Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGenelAraba Kalorifer Peteği Tıkanması

Araba Kalorifer Peteği Tıkanması

Bir kış günü arabanızın motorunu ısıtmaya başlarsınız. Ardından ise kendiniz ısınmak için kaloriferi açarsınız ve motor sıcak olmasına rağmen soğuk üflediğini fark edersiniz. Genellikle antifriz kullanılmayan araçlarda sık sık yaşanan bir durumdur kalorifer peteğinin yani kalorifer radyatör ünün tıkanması. Eğer tıkanırsa aracınız hararet bile yapabilir. Araba kalorifer peteği tıkanması durumunda neler yapmalıyız bakalım.

Kalorifer peteği aracınız ön göğüsünün alt kısmında bulunur genelde. Önde motoru olan araçlar için. Aracınızın önündeki radyatörün aynısıdır. Üzerinde bulunan fan radyatörün sıcak su ile ısınması ile birlikte aldığı enerjiyi içeriye üfler. Çalışma mantığı radyatör ile aynıdır. Eğer aracınız hararet yaptıysa kaloriferi sonuna kadar açarak soğutulmasına yardımcı olabilirsiniz. Şimdi soğuk üflemesi durumunda tamiri nasıl olur bunun hakkında bilgi aktaralım.

Araba Kaloriferi soğuk üflüyor

Genelde tıkanıklığın ilk belirtisi soğuk bir hava ile gelir. Motor ısınmasına rağmen Araba Kaloriferi soğuk üflüyor ise sorununuz kalorifer peteğinden kaynaklanabilir.

Tamiri için bir kaç yöntem bulunmakta. Öncelikle böyle işlerle uğraşmayı sevmeyen biriyseniz oto tamirhanelerinde 100 TL gibi bir rakama aracın peteğini temizlerler. Ardından fırın gibi olur. Eğer bu yöntem işe yaramaz ise yapılacak tek şey ise kalorifer peteğini değişmektir. Bunun için aracın ön göğüsü sökülür ve çok zahmetli bir işlemdir.

Eğer kendiniz yapmayı planlıyor iseniz aracın kaputunu açın. Ardından motor bölümünden aracın içine doğru giden bir giriş bir çıkış hortumu bulunur. Bunları sökerek 2 borudan birine porçöz gibi kireç temizleyici veya basınçlı su göndermeyi deneyebilirsiniz. Eğer boruyu bulamaz iseniz radyatördeki suyu sürekli olarak boşaltıp porçöz koyarak sürekli devirdaim yapabilirsiniz. Bu yöntem ile aracın önünde bulunan radyatör’de temizlenecektir.

Porçöz kullanmanız risklidir ilerleyen zamanlarda radyatörün delinme olasılığı vardır. Genelde bir kalorifer peteği 150 200 TL civarında ön göğüsü sökme maliyeti ise 400 TL civarında olabilir. Bunlar sorun olmaz derseniz kendiniz temizlemeye başlayabilirsiniz.

Araba Kalorifer Peteği Tıkanması nı kısa bir şekilde derledik.

Eğer makalemizi beğendiyseniz, düşüncelerinizi bize yorum olarak aşağıdaki bölümde bırakabilirsiniz.

Ayrıca bizi ;

FacebookİnstagramTwitter ve Youtube 

üzerinden takip edebilirsiniz.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma