Ana Sayfa Akü Arabada elektrik kaçağı nasıl anlaşılır

Arabada elektrik kaçağı nasıl anlaşılır

16

Bir sabah arabaya biniyorsunuz, marş basıyorsunuz ve tik tik sesler geliyor. Akünüz tamamen bitmiş, hemde durup dururken. Eğer bitik bir akü ile karşı karşıya kalır iseniz, sorun şarj dinamosu, akü, veya elektrik kaçağıdır. Bu yazımızda arabada elektrik kaçağı nasıl anlaşılır ve araçta elektrik kaçağı nasıl tamir edilir bunlardan bahsediyor olacağız.

Size önerim bir multimetre almanız olacaktır. Hem fiyatıda uygun hemde arabanızın sorunlarını ararken daha kolay olacaktır. Eğer bu mümkün değilse arabanızın ampullerinden birini sökerek de kontroller nasıl yapacağımız hakkında bilgi vermeye çalışacağım size. Umarım çok acil bir durumda böyle bir sorun ile karşı karşıya kalmazsınız. Arabanın çalışmaması ve kapıları açılamayacak kadar gücünün kalmaması gerçekten can sıkıcı biliyorum.

Arabada elektrik kaçağı nasıl anlaşılır

Öncelikle kaçak elektrik var mı buna bakmadan önce aküyü kontrol etmemiz gerekiyor. 3-5 yıldan fazla kullandığınız bir akü, muhtemelen şarj tutma yeteneğini artık kaybetmiştir. Kontrol etmek için akü kutup başlarını ayırın, 2-3 saat bırakın ve kutuplardaki voltajı kontrol edin. Bunun için düzenli bir multimetre kullanabilirsiniz; multimetre uçlarını kutup başlarına bağlayın (artıdan artıya, eksiden eksi). En uygun voltaj değeri 12.65 V ve izin verilen minimum voltaj 11.9 V’dir.

Aracın kullanım şekline bağlı olarak, akü şarj dinamosundan şarj edilirken şarjı geri almayacak kadar çalıştırmamış da olabilirsiniz. Kısa mesafe araç kullanımı, trafik sıkışıklıklarındaki rölanti süresi ve sık sık motor çalıştırma ve kapatma nedeniyle olabilir. Bu faktörler pili kış aylarında daha da etkiler. Bu yüzden akü boşalmış olabilir.

Yüksek km yol yapmış bir araca sahip iseniz, genellikle şarj dinamosu arızası olabilir. Kural olarak, gösterge panelinde uygun bir uyarı görünmelidir, ancak bazen bunu fark etmeyebiliriz. Marş motoru da nedeni olabilir, kömürleride bitmiş olabilir / burç sıkışması nedeniyle, dönerken daha fazla güç almaya başlar. Bu gibi durumlarda, yedek parçayı yenisiyle değiştirmeniz veya sanayiye kurtarıcı ile gitmeniz gerekebilir.

Arabada elektrik kaçağı nasıl anlaşılır

Testinizde yukarıda listelenen sorunlardan herhangi biri değilse, bir sonraki adıma geçmeniz gerekir – kaçak akımları arama. Aşağıdakiler nedeniyle kaçak akımlar olabilir:

 • Akü kutup başlarının kirlenmesi ve oksitlenmesi,
 • Araba kablo yalıtım izolasyonu özelliğini kaybetmesi,
 • Ek ekipmanın yanlış bağlanması (satış sonrası araç radyosu, alarm sistemi).

İlk iki konu görsel olarak belirlenebilir ve sonuncuyu kontrol etmek için ek test ekipmanına ihtiyacınız olacaktır. Yine, normal bir multimetre veya ampul kullanabilirsiniz.

Ölçüm yapmak için şunlara ihtiyacımız var:

 • DC ölçüm aralığı 10 F’den az olmayan bir multimetre
 • Açık Ağız test klipsleri (daha rahat bağlantı için);
 • 8 veya 10 lokma veya açık uçlu bir anahtar
 • iş eldiveni.
Eksi kutup başını aküden ayırın
Multimetreyi Geçerli Ölçüm Moduna Getirin
Bir ucunu sökülen kutup başına bir ucunuda akünün eksi kısmına bağlamanız gerekiyor.
Kaçak akım değerini kontrol edin

Kaçak akımın kabul edilebilir sınırları – 20-80 mA. Aracın içindeki cihazların çekeceği akım aşağıdaki değerler gibidir.

 • Araç radyosu belleği – 5-10 mA;
 • Alarm sistemi – 20-25 mA;
 • Elektronik kontrol ünitesi – 3-5 mA

En popüler arızalar araba alındıktan sonra takılan ses sistemleri (araç radyosu, amplifikatörler) ve alarm sistemini içerir. Bir çakmaklık kamerası ve çakmak soketi üzerinden bağlanan bir nagivasyon gibi tüketiciler tarafından da bir miktar kaçak akım olabilir. Gerçek şu ki, bazı araçlarda kontak kilidinden bağımsız olarak çakmaklık çalışır. Çoğu zaman, bagaj bölmesi ışık kontak anahtarında kısa devre olduğunda kaçak akım meydana gelir ve bu da lambanın sürekli yanmasına neden olur. Yani sizin arabanızda bagaj kapalıyken bile ışık yanıyor olabilir.

Bir diğer kontrol yolu ise ampul arkadaşlar. Sökülen kutup a ve kutup başına bir ampulu seri olarak bağladığımızda stop ampulu veya sinyal ampulu azda olsa yanıyor ise ciddi bir kaçak olabilir.

Araçta elektrik kaçağı nasıl tamir edilir

Şimdi arkadaşlar multimetre veya ampulde kısa devre olduğunu görüyoruz. Şimdi tek tek sigorta panelinden sigortaları ve roleleri sökmeye başlıyoruz. Sigortalardan birini söktüğümüzde eğer kısa devre gidiyor ise sorunumuz oradadır örnek veriyorum ampul yanıyor şuanda sizde camların sigortasını söktünüz ve kısa devre gitti cam hattındaki kablolalarınıza bakmanız gerekiyor. Adım adım ilerlerseniz gerçekten arızayı bulmak kolay olacaktır.

Bu arada sigorta kutusu genellikle sürücünün ayak ucunda veya yolcunun ayak ucunda arka koltuğun altında veya bagajda olabilir.

Tüm sigortaları kontrol ettiğinizi düşünün, ancak hala kaçak akım var.

Bu durumda, sigortalar tarafından korunmayan cihazları kontrol etmeniz gerekir. Bunlar:

 • Şarj Dinamosu
 • Marş motoru

Şarj dinamosunun genellikle kaçak akım üretmesi, diyot arızasından dolayı oluyor. Bunu tespit etmek için şarj dinamosundan gelen kabloları kontrol etmeniz gerekir bu biraz daha zor bir işlem olduğu için teknik destek almanızı öneririm.

Eğer sorun marş motorundansa genellikle marş otomatiği kısa devre yapar yine marş kablonuzda kısa devre varmı ampul veya multimetre ile bunu kontrol etmeniz gerekiyor.

Keşke sizlere tek tek bu konuda gelip yardımcı olabilseydim en azından fikir sahibi olmanız açısından bu yazıyı buraya ekliyorum görüşlerinizi ve yorumlarınızı lütfen eklemeyi unutmayın.

Önceki İçerikEn Az Yakan Dizel Araçlar TOP 10 Listesi
Sonraki İçerikCommon Rail Nedir? Yakıt Enjeksiyon Sistemleri
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.

16 YORUMLAR

 1. 1.5 ay önce 2009 model Citroën c4 aldım. Aldıktan birkaç gün sonra sabah akünün bittiğini farkettim. Aküyü değiştirdim sıfır mutlu akü aldım. Sorun bir türlü çözülemedi. Akü değiştikten sonra 5-6 sabah daha aynı sorunu yaşamaya devam ediyorum. Sabah arabada hiç elektrik yok. Oto elektronikçi baktı kaçak yok dedi. Daha sonra Citroën yetkili servise götürdüm. O da kaçak yok diyor. Daha sonra Sıfır aküyü yenisiyle değiştirdik ertesi gün sabah yine aynı sıkıntı elektrik yok. Sorun bir türlü çözülemiyor. Sorun ne olabilir, ne yapmak gerekiyor sizce?

  • Aracınızda akü akımını çeken bir şey olmasa akü neden bitsin. Büyük bir ihtimal ile sürekli bir kaçak yok bir donanım ara ara kısa devreye düşüyor bunuda bulması zor tabiki. Motordestek.com ekibi olarak size kesin arıza bulma yöntemini aktarıyorum zaman alır ama ustalara gitmekten kurtulursunuz.
   Aracın sigorta kutusunu açın. Ardından sıra sıra her gece bazı sigortalarını sökün. Deneme yanılma yaparak. Örneğin teyp sigortasını sökün bu gece sabah kalktınız akü bitmemiş ise sorun teyp dedir. Ama akü yine bitmişsse teyp sigortasını geri takın cam kaldırma sigortasını sökün. Bu adımlar ile ilerleyin. Eğer aracınıza sonradan takılan donanımlar var ise amerikan park, amfi, bunları da farklı konumlarda olan sigortalardan iptal etmeniz gerekebilir. Sonuçta aracınıza buradan bakamıyoruz keşke daha fazla yardım edebilsek, ama bu işte gerçekten profesyonel olan birisi mutlaka bu sorunu çözücektir.

 2. Aynı sorun bende de var biri diyor şarj dinoması biri diyor kaçak var biri diyor akü bitik biri diyor kaçak felan yok bu işi kesin halledecek gerçek bir usta biliyorsan istanbul içinde sevinirim.

  • Skoda için istanbulda bildiğim bir servis yok yasin bey ama dediğinize katılıyorum eli anahtar tutan herkes sanayide. İnternetten voltmetre alın uygun fiyatlı akü kutup başlarına takın. Araba çalışmıyor iken değer 12 volt dan yukarda olmalı çalıştığında ise 13.4 V dan yukarda olmalı eğer araba çalışmıyor iken 12 volt altında ise akü kontrolü gerekir. Eğer araba marş vururken değer 12 voltun altına düşüyor ise kesin akü diyebiliriz. Araba çalıştıktan sonra değer 13 volt üzerinde durmuyorsa da şarj dinamosu diyebiliriz.

  • Az önceki yorumda size akü ve şarj dinamosu arasında kaldığınızda nasıl anlayabileceğinizi aktardım eğer aracın farlarında dalgalanma var ise şarj dinamosu zayıf şarj ediyor olabilir. Genelde şarj dinamoları kömürleri bitmeye başladığında gerekli akımı zor iletir düşük rolantide farlar zayıf iken gaza bastığınızda farlar canlanıyor ise şarj dinamosunun kömür ve diyotlarını kontrol ettirin derim.

 3. Selamun Aleykum Ustalar bende 1998 model fiat marea araç var aracımın benzin borusu patlamıştı tamire götürdüm yaptırdım aracımı teslim alırken akümün bittiğini gördüm ustaya dedimki bu aracın ilk defa aküsünün bittiğini görüyorum diye oda dediki çıraklar teyibi açık bırakmışlardır falan diye neyse takviye yapıp çalıştırdım aracı ve 15 20 km yol yaptım birdaha aküm bitmesin diye her sabah aracım çalışıyordu ama çok güçsüz kalıyordu akü eskisi gibi değildi ışıklar sönük marşı yavaş ölü bir şekilde alıyordu bu böyle 2 hafta sürdü 2 hafta sonunda aracım hiç çalışmamaya başladı sabahları 0 elektrik ile çalışırken akü ikaz lambası yanmıyor yani dinamoda bir problem yok diye düşünüyorum ve aküm eski değil ve sağlam bir akü hergün takviye ve aracı vurdurmaktan araçta hal kalmadı en son dün takviye yaptım araç yürür iken aküsü bitti bi anda yolda teyibi söktüm tamamen amcamın arabasının aküsünü aldım kendi aracıma taktım sorun aynı yerden devam ediyor bu işlerden anlayan birisi bana yardımcı olabilirmi aracımda amerikan park yok eskiden ses tesisatı varmış ama şuan eser yok o tesisattan teşekkürler…

  • Aracın sigorta kutusunda sigortaları tek tek sökerek kaçak bulabilirsiniz ama sizde akü şarj tutmadığını düşünüyorum bazı kullanıcılar 1 aylık aküde bile sorun yaşıyorlar akü işi yapan yerlerde bir ölçüm yaptırın isterseniz

 4. Selamaleyküm, fiat stilo aracım var, aküde herhangi bir sıkıntı yok sanayiye gittim usta baktı, kaçak olduğunu söyledi epey bi bakındı söktü taktı fakat kaçağın nerden olduğunu tespit edemedi. Ayrıca araç ekranında abs, el freni arızası veriyor ve park lambaları araç kapalı olsada kısık şekilde ara ara yanıp sönüyor onları söktüm şuan yeri boş. Her akşam akü kutup başını sökmek zorunda kalıyorum aksi taktirde sabah araç çalışmıyor. Yardım, yanıt için şimdiden teşekkürker.

 5. Merhaba. Yazının tamamını okudum gerçekten çok bildilendirici bir yazı olmuş. Teşekkür ederim.

  Benim aracım 2016 model Kia Sportage . Kışın 1-2 günde yazın da 3-4 gün aracım otoparkta yattıgında sabah akü bitmiş oluyor. Bununla alakalı 2 kez yetkili servise, 2 kez de özel servise götürdüm. Elektrik kaçağı yok dediler. Aküyü değiştirdim. Eğerki kutup başlarını sökersem o şekilde 10 gün bile kalsa akü bitmiyor. O yüzden aküde sanırım sıkıntı yok.
  Ben elektrik kaçağından şüpheleniyorum. Ancak çok can sıkmaya başladı bu durum.Bununla ilgili İstanbul içinde işinin ehli oto elektrikçisi tanıyosanız lütfen söyleyiniz.

 6. Selamlar Ibrahim bey, 2008 Opel Vectra C 1,9 Dizel 150 Ps araç sahibiyim. Almanyada yaşıyorum. Aracımda uzun zamandır elektrik kaçağı var. Birçok tamirciye gittim sorunu farklı yerlerde bulup değişiklik yaptırdılar. Şarj dinamosu, akü değiştirdiler. Ama sorun geçmedi. Arabanın iç kapı ve arkasında yer alan bütün sigortaları tek tek çıkarıp “klasik lamba yöntemiyle” arızayı bulmaya çalıştım ama her seferinde aküye temas ettirdiğim ampül yanmaya devam etti. Yalnız akünün hemen yanındaki sigorta kutusunda F31 yazan mavi renkli sigorta kartuşunu çıkardığımda aküye temas ettirdiğim ampül sönüyor. Ayrıca Akünün Eksi kutbuna gelen iki kablodan kalın olanı söktüğümde yine aküye temas ettirdiğim ışık sönüyor. Sorun neyden kaynaklanıyor olabilir ? Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar, Siz bu sigortayı söktüğünüzde aracınızın hangi donanımı çalışmıyor? Yani bu sigorta hangi donanım için koyulmuş? F31 nolu sigorta “Sunroof. F31, –. F32, (10A) Gündüz sürüş lambaları” servis kitabında böyle belirtilmiş, lambalarınızda kısa devre olabilir diye düşünüyorum.

 7. Merhaba, iki kez akü değiştirmiş olmamıza rağmen araba 1 hafta veya birkaç gün çalışmadığında tekrar çalışmıyor. Marşta bir hata olduğunu zannetmiyorum.(Sesten yola çıkarak) Gittiğimiz yer ilk önce kaçak olmadığını söylemişti sonra kaçak buldu ama 2 ay sonra hala devam ediyor problem. Bu arada klima kapalıyken fan sesi geliyordu arabayı çalıştırdığımızda.

 8. Merhaba İbrahim bey. Benim aracım her sabah takviye ile çalışıyordu. Bir sürü ustaya gittim bulamadılar. Diyarbakır da elektrik üzerine işini düzgün yapan ilgilenen kimseyi bulamadım. En son biri radyo sigortasını söktü ve dene birkaç gün dedi. 25 gün arabayı denedim ve hiç sorun yaşamadım. Sonra radyoda kaçak var diyerek radyoyu kontağa bağladı. Beşinci günde arızam tekrarlamaya başladı ve iki gündür takviye istiyor arabam. Ne yapacağımı şaşırdım. Yardımcı olursanız sevinirim

 9. 2004 model 1.6 benzinli golf 5 aracım var. Sıfır akü aldım 75 amper, orjinal teyp takıldı , double ekranı söktük. Benzin pompası değişti. Ama aracım 14 saat kadar çalışmadığında akü bitiyor. Kaçak yöntemlerini kontrol ettik, ilk akü yeniledik olmadı, benzin pompasına giden elektrik aksamındaki roleye kablo falan bağladılar pompa aktif çalışıyor. Bugün yine arıza verdi, direksiyon ışığı yandı kırmızı renkte, epc uyarısı, esp uyarısı ve hava yastığı lambaları yandı, bi kez daha marş basmak için denediğimde ekran komple gitti. Şöför kapısının camı indirip kaldırdığımda bazen kendini korumaya alıyor manuel olarak yeniden kodlamam gerekiyor. Bazen kumandadan merkezi kilidi açtığımda bagaj açılmıyor arka kapılardan birini açtığımda bagaj kapısı da öyle açılıyor. Şuan arabada hiç elektrik yok ama direksiyon altında role çalışması gibi çıt çıt bi ses geliyor kontağı çekiyorum bir sure daha devam ediyor bu ses. Bi yardımcı olabilir misiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version