Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaGenelMotor ehliyeti nasıl alınır? Yaş | Fiyat | Ehliyetsiz Ceza

Motor ehliyeti nasıl alınır? Yaş | Fiyat | Ehliyetsiz Ceza

Motor ehliyeti nasıl alınır?” sorusundan önce hangi motor ehliyeti ile hangi motorları sürebileceğinizi bilmelisiniz. Üç farklı motor ehliyeti vardır.

Motor Ehliyet Türleri

A1 Ehliyeti

125 CC’ye kadar motorları kullanabilirsiniz. (11 KW-14 HP)

16 yaşını doldurmalısınız.

A2 Ehliyeti

600 CC’ye kadar motorları kullanabilirsiniz. (12 KW-16 HP ve 35 KW-47 HP)

18 yaşını doldurmalısınız.

A Ehliyeti

Tüm motorları kullanabilirsiniz.

24 yaşında olmanız gerekiyor (2 yıllık A2 ehliyet tecrübeniz varsa, 20 yaşında alabilirsiniz).

Not: Çok talep edilmeyen, motorlu bisiklet için alınan M ehliyet türü de vardır. 45 CC’ye kadar olan motorlar kullanılabilir. Yaş sınırı 16’dır.

Motor ehliyeti nasıl alınır?

Motor ehliyeti almak için Motor Ehliyet Türleri bölümündeki yaş şartlarını taşımalısınız.

  1. En az ilkokul mezunu olmalısınız.
  2. Sürücü kursuna başvurmanız zorunludur. Motor ehliyeti kurs fiyatları illere göre değişkendir. Ortalama 3000 – 6000 TL arasında değişebilir. Bir kursta karar verdikten sonra kurs yetkilileri kayıt için sizi bu noktada sizi yönlendirecektir.
  3. Kurs yetkilileri sizi öncelikle biyometrik fotoğraf ve sağlık raporu için yönlendirecektir. Sağlık raporunuzu mahallenizin aile hekimliğinden, devlet veya özel hastanelerden alabilirsiniz. Aile Hekimi’nden sağlık raporu almak ücretsizdir. Devlet ve özel hastanelerde ücretlidir. Kan grubu kimlikte yazmıyorsa kan grubunu hastanede öğrenmeniz ve bu kartı kursa teslim etmeniz gerekiyor.
  4. Kaydınız tamamlandıktan sonra kursunuzda önce teorik daha sonra pratik eğitimler başlayacaktır.
  5. Teorik eğitimlerin ardından sınav ücretini ödeyip ehliyet sınavına girebilirsiniz. Sınavdan en az 70 puan almanız yani 35 soruyu doğru yanıtlamanız gerekiyor.
  6. Sınavı geçtikten sonra pratik eğitiminiz başlar. Pratik eğitimde motor sürmeyi ve sınav yapılacak parkuru öğrenirsiniz.
  7. Direksiyon sınavını kazandıktan sonra harç ücreti yatırarak başvuruda bulunacaksınız. Ardından sürücü kartınız size PTT Kargo ile gelecektir.

Ehliyetsiz motor kullanma cezası ne kadar?

Ehliyetsiz motor kullanma 8090 TL ile cezalandırılır. Ayrıca ehliyetsiz motor kullanmak oldukça tehlikelidir.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma