Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGenelAraba Neden Yağ Eksiltir? Yağ Yakması Ne Demek

Araba Neden Yağ Eksiltir? Yağ Yakması Ne Demek

İçten yanmalı motorların, hemen hemen hepsi motor yağı kullanmaktadır. Bu yağ sürtünmeyi azaltması için şarttır ve her motor için, farklı özelliklere sahip bir şekilde satılırlar. Motorun içinde gereğinden az yağ olduğunda belli başlı sorunlar olabilir. Bizde bu makalemizde araba neden yağ eksiltir, aracın ne kadar yağ eksiltmesi normaldir gibi çok sık sorulan sorulara değineceğiz.

Öncelikle 2 temel başlık üzerinden devam edebiliriz ;

Conta ve keçelerden yağ sızması

Motorun yağ yakması (Silindire Yağ Sızdırması)

Biz bu makalede yağ yakma konusuna değineceğiz ancak conta ve keçelerden yağ kaçağı var ise sizin bu makaleyi(Araç neden yağ akıtır) okumanız gerekmekte. Linke tıklayarak yağ akıtması ve kaçırmasıyla ilgili her bilgiyi bulabileceksiniz.

Şimdi yağ yakma konusuna detaylı olarak giriş yapabiliriz. Bilgiler öncelikle genel anlamda verilecek ve yazının ilerleyen bölümlerinde daha teknik olarak ele alınacaktır.

Arabanın Motor Yağı Az Olursa Ne Olur

Arabanın Motor Yağı Az Olursa Ne Olur
Arabanın Motor Yağı Az Olursa Ne Olur

Arabanın motor yağı az olursa ne olur? öncelikle bunu açıklamak daha mantıklı olacaktır. Aracın içinde yağ seviyesi motor büyüklüğüne ve yağ yataklarının basınç orantısına göre dengelenir. Yani yağ seviyesi = yağ basıncı diyebiliriz. Örneğin aracınızda 300 ml yağ eksik olması demek yağ basıncının aynı oranda düşmesi demektir. Motor krank’ında yataklar bulunur. Hani araç yatak vuruyor falan derler ya o yataklar işte. O yataklarda bir boşluk var belli bir yağ basıncı ile yağın orada kalmasını sağlayan. Eğer yağ eksikse basınç da az olacağı için yataklar zaman ile aşınacaktır.

500 ml yağ eksik olması aniden motora zarar vermez. Ancak binek bir otomobil için bu geçerli. Bir kamyon 50 litre bile yağ alabilir. O kamyonda 2 litre eksik olması bir şey ifade etmez gibi gözükse de emin olun ki fark eder ama bu hemen fark ettirmez. Veya sedan bir araç 3 litre yağ alabilir. Doğru olan fabrika kullanım kitapçığında bulunan değerleri tam olarak sağlamak. Ancak uzun sürelerde kullanımı motora yavaş yavaş zarar verir. Az yağ dedik ancak fazla yağ bile motor basıncını arttıracağı için contaları zorlayacaktır. Fazla olması bile zarar.

Aracın ne kadar yağ eksiltmesi normaldir || Araba Neden Yağ Eksiltir

Aracın ne kadar yağ eksiltmesi normaldir
Aracın ne kadar yağ eksiltmesi normaldir

Aracın ne kadar yağ eksiltmesi normaldir sorusu o kadar çok soruluyor ki. Hiç bir şekilde aracın yağ eksiltmesi normal değildir. Sadece modeli eski veya çok km li dizel araçlar için şunu söylemek doğru olabilir. 1000 km’de 1 litre yağ eksiltmesi sizi yolda bırakmaz ancak motora zaman ile zarar verirsiniz. Normal diye bir şey yok 2 zamanlı motorlar yağ yakar ama 4 zamanlı motor yağ ile yakmaz yakıt içinde zaten gerekli katkı maddeleri var neden yağ yaksın ?

Yağ yakması nedir ve yağ neden yakar

Yağ yakması nedir ve yağ neden yakar
Yağ yakması nedir ve yağ neden yakar

Aracın yağ yakması demek silindir yüzeyine bir contadan veya çatlaktan yağ sızması demektir. Ve bu yağ motorun ateşlenmesi ile birlikte egzoz üzerinden arabadan atılmasıdır. Ve buda aracın yap seviyesini yüksek devirlerde daha hızlı düşürecek ve yakıt verimliliğinizi arttıracak zaman ile aracınızın egzoz kısmını tıkamaya kadar gidecektir.

Aracın yağ yakmasının temel sebepleri çok hor kullanılması, conta yakması, ince yağ kullanılması, segmanların aşınması, sübap lastiklerinin özelliğini kaybetmesi gibi bir dizi temek sebeplere dayanmaktadır. Motor kontrolü yapılmadan arıza şuradan demek ise tamamen yanlış olacaktır.

Dediğim gibi genellikle araba neden yağ eksiltir derseniz aşınan segmanlar, silindir kapak contasının özelliğini kaybetmesi ve subap lastiklerinin aşınması diyebiliriz. Bunlara temel olarak bakabilirsiniz. Eğer egzoz dan beyaz duman atması yoksa conta ve yağ kaçağı adlı makalemize bakabilirsiniz.

Yağ yakmaya kesin çözüm || Araba Neden Yağ Eksiltir

Yağ yakmaya kesin çözüm olarak size şunu öneriyorum demek isterdim ancak piyasada yağ kaçağı önleyici gibi maddeler satılıyor ama biz bunları asla ve asla önermiyoruz. Yağ kalitesini bozmaktan başka bir şeye yaramaz. En kesin çözüm arızalı parçanın hemen onarılması arabanın servise sokulması gerek.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma