Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGenelVolant Dişlisi Aşınması ve Volant Dişlisi Hakkında Bilgiler

Volant Dişlisi Aşınması ve Volant Dişlisi Hakkında Bilgiler

Merhaba arkadaşlar, ziyaretçilerimiz tarafından sık sorulan sorulardan bir tanesi volant dişli aşınması sonrası belirtiler ve aşındığında ne yapılması gerektiği. Bizde bu konuyla ilgili bir takım bilgileri size aktaracağız.

Öncelikle volantı büyük bir dişli olarak hayal edebilirsiniz. Çapı 13 inç civarında hemen hemen bir teker boyutunda ve ince olmakta. Bu şekilde büyük olmasının sebebi ise marş motorunun volantı daha rahat döndürebilmesi. Bu aynı bisikletlerde vitesi 1 e almanıza benzer. Bir tarafın dişlisi büyük, bir tarafın dişlisi küçük olur ve siz pedalları daha rahat döndürürsünüz. Aynı şekilde marş motorunun dişlisi küçüktür ama volant dişlisi büyüktür. Marş motorunun dişlileri, volant dişlileri ile birleşerek motora ilk hareketi verir. Bu birleşim sırasında anormallikler gerçekleştiğinde ise volant aşınması gerçekleşir.

Volant dişlisini gösteren örnek görsel
Volant dişlisini gösteren örnek görsel

Volant aracın motor ve şanzıman birleşim noktasında yani ortada olur. Volant dişlisinin ortasında ise manuel araçlarda baskı balata, Otomatik Araçlarda tork konvertörü yada dsg tipi otomatiklerde kavrama grubu bulunur. Motor devri ile aynı orantıda döner. Volant dişlisi aşınmaya başladığında bazı üzücü durumlar olabilir. Mesela volantın yamulması gibi. Bu tür volan yamulmalarında aracınız rölanti beklemesinde titreşimli çalışacaktır. Çünkü volan üzerinde de balans bozuklukları olabilir. Aynı araba lastiklerine yapıldığı gibi volana da balans ayarı yapılır. Aşınmanın belirtileri şu şekilde kendini gösterir:

Örneğin aracınıza marş yaptığınızda metal metala sürter gibi, cıyk diye yüksek bir ses çıkar. Eğer uzun süre marş yapmanıza rağmen bu ses devam ediyor ise krank kasnağını veya eksantrik kasnağını biraz çevirerek aşınan yeri atlatabilir ve aracın o anda marş almasını sağlayabilirsiniz. Bu bilgi işinize yarar diye umuyorum çünkü marş motoru dişliye temas etmediği için bir çok kişi yolda kalabiliyor. Kasnağı az çevirip yola devam edebilirsiniz.

Volant dişlisinin sökülmesi için şanzımanın sökülmesi gereklidir.

Bazı araçlarda volant dişlisi söküldüğünde, yeni bir parça almak yerine volant tornacıda sökülüp ters takılabilir.

Volant dişlisi değiştiyse, marş motorunun dişlisini de mutlaka değiştirmek gerekir.

Volant dişlisinin sıfır parçası 80 TL ile 160 TL arasında olabilir.

Komple volan saçı ile beraber volant dişlisini çıkma alırsanız fiyatı 600 TL yi bulabilir.

Eğer makalemizi beğendiyseniz düşüncelerinizi bize yorum olarak aşağıdaki bölümde bırakabilir. Ayrıca bizi FacebookİnstagramTwitter ve Youtube üzerinden takip edebilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma