Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaElektrikli AraçlarXpeng Motors, daha fazla EV geliştirmek için 500 milyon dolar topladı

Xpeng Motors, daha fazla EV geliştirmek için 500 milyon dolar topladı

Eski Alibaba yöneticisi He Xiaopeng tarafından yönetilen bir elektrikli araç şirketi olan Xpeng, yeni bir finansman turunda yaklaşık 500 milyon dolar topladı. Şirket, Çin’deki teknoloji meraklısı orta sınıf tüketicileri hedefleyen başka modeller geliştirmek istediğini söylüyor.

XPeng, bu Haziran ayında Çin’de yalnızca ikinci model olan P7’yi piyasaya sürdü. Ayrıca son finansman , geçtiğimiz Kasım ayında 400 milyon doların üzerinde daha erken bir sermaye enjeksiyonunun ardından geldi. Beş yaşındaki şirket şu anda finansman turlarında toplam 1,7 milyar dolar para topladı.

Yatırımcılar arasında Hongkong’dan Aspex, Hillhouse Capital’de önde gelen bir Çin sermaye fonu olan Amerikan teknoloji hedge fonu Coatue ve Sequoia Capital China yer alıyor. Foxconn, Xiaomi, GGV Capital, Morningside Venture Capital, IDG Capital ve Primavera Capital gibi diğer tanınmış destekçilere katılıyorlar.

Yeni paranın gelmesine rağmen, Çin’de elektrikli araç üreticileri için zor zamanlar yaşanıyor. Covid-19’un etkileri, yeni enerjili araç satışlarının ancak yavaş bir şekilde toparlanmasıyla hala hissediliyor . Ancak Xpeng, şimdiye kadar koronavirüs zorluklarına dayanabildiğini iddia ediyor. Şirket, yaklaşık 15 ayda inşa edilen tesis için Mayıs ayı ortasında Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’ndan resmi üretim lisansını aldı. Ayrıca, XPeng’in piyasada P7 ve G3 ile tamamen elektrikli iki arabası var . Ancak ikincisi, Xpeng’in elektrikli otomobil üretme lisansını almadan önceki zamandan beri üçüncü taraf fabrikası Haima’da hala üretiliyor.

Xpeng rakiplerine bir bakış, şu anda Çin’deki EV start-up’larının durumunun daha nüanslı bir resmini çizebilir. Örneğin, bildirildiği gibi esasen iflasın eşiğinde olan Byton’ı ele alalım . Kuşkusuz Byton, XPeng’in aksine satmak için asla bir araba sunmayı başaramadı. Ayrıca, Nio son zamanlarda ciddi mali sorunlar bildirdi . Aynı zamanda, Nio sadece bugün yeni bir finansman turu duyurdu ve o zamandan beri kendi iç pazarında yeni elektrikli otomobil modellerini piyasaya sürmeye devam etti. Burada Nio, yerel yönetimler ve ulusal bankalar üzerinde bankacılık yapıyor ve esasen sırasıyla büyüme yaratmayı vaat ediyor.

Güncelleme 03 Ağustos 2020 : İçeriden edinilen bilgilere göre, Xpeng Motors 500 milyon dolarlık finansman turunu 300 milyon dolar daha artırarak 800 milyon dolara çıkardı. Ek yatırımcılar Alibaba ve Qatar Investment Authority (QIA). Alibaba, 2017’den beri tutulan Xpeng’deki hisseyi artırırken, bu, Katar Devlet Fonu’nun elektrikli otomobil üreticisine yaptığı ilk yatırım olacak.

Aktardığı içeriden göre SCMP , Xpeng Motorlar ayrıca New York Borsası’nda listeleme isteyeceği. Halka arz için olası bir zaman çerçevesi henüz belirtilmedi.

Güncelleme 08 Ağustos 2020 : Birkaç gün önce, Xpeng Motors’un ABD borsasını hedeflediği sermaye artışı sırasında sızdırılmasının ardından, Çin elektrikli otomobil şirketi şimdi resmen halka arz için başvuruda bulundu. Xpeng Motors’un hisseleri, XPEV sembolü altında Wall Street’te işlem görecek.

27 Ağustos 2020 Güncellemesi : Çinli EV girişimi Xpeng Motors’un ABD borsasında piyasaya sürülmesiyle birlikte en az 1,5 milyar dolar brüt gelir elde etmeyi planlıyor. Her biri 15 dolar bedelle 99,7 milyon hisse çıkaracak. Ticaret dün gece başladı.

ADS’ler XPEV sembolü altında bulunabilir ve teklifin geleneksel kapanış koşullarına tabi olarak 31 Ağustos 2020’de kapanması bekleniyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma