Perşembe, Temmuz 11, 2024
Ana SayfaGenelVtec Motor Nedir? VTEC Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Vtec Motor Nedir? VTEC Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Merhaba değerli okuyucularımız bugün sizlere Vtec Motor Nedir? VTEC Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?gibi temel konular hakkında bilgi vermeye çalışacağız. VTEC’in açılımı; (Variable valve Timing and Electronic lift Control) yani, subap zamanlamasını ve ne kadar açılacağını kontrol eden bir sistem.

Önce mekanizmadan bahsedeceğim. Nasıl çalışıyor diye. Normalinde standart VTEC olmayan bir araba da, kam mili döndükçe subapları sürekli açıp kapatır. Kam profili değişmediği için. Fakat VTEC’te 2 farklı kam profili var, emme supapları için. Buna göre de nasıl çalışacağı değişiyor. Profillerden bir tanesi normal, yani motor düşük deviri çevirirken kullanılan kam profili var. bir tane de, yüksek devirlerde kullanılmak üzere valfleri daha fazla açıp kapanmasını sağlayan, daha uzun süre açık kalmasını sağlayan yüksek bir kam profili var. Kam mili ile valfleri birbirine bağlayan pin var. Bu pinler düşük devirde iken, hepsinin bağımsız bir şekilde hareket etmesini sağlıyor. Bu şekilde, valf zamanlaması yani Vtec açılmamış oluyor.

Düşük kam profilinde, valfler çalışmaya devam ediyor. Ne zaman ki, motorun devri 5.500 deviri geçer, bu sefer de yağ basıncı artıyor. Vtec yağ basıncı ile çalışan bir sistemdir. Bu pinler, bir miktar hareket ediyor. Sağa doğru kayıyor ve kaydıktan sonra bu pinler, birbirine kitleniyor. Böyle olunca da hepsi bağımsız değil, bir bütün olarak çalışıyor. Orta kısımda bulunan yüksek kam profili, burada devreye giriyor ve orada çalışmaya başlıyor. Bu şekilde emme valfleri, daha uzun süre daha yüksek kam profili ile birlikte açık kalmaya başlıyor.

VTEC Motorun Avantajları

Yüksek devirlerde motorun içine, havayı bir an önce çekmek istersiniz. Çünkü; piston inip çıkar iken, fazla bir zamanı yoktur içeriye hava almak için. Bu sıra da valfleri olabilidiği kadar açık tutmak istersiniz. Ama bu durum, düşük devirlerde işi lehine çevirir. Yakıt ile havanın karışa bilmesi için, havanın belli bir hızının olması gerekiyor ki bu da türbülans yaratsın. Türbülans ile birlikte, yakıt hava karışımı homojen bir şekilde dağıla bilsin. Ama düşük motor devrinde, Vtec açık valf’in daha fazla açık kalmasını sağlarsanız, hava hızlı bir şekilde hareket edemez. Geniş alan olduğu için. Daha yavaş bir şekilde hareket eder ve istenilen karışımı sağlayamaz. Bu yöntem ile de, Honda’nın amacı düşük devirde giderken daha ekonomik, daha fazla Tork elde edebileceği.

Vtec Açma Nedir, Vtec Motor Nedir

Özellikle, orta devir bandında bir kam profili yüksek devirlerde yani, performanslı kullanımda ise daha farklı kam profili ile hem yakıt ekonomisini biraz düzeltmek açısından hem yüksek performans açısından uygun değildir. Bu yüzden vteç açma derler genellikle. Vtec açtığında daha torklu olur araç. Çünkü tek bir profil ile, bunu yapmak mümkün değil. O zaman bir şeyi ayarlamanız gerekiyor ki, ya yüksek devirleri tutacaksınız yada aşağı devirleri ekonomik yapmaya tutmaya çalışacaksınız. Bu şekilde değişken olarak, ikisini birden sağlamaya amaçlıyor. Zaten tek bir profili ayarlamak, dereceli eksantrik ile mümkün onuda buradan okuyabilirsiniz.

Vtec açtıktan sonra, ses bir anda değişir illa ki Vtec olan araçlarda özellikle Honda otomobilinde duymuşsunuzdur. Böyle alt devirden yavaş yavaş devri artarken yani, 5.500 devir sonrası bir an da yarış motorlarında ki gibi devri hızlanmaya başlayacaktır. Bu sayede de siz o sanki motosikletten çıkarmışcasına olan sesi duyacaksınız-dır. Bunun sebebi ise, fazladan içeri alınan hava ve dolayısıyla daha fazla yakıt gönderilerek, daha performanslı bir moda geçmesinden kaynaklıdır diyebiliriz.

Vtec Açmama Sorunu, Vtec Motor Nedir

Vtec açmama sorunu yaşayan kullanıcılar için ufak bir bilgi eklemek istedik. Şimdi Vtec açma olayı motor tarafından yapılıyor ancak motordan beyine bir sinyal gidiyor bu sinyal yakıt arttırmak için. Daha fazla hava girdiği için. Bu sinyal kablosu arızalanabiliyor veya eksantrik üzerinde yağ kanalları tıkanabiliyor. En doğru bilgi için aracı bilgisayara bağlamak gerekir. Birde vtec selenoidleri var bunları temizletin. Tıkanmış Olabilir. Bu yüzden vtec açmama sorunu olabilir.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma