Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGenelYazılım İle Beygir Gücü Yükseltme

Yazılım İle Beygir Gücü Yükseltme

Eskiden arabalarda karbüratör sistemleri kullanılır ve aracın yakıt-hava ayarı manuel olarak ayarlanırdı. Ancak otomotiv sektörünün zaman ile hızla gelişmesinin ardından enjeksiyon sistemleri ortaya çıktı. Enjeksiyon sistemleri bir aracın sensörler vasıtasıyla aldığı değerleri beyin(ECU) vasıtasıyla işleyerek doğru hava-yakıt karışımını ayarlamamıza olanak sağlar. Beyin içinde bulunan yazılım ile düzeltmeler yaparak aracınıza beygir kazandırabilir misiniz olumsuzlukları nelerdir? Yazılım İle Beygir Gücü Yükseltme fiyatları gibi bazı konulara değineceğiz.

Yazılım İle Beygir Gücü Yükseltme

Öncelikle Yazılım İle Beygir Gücü Yükseltme evet mümkündür. Fabrikadan çıkmadan önce araçlar motor sıcaklığına ulaşıncaya kadar fazla yakıt gönderecek ardından motor ısındıktan sonra yakıt ve hava oranının 6/1 olacak şekilde ayarlarlar bu ortalama bir değerdir. Burada 6 yakıt 1 ise havayı temsil etmektedir. Örnek vermek gerekirse bu oran 7/1 olduğunda arabanız daha performanslı olacak ancak daha fazla yakıt yakacaktır. Bu yüzden fabrikadan çıkan araçlar daha az yakıt yakacak ve motor ömrünü koruyacak şekilde yazılımları kodlanmıştır.

Ancak siz bu yazılıma müdahale ettiğinizde oranı 5/1 yaptığınızda daha az yakıt gönderdiğinizde fakir karışım oluşacak motorun sarsıntılı çalışmasına neden olacaktır. Veya 10/1 yaptığınızda ise çok fazla yakıt gidecek ancak yeterli oksijen olmadığı için aracınız yanmamış yakıtı egzoz dan atacak ve yakıt kokusunu dışarıya verecektir. İşin gerçek yüzü bu oranları yazılımdan değiştirmek ne kadar mantıklı olur siz karar verin. Eğer aracın değerleri ile oynuyorsanız ya motor ömründen yada yakıttan çalıyorsunuz. Evet oranı 1 nebze arttırdığınız’da 10 hp ye kadar beygir gücü kazanmak mümkündür.

Ancak yazılım sonrası motordan çıkan yanmamış yakıt egzozu doldurarak kurum bağlamasına. Ayrıca yazılım sonrası motorun verimliliği zaman ile düşecektir. Eğer yazılım sonrası hava akışını soğutmayı yapabilirseniz soğuk hava sayesinde daha fazla oksijeni motora gönderebilirsiniz. Böylece yazılıma ek olarak yapacağınız donanım değişikleri sayesinde motorunuzdan beygir gücünü alabilirsiniz. Şunu demek istiyorum: Sadece yazılım ile değil motor içerisinde gerekli parçaları değiştirdiğinizde yazılımla oynamak mantıklı olacaktır. Örneğin açık hava filtresi taktırmak gibi. Ama unutmayın ki sizin yapacağınız hiç bir değişiklik aracın az yakmasına sebep olmaz.

Yazılım ile beygir gücü yükseltme fiyatları

Yazılım ile beygir gücü yükseltme fiyatları çok fazla gelen sorular arasında. Eğer piyasada çok fazla bulunan bir aracınız var ise ücreti 200 TL yi geçmez. Hatta daha düşük olabilir. Çünkü artık yazılımlar internet üzerinden indirebiliyor. Ancak aracınız çok fazla piyasada bulunan bir araç değil ise yazılımın manuel olarak ayarlanması gerektiğinden bu ücret 800 TL ye kadar çıkabilir. Aracın soğuk durumunda yakacağı yakıt ısındığında yakacağı yakıt bunların hepsi yazılıma tek tek girilir. Yazılım ile beygir gücü yükseltme fiyatlari bu şekildedir.

Dizel araçlarda Performans arttırma

Dizel araçlarda Performans arttırma yöntemi olarak yazılım çok fazla tercih ediliyor. Ancak unutmayın ki dizel araçlar zaten güçlüdür. Dizel araçların bakımları benzinli arabalara göre daha masraflı olabilmekte eğer yazılım ile güç arttırmaya karar vermiş iseniz bu işi gerçekten bilen bir kaynaktan yaptırmanız tavsiye edilir.

Motor Yüzdesi nasıl yükseltilir

Yazılım ile oynayarak motor yüzdesi yükseltmek mümkün değil ancak aracınız bakımlarını zamanı gelmeden yaparak motor yüzdenizi her zaman üst seviyede tutabilirsiniz. Motor Yüzdesi nasıl yükseltilir diye bu konuda çok soru geliyordu ancak yazılımla oynamak genelde araca zarar verir.

DİP NOT: OTOMATİK ŞANZIMAN KULLANAN ARAÇLARIN YAZILIM İLE BEYGİR GÜCÜ ARTTIRILMASI TAVSİYE EDİLMEZ ŞANZIMAN FAZLA TORKU KALDIRMAZ.

Eğer makalemizi beğendiyseniz, düşüncelerinizi bize yorum olarak aşağıdaki bölümde bırakabilirsiniz.

Ayrıca bizi;

FacebookİnstagramTwitter ve Youtube 

üzerinden takip edebilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma