Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaOBD-II Arıza KodlarıP0460 Arıza Kodu: Yakıt Seviye Sensörü "A" Devresi

P0460 Arıza Kodu: Yakıt Seviye Sensörü “A” Devresi

P0460 kodu, aracın bilgisayarı yakıt seviyesi sensörü devresiyle ilgili olası bir sorun bulduğunda ayarlanır. Bu ne anlama geliyor ve bu hataya ne sebep oluyor? Bu soruları ve daha fazlasını cevaplamak için okumaya devam edin.

P0460 Kodu Ne Anlama Geliyor?

Diyagnostik hata kodu (DTC) P0460, “Yakıt Seviye Sensörü” A “Devresi” anlamına gelir. Güç aktarma organı kontrol modülü (PCM), yakıt seviyesi sensöründen (FLS) gelen giriş sinyalinin beklenen sinyal aralığı içinde olmadığını tespit ettiğinde bu kodu kaydeder. PCM, yakıt seviyesi sensöründen gelen giriş sinyalinin irrasyonel olduğunu belirlerse bu kodu da ayarlayabilir.

PCM, yakıt seviyesi sensöründen gelen giriş sinyalinin beklenen sinyal aralığı içinde olmadığını algıladığında P0460 kodunu kaydeder.
PCM, yakıt seviyesi sensöründen gelen giriş sinyalinin beklenen sinyal aralığı içinde olmadığını algıladığında P0460 kodunu kaydeder.

Not: P0460 kodunun tanımı, araç üreticisine bağlı olarak farklı olabilir. Tam kod tanımı için uygun onarım kılavuzuna veya onarım veritabanına başvurun.

Bir yakıt seviyesi sensörü , tipik olarak yakıt deposunun veya yakıt pompası modülünün üstüne monte edilmiş bir cihazdır ve bir aracın gaz deposunun içindeki yakıt seviyesini izlemek için kullanılır. Sensör üç ana bileşenden oluşur: şamandıra, direnç ve çalıştırma çubuğu.

Oval şekilli şamandıra, yakıtın yüzeyinde durur ve yakıt deposunun içindeki yakıt seviyesi değiştikçe hareket eder. Çalıştırma çubuğu adı verilen ince bir metal şerit, şamandırayı dirence bağlar. Şamandıra konum değiştirdikçe (yakıt seviyesine bağlı olarak), çalıştırma çubuğu dirençteki silici benzeri bir bileşenin dirençli bir malzeme üzerinde hareket etmesine neden olur. Bu hareket, göstergeye akan akımın değişmesine, dolayısıyla yakıt okumasının da değişmesine neden olur.

Bazı araçlarda, yakıt seviyesi sensöründen gelen giriş verileri, verileri bir veri ağı üzerinden PCM’ye gönderen bir kombinasyon ölçere yönlendirilir. PCM, yakıt deposu içinde ne kadar yakıt olduğunu belirlemek ve yakıt kullanımını ve yakıt ekonomisini izlemek için yakıt seviye sensöründen gelen giriş verilerini kullanır.

FLS sensör arızası, P0460 kodunun olası nedenlerinden biridir.
FLS sensör arızası, P0460 kodunun olası nedenlerinden biridir.

P0460 Kodunun Olası Sebepleri Nelerdir?

P0460 gibi tanılama sorun kodlarını tetikleyebilecek birkaç olası neden vardır ve bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • Hatalı yakıt pompası (sensör genellikle pompaya entegre edilir)
 • FLS sensörü hatası
 • FLS algılama koluyla ilgili mekanik sorunlar
 • FLS sensörüne giden sinyal devresinde açık veya voltaja / toprağa kısa devre gibi kablolama sorunları
 • Arızalı güç aktarım sistemi kontrol modülü (nadir)

P0460 Kodunun Genel Belirtileri Nelerdir?

Tipik olarak, bir sorun kodu kaydedildiğinde, bir şeylerin yanlış olduğuna dair birkaç gösterge görebilirsiniz. Bununla birlikte, birçok sorun kodunda, aktif bir arıza gösterge lambası dışında herhangi bir fark edilebilir işaret olmayabilir. P0460 koduna gelince, en yaygın semptomlarından bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • Arıza gösterge lambası (MIL) veya motor ışığını kontrol edin
 • Güvenilmez yakıt göstergesi okuması
 • Azalmış algılanan yakıt ekonomisi

P0460 Kodu Nasıl Teşhis Edilir

Yanlış tanı, P0460 gibi bir sorun kodunu gidermeye çalışırken çok gerçek bir olasılıktır. Bir sorun kodunu teşhis ederken hedefi, olası nedenler listesinden sorunun temel nedenini etkili ve doğru bir şekilde belirlemektir.

Özellikle P0460 kodunu teşhis etmeye ve / veya anlamaya çalışıyorsanız, güvenilir onarım bilgisi kaynaklarına sahip olmak önemlidir. Araca özel onarım kılavuzları ve veritabanları , ayrıntılı onarım bilgileri ve adım adım sorun giderme prosedürleri içerdikleri için en iyi bilgi kaynaklarıdır. Ayrıca, eldeki sorunu daha iyi anlayabilmeniz için faydalı çizimler ve diyagramlar da vardır.

P0460 Kodu Nasıl Onarılır
Güvenilir olmayan bir yakıt göstergesi okuması, araç bilgisayarınızın P0460 kodunu kaydettiğini gösterebilir.

P0460 Kodu Nasıl Onarılır

P0460 kodunu düzeltmek, sadece dışlanacak birçok olası neden olduğundan değil, aynı zamanda araçların üreticiye bağlı olarak farklı şekilde üretildiği için de zordur. Aslında, terminoloji, bileşenler ve onarım ve teşhis prosedürleri büyük ölçüde değişir.

Örneğin, 2018 Ford F-350 Super Duty King Ranch’te P0460 kodunun iki olası tanımı vardır. Biri “P0460: 11- Yakıt Seviye Sensörü” A “Devresi: Devre Şasiye Kısa Devre” olarak tanımlanırken, diğeri “P0460: 13- Yakıt Seviye Sensörü” A Devresi: Devre Açık “olarak tanımlanır. Bu arada, 2012 Mazda 3 S’deki P0460, “P0460: Yakıt Seviye Sensörü Devresi Arızası” olarak tanımlanır. P0460’ın Ford araçları ve Mazda araçları üzerindeki ayar koşulları ve olası çözümleri de büyük ölçüde farklılık gösterir.

Bu nedenle, özellikle P0460’ın onarımını ve tanısını kendiniz yapıyorsanız, bir onarım kılavuzuna başvurmanız çok önemlidir. Bununla birlikte, sorun giderme becerilerinizden emin değilseniz veya sorun kodu onarımlarını nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, işi sizin için sertifikalı bir uzmana yaptırabilirsiniz.

P0460 Hakkında Diğer Notlar

P0460, mekanik veya elektriksel sorunlardan kaynaklanabilir ve bu kodun ciddiyeti, ilk başta ne tür bir soruna neden olduğuna bağlı olabilir. Bir yandan, altta yatan sorun doğası gereği mekanik ise, bu kod derhal ele alınmalı ve ciddi olarak ele alınmalıdır.

Öte yandan, temel neden bir elektrik problemiyse, bu kod o kadar ciddi olmayabilir çünkü PCM arızayı telafi edebilir. Ancak bu, onarımların hemen yapılmaması gerektiği anlamına gelmez. Her iki durumda da, sorun kodu yine de belirli bir aciliyet düzeyinde ele alınmalıdır.

P0460 koduyla ilgili kodlar aşağıdakileri içerir:

 • P0461- Yakıt Seviye Sensörü Devre Menzili / Performansı
 • P0462- Yakıt Seviye Sensörü Devresi Düşük Giriş
 • P0463- Yakıt Seviye Sensörü Devresi Yüksek Giriş
 • P0464- Yakıt Seviye Sensörü Devresi Aralıklı

Eğer makalemizi beğendiyseniz, düşüncelerinizi bize yorum olarak aşağıdaki bölümde bırakabilir. Ayrıca bizi FacebookİnstagramTwitter ve Youtube üzerinden takip edebilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma