Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaElektrikli AraçlarVolkswagen ID.1 muhtemelen 2025'e kadar ertelendi

Volkswagen ID.1 muhtemelen 2025’e kadar ertelendi

Yeni bir rapora göre VW’nin 20.000 avronun altında olması planlanan küçük elektrikli otomobili, önceden düşünülenden iki yıl sonra piyasaya sürülecek. Otomobil için varsayılan isim ID.1’dir ve VW e-Up’ın yerini alacak şekilde ayarlanmıştır.

Sektörün içinden Georg Kacher’in Car Magazine için yazdığı bir makalede yazdığı gibi , ID.1 2025’e kadar üretime girmeyecek. Kacher, bilgileri için kaynaklar üzerinde tahmin yürütmedi. Şimdiye kadar genel olarak ID.1’in 2023’te piyasaya sürüleceği varsayılıyordu . Şimdi, görünüşe göre, 2023, e-Zzity dahili kod adı altında geliştirilen mini-starter konseptinin sunumunu görecek.

Küçültülmüş MEB tabanının iki akü boyutuna izin vermesi beklenir – “büyük olasılıkla 24 kWh ve 36 kWh”, ancak bu değerlerin brüt veya net kapasiteyi temsil edip etmediği açık değildir. ID.3 ile VW, kullanılabilir net kapasiteyi belirtir. Daha büyük bir bataryaya sahip versiyon, 298 kilometre (185 mil) menzile sahip olmalı ve daha küçük bataryanın sağladığı menzilden söz edilmemişti.

Mevcut versiyonda, 36 kWh brüt e-Up standart 260 kilometre menzile geliyor. Varsayım, ID.1’in benzer bir pil kapasitesi ile biraz daha verimli olacağı yönündedir. 21.000 Euro’nun biraz üzerinde brüt liste fiyatı ile e-Up, VW’nin ID.1 ile hedeflediği seviyede. Bir farkla: CEO Herbert Diess’e göre, ID.1 ile VW büyük olasılıkla bu satış fiyatı ile kar elde ederken, şirket şu anda satılan her e-Up için 5.000 Euro’ya kadar ödeme yapıyor.

ID.1 veya e-Zzity’nin görsel görünümünün, örneğin ön veya görsel olarak kontrast oluşturan çatı tasarımında ID.3’e dayandığı varsayılıyor. ID.1, taban alanı açısından e-Up’a benzer olmalıdır. Car Magazine’e göre VW aynı zamanda daha sağlam bir ID.1 Crozz versiyonunu ve bir van türevini de düşünmeli. Görünüşe göre, Renault Zoe ve Peugeot e-208’e rakip olarak yerleştirilecek bir ID.2 de planlanıyor. Kacher ayrıca ID.3’ün R versiyonunu da ima ediyor.

Ancak VW, ‘MEB Performance’ için motorların 2023’ten itibaren Kassel’de üretileceğini resmen onayladı. Volkswagen Group Components fabrikası, Grup tarafından yapılan açıklamaya göre ekonomik olarak küresel rakiplerine göre galip geldi. VW, “Bileşenler ekibinin kapsamlı ürün ve süreç uzmanlığına ek olarak, düşük yatırım maliyetleri, sözleşmenin imzalanmasının sebebiydi” diye yazıyor. Maliyetler muhtemelen yönetilebilir, çünkü ID.3 için standart motorlar zaten Kassel’de üretiliyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma