Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Ana SayfaGenelYeni VW Golf 2020 Ne Kadar Güvenli? Çarpışma Testi Sonuçları

Yeni VW Golf 2020 Ne Kadar Güvenli? Çarpışma Testi Sonuçları

VW’nin tümüyle yenilediği efsanevi modeli Golf, geçtiğimiz yılın sonunda Euro NCAP çarpışma testine girdi. Sizler için aracın ne kadar güvenli olduğunu inceliyoruz.

Bildiğiniz üzere VW Golf geçtiğimiz yılın sonunda 8. Nesliyle tanıtıldı. Bugünse konumuz bu modelin çarpışma testi sonuçları. Öncelikle Golf, Euro NCAP’in testine Comfortline donanımlı ve 1.5 litrelik benzinli motor taşıyan 5 kapılı versiyonuyla katılmış. Araç, çarpışma testini 5 üzerinde 5 yıldızla tamamlamış. Detaylara gelirsek; Önden çarpışmada başarılı bir performans sergileyen araç 36.3 puan alarak %95 başarı elde etmiş.

Çarpışmanın ardından yolcu kabini stabilitesini korurken, test mankenlerinin kalça ve diz kemiklerini iyi koruduğu gözlemlenmiş. Ön bölümün tam örtüşmeli bir kazaya maruz kaldığı senaryoda ise arka yolcunun göğüs kafesinde fazla basınç yaşandığı tespit edilmiş. Fakat önde oturan yolcu ve sürücüde ise koruma seviyesi başarılı bulunmuş. Önden çarpışmada çocuk koruması ise iyi bulunmuş.

Fakat 10 yaşındaki çocuğu temsil eden mankenin boyun zedelenmesi yaşayabileceği belirlenmiş. Bu arada aracın çocuk güvenliğinden 44 puan aldığını ve %89 başarı yakaladığını hatırlatalım. Yandan çarpışmada ise araç çok iyi koruma göstermiş. Fakat test esnasında arka kapının açılmış olması ve yolcunun dışarı fırlama riski oluştuğundan puanı düşürülmüş. Yandan gerçekleşen direğe çarpma senaryosunda ise maksimum koruma sağlanmış.

Yandan Çarpmalarda Başarı Sağlamış

Yandan çarpışmada çocuk manken koruması da iyi bulunmuş. Araçta ön yolcu hava yastığının kapatılabilmesi sayesinde bu koltuğa ters bir şekilde çocuk ana kucağı bağlama imkanı sunuluyor. Bu konudaki bilgilendirme çıkartmaları da Euro NCAP ekibi tarafından yeterli bulunmuş. Arkadan çarpışma senaryosunda aracın koltuklarının kamçı etkisini başarıyla soğurduğu ve boynu yeterince desteklediği görüldü. Yaya güvenliğinde 12 üzerinden 7.8 puan alan Golf, bu kriterde %76 oranında başarı elde etti.

Aracın kaputu yayayı temsil eden mankenin üst bedenini desteklerken, sileceklerin olduğu kısmın mankenin başına zarar verebileceği görüldü. Tamponun ise yayanın bacaklarını iyi koruduğu tespit edildi. Güvenlik asistans donanımları kriterinde Golf, 10.2 puan alarak %78 oranında başarı elde etti. Otomatik fren sistemi yüksek hızlarda bile iyi performans gösterdi.

Eğer makalemizi beğendiyseniz düşüncelerinizi bize yorum olarak aşağıdaki bölümde bırakabilir. Ayrıca bizi FacebookİnstagramTwitter ve Youtube üzerinden takip edebilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma