Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaArızaDizel Araçlarda Turbo Neden Devreye Girmez?

Dizel Araçlarda Turbo Neden Devreye Girmez?

Dizel araçlarda turbonun devreye neden girmeyeceğine bu makalede değineceğiz. Öncelikle bu makaledeki baz alınan standart bir dizel pompalı Tata İndica dizel aracı baz alarak inceleyeceğiz. Ancak bu aracın çalışma prensibi diğer dizel araçlarda da aynıdır.

Turbo dediğimiz şey egzoz gazının gücüyle bir pervaneyi döndürmek. Dönen bu pervane ile daha fazla hava çekmek. Havayı sıkıştırmak ve sıkışan havayı motora göndermek. Hava artıncada daha fazla yakıt göndererek gücü arttırırız. Fakat turbo yeterli basınca ulaşmaz ise turbo motora yeterli havayı sağlayamaz.

Genelde dizel araçlarda turbo çalışmadığında ilk yapılması gereken şeyler. Turbo intercooler hortumlarını kontrol etmektir. Bu hortumlardaki kaçak basınç azlığına neden olur ve turbonun dolduğunu asla hissetmessiniz. Eğer borularda problem yoksa intercooler giriş borusu sökülür buradan turbo hava basıyormu buna bakılır. Eğer turbodan hava geliyorsa emme monifoldunun contası kaçırıyordur. Emme monifoldu contasındaki en ufak bir kaçak turbonun çalışmamasına neden olur.

Bunu test etmek için genelde benim kullandığım bir yöntem var. Kızdırma bujisinin sigortasını veya soketlerini sökün. Sabah araç soğukken marş yapın. Daha sonra uzun süre marş yaptıktan sonra kızdırma bujilerini geri takın. Marş anında araç yoğun bir şekilde duman atar. Eğer kaçak varsa motorun orda duman görürsünüz.

Turboyla ilgili bu yazım ilerleyen zamanlarda devam edecektir.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma