Cuma, Mayıs 17, 2024
Ana SayfaArızaHararet Göstergesi Yükseliyor Ama Su Kaynatmıyor

Hararet Göstergesi Yükseliyor Ama Su Kaynatmıyor

Aracınızın sıcaklık göstergesinin sıcak bölgeye kaydığını görürseniz panik yapmamaya çalışın. Bir aracın aşırı ısınmasına neden olabilecek birçok faktör vardır, ancak en yaygın sorun düşük bir soğutma sıvısı seviyesidir ve bu kolay bir çözümdür. Daha ciddi bir sorununuz varsa, aracı bir tamirhaneye çekip profesyonel bir tamirci tarafından düzeltmek en iyisidir. Hararet Göstergesi Yükseliyor Ama Su Kaynatmıyor sorununa deyinmeden önce hararet yaptığında neler yapmalıyız buna bakalım.

Anında Harekete Geçmelisiniz

Aracınızın aşırı ısındığını düşünüyorsanız A / C'yi kapatın ve ısıyı açın.

Aracınızın aşırı ısındığında A / C’yi kapatın ve kolorifer sıcaklığını aktif edin.

Mantıksız görünse de, ısıtıcının devreye girmesi aslında motor bölmesinden ısı çekebilir ve bu da aracınızın soğumasına yardımcı olabilir. Öte yandan, klima kullanmak sorunu daha da kötüleştirebilir. A / C’yi kapatın, kaloriferi tam kademe açtıktan sonra pencerenizi indirip rahatlama sağlayabilirsiniz.

 • Bu muhtemelen sorunu çözmez, ancak sadece kısa bir mesafe sürmeniz gerekiyorsa geçici bir çözüm olabilir.
Hararet durumunda aracınızı sürmeye devam etmeyin.

Hararet durumunda aracınızı sürmeye devam etmeyin.

Motor sıcaklığınızın sıcak veya turuncu / kırmızı bölgeye yükseldiğini fark ederseniz, aracı sürmeye devam etmeyin. Bunu yapmak güvenli olmayabilir, yolun kenarına çekin. Diğer sürücülerin mekanik sorunlarınız olduğunu bilmesi için tehlike ışıklarınızı (Dörtlüleri) açın.

 • Bazı araçlarda, motor aşırı ısınmaya başladığında yanan bir uyarı ışığı olabilir.
 • Bu özellikle kapağın altından buhar çıktığını fark ederseniz önemlidir! Bu koşullar altında sürmeye devam etmek ek mekanik problemler yaratabilir.
Aracınızı kapatın ve kaputu açın

Aracınızı kapatın ve kaputu açın

Aracınızı kapatarak başlayın. Daha sonra, aşırı ısının daha hızlı dağılması ve buharın çıkması için kaputu dikkatlice açın. Aracınızın iç kısmındaki kaput mandalına basın, aracın önüne gidin, emniyet kolunu serbest bırakın ve kaputu açın. Parmaklarınızı yakmamaya dikkat edin! 

Aracınızın en az 30-60 dakika soğumasını bekleyin.

Aracınızın en az 30-60 dakika soğumasını bekleyin.

Motorunuz aşırı ısınırsa, kaputun altındaki her şey son derece sıcak olacaktır. Aracınız soğuyana kadar sorunu teşhis etmeye veya gidermeye çalışmayın. İlerlemeden önce sıcaklık göstergesinin normal değere dönmesini bekleyin. Bu bir saat kadar sürebilir, bu nedenle güvenli bir yere park ettiğinizden emin olun.

Uyarı: Motor sıcakken radyatör kapağını çıkarmayın! Bunu yapmak inanılmaz derecede sıcak, basınçlı soğutma suyunun patlamasına ve yanmasına neden olabilir.

Buhar, sızıntı veya diğer sorunları arayın

Buhar, sızıntı veya diğer sorunları arayın

Sorunun ne olduğunu anlayabileceğinizi görmek için kısa bir inceleme yapın. Radyatörden, hortumlardan veya motordan dökülen soğutma suyu (antifriz olarak da adlandırılır) veya sızan buhar veya duman ciddi bir sorunun belirtisidir. 

 • Soğutucunuz, türüne bağlı olarak turuncu / kırmızı veya yeşil olabilir.
 • Kaputun altından baloncuklu su geliyorsa, soğutma sisteminizin aşırı basınçlı ve motorunuzun aşırı ısındığı anlamına gelir.
Soğutma suyu deposu deposunu kontrol edin ve gerekirse doldurun

Soğutma suyu deposu deposunu kontrol edin ve gerekirse doldurun

Aracınızda radyatörün üst kısmına bağlı plastik bir soğutma suyu deposu vardır. Rezervuarı bulun ve çıkarmak için kapağı saat yönünün tersine çevirin. Bu, soğutucunuzun düşük olup olmadığını görmenizi sağlayacaktır. Uygun soğutma sıvısı seviyesini gösteren işaretler olup olmadığına bakın ve soğutma sıvısının bu seviyede mi yoksa altında mı olduğunu kontrol edin. 

 • Rezervuar düşükse, rezervuarınıza dolum hattına soğutma sıvısı ekleyin. İşiniz bittiğinde rezervuar kapağını değiştirin.
 • Acil durumlarda antifriz yerine su kullanabilirsiniz. Ancak, soğuk su kullanmaktan kaçının, çünkü motor bloğunuzu kırmak da dahil olmak üzere ek sorunlar yaratabilir. Sadece ılık su kullanın.
soğutma sıvısı eklemek sorunu çözdüyse sürüşe devam edin

Soğutma sıvısı eklemek sorunu çözdüyse sürüşe devam edin

Soğutucu ilave ettikten sonra aracınızı açın ve sıcaklık göstergesini kontrol edin. Normal seviyeye dönmüşse, sürüşe devam etmek güvenli olabilir. Ancak, ek sorun olmadığından emin olmak için aracınızın mümkün olan en kısa sürede bir tamirci tarafından kontrol edilmesini sağlamak en iyisidir.

sızıntı varsa, araç soğumuyorsa veya başka sorunlardan şüpheleniyorsanız bir çekici isteyin

Sızıntı varsa, araç soğumuyorsa veya başka sorunlardan şüpheleniyorsanız bir çekici isteyin

Soğutucu kaçağınız varsa veya aracın sıcaklık göstergesi normale dönmüyorsa, aracınızı sürmeye çalışmayın. Bir çekici arayın ve aracınızın saygın bir teknisyene çekilmesini isteyin. Bu bir rahatsızlık olsa da, aracınızı şimdi tamir ettirmek gelecekte daha pahalı onarımları önleyebilir.

Şimdi hararet durumunda bunları yapmalıyız bunu anladık. Şimdi detaya inelim. Hararet göstergesi yükseliyor ama su kaynatmıyor sorunu bir çok kullanıcının yaşadığı bir problemdir. Eğer sizde bu problemi yaşamaya başladıysanız, yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Unutmayın zaten arabalar su kaynatmıyacak şekilde tasarlanır su kaynatmadan kastınız sıcaklığı artmıyor ama hararet yükseliyor ise hararet müşürünüz yada göstergeniz arızalıdır. Ancak hararetle ilgili diğer konularıda açıklığa kavuşturmakta yarar var.

Araba hararet göstergesi kaç olmalı

Öncelikle hararet göstergesi normal bir araç için her zaman 90 derece civarında olmalıdır. Az olması durumunda arabanız çok yakacaktır. Çok olması durumunda ise ısıya dayanamayan bazı parçalar size sorun çıkaracaktır. Su bildiğiniz gibi 100 dereceye ulaştığında kaynamaya başlar. Ancak bu normal şartlarda geçerlidir.

hararet göstergesi yükseliyor ama su kaynatmıyor
hararet göstergesi yükseliyor ama su kaynatmıyor

Örnek veriyorum basınç yüksek olan bir yerde bazen su 110 derecede kaynamaktadır. Aracın içinde su kaynamaması gerekir kaynaması durumunda basınç oluşacaktır. Aracın içinde suyun kaynamamasına yardımcı olan parça radyatör kapağımız-dır. Radyatör kapağı her araç için farklı bar basınca sahiptir.

Aracın içinde soğutma sisteminde bulunan havayı belli bir basınçta tutacak şekilde tasarlanmıştır. Eğer radyatör kapağınız bozulur ise arabanızın soğutma sisteminde garip hatalar yaşanır. Örnek verecek olursak soğutma suyu kabından su atması gibi problemler yaşanacaktır. Bunun dışında aracınızın soğutma sıvısı, değişti ise soğutma sisteminizin hava yapmasından dolayıda böyle bir problem yaşayabilirsiniz.

Arkadaşlar yazıyı tekrardan güncelledim, şunu eklemeyi unutmuşum. Şimdi aracınız ile giderken hararet yükseldi. Fanda çalışıyor bu harareti durarak bekleyerek düşürmeniz zor olacaktır. Yapmanız gereken aracı otomatik veya manuel farketmez 1.vitese takın ardından yokuş aşağı bir yerde motor devri yükselecek şekilde salın gitsin. Eğer bir devirdaim arızası yok ise motor içinde su hızlı bir şekilde hareket ettiği için su hemen soğuyacaktır. Eğer bir devirdaim arızası yaşıyor iseniz, işler o zaman karışır. Devirdaim arızaları gerçekten ciddi sorunlar. Siz dediğimi yapın eğer araç soğumuyor hararet yükseliyor ise siz o aracı daha fazla zorlamayın.

Hararet Göstergesi Yükseliyor Ama Su Kaynatmıyor

Hararet göstergesinin aniden yükselip daha sonra azalması, motorda yaşanan bir problemin habercisi değildir. Böyle bir arıza yaşıyor iseniz hararet göstergesi ile motorda bulunan ısı müşürü arasındaki kablo bir yerlere temas ediyor olabilir. Böyle bir durumda kısa devreden dolayı aracınızın Hararet göstergesi aniden yükseliyor ve bazende birden düşüyor olacaktır. Bu sadece ani yükselmeye sebep olmaz bazende hararet göstergesi sabit durmuyor ve motorun beynine farklı ısı komutları gönderiyor ve aracınızın çok yakmasına sebep olabiliyor.

Hararet Yapan Arabanın Büyük Sorunların Teşhisi ve Düzeltilmesi

Soğutma sistemindeki kaçakları onarın . 

Radyatör, hortumlar, dondurma tıpaları, kalorifer peteği veya emme manifoldu contasından soğutma sıvısı sızabilir. Sızıntı kaynağını bulun ve aracınızı tekrar çalışır duruma getirmek için gerekli bileşenleri değiştirin.

Radyatörünüze hava akışının tıkalı olup olmadığını kontrol edin ve soğutma fanlarınızı kontrol edin

Radyatörünüze hava akışının tıkalı olup olmadığını kontrol edin ve soğutma fanlarınızı kontrol edin. 

Aracınızın motorunu soğutmak için uygun hava akışı gereklidir. Radyatörünüze havanın akmasını engelleyen bir şey olmadığından emin olun. Ardından, soğutma fanlarınızın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Engelleri kaldırın veya gerekirse fanları veya fan motorunu değiştirin. 

 • Ayrıca, radyatörünüzdeki kanatçıklar bükülürse, aracınızın kendi kendini soğumasını engelleyebilir.
termostat arızası durumunda kontrol yapın

Ucuz ama basit, termostat kontrol edilmeli 

Termostat kapalı kalırsa, soğutucunun motordan geçmesini önleyerek aşırı ısınmış bir araca yol açar. Sorunu gidermek için termostatınızı değiştirin . 

 • Termostat kapalı konumdayken aracı sürmeye devam ederseniz, motorda büyük hasar meydana gelebilir ve bu da daha pahalı onarımlara yol açabilir.
kalorifer peteğine bakın

Kalorifer peteğinde sızıntı veya tıkanma olup olmadığını öğrenin ve onarın veya değiştirin. 

Kalorifer peteğine bağlı hortumlarda sızıntı kontrolü yapın. Herhangi bir sızıntı yoksa, kalorifer peteğinin düzgün çalışıp çalışmadığını görmek için basınç testi yapabilirsiniz. Sorun kaçak değilse yıkama yapılabilir. Eğer sorun devam ederse radyatörün değişmesi gerekecektir.

Su pompanızın düzgün çalıştığından emin olun.
Hararet Göstergesi Yükseliyor

Su pompanızın düzgün çalıştığından emin olun. 

Arızalı bir su pompası (devirdaim), motorun aşırı ısınmasına neden olacaktır. Su pompasında ve çevresinde sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir şey görürseniz, önce contayı değiştirmeyi deneyin. Bu işe yaramazsa, su pompasını değiştirin. 

 • Pompa kuru ise, araç çalışırken gürültülü bir ses duyabilirsiniz. Sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için maksimum doldurma hattına soğutma suyu eklemeyi deneyin.
 • Kirli soğutma sıvısı ve korozyon bir su pompasının arızalanmasına neden olabilir, bu durumda pompayı değiştirmeniz gerekir.

İş makinası neden hararet yapar || Hararet Göstergesi Yükseliyor Ama Su Kaynatmıyor

hararet göstergesi yükseliyor ama su kaynatmıyor
hararet göstergesi yükseliyor ama su kaynatmıyor

Normalde arabalar rüzgar alarak ilerlediği için, soğutulması daha kolaydır. Ancak iş makineleri daha güç motorlara sahip olduklarından dolayı, silindirlerin içinde çok fazla patlama olur ve açığa yüksek bir ısı ve enerji çıkmaktadır.

Araç rüzgar almadığı için yüksek hızda çalışan güçlü fanlara ihtiyaç olacaktır. Bu fanlar biraz yavaş döndüğünde iş makinesi hararet yapmaya ısınmaya başlar. Böyle durumlarda şarj dinamosu ve aküyü kontrol etmelisiniz.

Eğer bunlarda sorun olmadığını düşünüyor iseniz, aracın soğutma sıvısını kontrol edin herhangi bir kaçak var mı buna bakın. Eğer soğutma sıvısıda yeterli gözüküyor ise, devirdaim arızalı olabilir. Aracın kasnaklarında ses varmı bunu kontrol edin. Aracı bir teknisyen olmadan bu kadar kontrol edebilirsiniz.

iş makinası neden hararet yapar derseniz normal araçlarla aynı mantıkdır diğer araçlarda sorunlar neden yaşanıyor ise iş makinalarında da aynı şeyler geçerlidir.

Hararet yapma durumu ile ilgili size en detaylı makaleyi hazırlamaya çalıştık. Umarım yazıyı beğenirsiniz. Bizleri sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

6 YORUMLAR

 1. Peugeot 206 2001 model 1.4 LPG’li otomatik vites aracım var sürekli hareret 110 çıkıyor radyatör. Hararet müşürü değişdim gene sorun hal olmadı

  • Bir ihtimal hararet(ısı sensörü) veya gösterge arızası da olabilir. Ayrıca aracınızın devirdaim pervaneleri kırılmış olduğu için soğutma işlemi zayıf kalıyor olabilir. Aracın fan açtığından eminmiyiz?
   Isı yüklediğinde yokuş aşağı inerken düşük vitesde yüksek hızda motor freni yaparek yüksek devirde gaz vermeden aracı salın eğer hızlı bir şekilde ısı azalmıyor ise radyatör kanalları tıkalı ve devirdaim arızası olabilir.

   • hocam bende ford connet 90lık ticari var bende de hararet az bir şey aracı sıkştırdığım zaman hararet göstergesi bir anda yükseliyor nerdeyse kırmızıya dayanacak sonra hemen eski haline geri dnüyor sorunu çözmek için tamir cime gittim radyatör ,hararet müşürü ,devirdaim, bütün hortumlar ,üst kapak yapıldı,yani anlıyacağınız hararete giden bütün yolları kapattık ama gene aynı şeyi yapıyor ( yanlı z şunu da belirteyim arçta kaynama yok ama piskolojimi bozdu ) şimdide araç şase almıyor ondan olabilir diolar siz ne dersiniz.saygılar

 2. sayın hocam 2000 model rover 75 clup aracı sabah ik çalıştırdığımda bolması gereken süreden cok daha kısa süre içerisinde hararetin normal dereceye geldiğini farkettim.(90) gün içerisinde iki kes ani bir şekilde 120 civarına çıkıp yine ani bir şekilde tekrar normal seviyeye indiğini farkettim. ayrıca iki kez de kaput altında buhar geidğini gördüm. su takviyesi yaptım ancak sorun devam ediyor.

 3. Orijinal bilgiler için teşekkürler. Benim aracım da kışın hararet yaptı ancak radyatör buz gibiydi. Aracı rolantide çalıştırdığım da gösterge aşağı inmedi, hatta biraz daha yükseldi. Aracı belirttiğiniz gibi rampa aşağı indirdiğimde hararet normale döndü. Nedeni ne olabilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma