Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaYağYüksek Yağ Basıncının 5 Nedeni (ve Dikkat Edilmesi Gereken Belirtiler)

Yüksek Yağ Basıncının 5 Nedeni (ve Dikkat Edilmesi Gereken Belirtiler)

Tıpkı yüksek tansiyonun kalp krizi geçirmenize ve sizi sakat bırakmanıza neden olabileceği gibi, yüksek yağ basıncı da aracınız için sayısız sorun yaratabilir. Yağın aracınız için çok çeşitli işlevleri vardır, ancak bunların tümü uygun yağ basıncını gerektirir.

Fakat yüksek yağ basıncı tam olarak nedir, ne işe yarar ve neler olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Tüm bu soruları ve daha fazlasını burada cevaplayacağız.

Yüksek Yağ Basıncı Nedir?

Aracınızın her tarafında, motor yağının aracınızı yağlamak, temizlemek, sızdırmaz hale getirmek, korumak ve soğutmak için çalıştığı küçük geçitler ve kanallar vardır. Ancak bu kanallar daraldıkça yağın yaptığı basınç artar.

Çok fazla basınçla çeşitli bileşenler aşınmaya ve hasar görmeye başlayabilir, bu nedenle motorunuzun yağ basıncını doğru seviyede tutmak çok önemlidir.

Yüksek Yağ Basıncının Yaygın Nedenleri

Yüksek yağ basıncı son derece ciddi bir sorun olsa da, nedenini bulmak için kontrol etmeniz gereken birkaç özel alan vardır. Burada en yaygın beş tanesini ayırdık. Bu sayede aracınızın yağ basıncını tekrar kontrol altına alabilir ve yola devam edebilirsiniz!

#1 – Tıkanmış veya Bitik Filtre

Tıkanmış veya Engellenmiş Filtre

Yüksek yağ basıncının en yaygın nedenlerinden biri tıkalı, hasarlı veya tıkalı bir yağ filtresidir. Bu genellikle yalnızca yağ filtreniz özellikle eski olduğunda olur, ancak sürüş sırasında bir şey çıkar ve yağ filtrenize çarparsa olabilir.

İyi haber şu ki, sorununuz buysa, bu nispeten kolay bir çözümdür – sadece yağ değişimini tamamlayın ve filtreyi değiştirin ve gitmeye hazırsınız!

#2 – Arızalı Basınç Tahliye Vanası

Motorunuzun belirli bir yağ basıncına ulaşmasını engelleyecek bir sistem kendiliğinden yoktur. Bu nedenle aracınızın motorunda, basınç çok yükseldiğinde yağı yönlendirmek için bir basınç tahliye valfi bulunur.

Ancak bu basınç tahliye vanası kapalı kaldığında, yağ basıncı gidecek hiçbir yer olmadan yükselmeye devam edecektir.

İlgili : Arabanıza Çok Fazla Yağ mı Koyuyorsunuz? (İşte Olanlar)

#3 – Eski Yağ/Yanlış Yağ

Zamanla yağ viskozitesini kaybeder ve bu da geçitlerden geçmesini zorlaştırır. Bu doğal olarak yağ basıncını arttırır ve bu da aracınızda sorunlara yol açabilir.

Sadece bu değil, tüm yağlar eşit olarak üretilmezler. Bu nedenle, aracınızda olması gerekenden daha kalın bir yağ kullanırsanız , yüksek yağ basıncı oluşabilir. Bu, bir yağ değişiminden kısa bir süre sonra fark edilmelidir, ancak yağ yaşlandıkça sorun zamanla daha da kötüleşecektir.

Her iki durumda da, doğru yağı kullanarak bir yağ değişimini tamamlayın ve yağ filtresini değiştirin ve işlem tamam.

İlgili: Araba Neden Yağ Yakar? Aracın yağ yakması sonuçları

#4 – Tıkanmış Yağ Kanalları

Yağ filtresi tıkanabileceği gibi, motorunuzdaki geçitler de kir ve diğer kalıntılar oluşturarak tıkanmaya neden olabilir. Bu olduğunda, kolay bir düzeltme yoktur. Bu kirin bir kısmını çıkarmak için sistemi birkaç kez yıkamayı deneyebilirsiniz, ancak çalışacağı garanti edilmez.

İyi haber şu ki, düzenli yağ değişimlerine ayak uydurursanız, bu nispeten nadirdir.

#5 – Hatalı Gönderme Birimi/Ölçer

Hatalı Gönderme Birimi

Motorunuz, aracınızdaki mevcut yağ basıncını belirlemek için sensörler kullanır. Ancak bir sensör hatalı bir okuma verirse veya baktığınız gösterge arızalıysa, gerçekten olmamasına rahmen yüksek yağ basıncınız olduğunu düşünebilirsiniz.

Yüksek Yağ Basıncı Belirtileri

Aracınızın yüksek yağ basıncına neyin neden olduğunu teşhis etmeye başlamadan önce, aracınızda gerçekten yanlış olan şeyin bu olduğundan emin olmanız gerekir.

Bu nedenle, burada yüksek yağ basıncının en yaygın belirtilerinden birkaçını açıklamak için zaman ayırdık.

#1 – Yüksek Yağ Basıncı Okuması (Gösterge)

Yüksek Yağ Basıncı

Aracınızdaki yüksek yağ basıncını belirlemenin en yaygın yolu bir göstergedir. Her aracın bir yağ basınç göstergesi yoktur, ancak çoğunda vardır. Bu gösterge çok yükseğe ve kırmızıya doğru kaymaya başladığında, bir sorununuz olduğuna dair kesin bir işarettir.

#2 – Yağ Sızıntıları

Araç üreticisi, aracınızdaki her şeyi belirli bir basınç ve sıcaklıkta çalışacak şekilde tasarladı. Bu nedenle, yağ basıncı çok yükseldiğinde, contaları ve diğer bileşenleri patlatarak sızıntılara ve hasara yol açabilir .

İlgili : Araba Neden Yağ Akıtır? Araçta Olan Yağ Kaçakları

#3 – Motorun Aşırı Isınması

Motorun Aşırı Isınması

Aracınızın yağ basıncı yüksekse, motorda yeterli yağ akışı olmaması ihtimali yüksektir. Bunun ilk belirtilerinden biri motorun aşırı ısınmasıdır . Yüksek yağ basıncıyla ne kadar uzun süre kullanırsanız, motorunuz o kadar ısınır.

#4 – Motor Hasarı

Yağ, motorunuzdaki sürtünmeyi azaltır ve yüksek yağ basıncı, motorunuzda ne kadar yağın dolaşabileceğini sınırlar. Daha fazla sürtünme sadece ısı oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli bileşenlere de zarar verebilir.

Yeterince uzun süre tedavi edilmezse, yüksek yağ basıncı motorunuzu tamamen bitirebilir.

Yüksek Yağ Basıncı Motoruma Zarar Verebilir mi?

Kesinlikle! Yüksek yağ basıncı motorunuza zarar verir, bu sadece bir zaman meselesidir. Yağ basıncı ne kadar yüksek olursa, hasar o kadar hızlı olur.

Bu nedenle, yüksek yağ basıncına sahip bir motoru mümkün olan en kısa sürede teşhis etmek ve onarmak çok önemlidir. Aksi takdirde, daha pahalı onarımlarla karşılaşacaksınız ve potansiyel olarak tamamen yeni bir motora ihtiyacınız olacak!

Kullanılan Motor Yağının Türü Yağ Basıncını Etkiler mi?

Evet, kullandığınız motor yağının türü yağ basıncını etkileyebilir. Bu, araç üreticilerinin aracınız için belirli bir yağ türü önermesinin ana nedenlerinden biridir.

Çok yüksek viskoziteniz varsa, motorunuz yağı tüm farklı geçişler boyunca hareket ettirmek için mücadele edecek ve bu da yağ basıncını artıracaktır. Zamanla motor yağı daha da kalınlaşacaktır.

Bu, yağ değişiminden hemen sonra her şey yolunda giderken, zamanla yağ basıncının daha da yükselebileceği ve normal çalışma aralığının dışına çıkabileceği anlamına gelir.

Ancak yeterli viskoziteye sahip olmayan bir yağ kullanırsanız ( iyi bir yağ olsa bile ), motor aşırı ısınabilir. Sadece bu değil, daha ince yağ da bileşenleri korumaz ve sızıntı yapabilir.

Aracınızda yağ değişimi yaparken daima araç üreticilerinin önerdiği yağ tipini kullanın.

Ayrıca Bakınız: Yag yakan araba uzun yola gider mi

Hızlandığımda Yağ Basıncım Artmalı mı?

Evet, hızlandığınızda yağ basıncınızın yükselmesi tamamen normaldir. Ancak, bu atlamaların düzensiz olmaması ve yine de normal çalışma aralığında kalması gerektiğini unutmayın.

Hızlanma sırasında yağ basıncı yükselmeye devam ederse, geri düşmezse ve standart bir çalışma aralığının dışına çıkarsa, neler olup bittiğini belirlemek için bir tamirciye uğramanız gerekebilir.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

4 YORUMLAR

    • Araca fazla yağ veya yanlış yağ konmadı ise yağ kanalları tıkanması problemi olabilir. Conta yapıldıysa conta ters takılmış olabilir. Acilen uzman bir motor ustasına götürün.

  1. Merhaba Hocam,
    Benim aracım Hyundai accent blue mode 1.6 otomatik vites. Araçta şöyle bir sorun var. Motor ısındığı halde fan geç açıyor. Rayatördeki suyu genleşme kabına aktarıyor. Radyatör üst hortumu normalden daha çok sertleşiyor.
    Motordaki bu aşırı basınç neden acaba.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma