Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaMotorSilindir Kapağını Sökmeden Subap Lastiği Değişimi

Silindir Kapağını Sökmeden Subap Lastiği Değişimi

Bir sabah uyanıyorsunuz, ardından arabanıza marş vuruyorsunuz ve yoğun bir şekilde yağ kokusu geliyor. Mavi duman attığını görüyorsunuz, ancak arabanız ısındıktan sonra mavi duman kesiyor. Hatta bu belirtilerin arasında uzun yolda 1000 km de 1 litre yağda eksiltebilir. Aracınızın yağ yakma etkenlerinden biri ulan subap lastiklerinin değişimi hakkında bilgilendireceğim sizi. Ancak bu makale sağdan soldan toplanılan bilginin aksine bizzat kendi yaptığım bir işlemdir. Silindir Kapağını Sökmeden Subap Lastiği Değişimi nasıl olur subap lastikleri neden yağ kaçırır sizi bu konularda bilgilendireceğim.

Subap Lastiklerinin Görevi Nedir?

Subap lastikleri silindir kapağında bulunur. Subaplar aracınızın silindirlerine yakıt göndermek ve yanmış yakıtı egzoz üzerinden atmak için açılıp kapanan bir nevi valf lerdir. Bu açıp kapanan valflerin sızdırmazlık sağlamaları için küçük yağ keçelerine benzeyen parçaları vardır. Bunlarda subap çekme yaylarının tam içindedir. İçten yanmalı motorların hepsinde subap lastikleri vardır. Amaçları sızdırmazlık sağlamaktır. Kauçuk bir malzeme olduğu için yapısı gereği ömürleri vardır.

Örnek subap lastiği görseli
Subap lastiğini gösteren örnek görsel

Resimde yeni takılmış bir subap lastiği görüyorsunuz. Bunu ben taktım. Gördüğünüz gibi ortasında siyah bir çubuk var oda bizim subaplarımızdan biri. Silindir kapağını sökmeden değişimini yaptım. İlkini sökmek zor oldu ancak ilkinden sonrası çok basit geldi. Sizlere bu yazımda bu işlemi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahseceğim.

Silindir Kapağını Sökmeden Subap Lastiği Değişimi

Öncelikle aracınızın bujilerini ve silindir kapağının üzerindeki koruma kapağını sökecek malzemelere sahip olmanız gerekmektedir. Kısaca bir lokma takımı ve bir kaç anahtar bu işlem için yeterli. Ancak işinizi mükemmel yapmak istiyor iseniz bir kompresör olması çok iyi olacaktır. Ancak kompresör olmadan da bu işlemi yapabilirsiniz.

Silindir kapağını koruyan kapağı yani külbütör kapağını söktükten sonra egzantrik milini göreceksiniz. Egzantrik miline bağlı olarak subap itecekleri bulunur bunları sökmemiz gerekmekte. Size bu konuda örnek resim atacağım ancak her araçta farklı kafanız gerçekten karışır. Subap yayları görünene kadar her şeyi söktüğünüz den emin olun.

Aracınızın bujilerinden birini sökün. Ardından yağ çubuğunu içine sokun. Aracın kasnağını çevirin. Kasnağı çevirmek için bir anahtar kullanabilirsiniz. Yada aracınız manuel ise kriko ile aracın çekiş yapan tekerlerinden birini kaldırarak 5.vitese takın ve tekeri çevirin kasnak dönmeye başlayacaktır. Yağ çubuğunuz en üst noktaya çıkana kadar çevirin. Bunu çok hassas yapmayı unutmayın. Piston en üst noktaya çıktığında artık subap yaylarını sökebilirsiniz. Buradan sonra eğer kompresörünüz var ise buji yuvasından basınçlı hava vermeniz önerilir eğer kompresör yoksa işleme devam edin.

Şimdi pistonu en üst kısma aldıysanız o pistona bakan subap yaylarını bastırmanız gerekiyor. Bunu şu şekilde yaptım.

Subap lastiği değiştirme

Subap yayını anahtarın arka kısmını çektirdiğim de geriliyor bir kaç denemeden sonra ise subap yayı kendini bırakıyor.

Subap lastiğini sökmeden önce silindir kapağındaki yağ kanallarını tıkamanız önemlidir.

Hepsini aynı anda asla sökmeyin birini sökünce değişimi yapın ve yayı tekrar yerine takın. Yayların ucunda kilit somunları vardır.

Silindir Kapağını Sökmeden Subap Lastiği Değişimi
Silindir Kapağını Sökmeden Subap Lastiği Değişimi

Bunlar yayları tutan kilit somunları dikkat etin sakın kaybetmeyin. Cımbızla aldım bunları. Takarken yayı bastırdığımda ise yine cımbız yardımı ile taktım.

Olayı kısaca özetleyecek olursak subaplar pistona sıkıştığı için yaydan kurtuluyor. Bir silindiriği yaptıktan sonra diğer silindire geçerken tekrardan kasnağı çevirerek pistonu yukarıya üst ölü noktaya almanız gerekiyor. Yani piston aşağıda olursa subap yayını sökemezsiniz. Sökseniz bile subap silindirin içine düşer. Aslında çok detaylı yazacaktım ancak çok çok soru geldi bu silindir kapağı sökmeden olmaz diye onlara karşılık acele ile yazıyorum. Silindir Kapağını Sökmeden Subap Lastiği Değişimi ise bu şekilde oluyor arkadaşlar.

Eğer makalemizi beğendiyseniz, düşüncelerinizi bize yorum olarak aşağıdaki bölümde bırakabilirsiniz.

Ayrıca bizi;

FacebookİnstagramTwitter ve Youtube 

üzerinden takip edebilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

24 YORUMLAR

 1. Bendede 97 model araba var motor kapağından ve yağ çubuğunda herhangi bir duman veya üfleme yok sibobtanmıdır ustalar rektefiye diyor motor inmesi lazım diyor

  • Sinan bey motoru indirmeden önce şunu yapmanızı öneriyorum aracınıza kompresyon testi yaptırın 50 TL civarında ücret alırlar. Kompresyon testi yaptırdıktan sonra bar basıncı düşük çıkan silindirlere şanzıman yağı koyulur şanzıman yağı koyulduktan sonra bar yüksek çıkan silindirin segmanları gidiktir eğer bar yine düşük çıkarsa subaplara bakılması gereklidir. Önce bu işten anlayan bir usta bulun derim

 2. İbrahim Bey bu aydınlatıcı yazı için çok teşekkürler, opel corsa 2007 1.3 cdti motorda da silindir kapağını açmadan yababilir miyiz bu işlemi. (sadece günün ilk çalıltırmasında 10-15 sn. kadar duman atıyor araç, koyu gri gibi, yağ kokusu geliyor, sonrasında hiç yapmıyor)

  • Erhan bey yapabiliriz bir çok yöntemi var değişmesinin sadece işi bilen birinin yanına gitmeniz gerekiyor bazı ustaların bu işlemin varlığından bile haberi yok ama şunu not düşelim, aracınızın yağ yakması kesin olarak subap lastiklerinden mi kaynaklı? emin olmalıyız. Bunun için kompresyon testi yaptırabilirsiniz. Kompresyon testinde değerleri düşük çıkan silindirlere şanzıman yağı koyulur eğer değerler düzeliyor ise segman kaynaklı düzelmiyor ise subap lastiği kaynaklıdır. Unutmayın ki sadece bu yağ yakmaya sebep de olmaz. PCV valfi var aracınızda bu arızalı ise de sabahları kısa bir süre yağ yakabilir. Bir dizi kontroller yapılmalıdır nokta atışı için corsa facebook grubundan aynı aracı kullananlardan da bilgi almanız iyi olabilir.

   • Maalesef Ramazan bey, bu işlemi yapacak ustayı bulamıyoruz… benimki aynı devam. Size tavsiyem o 5 – 10 sn sürüyorsa beyaz dumansa ve titreme sallantı gibi şeyler yapmıyorsa araç çok dert etmeyin. Soğuk havadan bile olabilir.

 3. Öncelikle kolay gelsin
  2003 model benzinli 1.3 admire var
  İlk çalıştırmada duman atıyor sonra kesiyor
  Komple motor mu yaptırmak gerekiyor

 4. 2012 model Hyundai İX20 otomatik vites ve benzinli aracım kırmızıda beklerken stop ediyor ve bazen çok titriyor. Yetkili servis çare bulamadı ama iyi bir usta olan özel servise götürdüm. Ustanın dediği bu araçların subap ayarlarının 100 bin km sonra bozulduğu ve fazla sıkışarak çalışmayı bozduğu. Ayar yapmasını istedim ama uzun ve masraflı olduğunu bu araçlarda subap ayarı yapmak için silindir kapağının sökülmesi gerektiği söyledi. Benim daha önceki araçlarımda kapak sökülmeden yapılabiliyordu. Size sorum, gerçekten silindir kapağı sökülmeden subap ayarı yapılamaz mı. Saygılarımla..

 5. 2004 Peugeot 206 dizel aracım var. Geçen haftaya kadar beyaz duman falan yoktu araçta, tüm filtreleri değiştirdikten sonra araç ısındıktan sonra sürekli beyaz duman atıyor. Rölantide de atıyor, arabayı koydum evin önüne yatıyor binmiyorum resmen lanet ettim. Filtreleri değiştiren usta rektefiye edilecek diyor, enjektörlerden yapıyor olabilir mi, subaptan dolayı yapar mı, rektefiye doğru mu görünüyor? Araç soğukken duman falan yok. Isındıktan sonra oluyor ne oluyorsa.

 6. Merhabalar opel corsa D dizel aracım sabahları ilk marşta 5-10 sn yoğun beyaz duman atıyor ve kesiliyor enjektörleri temizlettim sorun devam ediyor şimdi subap lastiklerinden şüpheleniyorum ancak ankarada kapak sökmeden subap lastiği değiştiren usta biliyomusınuz tşkler

 7. Merhaba İbrahim bey, golf4 1.6 sr 8 valf akl motor aracım 2000 km de 1 litreye yakın yağ eksiltiyor. aracımın performansında sorun yok tekleme titreme gibi sorunları da yok. Ancak sabahları ilk marşta kokulu ve mavimsi bir duman atıyor 10 15 saniye sonra kesiliyor. Araç hareket halinde iken eksozdan takip ettiğimde duman atma yok. Park halinde rolantide çalışırken bir süre sonra eksozdan duman atmaya başlıyor ve bikaç dip gazdan sonra kesiyor. Hatta bu durum yüzünden eksoz emisyon ölçümünde sıkıntı yaşadım. Sorun hakkında görüşlerinize ihtiyacım var. Sorun ne olabilir ne yapılması gerekir? Aracıma motor onarıcı katkı koymamı tavsiye edermisiniz? Teşekkürler

 8. Bende fiat linea 1.3 multijet auro5 var. Aracta ufleme var subab lastiklerini degistirmek istiyorum. Sorun gider mi? Yardimci olursaniz araci size getirebilirim. Bir de tel numarasi verirseniz sevinirim
  Telefon numaram05452421857

 9. S.a İbrahim bey ben Erzurum dan yazıyorum benim 2000 model Fiat bravam var arada bir İlk çalışma da mavi duman atıp hemen kesiyor devir saati de ısınana kadar oynuyor Bilgi verebilir misiniz t.ş

 10. bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim.
  aracım 1. piston horozunu kırdı(piyano) şehir dışındaydım 3 piston olarak gelmek zorunda kaldım. 100km yol geldikten sonra conta yaktı araç ve hararet yaptı. bunun sonucunda yağ eksiltmeye başladı ilk çalıştırmada duman atıyor ama geçenlerde araç ısındıktan sonrada ışıklarda gaz verdiğimde duman gördüm. ayrıca 1. buji de yağlanma yapıyor. inşallah supap lastiklerindendir diyorum bunun değişimini yapacağım.
  bulunduğum şehirde kompresyon cihazı olan insan evladı yok yaptırırdım yoksa. sizin düşünceleriniz neler çok kafama takıldı piston segman gittiyse yaptıracak durumum yok aracı ölü fiyata satmam gerekecek ne yazık ki.

 11. Öncelikle merhabalar.1998 skoda felicia aracım aşırı yağ eksiliyor.Konyada yapacak usta varmı üst kapağı sökmeden.Var ise ulaşabileceğim Bi adres lütfen

 12. 1.4 ies aracım var Rize’de ikamet ediyorum sağlam ustam yok arabada yağ yakma başladı her han gibi bir sıkıntı yok ama konporasor testi yaptık normal çıktı üst kapaktan duman atma filan yok neden olabilir acaba sibob kecelerinden olabilirmi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma