Ana Sayfa Lastik Lastik büyüdükçe yakıt artar mı? Çapı büyürse ne olur?

Lastik büyüdükçe yakıt artar mı? Çapı büyürse ne olur?

0

Tekerlek boyutu, sadece bir otomobilin performansını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda gürültü seviyeleri, konfor ve yakıt ekonomisini de etkiler. Sizlere kısa ve öz olarak Lastik büyüdükçe yakıt artar mı? Lastik çapı büyürse ne olur? bu soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Lastik yanak yüksekliği azaldıkça, performans keskinleşir ve yol tutuşu da genellikle artar. Tur zamanları da iyileşiyor gibi gözüküyor ama çok da fazla değil. Yani km hızınız artmaz.

Bununla birlikte, (gürültü, titreşim, sertlik) söz konusu olduğunda, daha küçük jantlar genellikle daha büyük jantlardan daha sessiz ve daha az serttir. Ancak bu, arabanıza da koyduğunuz lastik markasına ve türüne bağlı olabilir.

Daha büyük tekerlekler, ürkek, daha agresif bir sürüş deneyimi için sürüş kalitesini etkileyebilir. Öte yandan daha küçük tekerlekler, özellikle çukurlar ve daha pürüzlü yol yüzeyleri üzerinde sürüş söz konusu olduğunda genellikle bir otomobilin daha rahat hissetmesini sağlar.

Eğer devasa çelik jantlar ekleyerek sürüşünüze renk katmayı düşünüyorsanız, tekerlek ne kadar büyük olursa lastiklerin o kadar büyük ve dolayısıyla yuvarlanma direncinin o kadar yüksek olabileceğini unutmayın. Bir şey ne kadar direnirse, onu hareket ettirmek için o kadar fazla enerji gerekir. Bu nedenle arabanızı hareket ettirmek için daha fazla yakıt yakacaksınız. Ayrıca, daha büyük lastikler daha ağırdır, bu da yakıt tüketimini olumsuz yönde etkiler.

Yani, lastik boyutunu değiştirmeyi düşünüyorsanız, lastiklerinizden jantınıza kadar ne almak istediğinizi gerçekten düşünmelisiniz. Eğer yol tutuşu ve performansı arttırmak istiyorsanız, tekerleklerinizi yükseltmelisiniz. Öte yandan, gürültüyü, konforu ve yakıt ekonomisini iyileştirmek istiyorsanız, daha küçük tekerlekler takmaya bakabilirsiniz.

Bununla birlikte, bazen sadece lastik markasını ve türünü değiştirmek, boyutu değiştirmek zorunda kalmadan bu alanları iyileştirir. Lastikler, bu çeşitli gereksinimler göz önünde bulundurularak üretilir ve sizin için doğru lastik türünü bulmak için çevrimiçi arama yapabilirsiniz.

Ayrıca, tekerlek boyutunun aracınızın estetiğini nasıl etkilediğine dikkat edin. Düzgün doldurulmuş bir arabanın çarpıcı görünmesini sağlarken, çok küçük tekerlekler arabanın görünüşüne gerçekten zarar verebilir.

Lastik büyüdükçe yakıt artar mı sorusuna elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım arkadaşlar. Başka bir makalede görüşmek üzere.

Önceki İçerikSilindir Kapağını Sökmeden Subap Lastiği Değişimi
Sonraki İçerikTork Konvertörü Nedir? Nasıl Çalışır?
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version