Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGenelKarter Yağ Kaçağı Masrafı ve Yağ Kaçaklarına Çözüm

Karter Yağ Kaçağı Masrafı ve Yağ Kaçaklarına Çözüm

Bu yazıyla ilgili video da hazırladık arkadaşlar buraya tıklayıp izleyebilirsiniz. Ama olayın detayına inmek istiyor iseniz lütfen burada kalın. Motor yağ kaçakları ile ilgili tüm detaylı bilgileri size bir tamirat bilgileri ile aktarıyor olacağım.

Motor yağ kaçakları, yüzünden başı derde girmeyen yoktur sanırım. Yağ kaçaklarını önlemek için Karter yağı katkı maddeleri bazen eskimiş contaların şişmesine neden olarak sızıntıyı yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Ancak hiçbir katkı maddesi büyük bir sızıntıyı durduramaz veya kırık bir contayı veya aşınmış contayı onarmaz. Er ya da geç sızan contayı değiştirmeniz gerekir. Bizde sizlere karter yağ kaçağı masrafı ne olur bunlarla ilgili bilgileri aktarıyor olacağız.

Kartel bildiğiniz üzere motorların veya şanzımanların yağ deposu oluyor. Bu yağ deposundan bir sızıntı başlar ise asla sonu kesilmez.

Bakın bu web sitesinde, oradan buradan çalma bilgileri değil gerçekten tecrübe edindiğim konuları paylaşıyorum. Kendi arabamın tam oturana kadar 5 defa motorunu ve otomatik şanzımanını indirdim geri topladım belki daha fazla. Şimdi çok iyi durumdayız ikimizde. Motor işleri gerçekten maddi ve manevi insanı yıpratıyor. Her yerde derin araştırmalar yaptım yağ kaçakları yüzünden hatta sanayide usta usta gezmeler.

Sanayi o kadar yanlış bilgiler ile dolu ki size anlatamam. Genelde ustalar eski arabalar için mantar contayı öneriyor. Bazı ustalar diyor ki bally sür bali diyorlar kemik gibi yapar yağ kaçırmaz diyorlar. Garip doğrusu madem kemik gibi oluyor neden üreticiler bally kullanmamış. Bazısı katkı maddesi koy motor yağı özelliğini kaybetmez diyor. Böyle saçma saçma şeyler sanayide, arabaların canına okuyorlar. Bakın ben tecrübe edindiğim ve yaptığım hatalara değineceğim şimdi.

Yapmamanız Gerekenler

 • Yağ kaçıran yere asla dışarıdan müdahale etmeyin. Çözüm asla olmaz kaynak attırsanız bile işe yaramaz.
 • Dayson sıvı silikon süren ustalar var sakın yağ kaçağı için dayson sürdürmeyin 1 ay yağ kaçırmaz sonra kaçırmaya başlar tecrübe ile sabit.
 • Dandik sıvı contalar kullanmayın. Würth iyi bir marka ısıya dayanıklı. Siyah renk seçilmeli.
 • Vidaları aşırı sıkmayın contayı ezer ve vidayı kırarsınız 4 adet vidayı kendim kırdım ve matkap ile delip ters klavuz ile çıkardım oda inanılmaz sıkıntılı bir iş.
 • Kırılan vida var ise onarmadan karteri yerine takmayın.
 • Karter orjinal contası varsa onu kullanın, orijinal conta üzerine sıvı conta sürmeyin.
 • Karteri çekiç ile ustanın düzeltmesine izin vermeyin.
 • Kartel bağlantı yerlerini zımpara ile kazımak yüzeyi çizecektir.
 • Sıvı contayı sürdükten sonra elinizle yaydırmak gereksiz.
 • Sıvı conta sürdüyseniz hemen yağ koymayın 1 gün bekleyin.
 • Yüzeyi balata spreyi ile temizlemeden asla asla takmayın. Yağ olursa yüzeyde sızdırmazlık sağlanmaz!

Bakın bunlar sadece şimdi aklıma gelenler, yine unuttuğum var ise yorumlarda belirtin hemen bu listeye ekleyelim ki o sanayi ustalarının eline düşmeyin. Birazdan karterin nasıl contası değiştirilir bunların bilgisini ben size aktaracağım. Eğer zaten bu contayı değiştirmez iseniz neler olabilir ona kısaca bir bakalım.

Motor yağ kaçağı zararları

Şimdi motorunuzda 100 km de 1 litre yağ eksiltiyor diyelim karter contasından sizde yolda gidiyorsunuz 3 bin devirde. Motorda yağ kaçıran conta basınç ile daha kötü hale geliyor ve farkında olmadan 10 km de 1.5 litre yağ azalıyor ve 3 bin devirde yağ ışığı yandığı anda araba yatak sarıyor.

Eğer rolantide yağ ışığını fark etseydiniz yine kurtarma ihtimaliniz vardı ama yüksek devirde yağ lambası yandıysa her şey için geç demek. Kafanız karışmış olabilir özet olarak yağ kaçağı anından 3 kat daha hızlı azalabilir ve geç olabilir. Motor yağ kaçağı zararları ise motorun hasarına neden olur. Neyse biz asıl konumuza geri dönelim. Motor yağ kaçağı maliyeti karter olayı bize ne kadar patlar?

Karter Yağ Kaçağı Masrafı

Karter yağ contası değişimi için karterin sökülmesi sıvı conta veya conta takılması işi yaklaşık 1 saat içinde tamamlanan bir işlem yani 1 saatlik iş için ustaya ödemeniz gereken ücret 150 TL civarında olabilir. Sıvı conta içinde 30 TL ödediğinizi düşünürsek birde yağı ve filtre değişimde şart. Yağ ve filtre araba ve marka değişikliği var. Oda 150 TL desek 350 TL civarında karter yağ kaçaklarından kurtulursunuz.

Bu arada TÜV muayenesinden geçmek içinde karter yağ kaçağının olmaması gerekiyor.

Yeni bir ekleme daha yapıyorum arkadaşlar. Bazı araçlarda sadece kartel kapağına sıvı conta sürüyorlar bu doğru değildir. Ayrıca kartelin altında krank koruma kapağı varsa onada sıvı conta sürmek gerekiyor yoksa yağ kaçakları asla kesilmez araçlarınızda.

Motor yağ kaçağı masrafı

Kısaca özetleyecek olursak motor yağ kaçağı masrafı eğer kartelden kaynaklı ise size üzmeyecek kadar az olabilir. Genelde maliyetli olan kısımlar şanzıman inmesi gerektiğinde ve silindir kapağının açılması gerektiğinde artar.

Krank keçesi yağ kaçağı nasıl anlaşılır

Bazı arkadaşlarımızdan sorular geliyor Krank keçesi yağ kaçağı nasıl anlaşılır diye buna şu şekilde yanıt verebiliriz. Krank keçesi motor kasnağının olduğu taraftadır. Araba çalıştırılır ve gaza yüklenilir eğer ciddi anlamda yağ fışkırıyor ise krank keçesinden kaynaklıdır. Genelde fazla koyulan yağ yüzünden aşırı basınç ile krank keçesi patlar.

Arabanın altında yağ lekesi görüyorsanız kartel yüzünden yağ kaçakları sorununuz vardır ancak kayış bölgelerinde veya arabanın tam orta kısmında aşırı yağ kalıntısı var ise yağ keçeleridir.

Bu yazı için elimden geldiğince faydalı bilgi aktarmaya çalıştım arkadaşlar başka bir makalede görüşmek üzere. Sosyal medya üzerinden facebook, instagramyoutube ve twitter da beni takip edebilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

1 Yorum

 1. tofas arabam iki yildir yag kaciriyordu ben iki gunde bir yarim litre yag ekleyip bindim bu arada sanayiye gidiyom.adam grank kecedinden dedi keceyi degistirmiye 2000 lira aldi ama.yine yag kacirma devam ediyo sonra motor sibop.kapagi dedi degistirdik yine yag kacirmiya devam etti sonra karter contasi dedi onu da degistirdi yine yag kacirmiya devam bu arada bizim uc dort milyari yuttu.en sonunda bana bu arabiya sekmen atacagiz butun contalari degistirecegiz demezmi.neyse uzatmiyalim.motor calisiyo kabutu actim soyle kendim iyice bi inceledimki yag musurunden.igne kalinliginda yagi musurden disari atiyo gittim.yag musurunu aldum taktim.simdi ne yag kaciriyo ne bi sey ediyo.usda hikaye milleti.somurmek icin ellerinden gelen her turlu oyunu sergiliyorlar.tabiiki kendini bilen durust ustalara asla bi sozum yok.30 liralik.yag musuru ile bitecek sorunu bana 4 milyara patlatti o usda.sehir ankara.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma