Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGenelArabayı En Yüksek Devirde (REDLİNE) İle Kullanmak

Arabayı En Yüksek Devirde (REDLİNE) İle Kullanmak

Bu günlerde otomatik şanzımanlarda, devir saatinde kırmızı çizgiye ulaşma konusunda endişelenmenize gerek yok. Aracınızda mutlaka devir kesici vardır. Ancak manuel vites modları sunan veya gerçek manuel şanzımanlarla gelen otomobiller, araçta bir devir sınırlayıcı yoksa kırmızı bölgeye girebilir. Bazen redline kasıtlı olarak yapılırken, diğer zamanlarda yanlışlıkla yapılır. Peki arabanızın devir saatini kırmızı bölgeye getirirseniz ne olur?

Kırmızı çizginin ne olduğunu tam olarak anlamayanlar için açıklayacağız. Devir saatinizde (rpm ölçen gösterge) bazı kırmızı çizgiler görmelisiniz. Genellikle kırmızı ile işaretlenen bu alan, bir motorun çalışmak üzere tasarlandığı maksimum hızı gösterir. İlk kırmızı çizgi ile alt rpm arasındaki kesme noktası, rpm sınırının bulunduğu yerdir.

Redline Yapmanızın Motor Üzerindeki Etkileri

Açıkçası, bir nedenden dolayı arabanızda bir kırmızı çizgi var ve yukarıdaki açıklamaya dayanarak kesinlikle bu sınırı aşmak için iyi bir fikir gibi gelmiyor. Ama yaparsan ne olur?

Kazara kısa bir süre için kırmızıya girerseniz, motorunuzun gevşemiş en ufak bir vidası yatak sarmaya yaklaşmış bir motorun piston fırlatması yağı 100 ml fazla olan motorun yağ keçelerini patlaması hepsi mümkündür çok tehlikelidir. Zaten fabrika ortamında bu devir ölçüleri bulunmuş. Eğer aracınız eski bir araba ise devirdaim bile patlayabilir. Yani her araba için sorun olmayabilir ama sınırları zorlamak bazen maddi zarara neden olur.

Kırmızı bölgeye sık sık giren ya da uzun süre boyunca kırmızı çizginin ötesinde çalışırsanız ne olacağını merak eden biriyseniz, ciddi hasarların olabileceğini bilmenizde fayda var. Bazen devir sınırlayıcı olmasına rahman kaldıranlar var, motorun ömründen çalıyorlar. Ayrıca, supap dizisi ve şanzıman gibi diğer bileşenlere zarar verme veya motorunuzun yağ yakma riskiyle de karşılaşabilirsiniz.

Bazı sürücüler hiçbir şey olmuyor ve sık sık yaptıklarını söylese de, denemenizi tavsiye etmiyoruz. Ancak, kısa bir süre için yanlışlıkla redline yaparsanız, aracınız iyi durumda olacaktır. Bununla birlikte, endişeleriniz varsa , bir servis profesyoneli ile konuşmak için iletişim sayfamızdan bize dönüş yapabilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma