mükemmel bir araba, çok zevk alacağınız bir araba dışarıda bir porsche, bir porscheden beklentilerinizin hepsini yerine getirebilecek bir şey. Bir 911 olmasa bile önündeki o logosu zaten kendi kendini gösteren bir logo. 170 bin liraya bu arabayı alabiliyor olmakta bu arabayı özel kılan şeylerden bir tanesi. Dezavantajlarına baktığımız zaman açıkçası bence çok dezavantajı yok ama en büyük dezavantajlarından biri yedek parça maliyetleri.

Bu araba bozulduğu zaman oldukça yüklü bir maliyet çıkartabilir size ve bu da başınıza açacağı en büyük dertlerden biridir. listemdeki son araba, 7. araba bir japon daha aslında ve bana sorarsanız fiyat performansta en iyi araba bu subaru impreza 2.0 gt den bahsediyorum.

Subaru impreza 2.0 gt

subaru impreza 2.0 gt

Bu arabalar 94-2000 yılları arasında üretilmiş. Bu gün 20bin ila 30bin lira arasında bulabiliyorsunuz. 2.0 sıralı, 4 silindire sahip turbolu bir motoru var. 211 beygir güce ve 280 newton metre torka sahip bu arabaların 0-100 ü 6.3 saniye ve bu arabalar 4 çeker, listemdeki diğer bütün arabalar arkadan itişli bu listemdeki tek 4 çeker araba açıkçası maksimum hızı da 231 km saatte.

Ama dezavantajına geldiğimiz zaman temizini bulmak neredeyse imkansız bu arabalar alınıp tamamen modifiye edildiği için temizleri sadece tanıdık arasında gider hale gelmiş. İnternetten baktığınız zaman bu arabanın temizini modifiyesizini üzerinde oynanmamışını bulmak mümkün değil. Hiç bir zaman da ilana temizleri düşmüyor. Temizleri tanıdıklar arasında satılıyor. Sadece ama olur da bir gün bu arabayı bulabilecek konumda olursanız, kaçırmayıp almanız gereken arabalardan biri olduğunu düşünüyorum. Bu arabalardan bir tane almayı her zaman istemiştim. Ama kendim temizini bulamadım ve bu yüzden de almadım.

7. arabamla birlikte listenin sonuna geldim eminim ki daha bir çok böyle araba vardır. Bizim atladıklarımız ya da bizim belki de bu makalenin 2. serisinde anlatmayı düşündüğümüz arabalar olabilir. Ama siz de mutlaka aklınızda böyle bir araba varsa aşağıya yorum olarak yazın hepimiz görelim. Belki de sizin yazdığınız araba, sizin sayenizde aklımıza gelir ve bu makalenin 2. versiyonunda o arabadan bahsederiz. Bugün size erişilebilir olduğunu düşündüğüm ve parasına değer arabalardan bahsettim ucuza en iyi 7 araba demek haksızlık olur. Bu arabaların hepsi ucuz değil gibi sanki.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma