Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGenelMotor Isınınca Rölanti Dalgalanması

Motor Isınınca Rölanti Dalgalanması

Araçlarımızın içerisinde konforlu olmak, her zaman güzel olmuştur. Hatta uzun seyahatler sonrası arabada uyumak bile eşsiz güzellikte olabiliyor. Ancak yolculuklarımızda aracınız ile beklemeler yaptığınız anlarda, araba çok sarsıntılı çalıştığını fark-ediyorsunuz, sanki yolunda gitmeyen bir şeyler var gitme artık der gibi davranıyor aracınız. İşte bugün motor ısınınca rölanti dalgalanması neden olur? bunları inceliyor olacağız. Elinize kağıt kalem almanıza gerek yok bu bir yemek tarifi değil. Sorunların başlıca neler olabileceğine bakıyor olacağız.

Motor soğuk iken titreme yok ancak, ısındıktan sonra böyle bir sorun var ise yapmanız gereken ilk şey ateşleme sistemine bakmak olacaktır. Eğer yakın zamanda bir yenileme yapmadıysanız buji, buji kabloları, ateşleme bobini gibi parçaları değiştirme zamanınız gelmiş olabilir. Çünkü bu belirttiğimiz parçalar ısınınca ateşlemeyi doğru bir şekilde iletemediği durumlar söz konusu olabilmektedir.

Eğer ateşleme sistemi konusunda gerekenleri yaptıysanız ve sorun devam ediyor ise. Biraz üzüldüğümü belirtmek isterim ki sorun ciddi olabilir. Aracımızın silindir içine yakıt göndermesi için Sübap denilen bir dizi kapaklar vardır. Bu kapaklar soğuk iken farklı ölçüde açılır sıcak iken farklı ölçüde açılır. Bu sübap lar artık özelliğini kaybetmiş ve yenileme zamanı gelmiş olabilir. Yenilemeden önce eğer aracınız lifterli değilse yani sübap ayarını otomatik yapan bir sisteme sahip değilse sübap ayarı yaptırmanız gerekiyor. Örnek bir video var sitemizde onuda eklerim buraya. Sübap ayarı dışında basit olarak yapabileceğiniz bir kaç bilgi daha ekliyorum.

  • Motor takozları sorunu olsaydı, soğuk durumda bile titrerdi unutmayın.
  • Kompresyon kaçağı düşünebilir, aracınızı test ettirin conta yakma ihtimali olabilir.
  • Aracınızda vakum boruları kırılmış, çatlamış ve kopmuş olabilir. Kaput altını kontrol edin.
  • Basit enjeksiyon temizliği yapın katkı maddeleri mevcuttur.

Motor Isınınca Rölanti Dalgalanması sorunu hakkında sizlere aktarabileceğimiz bilgiler bunlarla sınırlı şimdilik, eğer bu konuda sizinde bir fikriniz var ise yorumlar bölümüne ekler iseniz bu sayfaya ekleriz ve ihtiyacı olan kişilere yardımcı olur. Eski arabada olsa yeni arabada olsa bu sorunlar her zaman olabilmekte ancak unutmayın ki her şey halledilir siz her zaman mutlu kalın.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma