Ana Sayfa Elektrikli Araçlar Nissan Ariya: “Yeni” bir Nissan için özel EV tasarımı

Nissan Ariya: “Yeni” bir Nissan için özel EV tasarımı

0
Nissan Ariya: "Yeni" bir Nissan için özel EV tasarımı

Nissan Müdürü Marco Fioravanti ile yapılan özel yuvarlak masa, stratejik önemi ortaya koyuyor.

Nissan, Nissan Ariya crossover’ını şirketin gelecek elektrikli araçları için “yeni bir sayfa açmak” olarak nitelendirerek bugün Japonya’da yeni tamamen elektrikli modeli tanıttı. Gerçekten de, diğer EV’sindeki en önemli eksik özellikler, gecikmiş bir makyaj aldı.

Nissan, 2021’in ortalarında Avrupa’yı vuracak Ariya crossover’ın lansmanı ile yeni bir sayfa açmaya kararlı. Yeni e-SUV’nin üretim versiyonu, bugün Japonya’nın Yokohama kentinde yakında açılacak olan Nissan Pavilion’da sanal lansmanını yaptı.

Nissan, bunun, 2019’da tekrar daha yakın seri versiyonu olarak görülen 2017 IMx konseptine “büyük ölçüde dayandığını” kabul ediyor. Zaten Ariya olarak adlandırılan eSUV, zaten Nissan’ın başkan yardımcısı Daniele Schillaci olarak “ısmarlama platform” a sahipti. küresel pazarlama ve satış için o zamanlar ortaya çıktı. Ürün geliştiricisi Marco Fioravanti, bugün katıldığımız dijital yuvarlak masa toplantısında da fikrin 2016 yılına ait olduğunu belirtti. “Premium rakipleri kıyaslamak” yerine – Tesla Model Y, VW ID4, Ford Mustang Mach-e veya BMW iX3’ü düşünün – Nissan istedi Fioravanti, müşteri ihtiyaçlarına göre standartlarını belirlediğini vurguladı.

Dört yıl sonra, bu yeni mimari nihayetinde Renault ve öncelikle Avrupa’daki Nissan ittifakının tamamına hizmet edecek. İttifak’ın yakın zamanda yaptığı yeniden yapılanma duyuruları göz önüne alındığında, ikinci odaklanma bir sürpriz olarak karşımıza çıkıyor. Nissan, kıtadan çekileceğini söyleyecek kadar ileri giden söylentilerle Asya ve Kuzey Amerika pazarına konsantre olacaktı. Bununla birlikte, Fioravanti, Lider-Takip Yaklaşımı’nı daha göreceli bir ışığa koydu. Fioravanti, “Renault’nun bu bölgede lider olarak gösterilmesi, Nissan’ın vazgeçtiği anlamına gelmez” dedi.

Ayrıca Ariya’nın gerçekten “bu yeni platformdaki ilk EV” olduğunu vurguladı. Yani şimdilik C-Segment platformunun lideri Nissan olacak. Dahası, Nissan’ın “Avrupa’daki model yelpazemizi küçültme planı yok” diyen Fioravanti, Ariya geldiğinde “bunun tam tersi olacağını” sözlerine ekledi.

Ancak sadece elektrikli otomobiller için. Firoanti, şirketin, örneğin PSA gibi çoklu enerji yaklaşımı yerine yeni mimarisi için yalnızca EV’ye yönelik bu yaklaşımı neden tercih ettiğini sordu : “Evet, çoklu enerji kullanımı yapmak çok daha ucuz olurdu. platform. ” Bununla birlikte, Nissan adına “mazoşizm” değil, “müşteri yaklaşımını benimsememize ve dingil mesafesini aşırı bir düzeye çıkarmamıza izin veren” bir platforma bağlılık olduğunu söyledi. “Tamamen tanınmasını” umdukları bir yatırım. Nissan bunu hem teknik hem de görsel olarak “Zamansız Japon Fütürizmi” olarak adlandırıyor.

Yeni Nissan teknolojisi

Tasarıma biraz sonra döneceğiz. Ancak ilk olarak, Nissan nihayet gerçek sürüş teknolojisi hakkındaki verileri açıkladı. Daha önce önerildiği gibi, Ariya e-4ORCE adlı yeni bir sürücü kullanıyor. Dört tekerlekten çekişli ve ayrıca yalnızca önden çekişli bir varyant vardır – iki adet 63 kWh ve 87 KWh pil versiyonları hesaba katıldığında aslında iki tane. Nissan, burada sırasıyla 65 ve 90 kWh olan brüt değil, kullanılabilir kapasiteyi belirtiyor.

İki motor kurulumu ve iki pilin kombinasyonu, Nissan teklifini bir Performans seçeneği de dahil olmak üzere Avrupa’daki beş ana modele getiriyor.

Ariya 63kWh iki tekerlekten çekişli model, 160 kW çıkış ve 160 km / s azami hız ile şehir içi yolcuları hedefliyor. Nissan, giriş modeli için 360 km menzil talep ediyor. İlginç, bir sonraki donanım olan Ariya 87kWh, 2WD kurulumundaki tüm varyantlar arasında en geniş menzile 500 km ve 178 kW çıkışa sahip.

Nissan, yalnızca 4WD kurulumunda 87 KWh Performance versiyonunu sunacak. 290 kW güç aktarma organı ile en yüksek çıkış gücüne sahiptir ve daha yüksek güç nedeniyle 400 km’de menzilden biraz ödün verir. Söz konusu güç, bir sonraki en güçlü varyanttan 0,6 saniye daha hızlı olan 5,1 saniyede 0-100 km / s hızlanmaya hizmet eder. Dört tekerlekten çekişli standart 87 kWh EV 460 km, AWD versiyonundaki daha küçük pil ise 340 km dayanacak. Hepsi 200 km / s hıza sahiptir.

Bu makul derecede etkileyici spesifikasyon göz önüne alındığında, Fioravanto’nun neden Ariya ve Leaf’i “tamamen tamamlayıcı” olarak gördüğü ve pazarın iki farklı segmentini hedeflediği anlaşılıyor. Bunları, isterseniz besin zincirinde yükselen, “evdeki ilk araba” olarak hizmet veren (ve Leaf’i ikincisi yapan) Ariya olarak tanımladı.

Ariya’daki yeni pil, Nissan’ın en çok beklenen ve beklenen ipucu. Sonunda sıvı soğutmalı, önceki tüm Leaf güncellemelerinde büyük ölçüde eksik olan bir şey. Yine Fioravanti, müşterileri dinlediklerine dikkat çekiyor ve Nissan’ın söylemek istediği bir noktayı belirlemek için basına bir talepte bulunuyor: “Sadece bataryanın bir aksesuar unsuru olacağından eminiz – batarya farklılaşmıyor.”

Avrupalı ​​alıcılar, Nissan’ın nihayet Kombine Şarj Sistemine (CCS) uymasına ve böylece Leaf’in ChaDeMo’sundan (ve V2G projelerinden) uzaklaşmasına sevinirken, bazı varyantlarda şarj performansı pek etkileyici değil. Daha küçük akülü versiyon araç, ev içi kullanım için 7,4 kW şarj cihazı ile birlikte gelir. Yalnızca daha güçlü 87kWh varyantları evde şarj için 22kW 3 fazlı şarj cihazı içerir, ancak Almanya’da Nissan zaten tüm seçeneklere 22 kW dahil etmeye başladı, bu nedenle bunu diğer pazarlarda da görmeyi umuyoruz. Bununla birlikte, Ariya genellikle 130kW’a kadar hızlı şarjı destekler. Bu, yarım saatte menzile yaklaşık 360 km eklemek anlamına gelir.

Özel elektrikli otomobil tasarımı

Tasarımda Nissan, diğer birçok otomobil üreticisi gibi, daha otonom ve elektrikli sürüşe ulaşırken yolcu bölmesini bir salona dönüştürmeyi hedefliyor. Ariya’nın minimalist tasarım dili, yaklaşımın altını çiziyor – tek dokunsal kontrol öğesi, titreşimli bir başlat düğmesidir. Dijital gösterge paneli – Nissan, biri sürücü için diğeri oldukça büyük bir merkezi ekran olmak üzere iki konsol kullanır – EV açılıncaya kadar gizli kalır. Diğer işlevler, bu Tesla benzeri deneyimi geliştirir. Elektrikli araçlara yaklaştığınızda kapıların kilidi açılıyor ve sürücünün varlığını algıladığınızda Nissan amblemi yanı sıra tüm ışıklar yanıyor.

Nissan ayrıca Ariya’yı ProPilot 2.0 sistemiyle donattı. Leaf’de olduğu gibi, yardım sistemi Nissan’ın tanımladığı şeyi eller serbest tek şeritli sürüş (teoride) ve ayrıca dur-kalk otoyol trafiğinde gezinmeyi ve öndeki araçla ayarlanan araç hızını ve mesafeyi korumayı sağlıyor. Ariya’daki bir yükseltme, yol verilerini ve algılama teknolojisini içeren ve sürüş hızını buna göre ayarlayan Navi bağlantısının eklenmesidir. Ayrıca, bir park yeri bulmaya yardımcı olur, ancak otomatik park yeri yalnızca bazı pazarlarda mevcut olacaktır.

Dış tasarımın öne çıkan özellikleri, daha önce sunulan versiyonu takip eder . Yatay çizgiler hareket olduğunu gösterir. Ayrıca ince farlar, geniş ön çamurluklar ve radyatör ızgarası yerine aydınlatılmış bir ön siper ile çarpıcı ön bölüm de var. Konsept ayrıca kısa çıkıntılara ve arkada kesintisiz bir arka ışığa sahiptir.

Pazarı geliştirmek

Nissan, Ariya’yı Tokyo yakınlarındaki Tochigi fabrikasında üretecek. Fioravanti, fabrikanın “yeni platformu kabul edecek şekilde tamamen değiştirileceğini” açıklıyor. Avrupa’nın birincil hedef pazar olmasıyla; ancak, burada üretim sorunu var. Nissan’ın Barselona operasyonunu kapatmasından sonra İngiltere’deki tek tesis . Fioravanti, “Sunderland, Avrupa üretim tesislerinin kalbidir ve önceliklerimizin başında gelir” diyerek belirsizliğini korudu. Ancak, “Brexit’in daha da genişlemesini bekliyoruz”

Yönetici, Ariya gelecek yılın ikinci yarısında pazara ulaştığında ve ön satışlar 2021 başlarında başladığında beklenen satış hacmiyle ilgili ayrıntıya girmeyecekti. “Başarıyı satışlarla ölçmeyeceğiz” dedi. Bunun yerine Ariya, “marka algısını daha modern hale getirebilirse” kazanan olarak kabul edilecek. Bu aynı zamanda İttifak’ın hacmi değil, kârlılığı artırmak için yakın zamanda yaptığı yeniden yapılanma ile de uyumludur. Yine de Nissan ilk hareket eden olmak istiyor ve gelecekte Avrupa’da elektrikli araçların yüzde 50’sini bekliyor. Nissan Ariya, Nissan’ın 2022 yılına kadar dünya çapında planladığı sekiz elektrikli modelden biridir .

Nissan Ariya’nın fiyatları henüz onaylanmadı, ancak 40.000 euro civarında olacak.

Güncelleme 27 Temmuz 2020: Birkaç gün önce sunulan e-SUV Nissan Ariya, nispeten yakında aynı elektrikli otomobil platformuna dayanan daha büyük bir Nissan-SUV tarafından takip edilebilir. Nissan Europe elektrikli otomobil müdürü Helen Perry, Autocar dergisiyle yaptığı bir sohbette , daha fazla ayrıntı vermemiş olmasına rağmen, bunu ima etti . Perry, “Platform ileride diğer otomobiller için kullanılacak. Önümüzdeki üç yıl içinde C-SUV ve D-SUV segmentleri yaklaşık% 300 büyüyecek, bu nedenle önümüzdeki birkaç yıl içinde platformu büyüme segmentlerinde kullanmaya çalışacağız. “

Diğer modeller için CMF-EV mimarisini kullanmak, platforma yapılan yatırımı kapsamanın açık bir yoludur. Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının yeniden konumlandırılmasında Japon şirkete verilen rol göz önüne alındığında, daha büyük bir E-SUV bariz görünüyor: Nissan, daha büyük araçların lideridir ve Çin ve Çin pazarları için lider pazar konumundadır. ABD – büyük SUV’lara olan talebin özellikle yüksek olduğu tahmin edilen ülkeler.

Bu daha büyük elektrikli SUV’nin Avrupa’ya gelip gelmeyeceği ve ne zaman geleceği rapordan belli değil. Perry, Ariya için bile “Her şey müşterinin talebine bağlı” diyor. “Ariya’yı pazara daha önce satın almış olsaydık, müşterilerin buna hazır olacağından emin değilim. Teknoloji, lansmanda olacağı kadar güncel olamazdı. Ve Covid-19 korkunç olsa da, müşterilerin önemli olanı, örneğin emisyonları gözden geçirmesini sağladı. “

Güncelleme 07 Eylül 2020 : Nissan, üreticinin açıkladığı gibi, önümüzdeki yılın sonuna doğru Çin’de Ariya’yı da sunmayı planlıyor. Nissan Ariya’nın resmi tanıtımı bu ay Auto China sırasında yapılacak. Japon firma kısa açıklamasında şarj sistemi gibi teknik değişiklikler hakkında herhangi bir detay vermedi.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version