Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaArızaMotor arıza lambası kendiliğinden söner mi?

Motor arıza lambası kendiliğinden söner mi?

Merhaba değerli okuyucularımız, bugün araçlarımızda Motor arıza lambası kendiliğinden söner mi, yanması durumunda bakmamız gereken noktalarla ilgili, bilgiler paylaşacağız sizinle. Böyle durumlar bazen canınızı çok sıkabilir, midenize ağrılar girebilir. Işık bazen hatalı bir sensör yüzünden yanabilir ve küçük sorunlar olabilir. Bazen ise ciddi sorunlar olabilir ve söndürmek için sanayide başınız derde girebilir. Kısacası otomobilin motorunda, bir şeylerin yanlış olduğuna dair bir sinyaldir.

Bu arızalarda servislerin kolayca arıza bulabilmesi için, konektör bağlantısı Automakers tarafından 1996 senesinde OBD-II adlı bir protokol kapsamında tanı koyma kodlarının, bir listesini oluşturdu. Tüm araçların bu bilgilere erişmek için evrensel bir bağlayıcı sağlamasını zorunlu kıldı.

Konektör genellikle direksiyon milinin, altına yerleştirilmiştir ve erişimi kolaydır. 1996’dan önce otomobil üreticileri, otomobillerinin EPA adlı konektörleriyle sadece, kendi piyasaya sunduğu araçları kontrol edebiliyordu.

Motor Arıza Lambası Yandığında Rengini Kontrol Edin

Işık Rengini Kontrol Edin Motor arıza lambası kendiliğinden söner mi?
Işık Rengini Kontrol Edin || Motor arıza lambası kendiliğinden söner mi?

Üreticiye bağlı olarak motor ışıklarının turuncu, sarı veya kırmızı renkte gelip gelmediğini kontrol edin. Her renk arızanın ciddiyetini ve hassasiyetini temsil etmektedir. Eğer tek renk göstergeye sahipseniz de, yazıyı okumaya devam edin.

Motor arıza lambası yanıp sönüyor

Ancak ışık yanıp sönmeye başlarsa, katalitik konvertörü ciddi bir tıkanma olabileceğini, gösterir. Katalitik Konvertör aracınızın emisyon değerlerini stabilize halde tutabilmek için yüksek sıcaklıklarda çalışır, ancak hatalı çalışırlarsa, yangın tehlikesi oluşturabilir.

Arıza Kodunu Bulmak

Arıza Kodu
Arıza Kodu OBD kontrol cihazı || Motor arıza lambası kendiliğinden söner mi?

Bazı sürücüler, motor arıza lambası için gösterge panelindeki servis veya bakım için gerekli ışığı birbirine karıştırır. Bu uyarı lambaları motor arıza lambası ile ilgisizdir. Servis gerekli ışığı, aracın bir yağ değişiminden veya başka rutin bakımı zamanı gelmesinden kaynaklanır. Motor arıza lambası ışığı gibi bir sorun göstergesi değildir.Motor arıza lambası kendiliğinden söner mi?

Sanayide normal kendi tamircileriniz, sorunu 50 TL karşılığında bulabilirler. Fakat sorunun ne olabileceğini görmenin bir yolu var. (OBD) bağlantı noktasına bağlanan, arıza test cihazını n11 gibi internet sitelerinden uygun fiyatlara alabilirsiniz. Bu cihazı alıp aracınıza taktıktan sonra ise ulaştığınız kod bilgilerini, internet üzerinde arayabilir veya Andorid telefonunuza arıza tespit programları indirip arıza kodunu çözümleyebilirsiniz.

Motor arıza lambası kendiliğinden söner mi?

Az önce bahsetmiş olduğumuz, Kod okuyucu cihazlar motor arıza lambasını söndürme özelliğine sahiptirler. Ancak siz sorunu çözmediğiniz sürece, ışığı sıfırlayarak kapatmış olsanız bile bir süre sonra ışık tekrar yanacaktır. Bunu sıfırlamak yerine sorunu çözmeye odaklanmanız gerekmektedir.

Motor arıza lambası ne zaman söner – Motor arıza lambası kendiliğinden söner mi?

Örnek veriyorum arabanızda, motor arıza lambası yandı. Sizde hemen bir OBD okuyucu aldınız ve sorun oksijen sensörü olarak gözüktü. Sizde hemen gidip, bir sensör aldınız. Sensörü değiştiniz ve arıza lambası yanmaya devam ediyor. Bazen uyarılar bize direk arızayı göstermeyebilir. Çünkü örnek olarak oksijen kablosunun sensörünü bir fare yemiş, veya zarar görmüş olabilir bu kablonun nerden hasar aldığını öğrenmek bir elektronik devre takip bilgisi gerektirir.

Motor Arıza Lambası Neden Yanar
OBD arıza ışığı söndürme

Motor Arıza Lambası Yanma Sebepleri Nelerdir

  • Ateşleme bobinlerini veya bujileri değiştirin.
  • Oksijen Sensörünü Değiştirin.
  • Katalitik konvertörü, yenisiyle değiştirin.
  • Akü kutup başlarını kontrol edin.
  • Evaporatif emisyon tahliye kontrol vanasını değiştirin.
  • Kütle hava akışı sensörünü değiştirin.
  • Evaporatif emisyon tahliye solenoidini değiştirin.
  • Yakıt enjektörlerini değiştirin.
  • Termostatı değiştirin

Her araç için uyarılar artabilir veya azabilir. Temel olarak motorunuzun çalışmasını engelleyecek her hususta bu lamba yanar. Üzerine gitmeyin. Destek almaktan çekinmeyin. Bazı durumlarda ışık kendiliğinden sönebilir. Aracınızın sesini dinleyin, o her zaman doğruyu gösterecektir.

Motor arıza lambası lpg de yanması

Eğer benzinde motor ışığı yanmıyor lpg de yanıyor ise sorununuz ciddi olabilir. Lpg ecu su elektrik tesisatına kısa devre oluşturuyor veya yanlış yakıt göndermektedir. Araç lpg de düzensiz çalıştığında arıza lambasını yakacaktır.

Motor Arıza Lambasını Görmezden Gelmeyin – Motor arıza lambası kendiliğinden söner mi?

Motor Arıza Lambası Neden Yanar
Motor Arıza Lambasını Görmezden Gelmeyin

Bazı insanlar bu motor arıza lambasının yandığını gördüklerinde çıldırdığını söylüyor. Gösterge panosunun üzerine, siyah bant kapayıp aracı sürmeye devam edenler olmakta. Ancak ışığın belirttiği sorunların derhal yapılması gerekmekte. Bunları gözardı etmek daha sonra daha büyük ve daha pahalı sorunlara yol açabilir.

Işık yanarsa, sürücünün depo kapağını kontrol etmesini önermekteyiz. Gevşek bir depo kapağı başlığı, arabanın bilgisayarına bir hata mesajı göndererek, bir sızıntı olduğunu bildirir. Yakıt kapağı gevşerse, sıkın ve sürüşe devam edin. Buna rağmen ışığın sönmesi biraz zaman alacaktır.

Eğer hala ışığın sönmesine çözüm bulamıyor iseniz. En açık cevap motorun bir tamirci tarafından kontrol edilmesini sağlamaktır. Fakat birçok insan hiçbir şey yapmıyor, belki de pahalı bir tamir faturasından korkuyor. Eski taşıtlara sahip bazı sürücüler, sanayiyi ziyaret etmeden mümkün olduğu kadar fazla km yapmak isteyebilir. Fakat aracınızın bu ışık yanarken muayeneden geçmeyeceğini unutmayın.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

1 Yorum

  1. 2014 kia sportage de motor arıza lambası yanıyor benzın+lpg li birkaç gün kullanıyorum teker degiştiğinde yağ degiştigine yakıt alındığında veya kendi kendine kayboluyor ustaya götürüyor hepsi ayrı birsey söylüyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma