Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGenelMazda 323 Subap Ayarı Nasıl Yapılır?

Mazda 323 Subap Ayarı Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere mazda 323 subap ayarı nasıl yapılır bununla ilgili bilgi aktarmaya çalışacağım.

Yeni nesil otomobiller subap ayarını kendi yağ basıncı ile yapabilmekte, ancak eski nesil otomobillerde subap ayarını belirli km’ler de yapmamız gerekiyor. Örnek veriyorum aracın buji ve kablolalarını nasıl düzgün bir periyotlarda değişiyorsanız, Subap ayarınıda düzenli olarak yaptırmanız gerekiyor. Özellikle LPG kullanan araçlarda subap ayarı daha çabuk sıkılaşır. Ve araç silindirin içine rahat yakıt gönderemez veya gazı egzozdan rahat atamaz veya ayar çok olursa silindirin içinde yakıt patlarken subap açık kalabilir ve yakıt karbüratörün içinde patlar.

Bunları anladık, peki nedir subap ayarı?

Subap ayarı motorun hareket etmesi ile birlikte, subapların düzenli olarak açılıp kapanmasıdır. Subaplar silindir içine yakıt gönderen ve yakıtı egzoza gönderen kapakların genel adıdır. Bu kapaklar motor soğukken ve sıcakken aliminyumun genleşmesi ile birlikte esnerler bundan dolayı sabit bir ayarı olmaz. Belli aralıklarla subapların ne kadar açılacağını ayarlamamız gerekir.

Subap ayarı bozulursa ne olur?

Subap ayarı bozuk bir araç daha fazla yakıt harcar, sabahları çok zor çalışır. Yokuşlarda çekmez. Dizel gibi çalışır, yani inanılmaz sıkıntılı bir durum. Subapları her 15 bin km de bir ayar yaptırmanızı öneriyorum sizler için videoda derledik bunları. Subap ayarı eğer hemen yapılmaz ise aracınızın egzantiriği bozulabilir ve daha ciddi sorunlara sebep olabilir. Bunu defalarca kez tecrübe edinmiş biri olarak söyleyemeliyim ki km de 50 kuruş yakan araba ayar yapıldıktan sonra 25 kuruşa kadar düştü. Dizel gibi çalışıyordu, sesi düzeldi rolantisi daha stabilize olmaya başladı.

Subap ayarı nasıl yapılır? Mazda 323 Subap Ayarı

Subap ayarı buz gibi motora yapılır, aracın en az 1 gün beklemesi gerekir. En sağlıklısı budur çünkü metal genleşmiş olacaktır tamamen. Bunun sebebi araba ısınınca subapların sıcakta uzamasıdır. Sentil çakısı ve bir kaç anahtar ile kendiniz yapabilirsiniz. Öncelikle aracı senteye almanız gerekiyor. Senteye aldıktan sonra 4.pistona 24 mm sentil ile mazda 323 b6 motor için söylüyorum bunu ayar yapmanız gerekiyor.

Mazda 323 Subap Ayarı aslında çok basittir, pcv valf, hava filtresi, triger kapağı, gaz teli ve Külbütör Kapağını sökmeniz yeterli olucaktır. Daha sonra kasnağı yavaş yavaş çevireceksiniz egzoz kapatan taraf hangisiyse onun arkadaş çalıştığı silindire subap ayarı yapmanız gerekiyor.

Mazda 323 için değerler,

4 ile 1

3 ile 2

bu pistonlar birlikte çalışırlar. Yani 4.piston egzoz kapadığında 1.pistona sentil çakısı ile ayar yapmanız gerekmektedir.

Mazda 323 Subap ayarı ve ayardan sonrası….

Subap ayarı yaptıktan sonra, aracı lpg var ise mutlaka gaz ayarına götürmeniz ve genel bakımlarını yapmanız. Eğer arabayı çalıştırdıktan sonra garip sesler gelirse hemen stop edin. Çok yanlış yapılan bir ayarda motor ciddi bir hasar almaz korkmayın. Kendiniz deneyin sürekli, unutmayın ki hiç bir vidayı deli gibi sıkmayın yalama yapmayın, çünkü sürekli ayar yapmaya ihtiyacınız olacak. motordestek.com olarak bu videoyu sizlere hazırlarken çok mutlu olduk internette bilgi kirliliği var bu konularda. Düşüncelerinizi ve görüşlerinizi yorum olarak bekliyoruz. Şimdilik hoşça kalın.

İbrahim Arslan
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. ASE Master, L1, L2 ve L3 Advanced Level Specialist sertifikasının yanı sıra Advanced Automotive Systems lisans derecesine sahiptir. İbrahim, kariyeri boyunca becerilerini otomotiv arıza analizi incelemeleri, danışmanlık, teşhis yazılımı geliştirme ve tabii ki yazmaya yönelik olarak uyguladı. İbrahim, onu elektrikli araçlar ve otonom sistemler gibi en son endüstri trendlerini takip etmeye motive eden matematik, bilim ve teknoloji tutkusuna sahip. Aynı zamanda, 1987 Chevy Cavalier Z-24 ve 1998 Chevy Astro Van AWD gibi eski araçlara bir zaafı var.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

Abdurrahim Yalçın on Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma