Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Ana SayfaMotorKrank Mili Nedir ve Krank Neden Bozulur

Krank Mili Nedir ve Krank Neden Bozulur

Motor destek milyonlarca takipçiye ulaştı. Bu yüzden takipçilerimiz her teknik konuda bilgi almak istiyorlar. Dediler ki krank mili nedir bozulursa ne olur. Bugün makalemizde krank miline biraz kafa yoracağız.

Krank Mili Nedir?

Krank mili doğrusal hareketi dairesel harekete çevirmemizi sağlayan, üzerinde hassas ağırlıklar olan bir mildir. Genelde günümüzde en yaygın olarak içten yanmalı motorlarda kullanılır. İçten yanmalı motorlarda pistonlar bir kol vasıtası ile krank miline uzanır buna biyel kolu denir. Bu kol da krank miline bağlanır. Pistonların her hareketinde krank milini döndürür. Ayrıca içten yanmalı motorlarda değil kompresör makinelerinde de kullanılmaktadır. Endüstride bir çok alanda krank milini görebiliriz.

Krank mili ne zaman icat edildi?

Yüzyıllardır içten yanmalı motorlarda ve çeşitli endüstri aletlerinde kullanılmakta. Bir krank mekanizması, ilk olarak antik çağlardan kalma bir su değirmeninde kullanılmıştır.  Kanıtlar , Küçük Asya’nın Hierapolis kentinde bulunan bir testere fabrikasının 3. yüzyılın sonlarında bir kabartmasında görülmektedir. Bir makinede krankın en erken kullanımı , Han Hanedanlığı döneminde (MÖ 202 – MS 220) Çin’den krankla çalışan vinç makinesinde gerçekleşir. Gördüğünüz üzere krank mili yüzyıllardır hayatımızı kolaylaştırmakta.

Bozulursa Ne Olur?

İşte geldik konunun en dikkat edilmesi gereken kısmına. Motorda tüm hareket eden parçalar bir sürtünmeye maruz kalırlar ve birbirine sürtünen iki metal enerjiyi üzerinde toplayarak ısınacaktır. Bu ısının oluşumu ile metal şekil değiştirecektir. Bu ısıyı azaltmak sürtünmeyi azaltmak için arabalarda motor yağı kullanılır.

Motor yağı motor kartelinde bekler. Motor marş motorundan aldığı ilk hareket ile yağ pompasını çevirir. Yağ pompası yağı yağ filtresinden geçirerek basınçlı bir şekilde, krank milinin motor ile buluştuğu dönen kısma yağ gönderir burada yağ sıkışır ve yataklara yağ dolar.

Krank’a pistonların temas ettiği kısım; Yataklar

Krank mili yataklar
Krank mili yatakları (resimdeki yatak tamamen aşınmış bir daha kullanılamaz)

Yani krank milini çevreleyerek tutan kısım tamamen yağ ile dolar burası dolduktan sonra pistonun krank’a bağlı olduğu kısıma yağ gönderilir burasıda dolduktan sonra silindir kapağına yağ gelir. Yağ pompası arızalanırsa krank ile motorun birleştiği kısımlar aşırı sürtünür ve aşırı ısıdan kaynaklı yuva bozulur daha sonra yağ gönderilse bile yatak bozulacağı için o yatak yağ ile dolmadan diğer yataklara yağ gitmeyecektir. Bundan kaynaklı olarak krank mili bozulacak ve bir daha kullanılamayacaktır.

Bir diğer bozulma şekilleri ise, aracınız ile 5.vitesde giderken vitesi anlık olarak 1.vitese çekmeniz motora verdiğiniz ani yükler krank miline zarar verecektir. Bazı araçlarda krank mili değil de krank miline bağlı krank kasnağı zarar görebilir.

Ayrıca krank ileri geri çok fazla oynama yapıyorsa, gezi yatakları denen bir ay şeklinde parça var. Bu parça krank ın ileri geri oynamasını azaltır. Bu parça aşındığında krank bozulacak ve pistonlara zarar verecektir. Yada krank kasnağında bulunan trigerin veya varsa diğer kayışların kopmasına sebep verebilir. Krank mili bozulduğunda motorun tamamen alttan sökülmesi gerekir.

Krank mili nerede bulunur?

İçten yanmalı motorlarda alt kısımda bulunur. Yağ kartelinin olduğu kısımda olurlar. Pistonların alt kısmı. Ancak bazı içten yanmalı motorlarda krank ın yeri değişebilir. Ama her zaman pistonlara bi kol vasıtasıyla bağlıdırlar.

Eğer yazımızı beğendiyseniz yorum atmayı unutmayın. Ayrıca bizi youtube kanalımız üzerinden takip edebilirsiniz!

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma