Ana Sayfa OBD-II Arıza Kodları P0234 Arıza Kodu: Turboşarj / Süperşarj “A” Aşırı Yüklenme Durumu

P0234 Arıza Kodu: Turboşarj / Süperşarj “A” Aşırı Yüklenme Durumu

2
P0234 Arıza Kodu: Turboşarj / Süperşarj "A" Aşırı Yüklenme Durumu

Birçok modern araç, bir turboşarj veya süperşarj ile donatılmıştır motorlarının verimliliğini ve güç çıkışını artırmak için. Ancak, motordaki diğer herhangi bir bileşen gibi, turbo / süperşarjlar bir noktada arızalanabilir.

P0234, bir turbo / süper şarj aşırı takviye durumuyla ilgili bir motor sorun kodudur. Bu kılavuz, tarama aletiniz bu kodu almışsa yardımcı olabilecek temel bilgileri içerir.

P0234, bir turbo / süper şarj aşırı takviye durumuyla ilgili bir motor sorun kodudur.
P0234, bir turbo / süper şarj aşırı takviye durumuyla ilgili bir motor sorun kodudur.

P0234 Kodu Ne Anlama Geliyor?

Teşhis sorun kodu (DTC) P0234, “Turboşarj / Süperşarj” “A” Aşırı Yüklenme Durumu” anlamına gelir. Aracınızın güç aktarım sistemi kontrol modülü (PCM), zorunlu endüksiyon sistemindeki takviye basıncının çok yüksek veya üretici tarafından belirlenen sınırın ötesinde olduğunu algıladığında kaydedilir.

Motorun aşırı takviye durumu tehlikeli olabilir çünkü motorunuzun yapısal bütünlüğünü tehlikeye atabilir.

Bu hata kodunu daha iyi anlamak için turbo / süperşarjların nasıl çalıştığına bakalım. Motor normalde pistonların hareketinin motora hava ve yakıt yükünü çekmek için yarattığı vakuma dayanır.

Turbo / süper şarjlı bir motor, motora ek hava ve yakıt yükü çekmek için bir hava kompresörü kullanır. Bu, daha küçük motorların normalde çok daha büyük bir motorda göreceğiniz bir güç çıkışı vermesini sağlar.

Turbo / süper şarjlı sistemler, emme manifoldunda ek basınç oluşturmak için tasarlanmıştır. Manifolddaki ek basınç motorunuz için tolere edilebilir olsa da, tehlikeli derecede yüksek takviye basıncı, motor bileşenleriniz üzerinde çok fazla baskıya neden olabilir. Bunun olmasını önlemek için, motorlarda takviye basıncı sınırları belirlenmiştir.

PCM, takviye basıncının üretici tarafından belirlenen sınırı aştığını algıladığında, P0234 kodunu tetikleyecektir. Diğer motor bileşenlerine zarar vermekten kaçınmak için bu kod hemen ele alınmalıdır.

Not: P0234 kodunun tanımı, araç üreticisine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Tam kod tanımı için uygun onarım kılavuzuna veya onarım veritabanına başvurun.

Kapalı sıkışmış bir atık kapağı veya bükülmüş bir atık kapağı aktüatör çubuğu P0234 koduna neden olabilir.

P0234 Kodunun Olası Sebepleri Nelerdir?

P0234 kodunun ortak tetikleyicileri şunlardır:

 • Kapalı kalmış Wastegate
 • Bükülmüş wastegate aktüatör çubuğu
 • Kablolama veya konektör sorunları
 • Wastegate veya boost kontrolör hortumuyla ilgili sorunlar
 • Hatalı yükseltme sensörü
 • Arızalı turboşarj
 • Arızalı BARO / MAP sensörü
 • Egzoz kısıtlaması
 • Güncelleme gerektiren yazılım gibi PCM ile ilgili bir sorun

Bir P0234 Kodunun Genel Belirtileri Nelerdir?

Kodla ilgili bazı yaygın belirtiler şunlardır:

 • Motor Arıza Lambasının Yanması
 • Motor gücü eksikliği
 • Araç boşta çalışırken uğultu
 • Motordan / turbodan fark edilebilir sesler
Motordan / turbodan gelen fark edilebilir sesler P0234 kodunun bir belirtisidir.

P0234 Kodunu Teşhis Etme

Bir P0234 kodunu teşhis etmek kolay değildir. Motorda yüksek seviyelerde artışa neden olabilecek birkaç faktör vardır. Hangisinin kodu tetiklediğini belirlemek zor olabilir – özellikle de oto tamirinde yeterince deneyiminiz yoksa. Deneyimli bir teknisyen değilseniz, aracınızı bir oto tamirhanesine götürmek ve bir tamircinin sizin için işi yapmasına izin vermek en iyisidir.

Bu kodu kendiniz teşhis etmeyi tercih ederseniz, araca özel onarım kılavuzlarına veya çevrimiçi onarım veritabanlarına başvurmanızı öneririz. Bu kaynaklar, aracınız için işe yarayabilecek teşhis prosedürlerini belirlemenize yardımcı olabilir.

P0234 Kodu Nasıl Onarılır

P0234 genel bir sorun kodudur, çeşitli marka ve modellerde değişebilecek sorunlara işarettir. Ne yazık ki, tüm araçlar için işe yarayacak evrensel bir çözüm yok. Örneğin, Nissan’daki bir P0234’ün onarım prosedürleri, bir Ford’daki P0234 için işe yaramayabilir.

İşi bitirmek için yeterli bilgi ve araçlara sahip değilseniz, aracınızı bir oto tamirhanesine götürmek en iyisidir. 

Eğer makalemizi beğendiyseniz, düşüncelerinizi bize yorum olarak aşağıdaki bölümde bırakabilir. Ayrıca bizi FacebookİnstagramTwitter ve Youtube üzerinden takip edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

 1. Ayni hatayi benim ford focusta aldim gecen sene , obd tarayici dedigine gore egzosla alakaliydi ama sanayiye goturunce sizin dediginiz gibi turboda sorun varmis, halbuki aracim dizel degildi ama bana bayagi bir ucrete patlamisti. Keske bu yazinizi daha once okuma firsati bulsaydim. Yinede tesekkurler ibrahim bey saygilar…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version