Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaYağEn İyi Motor Yağı Markası Sıralaması 2023

En İyi Motor Yağı Markası Sıralaması 2023

En iyi motor yağını seçmek günden güne zorlaşıyor. Motor yağları günümüzdeki tüm taşıtlarda kullanılıyor. Bu kadar fazla talep olmasıda, birden fazla motor yağı firmasının oluşmasına sebep oluyor. Sizler için aracınızın bakımında en uygun motor yağını seçerken sizlere yardımcı olacağız. En İyi Motor Yağı Markası Sıralaması 2022 listemiz.

İçindekiler

1 – Castrol Motor Yağları

2 – Mobil Motor Yağları

3 – Motul Motor Yağları

4 – Elf Motor Yağları 

5 – Petrol Ofisi Yağları

Ayrıca aracınız için tavsiye edilen motor yağını, fabrika kullanım klavuzuna bakarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca unutmayın ki her motor yağının incelik ve dayanıklılık gibi bazı değerleri vardır. Örneğin 10-40w konulması gereken araca 5-10w gibi yağlar koymamalısınız. Bu makale petrolü en iyi işleyerek, en kaliteli motor yağını hangi firmanın ürettiğini göstereceğiz. Motor yağını kaliteli seçmeniz, aracınızın metal bileşenlerinin daha yavaş aşınmasını sağlar.

Aracın marka ve modeline göre değişmekle birlikte 5.000 ile 30.000 kilometrelik sürüş süresi sonunda motor yağı zamanla işlevselliğini kaybeder. Bu Yüzden motor yağını belirli zamanlarda değiştirmemiz gerekir.

En İyi Motor Yağı Markasını Seçmek Neden Önemli

En iyi Motor Yağı markasını seçmeniz çok kritikdir. Pistonlar silindir içerisinde haraket ederken metal metala sürttüğünde birbirini aşındırır. Bu yüzden kaliteli Yağ sayesinde pistonlar kaygan olan zemini aşındırmazlar.

Bahsettiğimiz pistonların çevrelerinde ise motor yağ segmanları bulunur. Kaliteli motor yağı seçilmediği durumlarda: segmanlar aşınarak motor yağının yanma odasına girmesine neden olur. Bu yüzden yanma odasına giren yağ, patlama ile birlikte yanarak aracın egzoz kısmından, beyaz duman olarak atılır. Aracın yağ yakması ise sizin araca sürekli yağ eklemenizi gerektirecek. Yağ yakma az olsa bile aracınızın emisyon değerleri yükselecek ve doğaya zarar vereceksiniz. Hatta yağ yakan araçların performanslarında düşüş meydana gelir.

Motorunuz geniş bir sıcaklık aralığında ve ağır koşullar altında çalışan yüzlerce hareketli parçaya sahiptir. Bu yüzden kir ve korozyon oluşumu için de kaliteli bir yağ kullanmanız önemlidir. Sürüş sırasında, motorunuzdaki hareketli parçalar kaçınılmaz olarak aşınma ve yıpranmaya maruz kalmaktdır. Üstün özelliklere sahip bir motor yağı, sürtünmeyi önleyerek, hareketli parçaları soğutarak ve motoru temiz tutmaya yardımcı olarak motorunuzu korur. Motor yağlarımız motorun temizliğini sağladığı ve aşınmaya karşı koruma sağladığı için, aracınızın motorunun ömrünü uzatacaktır.

İlgili Makale: Araba Neden Yağ Yakar? Aracın yağ yakması sonuçları

Ayrıca unutmamalısınız:

Motor yağının markasının önemini anladıysak eğer listemize başlıyoruz. Aracınız yağ yakıyorsa bile açık yağları kullanmamanızı öneriyoruz. Çünkü yağların son kullanma tarihleri ve açık kapalı durumda oldukları önemlidir.

1 – Castrol Motor Yağları

En iyi motor yağı markası
En iyi motor yağı markası

Madeni yağ teknolojisinde Castrol, dünyada 120 yıldır, Türkiye’de de 66 yıldır faaliyet göstermektedir.

Castrol motor yağı binek ve ağır taşıtların hepsine uygun yağ üretimi yapan bir firmadır. Dünya çapında tüm ülkelerde Castrol marka yağı satın almanız mümkün.

Fiyatları diğer yağ markalarına oranla yüksektir. Ayrıca Castrol ürünleri küresel anlamda çevreye en az zarar veren yağ olarak seçilmiştir. Motor Destek ekibi olarak biz araçlarımızda özellikle castrol’ü tercih etmekteyiz. Herhangi bir şekilde reklam olduğunu düşünmeyin. Dünya genelinde otomativ yağları dışında uçaklarda bile bu yağlar tercih edilmekte.

Dünyanın en iyi motor yağı markası listelerinde her zaman 1.sırada yer almaktadır.

2 – Mobil Motor Yağları

Mobil Motor Yağları
Mobil Motor Yağları

Mobil 1™ üstün performans ve koruma sunan, dünyanın önde gelen sentetik motor yağı markasıdır. Mobil™, ilk benzinli otomobilden önceki dönemlerden bu yana makinelerin çalışmasını ve insanların ulaşımını sağlamaktadır. Mobil yağları, ilk otomobillerden en yeni Grand Prix arabalarına kadar, her alanda başarıyı yakalamıştır.

Ayrıca otomatik şanzımanlarda vites geçişleri konusunda Mobil 1 kullandığınızda ciddi fark görebilirsiniz. ATF 2 ve ATF 3 seviyesindeki yağları çok kaliteli olduğu her zaman net bilinir. ATF 2 yağları ayrıca direksiyon hidrolik kutularında da kullanılmaktadır.

Dünyanın en iyi motor yağı markası sıralamasında genellikle 2.listede yer alan Mobil yağları ülkemizde de çok sık tercih edilmektedir. Mobilin yıllara dayanan uzmanlığı ve ülkemizde uygun fiyatı ile her zaman ilgi çekici olmuştur.

3 – Motul Motor Yağları

motul motor yağları motor destek
motul motor yağları motor destek

Motul stickerini görmeyen biri yoktur sanırım. Gerek reklam olsun, gerek ürün kalitesi olsun. Motul yağ konusunda gerçekten iyi bir markadır. Dünyanın lider madeni yağ üreticilerinden Motul, Türkiye’de büyümeye devam ediyor. Yatırımlarını artıran ve ekibini büyüten Motul, Türkiye’de şirketleştiği 2017 senesinden bu yana hedeflerinin üzerinde bir başarı göstererek pazar büyüklüğünde emin adımlarla ilerliyor.

Motul kurulduğu 1853 senesinden bu yana, madeni yağ pazarındaki uzmanlığı, tecrübesi ve AR-GE faaliyetlerinin sonucu olarak geliştirdiği otomobil, motosiklet, ağır vasıta, marin, powergen ve endüstriyel ürünleri ile Türkiye’de pazar payını artırmaya devam ediyor.

Özellikle En iyi Motor Yağı 10 40 olarak bilinmektedir. 10 40 yağ almayı düşünüyor iseniz size Motul yağlarını tavsiye ediyoruz.

4 – Elf Motor Yağları dünyanın en iyi yağ markası mı?

Elf Motor Yağları
Elf Motor Yağları

Türkiye’de yaşayan kişiler genelde Elf yağlarını duymamış olabilir. Ancak Elf dünya pazarında çok sık tercih edilen bir motor yağıdır. Genelde Elf yağları Renault marka araçlarda fabrika çıkışı olarak konulmakta. Yani bu yağlar ilk dolum yağları olarak da geçmektedir. Motor temizliği sağlaması ve daha düşük emisyonlar göz önünde bulundurulduğunda, Elf motor yağları benzer rakip ürünlere kıyasla daha az hava kirliliğine neden olmaktadır. 

1.5 Dci için en iyi motor yağı olarak elf kullanabilirsiniz. Çoğu 1.5 Dci motor fabrikadan çıkarken elf yağ konularak çıkmaktadır.

5 – Petrol Ofisi Yağları

Dünyanın en iyi motor yağı markası
Dünyanın en iyi motor yağı markası

Petrol Ofisini sadece bir benzin istasyonu olarak görmeyin. Petrol Ofisi bir çok yağ firması ile aynı kalitede yağ üretimi yapan ender firmalardandır. Diğer rakiplerine göre fiyatı daha uygundur ve ürün gamında bir çok seçenek bulunmaktadır. Ayrıca herhangi bir Petrol Ofisi bayisine giderek de dilediğiniz yağı hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

En İyi Motor Yağı Markasına karar veremediniz mi?


Dünyanın
 en iyi motor yağı sıralaması nın sonuna geldik. Yukarıda belirtmiş olduğumuz 5 marka bizim motor destek ekibi olarak önerdiğimiz yağladır. Motor yağları için üreticinizin tavsiye etmiş olduğu yağ seçeneklerine bakabilirsiniz. Ancak acil durumlarda aracınıza yağ eklemeniz gerekirse şu yağlarıda deneyebilirsiniz.

  • Shell Motor yağları
  • Opet Motor Yağları
  • Liqui Moly Motor Yağları

En iyi motor yağ markası olarak siz hangilerini tercih ediyorsunuz? Lütfen düşüncelerinizi yorumlarda belirtin.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

11 YORUMLAR

  1. Selamlar. bilgi için teşekkürler ancakbir yerde yazım hatası var. ” Yağ yakma az olsa bile aracınızın emisyon değerleri düşecek “… kısmını yükselecek şeklinde düzeltmelisiniz.

  2. Gerçekten çok faydalı bir makale, emeğinize sağlık. Motosiklet yeni kullanıcıları veya bilmeyenler için çok faydalı.

  3. Sahte yag dolu kardesim internet uzerinde ayni sitede 500 tl olan yag baska saticida 900 tl mesela bu nasil oluyor ucuza satan sahte yagmi satiyor hayret ediyorum guvenip yag alamiyoruz arkadas yahu

  4. İnternetten kesinlikle yağ almayın aldırmayın gidin bayisinden yetkili satış noktaların dan yağ alın internete ucuz doğru amma motor yerseniz tecrübe ile sabittir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma