Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaHaberlerVolkswagen içten yanmalı motor gelişimini durduracak

Volkswagen içten yanmalı motor gelişimini durduracak

Audi’nin liderliğini takiben, Volkswagen markası VW artık yeni yanmalı motorlar geliştirme niyetinde değil. CEO Ralf Brandstätter’e göre, VW çoğunlukla elektrikli hale gelmeden önce mevcut birimlerin daha fazla geliştirilmesi yeterli olacaktır.

Marka CEO’su Ralf Brandstätter özel bir röportajda, “Şu anda tamamen yeni bir motor ailesinin piyasaya sürülmesini beklemiyorum” dedi. Yönetici Almanca yayın yapan Automobilwoche’a verdiği demeçte, yine de şu anda kullanılmakta olan motorları geliştirmek ve bunları Euro 7 gibi yeni emisyon standartlarına hazırlamak istiyor .

Brandstätter, “Onlara belirli bir süre ihtiyacımız var ve işte o zaman mümkün olduğunca verimli olmaları gerekiyor” dedi. “Tüm dönüşümü finanse etmek için” para kazanmak için bu arabalara ihtiyaç duyacaklarını da sözlerine ekledi. Tamamen yeni motorların olası olmadığını söyledi.

Bu dönüşüm Volkswagen Grubu genelinde gerçekleşiyor. Kardeş marka Audi , geçtiğimiz hafta yeni yanmalı motorların geliştirilmesine son verdiğini duyurdu . Audi CEO’su Markus Duesmann, AB’nin daha sıkı bir Euro 7 emisyon standardı planlarıyla ilgili kararını haklı çıkardı.

Bu standart aynı zamanda Daimler’in referans noktasıdır. Şirketin Geliştirme Direktörü Markus Schäfer’in Mart ayı başında yaptığı röportajda söylediği gibi , Daimler artık yeni nesil motorlar geliştirmeyecektir. Ona göre, dönüşümün hızı büyük ölçüde yaklaşmakta olan Euro 7 emisyon standardının gerçekte ne kadar katı olduğuna bağlı olacaktır. AB Komisyonu yıl sonuna kadar somut bir taslak sunmayı planlıyor. Schäfer, “Nihayetinde hangi düzenlemelerin uygulandığına bağlı olarak, içten yanmalı motorların görünümü bir kez daha çarpıcı bir şekilde değişebilir – 2025’ten sonra içten yanmalı motorları kaydetmeyi neredeyse imkansız kılan bir senaryoya kadar,” diyor Schäfer.

Yöneticilerin hiçbiri ne zaman sadece elektrikli araç üreteceklerine dair kesin bir tarih belirtmedi. Önceki hedefler, VW Group’un 2026’da son içten yanmalı motor platformunu piyasaya sürdüğünü ve ardından 2040’a kadar çalıştığını gördü. Durumun böyle olup olmayacağı artık açık bir soru. Audi ve VW Binek Araç, Grubun ana motor tedarikçisidir ve geliştirmelerini Seat ve Škoda gibi kardeş şirketlere de aktarır – bu ikisinin yeni gelişmelerden çekilmesiyle dönüşüm daha erken gerçekleşebilir.

Bu hızlanma oranı , çekirdeğe birleşik bir pil formatı koyan 15 Mart’taki Volkswagen Güç Günü’nde de görüldü . Benzer bir şekilde, Volkswagen Grubu , 2030 için elektrik hedeflerini önemli ölçüde artırdı ve bu yıl satışların yüzde 70’inin tamamen elektrikli otomobiller olması ve buna bağlı olarak pil talebinin artması. En son sayıma göre VW Grubu, 2030 yılına kadar 240 GWh hücreye ihtiyaç duyacağını tahmin ediyor ve bu talebi, her biri yıllık 40 GWh üretim kapasitesine sahip altı Avrupa gigafacatı ile karşılamak istiyor.

VW’de marka, MEB modelleri söz konusu olduğunda Grup’un lideri oldu. Onlar VW ID.4 arzını başlattı bu yıl müşterilerine 300.000 tüm elektrikli araçların etrafında teslim etmek bu ay ve planlar. Bu, 150.000 ID.4’ü içerir, geri kalanı muhtemelen ID.3’ten gelir, Avrupa’da ID.5’in ilk örnekleri ve Çin’de ID.6’nın yanı sıra birkaç e-Ups daha. Ayrıca yaklaşık 150.000 melez olacak. Çin pazarı için dört tekerlekten çekişli ID.4 GTX, coupé ID.5 ve ID.6 X / Crozz ile VW, bu yıl daha fazla elektrikli model ekleyecek.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma