Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaArızaBir Tekerin Geride Olması Nasıl Düzeltilir?

Bir Tekerin Geride Olması Nasıl Düzeltilir?

Bir tekerin geride olması sağ veya sol da farklılıklar olabilmektedir. Araçların ön aktarım organları ve bağlantıları kazalardan veya yoldaki çukurlardan zarar görebilir. Biz Motor Destek ekibi olarak sadece bir internet sitesinden ibaret değiliz. Bu işin gerçek uzmanları olarak bilgi ve tecrübemizi bu internet sitesinde son kullanıcı olan sizlerle paylaşıyoruz.

Ön Sağ Teker Neden Geride?

Ön sağ tekerin geride olmasının, bir çok nedeni bulunur. Sağ taraftan yapılan bir kaza ve büyük bir darbe tekerin mevcut konumundan kaymasına neden olur. Araç tekere darbe aldığında bu darbeyi ilk emecek olan amortisörlerdir. Ancak amortisörler sadece yerden gelecek darbeyi emecek şekilde geliştirildi. Farklı yönlerden gelecek darbeleri emecek bir sistem bulunmuyor. Buda darbe anında tekerin kalıcı olarak geriye kaymasına sebep oluyor. Aynı şekilde ön sol tekerde bu şekilde geriye kayabilir.

Korkulacak bir durum değil. Bu sadece sizin başınıza gelen korkunç bir olay değil. Facebook gruplarına girip incelerseniz tekeri geride olan bir çok araç var. Bazıları bunu gidip düzelttiriyor. Salıncak değiştirip düzelttirme şansı olanlarda var tabi ki.

Tekerin Geriye Kayması Düzeltilebilir mi?

Tekerin geriye kayması düzeltilmesi evet mümkündür. Bunu yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde. Öncelikle aracınızı rot balans konusunda uzman bir servise götürün. Rot balans ayarı yapan yerler tekerlerin hizalarını net olarak ölçebilirler.

Eğer aracınızın bir tekerinde problem var ise size bu hatanın kaç cm olduğunu söyleyecektirler. Rot balans yapan yerde eğer tekerde kayma var ise sorunun taşıyıcıdan mı yoksa şase den mi olduğunu öğrenin. Eğer sorun taşıyıcıdan ise taşıyıcıyı yani sanayi dilinde alt tablayı değiştirmeniz gerekir.

Eğer sorun şaseden ise bir şaseciye gidip çektirme işlemi yaptırmanız gerekli.

Şaseyi Çektirmek Zarar Verir mi?

Şase çektirmenin sağlıklı olduğunu savunmak garip olur. Ayrıca sizin aracınız zaten şaseden zarar görmüş. Bu şekilde kullanmanız daha büyük risk taşır. Şaseyi küçük çaplı çektirmek aracınıza ciddi bir zarar vermez. Bu işlem yıllardır yapılan ve çoğu araçta uygulanan bir yöntem.

Ama şasesi çektirilmiş bir araç alınır mı derseniz ben asla almam. Aracın şablonu bozulmuş hiç beklemediğiniz durumlarda uyumsuzlukluklar sorunlar yaşabilirsiniz.

Bir Teker Geride Olursa Ne Olur?

Aracınızla viraja girdiğinizde sola dönüyor olmanıza rahmen direksiyonu sağa çevirmeniz gerekir. Araçta garip kayma sağa sola çekme problemlerini sık yaşarsınız. Aracınızın genelde rot ayarı hiç düzgün olmaz. Ayrıca tekerin geride olması sizi her zaman arabanızdan uzaklaştırır.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma