Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaGenelYağ yakan araba çekişten düşer mi

Yağ yakan araba çekişten düşer mi

Merhaba arkadaşlar Yağ yakan araba çekişten düşer mi? muhtemel sebepleri nelerdir? ve bunlar nasıl çözülebilir bunlardan bahsedeceğim.

Yağ yakan araba çekişten düşer mi? Bunun bir kaç muhtemel sebebi var arkadaşlar. Öncelikle en iyi durum senaryosun da aracınız yağ eksiltiyorsa, yağ bir yerlerden kaçıyor olabilir. Özellikle motora gereğinden fazla yağ koyduysanız ki bu oldukça zararlı bir şey yüksek basınca çıktığı için bir yerlerden taşıyor olabilir.

Özellikle motor bölümüne ve altına girip damlayan bir yer var mı kaçırdığı bir yer var mı oraya bakmanız gerekiyor. Belki buralardan bir yerden kaçak vardır sadece, ancak motoru çalıştırdığınız da egzozdan mavi duman geliyorsa, bu motorun yağ yaktığı anlamına geliyor.

Yağ yakan araba çekişten düşer mi
Yağ yakan araba çekişten düşer mi

Motor Neden Yağ Yakar?

Yağın içeriği farklı olduğu için, dumanı da mavi çıkıyor. Beyaz değil siyah değil mavi renkte olması gerekiyor. Tamamen beyaz çıkıyorsa bu su yaktığınız anlamına geliyor. Siyahsa fazla yakıt gönderdiğiniz anlamına geliyor. Ama eğer mavi çıkıyorsa bu yanma odasına yağ girdiği ve bu yağı motorunuzun yaktığı anlamına geliyor arkadaşlar.

Motorun Yağ Yakmasının Başlıca Sebepleri Neledir

Bunun da muhtemel bir kaç sebebi var. Öncelikle ne zamanlarda bu egzoz dumanı çıktığına bakmamız gerekiyor. Eğer sadece motoru ilk çalıştırdığınız zaman mavi duman çıkıyor ve arkasından motor ısındığı zaman herhangi bir şey gelmiyorsa, bunun muhtemel sebebi valf yataklarından, yanma odasına doğru yağ kaçtığıdır.

Supaplar ve eksantrik milleri yağlandığı için ve çok fazla aşınmadıysa eğer, siz arabayı bıraktınız ve bu yağlanmış eksantrik mili ve supaplar dan ufak miktarda yağ sızdıysa, eğer pistonların içine ilk çalıştırmada bu yağ yandığı için başta mavi duman çıkıyor. Daha sonrasında kaçak hafif olduğu için, herhangi bir mavi duman görmüyorsunuz.

Yağ yakan araba çekişten düşer mi
Motordan neden siyah duman çıkar ?

Bu durumda bu valf yataklarının oradaki contaları, kontrol ettirmeniz gerekiyor. Eğer egzozdan mavi duman, araba yavaşlıyorken çıkıyorsa bu durumda yine valflerin oradaki contalar, keçeler eskimiş olabilir. Yağ yakan araba çekişten düşer mi eğer aracınızda yağ çok eksik ise sürtünme artacağı için evet düşecektir.

Çünkü siz gaza basmadan yavaşlarken silindir içinde vakum oluşuyor ve bu vakum sebebiyle o valf yataklarından yağ sızıyor olabilir. Bu tip durumlarda da yine araba yavaşlarken mavi duman çıkar ve bunun çözümü de az önce bahsettiğim gibi supap contalarını oradaki keçeleri kontrol edip değiştirmek, belki supapları değiştirmek de gerekebilir.

Sürekli Mavi Duman Çıkıyorsa Sebebi Nedir ? || Yağ yakan araba çekişten düşer mi

Eğer sürekli yağ eksiltiyor, sürekli egzozdan mavi duman çıkıyorsa bu yanma odasına sürekli motor yağı geliyor demektir.En kötü durum senaryosu da bu. Normalinde silindirler, piston duvarı arasında yağ geçişini engelleyen segmanlar bulunur.

Yağ yakan araba çekişten düşer mi
piston üzerinde segman Motor Neden Yağ Yakar?

Özellikle pistonun üstünde üç tane segman bulunur.

En alttaki yağı engellemek içindir. Yanma odasına yağ karışmasın diyedir. Eğer bu segman la piston duvarı arasındaki hata payı, azaldıysa zamanla sürtünmeden buralar aşınıyorsa yağ sürekli olarak yanma odasına karışıyor demektir. Sürekli siz bu yağı yakıp egzozdan atıyorsunuz demektir. Bu tip durumda oldukça masraflı bir şekilde komple motorun yenilenmesi gerekecektir.

Segman Değişimi! || Yağ yakan araba çekişten düşer mi

Çünkü segman değişimi, kartel ve üst silindir kapağı sökülerek, pistonların motordan dışarı alınması ile yapılmaktadır. Segman evet çok pahalı bir parça değil ama ulaşması, gerçekten zordur. Bu segmanların değişmesi piston duvarlarının tekrardan honlanması temizlenmesi anlamına geliyor.

Motor yenilenmesi Motor Neden Yağ Yakar?

Kalın Yağ Koymak, İşe Yarar Mı ? Yağ yakan araba çekişten düşer mi

Sanayide bunun için kalıcı olmayan bir çözüm üretmişler arkadaşlar ve bu boşluk azaldıktan sonra piston duvarlarıyla silindir arasında yağın geçmesini engellemek için daha kalın yağ koyuyorlar arabaya. Atıyorum siz 10-30 kullanıyorken her seferinde bu sefer 10-40 kullanıyorlar. Yağ daha kalın olduğu için aradan geçemiyor. Ama bu çok büyük zararlara sebep olacaktır.

Kalın Yağ Zarar Verir Mi? Yağ yakan araba çekişten düşer mi?

Bunu yaptığınız zaman bu değişen yağ sebebiyle eksantrik milleri, valfler, triger kayışı, gibi bir sürü parça zarar görecek. Daha da büyük sorunlara sebep olabilir. Hatta motoru kullanılmaz hale bile getirebilir. Özellikle triger kayışı kopup valflerden bir tanesi pistonla çarpışırsa bu motoru neredeyse kullanılmaz, çöp olacak hale getirecektir. O yüzden böyle bir çözüm yoluna gitmeyin arkadaşlar.

Yağ yakan araba çekişten düşer mi
yağdan zarar gören miller

Özellikle bir de motor motor üflemesi denen bir terim var. Sanayide bu terim çok kullanılıyor. Bu da şu anlama geliyor. Motor çalışırken yağ dolum kapağını açtığınız zaman oraya elinizi tuttuğunuz zaman oradan elinize hava geliyor.

Bu da yine aynı şekilde bu piston duvarıyla segman arasındaki boşluk azaldığı zaman, piston içinde oluşan yüksek basınç oradan kenardan kaçıp yağ karteline ulaşıp, oradan da sizin elinize geliyor.

“Yani motor aynı zamanda yağ yakıyordur büyük ihtimalle demek.”

Yine bunun çözümü olarak da kalın yağ kullanıyorlar.

Buna dikkat edin. Sakın yapmayın arkadaşlar. Bunun yapmak yerine motoru düzgün bir yerde yeniletmeniz gerekiyor. Bir miktar paradan kaçarken çok daha büyük sorunlara yol açmak istemezsiniz. Yağ yakan araba çekişten düşer miÇok daha pahalıya mal olacaktır o kalın yağı koymak. O yüzden buna dikkat edin.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma